Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Подгряване на седалките

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 05 декември 2007 - 00:26

Здравейте маниаци на допълнителните "глезотийки" по колите ни :o
Ще ми се да отворя темата за една екстра, която доколкото знам не съществува в нашите колички (и по-точно в по-старите модели), а именно подгряването на предните седалки.
Преди две, три седмици ми хрумна да си направя седалките отопляеми, че нещо сутрин ми беше голям клинча в Астричката :blink: . Мислех да сложа и 2 духалки под таблото. Порових се във форумите, поразпитах из габровските магазинчета за авточасти и в едно продавача ме светна че в промоционалния каталог на Practiker имало подгряващи постелки за седалките. Взех си две за по 18лв. и стотинки едната и вчера се запретнах да ги монтирам. Желанието ми беше да ги заработя в тапицерията на седалката, с цел да не се прегъват нагревателните елементи в стелките. За съжаление обаче това нямаше как да се изпълни технически заради формата и чупките на самата седалка. Затова ги сложих върху седалките и отгоре им облякох едни калъфки, за да ги вардят до колкото е възможно.
Между другото си пуснах едни кабелчета и през две копченца захранвам паралелно двете седалки. Мощността на едната седалка е 34W, т.е. тока който тече е около 2,8 А....
Стана като производствено, а и колегата след "изпитанието" на обекта просто не искаше да стане от седалката :o
Предполагам че и други колеги може да са правили подобни подобрения, та ако някой се е поровил нека сподели опит...
Мислех да разфасовам някоя от стелките и да извадя нагревателните елементи за да ги заработя директно, но нещо не ми стигна смелостта :o


Забравих да добавя че се отказах от духалките- едната е 150 W, а аз както мислех за две...
А и след като седнах на "горещия стол" напълно се разубедих :o
Отговори

Icemann снимка Icemann 05 декември 2007 - 00:36

В интерес на истината се предлага тая екстра за седалките.Сега поразгледах книжката на мойта астра.Иначе и аз имам такава електрическа дето е за запалката и е супер.
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 05 декември 2007 - 01:04

Те и моите бяха за запалка, ама нали искам да топля и "д-то" на мацката, та ги вързах през ключета и стана супер, а и запалката ми е свободна така :bou:
Ама факт е- нямат грешка... поне засега. Дано да са кадърни елементите да издържат поне тоя сезон, а кой знае може и другия :blink:
Отговори

Icemann снимка Icemann 05 декември 2007 - 01:33

Споко мойта изгоря вече почти цялата.То незнам как е вързано всичко вътре, ама за тея пари :blink:
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 05 декември 2007 - 17:18

Icemann, мисля че са вързани последователно нагревателчетата, ама предполагам че може просто да е прекъснат някъде. Ако все пак ти топли, но не поцялата дължина- значи са паралелно. Ама за ремонт не съм сигурен дали ще стане кадърно и както казваш "за тази цена" май по-добре нови и ако може др. модел/марка :blink:
Отговори

doolettle снимка doolettle 05 декември 2007 - 23:03

чудно ми е само... за колко време стоплят ваште, щото аз имам фабрични и като ги пусна сутрин, минават около 6-7 мин докато усетя топлината
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 06 декември 2007 - 00:42

Ами тези които взех от Практикер стоплят доста бързо, то зависи и от тожа колко дебело си обле4ен де.
Моите от 1 до 2 минути и топлото започва да се усеща, а на 15 вече изключвам, че да не опека яйцата :bou:
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 декември 2007 - 19:16

мойте пък си изключват автоматично след определено време но искам да попитам колегата icemann какво има в тея седалки освен реотани (ако си я отварял де) щото самите реотани са евтини а аз искам да вкл. и задната седалка но да стане по-"заводско"
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 06 декември 2007 - 20:58

А ти назадните имаш ли отоплние... или искаш да направиш такова?
А за реотаните може ли да внесеш малко яснота тези реотани които казваш че са евтини от къде могат да се купят? Обикновен кантал ли са?
Ако мога да съм полезен с малко инфо от клуба на SAAB: поне при тях(SAAB) има датчици на седалките (Tensosensor), отчитащи дали има човек на седалката, отделно се сравнява температурата в купето и външната и електрониката преценява дали да включи седалките или не. Незнам нашите Орлета как са ги измислили тези седалки, но може и принципа да е подобен (имайки в предвид че твоите се самоизключват след време).
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 декември 2007 - 22:04

А ти назадните имаш ли отоплние... или искаш да направиш такова?
А за реотаните може ли да внесеш малко яснота тези реотани които казваш че са евтини от къде могат да се купят? Обикновен кантал ли са?
Ако мога да съм полезен с малко инфо от клуба на SAAB: поне при тях(SAAB) има датчици на седалките (Tensosensor), отчитащи дали има човек на седалката, отделно се сравнява температурата в купето и външната и електрониката преценява дали да включи седалките или не. Незнам нашите Орлета как са ги измислили тези седалки, но може и принципа да е подобен (имайки в предвид че твоите се самоизключват след време).
[/quote]
ми и аз незнам как са направени точно щото си бачкат и аз не ги ровичкам но до задната седалка имам кабел за отоплението с куплунг но или продължението му е изтръгнато или заводски няма. но като се вкл предните седалки тока ходи и отзад, та или ще се дооправя или няма да се пипа освен ако нестане под оригиналната тапицерия както трябва да си е! Затова питам за устройството на тия вашите- имат ли няква по сложна електроника. А за реотани съм гледал по електричарските магазини и са некви стотинки но първо тряа да се пробва дали ше греят добре щото са за 220В.
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 06 декември 2007 - 22:21

Отопляемата седалка си е голяма екстра. Не е лоша идея за подгряващите постелки. Духалките (пак от Практикер) го бяха обсъждали във форума на Рено и бяха много недоволни, то и реално 150Вт немогат да стоплят студеното купе за няколко минути.

Реотани за 220Вт няма да станат лесно, трябва да се режат на много по-малки парчета и да се връзват паралелно.
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 07 декември 2007 - 00:22

Да определено тези за 220 V няма да станат така директно, защото за 220 V се измолзва кантал доколкото знам. Не помня много от средното но има материала които се изпозва за нагреватели е сплав от два или три метала. Една такава сплав беше и константана.
Малко се отклоних. Значи тази моята стелка е 34 W , което за 12 V идва към 2,8 А. Има една формула за тока, напрежението и съпротивлението наречена Закон на Ом, та по нея изкарвам че съпротивлението на тези нагревателчета е към 4,3 ома. Незнам защо ми се струва малко.... Ще трябва да го проверя с мултицета за да съм сигурен.
Доколкото успях да ги "опипам" тези нагревателчета са доста тънички и ми се струва че трябва да имат по-голямо съпротивление.
Та като знаем това съпротивление може да се нагоди нещо за седалките.
Тея дни ще пътувам и незнам дали ще имам време, ама др. седмица ще се позанимая сериозно.
Ако някой който се сеща повече даде някоя идея ще е добре дошъл :o
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 11 декември 2007 - 20:12

Днес измерих съпротивлението на нагревателя и е точно 4 ома.
Та ако "doolettle" искаш да си правиш нещо на задните трябва да е там някъде, ако е по-голямо съпр.- седалките ще стоплят по-бавно и предполагам ще топлят по-малко, но "живота" им ще е по-дълъг.
Значи съпротивлението на един проводник зависи от дължината, сечението и специфичното му съпротивление. Ти можеш да променяш само първото- дължината на нагревателя. Незнам какви видове нагреватели се продават, но примерно нагревател 1000 вата има съпротивление около 50 ома (48). Ако не греша ще са необходими 10-12 такива, свързани успоредно. Ако вземеш 2000 ватов трябва да е на половина, поне така на ум сметнато.
Абе аз както го виждам напълно е възможно, стига да имаш мерак и да ти се занимава.
Ако смяташ да правиш само кажи, защото и аз почвам да се навивам май :k055:
Отговори

Icemann снимка Icemann 11 декември 2007 - 21:22

Да кажа, не съм я отварял, просто я хвърлих в гаража и не ми се занимава с нея.Ако някога ми изпадне фабрична седалка с подгряване може би ще се замисля да си угодя с тази екстра но с тези no thanks. :k055:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 11 декември 2007 - 21:41

Един познат си беше "сътворил" на Ситроен ХМ някакво дистанционно запалване, и като се събуди сутрин, докато слезе до колата 10-15 мин., тя си работи, ама незнам за по-старичките Опелчета /като моето :k055: / дали е възможна такава хай-тек историйка :k055:
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 12 декември 2007 - 21:33

 icemann, на Dec 11 2007, 09:22 PM, каза:

Да кажа, не съм я отварял, просто я хвърлих в гаража и не ми се занимава с нея.Ако някога ми изпадне фабрична седалка с подгряване може би ще се замисля да си угодя с тази екстра но с тези no thanks. :k055:


Колега, все пак тази част от форума се нарича "Направи си сам" ... :k055:
А тези тип "no thanks" (между другото как се превежда... без танкове... :bou: ) за сега се държат изключително добре. Да се надяваме че ще е за повече време :321:
А в изработката на една такава седалка няма голяма философия. Има тънкости, но не са трудни за преценяване. Просто всичко е до малко желание и :beer: (обмисляне)
:beer: за изказаното мнение :k055:
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 12 декември 2007 - 22:53

 Peshotiger, на Dec 11 2007, 09:41 PM, каза:

Един познат си беше "сътворил" на Ситроен ХМ някакво дистанционно запалване, и като се събуди сутрин, докато слезе до колата 10-15 мин., тя си работи, ама незнам за по-старичките Опелчета /като моето :k055: / дали е възможна такава хай-тек историйка :beer:


Peshotiger, не съм сигурен но имам някакъв спомен че някои аларми май имаха такава опция. Мисля че в книжката на моята съм чел...
Ето и един адрес :
http://www.lesi-bg.c...emote_start.htm
Само като пример де.
Предполагам че това може да се направи чисто любителски, но ми се струва че е малко по-сложно :k055:
Ама за 120 лв. ми се струва излишно, по-добре другото предложение за 65лв. :
http://www.lesi-bg.c...dul_glasses.htm
ако имате ел. стъкла разбира се :k055:
Е това са екстри, които зависят от личната преценка и възможности на човек. Аз лично се задоволих само с аларма :beer:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 13 декември 2007 - 08:12

Ааа, тия Валкор ги знам, ходил съм при тях за разни охр. модули за апартамент, ще проверя как стои въпроса :k055:
Също ще се поровя малко и за Волво, там пък имат някаква система за подгряване на купето или всички стъкла,
трябва да го видя точно какво беше :k055:
Отговори

vencyvasilev снимка vencyvasilev 23 декември 2007 - 08:19

аз съм с българска аларма с дистанционно запалване
Отговори

bobi1kenobi снимка bobi1kenobi 25 декември 2007 - 12:13

Да добавя нещо за седалките. Понеже тези дни попътувах малко на дълго и установих, че след като греят известно време се изключват за около минута и после отново се включват.
Честита Коледа на всички! :unsure: :jumpers:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg