Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Zafira A

Zafira A - демонтаж на тавана

dvasilev снимка dvasilev 07 юни 2018 - 22:09

Здравейте колеги,

Отварям тема за демонтаж тавана на Зафира А, тъй като миналата седмица ми се наложи да правя тази процедура, а нямаше конректна тема.

ДРЪЖКИ:

Надига се гумата под дръжките:

Прикачен файл  drujki-1.jpg (118,35K)
Брой изтегляния: 119 Прикачен файл  drujki-5.jpg (224,3K)
Брой изтегляния: 41

и там има едни чопчета, които се издърпват и освобождават дръжката:

Прикачен файл  drujki-2.jpg (363,56K)
Брой изтегляния: 56

ДУПКИ ЗА МРЕЖА:

Надигат се капачетата и се виждат следните дупки, които служат за захват на мрежа:

Прикачен файл  dupka-mreja1.jpg (196,33K)
Брой изтегляния: 52

После се бърка с пръст /показалец или кутре/ или шестограмка и се натискат отвътре следните пластмасови оси, които действат като дюбел.

Прикачен файл  dupka-mreja2.jpg (142,87K)
Брой изтегляния: 53

Като се покажат се хващат с клещи и се издърпват. Пластмасата директно пада.

СЕННИК:

Откачане на щифта, в който влиза сенника:

Прикачен файл  sennik-6.jpg (129,81K)
Брой изтегляния: 77

Отзадната страна с тънка отверка се вади тази ос и се освобождава:

Прикачен файл  sennik-7.jpg (127,97K)
Брой изтегляния: 60

След това при монтажа тази ос трябва точно да влезе, за да захване хубаво! Тоест гледа се да няма разстояние между оста и горната част на щифта.

Откачане на основния държач на сенника:

Прикачен файл  sennik-1.jpg (138,1K)
Брой изтегляния: 40

Развива се болта. По принцип после се вкарва болта и леко се завива; натиска се силно навътре и с права отверка се натиска отгоре и трябва да се освободи. Да ама не !! Това е най-малоумният захват /на принципа на дюбел с болт/ !!!

Колкото и да натисках болта навътре така и не излезе и за двата сенника. Затова взех една струна от китарата (3та струна-средно дебела), вкарах я горе и с един парцал започнах да дръпам надолу ! :

Прикачен файл  sennik-2.jpg (107,79K)
Брой изтегляния: 50

Пластмасовата част се скъса и на двата сенника ! Едната така хвъркна, че не успях да я намеря, а другата се запази и мисля да я разтопя и запоя с поялника:

Прикачен файл  sennik-3.jpg (80,83K)
Брой изтегляния: 74 Прикачен файл  sennik-4.jpg (78,01K)
Брой изтегляния: 63 Прикачен файл  sennik-5.jpg (70,23K)
Брой изтегляния: 49

ПЛАФОНИ:

Има 3 плафона - при шофьора:

Прикачен файл  plafon2.jpg (113,51K)
Брой изтегляния: 33 Прикачен файл  plafon3.jpg (112,62K)
Брой изтегляния: 23

при задните пасажери:

Прикачен файл  plafon5.jpg (164,43K)
Брой изтегляния: 23

и багажника:

Прикачен файл  plafon4.jpg (98,82K)
Брой изтегляния: 19

И трите се вадят като се бръкне с права отверка. Предния и задния се махнаха по-лесно, докато този при задните пасажери беше 'малко спечен', но един път като се извади после е ок. Като се извадят плафоните, после се вадят и съответните буксички.

Важно! Като се извади плафона и буксичката при шофьора там има и още една буксичка с лентов кабел:

Прикачен файл  plafon1.jpg (94,93K)
Брой изтегляния: 39

Този лентов кабел е за плафона на задните пасажери и също трябва да се извади, за да може после да се свали тавана:

Прикачен файл  tavan1.jpg (158,64K)
Брой изтегляния: 33

Трябва да се хване с тънки клещички, иначе не става.

Аз извадих тази буксичка след като свалих тавана, но май може да се извади и като се свали плафона. Трябва много да се внимава да не се скъса лентовия кабел ! Аз докато се мъчех с клещичките, леко резнах едната писта на лентовия кабел, но още свети де !

В тази връзка как да лепна лентовия кабел, за да не се докъса - с тиксо ли ?

КОЛОНИ (за коланите):

Страничните колони за коланите са на щипки. Разкачат се с дърпане отгоре:

Прикачен файл  koloni-1.jpg (90,15K)
Брой изтегляния: 41

После при монтажа вътре има един щифт, в който влиза част от машинката за контрол на височината на горната част на колана:

Прикачен файл  koloni-4.jpg (120,76K)
Брой изтегляния: 32 Прикачен файл  koloni-5.jpg (112,81K)
Брой изтегляния: 19

КОРИ:

Всички кори са на щипки. Дърпат се отгоре. Започва се от корите при багажника:

Прикачен файл  koloni-2.jpg (180,74K)
Брой изтегляния: 29 Прикачен файл  kori2.jpg (71,56K)
Брой изтегляния: 17

И после от корите на предните седалки.

Прикачен файл  kori1.jpg (115,72K)
Брой изтегляния: 33

Отзад в багажника също трябва да се развият болтовете за коланите:

Прикачен файл  kolan.jpg (44,14K)
Брой изтегляния: 22

ТАВАН:

Накрая трябва да се свали тавана. Той се държи на 1 щипка, намираща се губо между двете предни седалки, както и на 2 лепенки намиращи се грубо над задните седалки:

Прикачен файл  tavan3.jpg (162,51K)
Брой изтегляния: 42 Прикачен файл  tavan4.jpg (137,66K)
Брой изтегляния: 36

Бърка се към щипката/лепенките с ръка и се натиска надолу, но трябва да се внимава да не се огъне тавана.

После таванът се издърпва през багажника:

Прикачен файл  tavan2.jpg (179,38K)
Брой изтегляния: 34

Прикачен файл  tavan5.jpg (104,64K)
Брой изтегляния: 22

Това пък е един таван за с дупка за ДВД:

Прикачен файл  tavan6.jpg (112,1K)
Брой изтегляния: 21 Прикачен файл  tavan7.jpg (173,96K)
Брой изтегляния: 13

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

Демонтажът го направих сам, но при монтажа ползвах помощ от бащата... Също накрая при монтажа лепенките се лепнаха, но щипката така и не успя да влезне, явно с няколко милиметра не се уцелва. Първо сложихме всичко друго, за да се намести и тогава пробвахме щипката, но явно или не е точно нацелена или трябва силно да се натисне, а ме е страх да не счупя кората.

Щипките на сенницте са счупени. Сега ще трябва да си търся нови и/или поне да се пробвам да запоя единия.

При монтажа на дръжките на задните врати - щипките, в които влизат дружките влезнаха навътре. Сега не мога сложа дръжките, защото тези щипки влизат навътре. Отново малоумщина !

Прикачен файл  drujki-4.jpg (106,59K)
Брой изтегляния: 30 Прикачен файл  drujki-3.jpg (121,59K)
Брой изтегляния: 19

Трябва да мисля вариант как да хвана тези щипки, за да са стабилни. Например да вкарам някак си тънка ос, която да ги държи, но не виждам каква ос да взема и как да се захване ?!?

Също при свалянето на тавана трябваше да се 'отлепят/огънат' гумените уплътнения. Видях, че са намазани с нещо като лак, което ги държи може би по-здрави. След като ги огънах този слой се напука:

Прикачен файл  guma.jpg (140,22K)
Брой изтегляния: 22

За какво са намазани и с какво да ги намажа отново ?

поздрави!

полезни връзки:

Отговори

Стаевски снимка Стаевски 09 юни 2018 - 00:57

Имам сенници със пластмасите, дръжките над вратите също,не помня нещо да съм чупил, май ша извадиш късмет само с доставката...Свиркай ако трябва нещо.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 юни 2018 - 11:09

Според мен уплътненията не са мазани с нищо от завода. Това е нещо, което се отлага някак си, може би от мазане на уплътненията с разни неща, става слой и после се напуква. Защо го пиша- имах астра г на 3 години, вектра б от магазина и астра х от магазина. И трите нямаха такова нещо по уплътненията.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 18 юни 2018 - 00:14

Здравейте колеги,
@tisho.74 Май си прав. Зимата мисля, че пръсках уплътненията със силиконова смазка на Holtz и най-вероятно е от нея, но бях забравил :)
@Стаевски Ако имаш излишни здрави сенници с пластамасите за болтчетата с удоволствие бих те отървал от тях :) В момента този при шофьорската седалка съм го закрепил някак си обаче от време на време пада и не е много приятно :)
За дръжките здрави са, проблема обаче е в металните 'скоби', в които влизат дръжките. Държат се на две много малки оси, така че едната скоба е влезнала навътре, а другата скоба падна и не мога да я намеря - цък. Така че ако ти се намира и такава скоба бих взел :)

Интересно само аз ли имам такива проблеми със сенниците и тези скоби/държачи за дръжките... Изглеждат много калпаво направени!

поздрави,
Отговори

Ральо снимка Ральо 21 юли 2019 - 14:03

благодарение на теб си свалих дръжката. проблема при сглобяването е в начина по който се поставят скобите. ако не става се завъртат на 180 градуса и пасва идеално.огледан начина по който се позиционират скоби-дръжка. всяко нещо има значение.
Мнението беше редактирано от Ральо: 21 юли 2019 - 14:05
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg