Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ретро парада

Реставрация

piko1 снимка piko1 15 септември 2008 - 18:14

отварям тази тема защото ми е интересно (но със сигорност не само на мен) кой как реставрира например купето изгнили греди технология изобщо за реставрацията на Опел(и) като цяло
и ако някои се наеме да обясни процеса на реставрация Step by Step
в помощ на младите и залени хора като мен който искат да реставрират Автомобил с Марката опел


Благодаря предварително
Отговори

Stranger снимка Stranger 15 септември 2008 - 22:26

Разглобяваш го целият, ама абсолютно целият!Мостовете и кардана носиш на пясъкоструйка и прахово, купето го носиш на пясъкоструйка, да ти го минат отдолу, след което го мажат с грунд ( за предпочитане най хубавият на света ) и след това ти го изкърпват и пак го мажат с грунд.Следва хубава качествена боя , сглобяване и си готов...
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 16 септември 2008 - 09:37

Много дискавари бре младеж :)

мостовете да на пясък добре.. обаче купето НЕ опелчетата от онези години са много ефирни и с тънка ламарина надали ще намериш пясъкоструйка голяма с фин пясък 0.013. ( от опит тиказвам повечето стрелят с чакъл.) от където следва че купе вече нямаш :)
по принцип след като се разоборудва напълно се почиства по добрите стари методи.. телена четка различни смифки, шпакли и други такива вандалски средстава. след което се почиства основно и се грундира (но не с червен алкиден грунд :) ) има си спейшъл грундове върху които можеш да мяташ кит и други гадости на вюрт имаше такъв по спомен околко 90-100лв/л, после по познатия начин китове филери .. и тка накрая се оказва че имаш убаво купе з аедна торба пари :)
Отговори

fanatic снимка fanatic 16 септември 2008 - 10:05

Относно лмарините отвън е добре да се сменят цели детайли. Аз лично освен веждите други кръпки не съм правил. 4 месеца ми отне да си намеря читави калници. Детайлите се обработват преди да се закачат на колата- за мен това е по добрия вариант.

Вижда се страницата как я няма буквално. Това се изгражда наново и се обработва както и отзад.

Прикачен(и) файл(ове)

Отговори

prujinca снимка prujinca 16 септември 2008 - 11:23

Извинете ме че пиша пак на латиница. Аз като почнах да реставрирам моята манта сгафих с парите и затова сега правя двойна работа. Но прим беше идеята да я оставя за година-две и да не я намеря или да я позакърпя и после пак. Та на въпроса.... Аз случих на запазена колица отностно тенекиите съм правил само едни вежди и един преден калник смених. А колкото до гредите какво да кажа за тях лявата греда (точно под шофьора) бе изгнила напълно заедно с пода. Там всичко се ряза до здраво и от ламарина 4 мм! Да, 4 мм на преса се докара формата на гредата и се монтира на мястото на изгнилата; като я застъпих с около 400 - 500 мм в двата края на здраво и много заваряне. Тук вече ти трябва и късмет да не се усуче купето. Така процедирах с всяка изгнила част от купето. После мажеш с разни шегрета и др подобни дивотии. И боядисваш според бюджета с които разполагаш. Аз имах ограничен и боядисах с бг боя и лак и около година по къщно започна да се бели и сега пак. Когато я боядисвате и подготвяте преди това незабравяйте да махнете и стъклата - там се крие учудващо количество ръжда.
Ходова част: Ако нещо е наред не го пипай!!!! Пример. Предните ми тампони си бяха наред но аз реших да ги сменя ОООО ГРЕШКА купих си едни с много търсене и след два месеца отново ги смених и накрая припаснах от алеко и сега всичко е наред. Същото се получи и с лагерите на главината но там си сложих моите и още си карам с тях. Амортисьори - смених предните и задните със същите, но колата започна да вози като каруца и да не стои изобщо на пътя (мантите по принцип си имат недозавиване) но при мен стана незавиване при високи скорости. И пак си сложих нейните си, колкото и да не ви се вярва двата ми задни амортисьора са и изгнили капачки но работят.
Колкото до Диференциала и скоростната кутия един преглед и ако нещо не е наред или е започнало да здава багажа смяна. За двигателя няма какво да говоря то се знае. А сега и най интерестното и кофти нещо според мен Ел инсталацията. Всички, ама абсолютно всички стари колици са с пипани ел инсталации. Това да се въстанови едно по едно е ужас. Пример: мойта мантичка е била с инжекцион, но някой й го е махнал и й е натикал карбуратор, при което е сложил един съпротивителен кабел нейде. Тъй като аз като сложих инжециона не го намерих, си пуснах допълнително захранване, но го знам и ме дразни, също както и нагорелите кабели в колонката. Но ме е страх да ги пипам.
И Най приятната част - облика или визията въпрос на мнение и възможности. Аз си намерих оригиналните седалки и ги тапицирах така както си е била ( бежова кожа, само че изкуствена) лайсничките и емблемките не съм ги слагал оригиналните още, но сега след като я боядисам ще го сложа. Колкото до джантите моите ги бластирах и после на прахово боядисване.
Но пак казвам: с трици брашно не става, или по-точно евтиното излиза скъпо. Аз сега два пъти я боядисвам, някои неща не съм ги пипал изобщо и сега са в трагично състояние.

Цели детайли е добре да се сменят, но за манта, монца, старите ракордчета или кадети от де нови? аз намерих няколко калника (втора употеба) в една морга, но без ръжда по тях КЪСМЕТ но другите?? Сега по принцип има една идея за тях но е малко сложна. Трябва да намериш някой да ти направи калъп и след това да ти направи отливка от фибро стъкло. Имаше един чвек от Кюстендил, но му загубих координатите за инфо той има рено алпине булгар. Ако не си намериш цял елемент се започва и с много кит което е кофти и шеф и кройка. Запълваш лисващите парченца с ламарина и пак кит. Но това ако не си го направиш сам незнам кой ще ти го направи.
Мнението беше редактирано от kaka: 16 септември 2008 - 11:27
Причина за редактиране:: Кирилицата...
Отговори

kaka снимка kaka 16 септември 2008 - 11:40

 fanatic, на Sep 16 2008, 11:05 AM, каза:

Относно лмарините отвън е добре да се сменят цели детайли. Аз лично освен веждите други кръпки не съм правил. 4 месеца ми отне да си намеря читави калници. Детайлите се обработват преди да се закачат на колата- за мен това е по добрия вариант.

Вижда се страницата как я няма буквално. Това се изгражда наново и се обработва както и отзад.

За щастие аз успях да си намеря доста от външните елементи - някои нови, някои в доста по-добро състояние от моите стари. Част от тях са обработени в свалено състояние и чакат да им дойде реда след като другото е изкърпено.

 prujinca, на Sep 16 2008, 12:23 PM, каза:

Цели детайли е добре да се сменят, но за манта, монца, старите ракордчета или кадети от де нови? аз намерих няколко калника (втора употеба) в една морга, но без ръжда по тях КЪСМЕТ но другите??
...
Ако не си намериш цял елемент се започва и с много кит което е кофти и шеф и кройка. Запълваш лисващите парченца с ламарина и пак кит. Но това ако не си го направиш сам незнам кой ще ти го направи.

За да може да се възстанови моя Сенатор, 3 други се жертваха за старо желязо, но след като взех полезното от тях. Останалото е шеф и кройка, както казваш, в частност - страници и греди, които са доста изядени, макар и май не колкото тези на Виктор, макар, че сме по-стари с 2 години :unsure: :turbo:
Публикувано изображение
И понеже, очевидно, няма да хвана аз да правя заварките, съм дала колата в един сервиз, в който уж бяха много навити, и затова ги чакам вече една година...
Отговори

radoev снимка radoev 17 септември 2008 - 20:07

Реставрацията на автомобил е един много бавен и труден процес, особено ака бачкаш сам и нямаш много пари. Гледай да си земеш по-масов модел Опел за да може да си намираш части. Ако купето има много ръжда никога няма да можеш да го оправиш, ако изобщо успееш да го поизпънеш те чака едно непрекъснато ибиване на нова ръжда и непрекъснато трябва да го поправяш, затова не се метай на много скъпи бои. Почти всички детайли от гума са приключили, оригинални ако намериш са доста скъпи иначе се захващаш с пригаждане от други колли. Едва ли от тук ще ти стане ясно всичко така че зимай некаква кочина и я почвай и като видиш зор - питай :) Мога със сигурност да ти кажа че ако купиш който и да е Рекорд "Ц" или "А" от БГ задължително ти трябват 5000-6000лв за ремонт след това.

Последен съвет :)
Като си купиш кола и почнеш да я реставрираш и почне много яко да ти писва - купи още една.....и още една.... :unsure:
Отговори

GT 51 снимка GT 51 20 септември 2008 - 20:34

:icon_wink2: Ами като става въпрос за реставрация , ще споделя и мойте неволи...Асконата като я купих, беше почти направена Минко да е жив и здрав...е свършил много работа.Колата е препарирана уникално, аз с мой приятели също напрвих много неща...колата е правена за Хот-Рот, и привеждането и в оригинален вид е много трудно и трудоемко , но не и невъзможно,хубавото е че основно колата беше запазена.Много детайли бяха подменени, други трудно приспособени, но колата вече има сертификат от ФИВА...За Мантата сега няма да пиша , защото е на заден план , а за Олимпията ще напиша и публикувам снимки, като стане готова ...надявам се скоро. :thu:
..Искам само да ви кажа че това е болест от която се заразих и няма лек...поне засега...Помагам на един приятел да прави ЧАЙКА и това ще забави мойте проекти, но няма начин...Поздрави и успех ви желая....най-вече търпение и вяра , защото без тези две неща, просто нищо не става :61:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg