Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Моментен разход

JorkataG снимка JorkataG 06 юни 2022 - 05:53

Матей, къф е разхода че са не види?
Мнението беше редактирано от JorkataG: 06 юни 2022 - 05:53
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 06 юни 2022 - 18:15

Цък върху снимката... и си в HD формат.
Отговори

Sim снимка Sim 06 юни 2022 - 20:51

Цък, цък, ама нищо се не види.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 юни 2022 - 11:02

0,2 L/h показва, което аз лично не вярвам, защо? Защото точно тоя компютър дори на Англичанките с 1,9 150 коня показва 0.3, което е тотално невярно, защото другия графичен дисплей на същия 1.9 150 показваше 0.6, което дори и на засичане на колонка си беше с разлика 0.2/100 в горна посока литра от реалното. Тоест това 0.6(0.55 може би) L/h си е било съвсем в нормите. Затова бих казал, че реалното в тоя случай е по скоро 0.4 L/h, отколкото 0.2 L/h, Що се отнася за празен ход, защото мерните единици за разход на 100 и празен ход са различни.
Пак ще го кажа, който не вярва, винаги може да си направи теста с 200 милилитра гориво, да ги закачи на входния маркуч на филтъра и да видим дали ще бачка 1 час с тия 200 милилитра. Като свършат, засичаш времето и виждаш. Аз лично, много се съмнявам.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 07 юни 2022 - 11:06
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 07 юни 2022 - 14:41

Последните 3-4 месеца доста се заиграх с измерването на показанията по компютр и на колонка, но факторите, които оказват влияние се оказаха прекалено много, за да се направи точен извод.

Моментния разход се смята на база времето, за което се предполага, че ще са отворени дюзите при вече известното количество въздух. След това се осреднява. От това следват прекалено много фактори, които могат да е променят и не се взимат в предвид от изчисленията - количество прав във въздуха, количество на кислород, влада, вискозитет на нафтата, плътност на нафтата и въздуха и подобни. Всяко едно от тях може да окаже влияние и да доведе до разлика в показянията по колона и борд компютър. Нещата по-горе само предполагам, че не се взимат в предвид от изчисленията на моментния разход (самия двигател май ги взима предвид посредством ламба сондата, като се опитва да запази правилно отношение на гориво/въздух).

Правил съм по 3-4 опита по един и същи маршрут с една и съща скорост и всеки път разликата между борд и колонка е различна - от 0.2 до 1.2л. Едиствено успях да стигна до извода, че когато въздуха е по-чист (или поне аз така си мисля) или по-малка разлика между двете.

Относно 0.2 разход - лично на мен не ми се вярва 1.7 по-стар технологично двигател (А17DTХ) да гори по-малко от 1.6 по-нов (B16DTX), но може и да е възможно. С това предположение просто гадая. Тук мисля, че влизаме в рамките на грешките на самите измервателни уреди, така че освен на измерим количеството за 1ч мисля, че друг вариант просто няма. Като самото мерене трябва да се извърши много прецизно. Все пак, ако заредиш до горе на колонка, преместиш колата, оставиш я да работи 1ч и след това пак я върнеш до колонката... ще има твърде много натрупана грешка в измерването.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 09 юни 2022 - 15:27

 BayPhilip, на 07 юни 2022 - 14:41, каза:

Последните 3-4 месеца доста се заиграх с измерването на показанията по компютр и на колонка, но факторите, които оказват влияние се оказаха прекалено много, за да се направи точен извод.

Тъй като имам поне 6+ години наблюдения с въпросния агрегат факторите са само 3: техническо състояние на мотора(в което влиза и моментното състояние на ДПФ), качество на нафтата(зимен или летен микс) и качество на маслото!


 BayPhilip, на 07 юни 2022 - 14:41, каза:

Моментния разход се смята на база времето, за което се предполага, че ще са отворени дюзите при вече известното количество въздух. След това се осреднява. ...От това следват прекалено много фактори, които могат да е променят и не се взимат в предвид от изчисленията - количество прав във въздуха, количество на кислород, влада, вискозитет на нафтата, плътност на нафтата и въздуха и подобни. Всяко едно от тях може да окаже влияние и да доведе до разлика в показянията по колона и борд компютър. Нещата по-горе само предполагам, че не се взимат в предвид от изчисленията на моментния разход (самия двигател май ги взима предвид посредством ламба сондата, като се опитва да запази правилно отношение на гориво/въздух).

Грешка! Моментен разход се изчислява от ЕКУ-то така: време отворени дюзи за ВСЕКИ оборот по количество гориво(взето от кривата дебит/налягане на всяка дюза поотделно). Корекции чрез: температура на нафтата, дебит и налягане на въздуха и относителната му влажност - индиректно по околна температура(лятото-50%, зима 95%), температура антифриз.


 BayPhilip, на 07 юни 2022 - 14:41, каза:

Относно 0.2 разход - лично на мен не ми се вярва 1.7 по-стар технологично двигател (А17DTХ) да гори по-малко от 1.6 по-нов (B16DTX), но може и да е възможно. С това предположение просто гадая.

Да възможно е, и зависи от гореизброените 3 фактора.

Д-и-м-о-в дисплея не изчислява разхода, това го прави ЕКУ-то!

Sim каза:

При запалване автоматично се включват фаровете. Моментния разход е 0,5-0,6 до 0,7 максимум. Когато е нощувала навън при отрицателни температури, разхода е 1-1,2л/ч. Впоследствие разхода е 0,3-0,4л/ч.

Подобно е и при мен с две разлики - колата е винаги навън и при външна температура в диапазона 19-28 градуса моментния пада до 0,2л/ч. извън него е 0,3-0,4л/ч.
Отговори

esil2 снимка esil2 22 юни 2022 - 14:14

Да попитам и аз за моята Astra H Z17DTJ някой може ли да ми каже нормално ли е това което ще опиша и ако не е къде е причината. Първо ще кажа, че е сменен регулатора за налягане марката е Denso и ЕГР-а е свалян и почистен, колата си върви грешки няма. Нещата ще ги опиша така, на празен ход тоест изключена от скорост в движение моментния разход играе 1,2,3 та даже и 4л на 100км съм виждал, но спря ли колата на място става 0.4-0.5л
Мнението беше редактирано от esil2: 24 юни 2022 - 16:09
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 юни 2022 - 17:46

Така е. Но нещо в писанията ти е сбъркано. Огледай какво е и го оправи:-)
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 юни 2022 - 17:47
Отговори

esil2 снимка esil2 22 юни 2022 - 20:23

Извинявам се ако не съм написал нещо както трябва може би не съм уточнил че става въпрос за регулатора за налягане на горивото при помпата. Не разбирам обаче каква е логиката да сменя така моментния разход на празен ход и защо го прави, просто ми е любопитно от техническа гледна точка.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 23 юни 2022 - 10:52

 esil2, на 22 юни 2022 - 20:23, каза:

сменя така моментния разход на празен ход и защо го прави

Щото работи на по-високи обороти. И при по-старите опели от 90-те години е така. На празен ход - едни. Само да ги тикнеш на ръка - оборотите се качват. Съответно разхода.
При мен е същото.
Отговори

esil2 снимка esil2 23 юни 2022 - 13:32

Като гледам оборотомера оборотите са някъде 800-900, предната ми Astra G X20DTL също работеше някъде около 800 оборота само, че там нямах възможност да гледам моментния разход. Странното тук е че моментния разход на празен ход се променя в зависимост от това дали автомобила се движи по инерция или е на място, за това ми беше и питането дали е нормално това нещо за тези двигатели.
Мнението беше редактирано от esil2: 23 юни 2022 - 13:36
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 23 юни 2022 - 13:41

Ако оборотите се качват, редно е и разхода да се качи.
Отговори

esil2 снимка esil2 23 юни 2022 - 15:41

 Стаевски, на 23 юни 2022 - 13:41, каза:

Ако оборотите се качват, редно е и разхода да се качи.

Или аз лошо се изразявам или не схващаш какво казвам,ще се повторя пак. Колата е от подписа ми и при едни и същи обороти около 800-900 изключена от скорост на празен ход моментния разход се променя от това дали колата работи на място или се движи по инерция. На място показва 0.4-0.5 в движение по инерция отива към 1.5 даже 2 може 3 та и 4 съм виждал.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 23 юни 2022 - 19:32

 esil2, на 23 юни 2022 - 13:32, каза:

Странното тук е че моментния разход на празен ход се променя в зависимост от това дали автомобила се движи по инерция или е на място,

Нищо странно няма напълно логично е!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 юни 2022 - 20:11

За да видиш дали работи и третия вариант, по някое надолнище пусни газта като я оставяш на скорост. Трябва да показва 0.0
Ако това е така, всичко друго значи е нормално.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 юни 2022 - 20:13
Отговори

esil2 снимка esil2 23 юни 2022 - 20:27

 Д-и-м-о-в, на 23 юни 2022 - 20:11, каза:

За да видиш дали работи и третия вариант, по някое надолнище пусни газта като я оставяш на скорост. Трябва да показва 0.0
Ако това е така, всичко друго значи е нормално.

На скорост без газ показва 0.0. Мислех, че нещо EГР-а се бъзика но както разбирам от изказаните мнения до тук май това са нормални неща за тези двигатели.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 23 юни 2022 - 20:36

Не само за тези, а за всички след 1998-ма.

П.п. така и не си намери грешката горе. Дори не се и опита, а там са отговорите на всичките ти въпроси.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 23 юни 2022 - 20:37
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 юни 2022 - 21:37

Нека аз да му помогна. Писал е, че в движение е 1,2,3 дори 4 литра на час. Това не е на час, а е на 100км.
На час е онова 0.4-0.5, когато спре колата на място. Това е и истинския "празен ход".

Да му го обясним така.... когато се движиш, дори и на обороти да си, компютърът все смята някакъв разход на 100км, защото все пак двигателят работи, макар и не на скорост.

Пробвай и ще видиш, че когато засилиш и изключиш от скорост, колкото по-намалява скоростта, толкова повече се качва показанието.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 юни 2022 - 21:40
Отговори

esil2 снимка esil2 24 юни 2022 - 11:46

 Д-и-м-о-в, на 23 юни 2022 - 21:37, каза:

Пробвай и ще видиш, че когато засилиш и изключиш от скорост, колкото по-намалява скоростта, толкова повече се качва показанието.

Така е да показанието се увеличава с намаляване на скоростта.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 юни 2022 - 13:20

 esil2, на 24 юни 2022 - 11:46, каза:

Така е да показанието се увеличава с намаляване на скоростта.


Това е така, защото колкото по-бавно се движиш(по инерция, както го нарече), толкова повече гориво ще изгори мотора(на празен ход), за да измине 100км. Но в един момент спираш и показанието се променя на L/h
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 юни 2022 - 13:22
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg