Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

k opel e снимка k opel e 03 юни 2022 - 06:55

Още ли не си го махнал софтуерно този ЕГР?
Отговори

maxuel82 снимка maxuel82 03 юни 2022 - 20:29

 k opel e, на 03 юни 2022 - 06:55, каза:

Още ли не си го махнал софтуерно този ЕГР?
Не , така си карам и няма проблем , но ме дразни тая обратна връзка . Причината да не го махна е ,че не съм намерил човек ,който да ми вдъхне доверие . Ходих при двама ,единият иска да му оставя колата и не ми казва какво ще рови и прави- това било негова работа и се отказах , другият ми изръси цена от 240 лв. и директно си тръгнах . През това вренме съм пробвал с 3 различни ЕГР -ра и положението си е същото ,което ме навежда на мисълта ,че проблемът не е в ЕГР-ра . Остава да ида да купя един нов от магазина и да видим какво ще стане .
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 юни 2022 - 20:02

Ела до София за 120-150 лева да ти го махнат.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 05 юни 2022 - 12:19

То ще му излезе пак същата цена .Мисля че колегата е от Пловдив 70 лв нафта ,винетка ако няма и един ден който няма да е на работа то май стана по скъпо.
Отговори

maxuel82 снимка maxuel82 05 юни 2022 - 21:03

Даааа . Днес пак доста се порових из чуждите форуму и някой беше писал че тази грежка се появява от заоушен катализатор. И като се замисля май има логика . Ако катализатора се е позадръстил при отваряне на ЕГР ра в смукателния колектор навлизат повече изгорели казове отколкото е необходимо . МАФ сензора отчита по малко входящ въздух отколкото трябва да е и от там компютъра тръгва да притваря ЕГР ра и се стига от неправилната обратна връзка . Мисля да откача ауспуха от скобата и да видя дали ще има някаква промяна като мотора се изчисва по лесно от изгорелите газове . Просто ми е интересно откъде се появява този проблем .
Отговори

jorkata снимка jorkata 06 юни 2022 - 07:30

 maxuel82, на 05 юни 2022 - 21:03, каза:

Даааа . Днес пак доста се порових из чуждите форуму и някой беше писал че тази грежка се появява от заоушен катализатор. И като се замисля май има логика . Ако катализатора се е позадръстил при отваряне на ЕГР ра в смукателния колектор навлизат повече изгорели казове отколкото е необходимо . МАФ сензора отчита по малко входящ въздух отколкото трябва да е и от там компютъра тръгва да притваря ЕГР ра и се стига от неправилната обратна връзка . Мисля да откача ауспуха от скобата и да видя дали ще има някаква промяна като мотора се изчисва по лесно от изгорелите газове . Просто ми е интересно откъде се появява този проблем .



Aко ти е запушен катализатора, няма да имаш мощност във високите обороти, но зависи на колко километра е реално колата.
Отговори

maxuel82 снимка maxuel82 06 юни 2022 - 21:04

По километраж 320000км , реално 400000км.
Мнението беше редактирано от maxuel82: 06 юни 2022 - 21:05
Отговори

БатГоико снимка БатГоико 20 юни 2022 - 13:49

На някой ако му се занимава, ето тук съм предложил едно решение специално за електическите егр с подръчни средства и за малко пари:
https://www.opelclub...ic=100093&st=40
С това карам вече поне 50000 км и нямам проблеми.

П.П. Ако не ви работи турбото също дава грешка 400
Отговори

Кирил 81 снимка Кирил 81 17 февруари 2023 - 16:24

 peponio, на 01 октомври 2005 - 17:40, каза:

аде де,няма си ги мерим ся кой какво образование имал,темата е за егр-а и давайте с мнения само по нея :kuku:


айде малко снимки на прословутата операция по затапването на егр-а,и как требе да изглежда новата гарнитурка :angry:


Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

JoroTaushanov снимка JoroTaushanov 21 юли 2024 - 17:39

Да се включа и аз по темата с EGR клапана. Карам Астра Г комби - 98г,1.6 16V 101hp с код на двигателя X16XEL. Имах необичаен проблем който се появяваше само когато температурите навън са над 20 градуса. Колата пали на 1400 оборота, работи все едно на 3 цилиндъра,понякога оборотите играят 1000-1400 и мирише на суров бензин от ауспуха. След около минута падат на 500 и аха да загасне - вдигат се на 900 и мотора започва да работи нормално. При потегляне от място на студен двигател ако не подам повече газа пак падаха до 500 и аха да загасне. Като загрееше мотора беше по добре.Зимата този проблем просто изчезваше.Палеше нормално колата. Но пак го имаше придърпването на студен мотор и аха да гасне при потегляне. Обиколих десетки майстори и всеки вдигаше раменете като разкажа за проблема.Смених един куп датчици, бобина ,свещи.Чистих много пъти дросел, стъпков мотор и EGR, но проблема си оставаше. На живи данни всичко ток и жица, грешки няма. На края реших просто да затапя EGR клапана но да го оставя с включена букса.Все пак нищо не губех от това. Тази процедура я направих преди три седмици, а резултата от нея беше следния:Пак пали на 1400 оборота, но равномерна работа на мотора и без мирис на суров бензин. След което се форсира съвсем леко и си падат на 900 но без да се опитва да загасне. При потегляне на студен двигател изчезна това придърпване и хълцане. До тук само ползи. За разхода на гориво със затапен егр не мога да преценя. Зимата ще я видя как ще се държи.Единствения недостатък към момента е че от време на време светва чек лампата и то обикновенно при висока скорост след рязко пускане на педала на газта. Ходих при майстор за софтуерно изолиране на клапана, но човека каза че не може да се направи понеже преди 2000 г не ги четял някакъв си софтуер за тези неща.Нямам проблем че ще ми свети чека, важното е колата да върви добре.
Отговори

ufer снимка ufer 21 юли 2024 - 21:01

Аз бих проверил вакуумните връзки. Не знам дали имаш канистер с активен въглен, ако имаш, провери вакуума. Аз имах подобен проблем с моята моно Астра. Въгленът се разпадаше на прах, който влизаше в дросела и запушваше вътрешните канали, сложих едно филтърче и смених маркучето. Тази операция помогна в значителна степен за оправяне на оборотите... :thu:
Мнението беше редактирано от ufer: 21 юли 2024 - 21:02
Отговори

JoroTaushanov снимка JoroTaushanov 21 юли 2024 - 22:40

Виж мнениеufer, на 21 юли 2024 - 21:01, каза:

Аз бих проверил вакуумните връзки. Не знам дали имаш канистер с активен въглен, ако имаш, провери вакуума. Аз имах подобен проблем с моята моно Астра. Въгленът се разпадаше на прах, който влизаше в дросела и запушваше вътрешните канали, сложих едно филтърче и смених маркучето. Тази операция помогна в значителна степен за оправяне на оборотите... :thu:



При X16XEL клапана няма вакуум маркучи. Изцяло електрически е и се управлява от ECU :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg