Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Подгряващи свещи?

k opel e снимка k opel e 02 ноември 2015 - 20:36

Ще ползвам готовата тема, за да не отварям нова. През лятото сутрин рано на Астрата Y20DTH светеше лампата за подгрева. Датчика на температура даваше на опкома разлика до 40 градуса сравнено с датчика за температурата на маслото, а трябва да е до 10 процента. Смених датчика за температура и всичко стана в нормите. Преди пет дни даде грешка 1635. Оказа се, че проблема е в свеща на трети цилиндър. Вместо в края на греенето тока на свеща да падне до 12,5 ампера, тя държеше над 20 ампера. Оказа се, че цилиндричната част се е раздула, запекла и не се върти и няма вадене. Два дни мъка. Извадих я с късмет без да се строши и се оказа, че е менте без никакъв надпис и доста различна от тези, който съм виждал на тези мотори. Предполагам, че релето за греене има защита и изключва при ток по-голям от нормаялния, защото и палеше много трудно. Бушона 60А не гореше.
За тези мотори купувайте само Бош и Беру от доказан търговец на клиентска цена 23-28 лева, защото от ментета като това, което го е купил стария собственик боли много.
Мнението беше редактирано от k opel e: 02 ноември 2015 - 20:37
Отговори

pepi_sm снимка pepi_sm 04 ноември 2015 - 20:30

Здравей колега как е изкара запеклата свещ понеже и аз карам с такава вече 4 години и няма мърдане а и не е напъвам да не се скъса но ми се иска ако има по безболезнен начин да си е сменя понеже е изгоряла.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 04 ноември 2015 - 20:47

След толкоз возене нямаш шанс да я свалиш без да я скъсаш нагара върху нея е много голям преди 8 години купих колата с изгоряла свещ не пожела да излезе и си я возя но пък пущината пали на -18,5г и нямам намерение да свалям глава излишно решил съм като се наложи да се сваля глава да не дава господ да е скоро тогава ще се вади и свеща.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 ноември 2015 - 21:12

Аз имах две запекли. Майстор ми ги смени, че ме беше шубе. Наляхме ги здраво с контактен спрей (един флакон примерно) и ги оставихме да киснат два часа. После почукна леко отгоре и с леки удари го удари няколко пъти в посока развиване. Така тръгнаха. И други колеги бяха писали, че кисненето помага. Даже си мисля, че спирачната течност ще е още по-добре.

В тази връзка двете дето излезнаха лесно, беще текло масло над тях. Ако трябва ги киснете всеки ден за една седмица и все ще се просмуче през резбата.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 04 ноември 2015 - 21:14
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 04 ноември 2015 - 21:53

Проблема не е толкова в резбата колкото в частта която е цилиндъра на нея се натрупва нагар при работеща свещ като се нагрее до жълто-бяло нагара пада представете си какво се натрупва след като свеща не може да се самопочисти.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 ноември 2015 - 07:52

Е да. При мен старите свещи работеха.
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 ноември 2015 - 08:36

Оставих двигателя да загрее налълно. Ползвах марков камък за гедоре 10, удължен, стандарт 3\4. Ползвах "Т" върток. Приготвих шпрей WD-40 и MOTIP, този с болта и гайката на етикета и със състав молибденов серит. Пръскане и завъртане на 5 минути и връщане назад. Изчакване на цигара време и пак напред и назад. Излезе 8 мм. и за беля ментето се оказа много меко и шестостена 10 се окръгли. На другия ден с борче диамантина и с гайковертчето изпилих стените на шестостена на 9 и малко и набих камък девятка и пак напред и назад. Чак следобед излезе гадината след изхабени и двата шпрея. За късмет, както бях писал преди, при мен белята беще в раздутата цилиндръчна част. Тя е 8.5 мм, а отвора след резбата на главата е 9 мм. На раздувката ментето е окъсявало. По свеща на раздувката следите бяха като стъргане на струг. Повторих резбата с метчици М10 по 1. Като пуснах новата свещ за проба не пипаше по цилиндричната част. Ако накой има ядове вече съм смел и мога да помогна, пък каквото стане.
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 ноември 2015 - 09:57

За датчика за температурата даващ информация на ЕКУ искам да допълня, че на различните модели е с различно съпротивление и след много проби лично от мен се оказа, че тряба да е точния датчик. За мотор X20DTL е с цвят зелен. За X20DTH е черен. За Y20DTH сив на цвят. На Y20DTH го няма малкия датчик за уреда на температурата и се ползва този за ЕКУ. При него се разбира от уреда дали е в ред, докато за другите с опком или мултицет може да се види дали е изправен. Пиша го това в темата за свещите, защото този датчик определя греенето. За Исузото мисля, че няма разлика в датчика за различните модели и ако греша нека колеги да допълнят.
Мнението беше редактирано от k opel e: 05 ноември 2015 - 10:01
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 ноември 2015 - 18:50

Кажи само кой датчик? Този до термостата ли?
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 ноември 2015 - 19:11

Да, точно този до термостата. Куплунга е с два пина и с телена фиксираща щипка.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 ноември 2015 - 10:33

Ти спомена, че има разлика при различните модели. Аз ги гледах и ми ги даваше с един каталожен номер и даже тоя за маслото на картера ми го даваше същия. Почвам да се чудя дали няма как някои колеги дето имат проблем с паленето при гранични температури не са сложили грешен датчик при подмяна. Но пък от друга страна тоя датчик дава само градуси. Все трябва да са коректни.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 06 ноември 2015 - 13:55

Датчика колега дава съпротивление, не градуси :)
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 ноември 2015 - 15:58

Е като го кача на опкома ми го показва и по двата начина :) Аз гледам градусите. Интересно ми е дали може различните датчици да дават ралични стойности и да бъркат работата. Датчика на картера ми е с черна букса, а тоя до термостата със синя, сива или зелена (не помня точно). Иначе ако сложа стария датчик за маслото на мястото на тоя с антифриза съм 99% сигурен че ще стане. Въпроса е ще пречи ли на работата на мотора по някъв начин или ще работи коректно?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 ноември 2015 - 16:01
Отговори

k opel e снимка k opel e 06 ноември 2015 - 20:01

Колега Ne6to Smisleno, нищо не пречи да направим една проба с теб . На моята X20dth е зелен. На Астрата е сив, а стария, на който не му беше мастото там е черен. Ще ги завъртиме на трите коли и ще мериме с мултицет, опком и лазерен термометър. За резултата може да пуснем обща тема. Говоря за температурния на водата, а за масления, който е на картера мисля, че всички са черни и нямат разлика.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 ноември 2015 - 13:42

Трябва някой уикенд да се разберем. Ти живееше някъде в зоната ако не се лъжа. Аз и аз живея горе долу там.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 ноември 2015 - 20:05

За релето за греене на свещите на почти всички Вектри и Астри на които съм гледал е с алуминиев радиаторен корпус. На моята X20DTH е с пластмасов корпус, механично с виолетов цвят. Искам да попитам дали двете релета са с еднакви цокли и са взаимозаменяеми. По схема номерата на пиновете съвпадат.
Отговори

indi снимка indi 27 януари 2016 - 22:38

Здравейте колеги. Изчетох всички постове в темата, и ако го бях направил преди да купя колата-надали бих се решил да я взема.Три сутрини подред,съответно при -16,-19 и -10 гр, ходя да я паля пробно,и забелязах това с лампата на подгрева, т.е. светне при подаване на контакт,след няколко секунди гасне,въртя ключа и колата си пали без проблем,от "един веднъж". След около 30 сек. светва "Chec"-а,свети около 2-3 мин. и гасне.След това цял ден индикацията за подгряване не святка изобщо,колкото и време да стои колата, и колкото и да е студено, а на 23,24 и 25 януари,при нас температурата през деня стигаше най-много до - 9,слагам ключа,въртя и тя пали от раз. И трите сутрини едно и също. Иначе от самото запалване мотора заработва равномерно и устойчиво,без да бълва пушеци отзад.Като се позатопли времето,ще взема да замеря с мултицет подгревните свещи.В събота най-вероятно ще ходя до Сф, и се надявам да хвана някакъв ориентировъчен разход.
Мнението беше редактирано от indi: 27 януари 2016 - 22:39
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 януари 2016 - 23:29

Най-вероятно има изгоряла свещ затова святка чека виж коя е и я сменяй защото колкото по дълго я возиш толкоз по-трудно излиза.
Отговори

k opel e снимка k opel e 28 януари 2016 - 00:23

Виж я на диагностика дали не ти е давала грешка 1635 и затова да е светил чека.
Мнението беше редактирано от k opel e: 28 януари 2016 - 00:24
Отговори

indi снимка indi 28 януари 2016 - 00:59

Ами Вектрата се явява втори дизелов автомобил в автопарка ми :newsm05_41: ,освен един "Логан",с който си храня семейството. Та преди 20 дни смених неговите подгревни свещи,щото на 5 януари така и не успях да го запаля. И 4-те бяха дали фира.Купих си специален инструмент и си ги смених /свещите/ безпроблемно. Така че ще се опитам и на тази да ги сменя сам, още повече,вече прочел споделения опит на другите колеги в тази тема.Ако след смяната на изгорелите продължава да святка някоя лампа по таблото ,ще и правя и диагностика,тъй като засега мотора работи перфектно.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg