Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Astra G

Astra G, Zafira A и Astra H - Смяна на поленов/кабинен филтър (за климатик)

НеаМ РаВеН снимка НеаМ РаВеН 22 юли 2008 - 23:24

За по-правилно ще наричаме филтъра за климатика кабинен или поленов.
При Astra G има 2 вида поленови филтри - на фирма Behr и на фирма Delphi, като при двата варианта могат да се избира между обикновен (хартиен) и с активен въглен. Разликата е в размерите им:

262mm x 235mm x 30mm = Behr (Opel Nr.: 68 08 611)
295mm x 200mm x 30mm = Delphi (Opel Nr.: ???)

За разнообразие от Опел са произвели 2 различни вида кутии, в които се поставя съответният филтър :unsure: Първият e с щипки, като при него трябва много да се внимава, защото е възможно да се счупят при сваляне. Вторият е с болтове (5,5мм, за които е необходимо да си купим съответния инструмент от Опел или просто да използваме малки клещи). Направил съм и лично снимки, но ще използвам от друг сайт, тъй като са правени на светло и крайният резултат е един и същ.

Как да разберете кой ви трябва? Свалете кутията над пепелника и отзад ще видите кой от двата модела ви е необходим:
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Време е да започнем с разглобяването:

Махнете жапката, като отвиете 6-те винта с Torx отвертка (т.нар. еврейска звезда):
Публикувано изображение
Откачете плафона и отстранете жапката. Развийте 3-те болта с клещи (при другия вариант махнете щипките внимателно). Със сините стрелки са показани къде се развиват пластмасовите закопчалки и как се маха кората отдолу.
Публикувано изображение
Така изглежда капакът на филтъра:
Публикувано изображение
А ето и самият филтър. Горещо препоръчвам, ако не сте го сменявали в рамките на година да постелите вестник върху стелката. Отстранете филтъра, като бавно издърпате надясно.
Публикувано изображение
Ето какво представлява старият филтър:
Публикувано изображение
...и какво може да се крие зад него...
Публикувано изображение
Тъй като е трудно да се почисти всичко с ръка, препоръчвам да ползвате прахосмукачка за автомобил, като навиете лист хартия или вестник на руло и го пъхнете до края на отворя, за да почистите мястото на новия филтър:
Публикувано изображение
Накрая поставете новия филтър, като спазите посоката на стрелките, указващи притока на въздух в коя посока се извършва:
Публикувано изображение

След това сглобете всичко по обратния ред и сте готови.

Време за работа: 15-20мин.
Мнението беше редактирано от НеаМ РаВеН: 25 октомври 2011 - 01:06
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 юни 2014 - 12:44

Тъй като вчера правих процедурата, се оказа, че на Astra G, Zafira A и Astra H филтрите са еднакри и на едно и също място. За това ще добавя брошурките които бяха в кутията и ще сменя името на темата:) като добавя Астра Х и Зафира А
Горе е обяснено доста добре. Но все пак и тук има стъпчиците:

Публикувано изображение
Публикувано изображение

EDIT1: Аз поставих филтър на MANN без активен въглен с номер CU/CUK 3054

EDIT2: В горния пост има само една неточност. Това капаче: Моята връзка, освен трите винтчета с глава 5,5мм имат и три закопчалки. На снимката се виждат, но никъде не прочетох да е обяснено, че трябва да се откачат. Горните две ги откопчах с ръка, а долното през едно отворче в самата пластмаса с тънка отверчица.

EDIT3: Ето и едно клипче: https://www.youtube....h?v=rTB46UNoxeM
Отговори

Zygot снимка Zygot 27 юли 2015 - 16:09

Някой успял ли е да вкара филтъра на система Делфи без да го намачка? На много криво място е перката пречи и не става да се вкара нормално.
Отговори

Hevy снимка Hevy 27 март 2018 - 19:32

Досега съм виждал само един англичанин да го вкара без да го намачка, но защото там продават едни по истински филтри, периферията му е от пореста гума като на въздушния филтър, и се извива без да се съсипва. А тези картонените просто няма смисъл да се слагат, където се прегъне хлътва навътре и боклуците си минават от там и отиват в радиаторчето...Аз затова там вече не слагам нищо, а си лепя филтърна вата на дупката при чистачките. Като труд и нерви е в пъти по лесно.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 март 2018 - 19:56

Има истински филтри на които дългите страни са подсилени с тънко пвц а не само картон влизат без проблем.
Отговори

Hevy снимка Hevy 27 март 2018 - 20:07

Това можеш да го твърдиш само ако го вкараш, и от любопитство какво е станало, го извадиш пак. Аз съм го правил, за друг не вярвам да си го е причинявал това...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 март 2018 - 20:25

След изхвърлени няколко картонени боклука ползвам на Феби късите страни са близо 1 см дебели в дългите има вкарана пвц лента около 1-1,5мм влизат и излизат по няколко пъти без да стават на хармоника естествено кутията се чисти с прахосмукачката преди монтажа.
Отговори

Hevy снимка Hevy 27 март 2018 - 20:28

Добър завършек на темата - Феби стават на работа. Но едва ли ще сложа, по лесно ми е да махна двете чистачки , отколкото да се правя на човека-змия...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 март 2018 - 09:41

Като сменях моя филтър моя също се смачка. Пробвах да сложа стария, той си влиза и излиза без проблеми, но беше както е писал колегата с подсилени страни. Моя го сложих, но не помня някак го ръчках че да застане прав. Не усещам да минават боклуци. Колега hevy, може ли да те помоля за снимка на твоето решение, че имам едно клио дето изобщо нямам място за филтър и като пусна вентилатора на макс ям листа и шишарки на богато.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 март 2018 - 09:42
Отговори

Hevy снимка Hevy 28 март 2018 - 12:59

Когато взех колата, и тръгнах да сменям филтъра, бях направо шокиран като извадих една паница гюбре от там. Не беше пипан никога , колата - 9 годишна италианка. Махнах кората на чистачките и видях че решетката пред вентилатора я няма, а вътре е пълно с шума. Затова първо залепих една решетка, да маха поне едрото. При следващата смяна като видях какъв е смачкан, и след неуспешния опит да вкарам филтър без да се прегъне, просто залепих едно парче бяла вата за аспиратор отпред, на това което се вижда на единствената ми останала снимка. С безцветното лепило Момент за обувки намазах периферията, залепих ватата и я изрязах. Така и вентилатора е защитен, боклуците си стоят горе и не трябва да се вадят от недрата на колата.
Да спомена че даже отрязах едното закрепване на кората под жабката, една бяла стърчаща пластмаса че най пречеше - пак не става! Слагах пружинни ребра от чистачка между ламелите на филтъра, да го изпъват отвътре - пак нищо!
Ето единствената ми снимка, предполагам че ефекта ще е същия ако се изреже едно точно парче и се сложи да легне върху решетката. Но като пионер в това начинание търсех максимална площ, затова си играх да лепя по перваза...



Публикувано изображение
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 март 2018 - 13:37

Благодаря за инфото. То да ти кажа там му е мястото на тоя филтър, а кой е решил да го слага в жабката... :confused: На реното за жалост е по-различно разположен отвора и за това там няма да стане толкова лесно. Ще трябва някаква рамка да мисля и да я закрепвам, но ще го направя. Миналата година даже мислех просто да нанижа един стар чорап и да се приключи с мъката.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 март 2018 - 13:38
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 28 март 2018 - 16:19

само аз ли не изпитах никакви трудности при слагането му.Влезе си мазно,даже не повярвах.После го вадих и слагах пак за да се доубедя,че не се е намачкал.Никакви проблеми не съм имал със слагането.
Отговори

CuMo снимка CuMo 28 март 2018 - 18:08

Браво, Тотьо, сега награда ще ти дадем за ценната информация, че точно ти си си сложил перфектно филтъра, че си го и изкарал и пак си го вкарал без проблем, БРАВО! А случайно да прочете или разбра, че са две системи и на тази, която е Behr филтъра си влиза като у тях си или просто с прекъсването на другата астра проблем засега няма и те зачесаха пръстите?
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 29 март 2018 - 21:59

 CuMo, на 28 март 2018 - 18:08, каза:

Браво, Тотьо, сега награда ще ти дадем за ценната информация, че точно ти си си сложил перфектно филтъра, че си го и изкарал и пак си го вкарал без проблем, БРАВО! А случайно да прочете или разбра, че са две системи и на тази, която е Behr филтъра си влиза като у тях си или просто с прекъсването на другата астра проблем засега няма и те зачесаха пръстите?

ти нямаш ли си работа друга , освен да се заяждаш.не искам да изгрубявам и да ти пиша разни неща.жив и здрав
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg