Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Въпрос отн. настройки радио (CD600 - Opel Astra J)

milencvt снимка milencvt 04 август 2019 - 12:30

Здравейте,

Opel Astra J седан (купен 2017-та) - опитвам се да настроя запаметени станции в радиото и се получава следната случка:
С нормално търсене - БТВ радио (честота 101.1) не намирам - поради това преминавам на "ръчно търсене" - избирам честота 101.1 и хоп БТВ радиото ми се появява - чист звук - всичко е ОК.
Натискам продължително бутон "1" и БТВ-радиото се запаметява на позиция 1 (и съответно картинката му се появява като съхранена на позиция 1).

Обаче - ако избера някоя друга станция и реша (ползвайки вече запаметеното) да мина пак на БТВ-радио чрез натискане на бутон 1 - нещата не се случват - явно прави някакъв опит но след някакво забавяне започва да звучи някаква друга станция.

За мен избора запаметена станция (запематената честота) е еквивалентно на това "отиди на 101.1", което винаги с успех ми се получава от "ръчна настройка", но явно нещо не е така?!

Ще съм благодарен, ако някой сподели мнение/опит по въпроса.

Благодаря
Мнението беше редактирано от milencvt: 04 август 2019 - 12:31
Отговори

dan666 снимка dan666 04 август 2019 - 14:07

 milencvt, на 04 август 2019 - 12:30, каза:

Здравейте,

Opel Astra J седан (купен 2017-та) - опитвам се да настроя запаметени станции в радиото и се получава следната случка:
С нормално търсене - БТВ радио (честота 101.1) не намирам - поради това преминавам на "ръчно търсене" - избирам честота 101.1 и хоп БТВ радиото ми се появява - чист звук - всичко е ОК.
Натискам продължително бутон "1" и БТВ-радиото се запаметява на позиция 1 (и съответно картинката му се появява като съхранена на позиция 1).

Обаче - ако избера някоя друга станция и реша (ползвайки вече запаметеното) да мина пак на БТВ-радио чрез натискане на бутон 1 - нещата не се случват - явно прави някакъв опит но след някакво забавяне започва да звучи някаква друга станция.

За мен избора запаметена станция (запематената честота) е еквивалентно на това "отиди на 101.1", което винаги с успех ми се получава от "ръчна настройка", но явно нещо не е така?!

Ще съм благодарен, ако някой сподели мнение/опит по въпроса.

Благодаря


Просто сигнала на тази станция е по слаб от другите - на една улица е добър , на друга се губи. Запамети си станции, които си силни в твоя район.
Възможно е и да имаш и някакъв проблем с антената - от който да отслабва сигнала на станциите.
Отговори

milencvt снимка milencvt 04 август 2019 - 17:39

 dan666, на 04 август 2019 - 14:07, каза:

Просто сигнала на тази станция е по слаб от другите - на една улица е добър , на друга се губи. Запамети си станции, които си силни в твоя район.
Възможно е и да имаш и някакъв проблем с антената - от който да отслабва сигнала на станциите.


И аз това си помислих - обаче защо при "ръчна настройка" и избиране на честотата - винаги и веднага хваща без проблем кристално чист звук (поне 10 пъти го пробвах това днес).
Но същото не иска да го направи, ако канала е запаметен, избирайки запаметеното...

Това е все едно "GSM-a на Милен Цветанов е 0888ХХХХХХ. Запаметявам си в телефона този номер под името на Милен Цветанов. Обаче ако избера от contacts Милен Цветанов - н'ема никой. Докато ако директно набера номер 0888ХХХХХХ - си се свързвам и говоря без проблем."
Отговори

dan666 снимка dan666 04 август 2019 - 20:17

 milencvt, на 04 август 2019 - 17:39, каза:

И аз това си помислих - обаче защо при "ръчна настройка" и избиране на честотата - винаги и веднага хваща без проблем кристално чист звук (поне 10 пъти го пробвах това днес).
Но същото не иска да го направи, ако канала е запаметен, избирайки запаметеното...

Това е все едно "GSM-a на Милен Цветанов е 0888ХХХХХХ. Запаметявам си в телефона този номер под името на Милен Цветанов. Обаче ако избера от contacts Милен Цветанов - н'ема никой. Докато ако директно набера номер 0888ХХХХХХ - си се свързвам и говоря без проблем."


Сигурно при запаметените станции има някакъв праг на сигнала и при слаб такъв се търси съседна силна станция - не се допуска да се чува смущение и пращене на звука.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 05 август 2019 - 13:42

Не знам как е при J-ките но в Н-ките има една функция DX(дистант нещо си, не помня точно) която сменя чувствителността на радиото между ниска и висока, съответно когато е включена хваща слабите станции иначе ги подминава. Погледни си в упътването на радиото къде са я завряли тази функция, все ми се струва че ще я има.

Другото което може да те обърква е разпределението на станциите по номера примерно: бутоните да са ти от 1 до 9 а да помни 30 станции в 3 подобхвата. По този начин цифра 1 отговаря за всяка начална позиция в подобхват или иначе казано за 1-ва, 10-та и 20-та позиция.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 05 август 2019 - 14:03

Така ще кажа и аз макар да не е за астра J, но нещата са идентичн /поне така се случва и при мен/. Когато сигнала е бил силен, съм запаметил на бутоните различни станции. При слаб сигнал при мен пада едно търсене и обикновено ми спира на първата станция със силен сигнал.
Най общо казано - запаметяват се станциите когато сигнала е идеален, а в последствие при слаб сигнал не запаметяваш нищо.
Отговори

milencvt снимка milencvt 05 август 2019 - 22:40

Да - последно прочетох, че предавателя на въпросното радио (БТВ-радио) е всъщност доста слаб - 178W от Копитото - и като гледам в списъка с радиа хващани от София това е възможно най-слабия предавател.
За справка - БНР Хоризонт - пак от Копитото е с предавател 10KW. Не че разбирам нещо от радиочестоти - хич даже - но сигурно си има значение.
Ще търся и спомената функция функция DX - да пробвам и с нея, ако я има.
Благодаря за отговорите ;о)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 август 2019 - 00:12

Ако не, търси други функции като AS да ги изключиш и тях.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 06 август 2019 - 06:40

AS сък сигурност я има, и да като се замисля аз я изключих щото нещо те приемаше кат ората.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg