Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Вентилатор в купето

slimisimo снимка slimisimo 09 октомври 2017 - 19:54

Здравейе,
Вентилатора в купето ми отказа. След диагностика с Оп-Ком излиза грешка B0193-0F Fan Controller (PWR) Circuit no Feedack.
Някакви предложения къде да търся проблема
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 октомври 2017 - 20:10

Силовата част на управлението на вентилатора, ако си с климатроник. Обаче първо провери връзката между управлението и силовата част. С други думи куплунзите.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 октомври 2017 - 20:13
Отговори

slimisimo снимка slimisimo 09 октомври 2017 - 20:40

Какво ще рече "Силовата част на управлението на вентилатора'?
Може ли малко по-подробна информация
Отговори

slimisimo снимка slimisimo 09 октомври 2017 - 21:54

Управляващия блок или резистора къде трябва да ги търся?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 октомври 2017 - 22:09

С климатроник ли си?
Понеже от снощи не стана ясно дали колата е с климатроник, а аз рядко съм срещал вектра ц с климатик, тоя блок на вектра б е над десния крак на шофьора, под таблото. На вектра ц не знам къде е, ама като свалиш панела с врътките и по кабелите ще стигнеш до тоя блок. На вектра б гореше един мощен транзистор (или тиристор- знаещите могат да ме поправят) и това беше причината. При теб грешката мисля, че е ясна и най- вероятно става въпрос за същото. Обаче винаги съм си мислел, че там да гръмне транзистор моторчето е затегнало. Та около тоя ремонт, ако се окаже, че е това, а не просто изваден куплунг, не е зле да се профилактира и моторчето.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 октомври 2017 - 08:04
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 октомври 2017 - 08:16

Чети тук!
https://www.google.c...K9MI7hYmDLZrqNC
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 09:48

Стига бе, вектра ц с климатроник и резисторен блок? При една камара степени на вентилатора?
Отговори

slimisimo снимка slimisimo 10 октомври 2017 - 10:53

с климатроник е
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 11:01

Явно ще трябва да правиш операцията, описана в темата, която колегата ти е дал. Сигнала от обратната връзка може да липсва и при механично блокирал мотор на вентилатора. Ако си имал разни стържещи или други странни звуци от вентилатора това допълнително ще ти потвърди тази версия за блокиралия вентилатор.
Между другото ако тоя силов блок го няма при самия вентилатор, то ако проследиш кабелите от мотора ще те заведат до тоя блок, където и да се намира.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 октомври 2017 - 11:03
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 октомври 2017 - 11:30

Седма степен е директна. Ако я няма е моторчето.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 10 октомври 2017 - 13:07

Да се мушна и аз. А ако има само 7-ма степен при включване на климатроника, каква е повредата и къде да се търси. Не е от блока монтиран на върха на вентилатора, проверен и подменен транзистор. Благодаря!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 13:40

 kibo_tom3111, на 10 октомври 2017 - 13:07, каза:

Да се мушна и аз. А ако има само 7-ма степен при включване на климатроника, каква е повредата и къде да се търси. Не е от блока монтиран на върха на вентилатора, проверен и подменен транзистор. Благодаря!

Не остават варианти. Ако е така остава това, което управлява тая част да не е наред. Това разбира се важи само при читав ремонт.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 октомври 2017 - 13:42
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 10 октомври 2017 - 13:57

Значи подменен е транзистора с чисто нов дори е с 5 А по мощен. В него има вграден диод, така е и при оригиналния. Оказа се че върши същата работа като стария, т.е. при стартиране на климатроника веднага започва да духа силно. При въртене на степените за сила на въздуха никаква реакция в духалките продължава да си духа силно. Понякога тези степени като че ли се оправят, но това става много рядко. Четох някъде из форума, че управлението на силата на вентилатора на някои е с релета които са в тези "блокове" преди акумулатора. В тях има по 3-4 релета, обаче кое какво управлява на мен поне не ми е ясно. Ако имаш информация или се сблъсквал с такъв проблем, моля да ме насочиш къде да я търся тази повреда.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 14:00

Доколкото съм ровил по въпроса тоя транзистор се управлява от панела с врътките на централната конзола. Ако там има дефект ще стане това при теб.
Има някакъв вариант да са запекли втулките на моторчето и когато захранването е с ниско напрежение (както е при всички малки степени) да не може да завърти. Когато получи всичките 12 волта обаче да успява да завърти. Обаче ако е така като завърти на последната степен и след това върнеш надолу трябва да работи поне на една или две степени надолу, а не да спре.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 октомври 2017 - 14:24
Отговори

slimisimo снимка slimisimo 10 октомври 2017 - 14:02

При мене моторчето спря да духа след дъжда в събота беше се запушило отводняването под филтъра за купето и текна вода до пасажерската предна седалка когато изкарах филтъра и той беше мокър до половината и най вероятна е минала вода мрез моторчето но щом управлението е върху него ще ги проверявам и двете
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 14:21

 slimisimo, на 10 октомври 2017 - 14:02, каза:

При мене моторчето спря да духа след дъжда в събота беше се запушило отводняването под филтъра за купето и текна вода до пасажерската предна седалка когато изкарах филтъра и той беше мокър до половината и най вероятна е минала вода мрез моторчето но щом управлението е върху него ще ги проверявам и двете

Ще трябва да стигнеш до моторчето, няма как...
П.С. Тоя дъжд май на доста народ им причини по нещо. На мен ми напълни задна лява врата с вода :icon_wink2:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 10 октомври 2017 - 17:18

 tisho.74, на 10 октомври 2017 - 14:21, каза:

Ще трябва да стигнеш до моторчето, няма как...
П.С. Тоя дъжд май на доста народ им причини по нещо. На мен ми напълни задна лява врата с вода :icon_wink2:

На Опелите на вратите отдолу има отвори за дренаж,да не се пълнят вратите! :newsm05_41:
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 октомври 2017 - 17:20

И на Тишо на Пежото има, ама уплътнението ги е покрило.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 октомври 2017 - 17:51

 k opel e, на 10 октомври 2017 - 17:20, каза:

И на Тишо на Пежото има, ама уплътнението ги е покрило.

Има, има даже са по- големи от тези на опела. Ама по незнайни причини гуменото уплътнение ги покрива много добре...
Отговори

slimisimo снимка slimisimo 11 октомври 2017 - 12:14

Колеги свалих вентилатора електрониката за управлението е на него. Разглобил съм ги поотделно и сега искам да пробвам само моторчето дали работи но не знам има ли значение къде ще се подаде + и къде -
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg