Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra B

Vectra B - Демонтаж на кората на предната врата

martin_kolev снимка martin_kolev 07 октомври 2008 - 09:19

Привет колеги!!!
Имам един проблем и като чета мнозина от вас го имат.Става въпрос за ел.стъклата на Вектра Б фейслифт.Смъкването и вдигането са пълна мъка.От прочетените теми разбирам че водача трябва да се натегне.Проблема е че не успях да махна кората на предната врата(става въпрос и за двете).
Отвих всички болтове, но не мога да махна дръжката.Някой може ли да удари едно рамо със съвет?
Ако случайно има и снимков материал ще съм много благодарен
Отговори

bili4652 снимка bili4652 05 май 2009 - 10:25

Колега има и на самите дръжки болчета тях разви ли ги? Едното е до пищялката под кръглата решетка,др е над самата ръкохватка под капачката за реголиране на стръничното огледало, а 3-то е под ръкохватката(дели се на 2-е)
Мнението беше редактирано от bili4652: 05 май 2009 - 10:28
Отговори

babataM снимка babataM 05 май 2009 - 14:49

А как се натяга този водач? Ако има и някоя картинка, защото съм го заглеждал преди, но явно пропускам нещо.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 05 май 2009 - 19:39

Сега пък водач. За пръв път чувам а прерових целия форум. Май съм пропуснал нещо и не съм търсил персонално за този проблем. Нека ако не представява трудност за някой внесе малко яснота, водача ли да регулираме или да смазваме релсите?

ПП - За колегата дето питаше за водача.....колега той не се затяга а се регулира. Пада се някаде в края на вратата и самата дупка на болта е разкарана около 10-12мм при което да се позиционира в положението което трябва. Аз лично не съм обеден обаче че проблема ще се реши така, ако при някой има ефект нека сподели? :blink: :blink:
Отговори

babataM снимка babataM 05 май 2009 - 19:56

 IvanGrigorov, на 05 May 2009, 08:39 PM, каза:

ПП - За колегата дето питаше за водача.....колега той не се затяга а се регулира. Пада се някаде в края на вратата и самата дупка на болта е разкарана около 10-12мм при което да се позиционира в положението което трябва. Аз лично не съм обеден обаче че проблема ще се реши така, ако при някой има ефект нека сподели? :blink: :blink:


Днеска си поиграх с този водач. Освен да се изкриви стъклото /предната част пропада, като вдигнеш болта нагоре/ или да започне някакъв напън от механизма /когато го затегна в най-долно положение/, та чак ламарината на вратата се измята, друг резултат няма. Определено проблема не се решава от него. След неуспеха, който пожънах, смазах "релсичките" наново /макар да имаше смазка от предното отваряне на вратата/, но подобрение няма. Ако някой стигне до успешни резултати, нека пише.
Отговори

bili4652 снимка bili4652 05 май 2009 - 21:24

За пропадането на стъклото- този болт се стяга когато стъклото е вдигнато в горно положение и с една отверка този болт се претиска на долу и чак тогава се затяга. По добре под този болт да се сложи някаква по голяма(широка) шайба , защото когато се затегне болта когато се сваля или вдига стъклото се получава един вид усукване на водачите и се затруднява механизма. Поне аз така направих и сега нямам никакъв проблем със стъклото поне за сега, така съм вече няколко месеца. Друго не знам какво може да се направи по този въпрос УСПЕХ.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 06 май 2009 - 01:24

Много се радвам, че си дискутираме. Странното е че аз имам две Вектри Б комбита и при двете е така. Само на едната предна лява на другата предна дясна. Стъклото все едно се влачи в нещо което мъчи моторчето яко. Резултата от пренебрегване на проблема е счупени зъпци от механизма на стъклото. Той е метален но не устиска. Баща ми обаче е хитър взе друг механизъм и завари парчето дето се беше износило. Обаче сега пак затяга. А това болче как ли каза, че не го е слагал и е все тая. Направо незнам, трябва да помага някой. :blink:

ПП - Вече 2 часа ровя с търсачката и нищо по въпроса със затягането :blink: Само това и това намирам. Хората казват, че с реглаш става ми утре ще покажа снимки и ще пробвам да видиме какво ще измисля. Като разглобя ще видя има ли някакво обяснение и решение на проблема със затягащите стъкла. :blink:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 06 май 2009 - 01:44
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 06 май 2009 - 08:24

на вектра Б това е обща болка... появи ли се веднъж, няма оправяне нито с регулиране нито с смяна на водачите... проблема пак си остава, единственото спасение е да се смени целия стъклоповдигащ механизъм, минал съм през това и знам за какво става въпрос... имаите предвид че и да се смени стъклоповдигащото след около година пак започва да прави същите мизерии...
Отговори

babataM снимка babataM 06 май 2009 - 09:40

 xarvatina, на 06 May 2009, 09:24 AM, каза:

... проблема пак си остава, единственото спасение е да се смени целия стъклоповдигащ механизъм, ...


Като се замисля, този болт служи за опра на механизма, значи каквото и да го правиш, той е за "някаква настройка", а не за реглаж /дали се изразих правилно?/. При свалено на половина стъкло го разклащам и луфта ми се струва че е от рамото със зъбите. Дали е така!? Ако се свали механизма, може ли да се ибегне този луфт? Пиша тук, защото нямам гараж и за това не мога да го сваля и да го видя. Също така, поне в моя случай, дори да сменя плъзгачите, пак няма да се оправи защото луфта, който позволява това увисване не е от тях. Ако някой го е свалял и има снимки на механизма, нека ги покаже, да има за какво да размишлявам.

:blink:
Отговори

bili4652 снимка bili4652 06 май 2009 - 10:46

Колега спорет мене явно самите забки на механизма са се износели вече, колкото да е с редовното сваляне и вдигане на стъклото зъбите на механизма се търкат, защото се получава търкане и метала се износва. До колкото съм забелязал този механизъм е нещо като стомана и до колкото знам от обща практика метала от търкане се износва. И няма гаранция примерно ако го смениш с 2-ра ръка че няма да е пак същото. Явно че този проблем ще си остане вечен? :blink:
Отговори

bili4652 снимка bili4652 06 май 2009 - 12:05

Повечето собственици на Вектра Б доста често се сблъскват с проблема "Ел. стъклото ми пропада..". Тук ще обясня накратко как се сваля кората и как се регулират рамената за повдигане и сваляне на стъклото.

Стъпка 1 Сваляне на кората...
Публикувано изображение

След като свалите всички болтчета, лекичко повдигате кората нагоре и тя се измъква от горните пластини,които я държат.
След сваляне на кората ще видите,че цялата врата е залепена с изолация против шум,тракане и т.н. Внимателно отлепяте уплътнението.

Публикувано изображение

В лявата част на снимката,точно по средата,се намира болт-а за регулиране на рамената.Този болт се отвива,натиска се максимално надолу и се завива.С отвертка Т30 мисля,че става.
В дясно виждате отвора за колоните. В средата има един голям отвор,който е доста удобен за смазването на рамената. При моделите със странични въздушни възглавници в този отвор се намира датчика за страничен удар-една голяма черна кутия.

Стъпка 2 Смазване на водачи и рамена...

От страни на врата ще видите каналите, по които се движи стъклото.Хубаво е да ги напръскате с нещо,което изчиства прахоляк и други гадости.Аз го направих с WD-40 и съм доволен от резултата

Ето ги водачите...
Публикувано изображение

Смазване на подпирачите и рамената...
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Раздвижете стъклото нагоре/надолу и след няколко секунти ще видите ефекта. Хубаво е да проверитe дали стъклото влиза изцяло в подпирачите,защото понякога се измъква.

Ако всичко е наред,залепяте внимателно изолацията,слагате кората отгоре надолу,за да може да влезе първо лостчето за заключване и след това кората да влезе в пластинките.
Слагате кората и затягате внимателно винтчетата.
Това е. Успех!

Заповядайте колеги това е от другия форум да видите подробно каква е процедурата за оправяне на ел.стиклото
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 06 май 2009 - 14:40

Ми аз точно това исках да направя, ама при мен до сега валя. Сега да поисъхне малко и ще се боря с нея.
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 06 май 2009 - 14:41
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 06 май 2009 - 23:46

Ето колеги бях обещал. Значи днес успях след дъжда да намеря малко време и ето какво направих.
Ето какво точно се сваля зада може вратата да се разглоби.
Публикувано изображение
Продължам с разглабянето
Публикувано изображениеПубликувано изображение
А ето и проблема при мен. Публикувано изображение
Този елемент седи в релсата на скълото във долната част(вътре във вратата). Беше излязъл, от там. Ремонтирах го с малко силикон, и обратно на място.

Тук се вижда и как бъразата работа не води до нищо хубаво. Публикувано изображение
Без да искам откъснах стойките за щипките на врата и сега малко лепило, и се надявам никой от вас да не повтори грешката ми.

Замалко да забравя в случей, че проблема на някой е същия да не се притеснява. На снимката се вижда че съм извадил едната част от релсата. Това става с развиването на едно болче 10-ти номер. Намира се в задната долна част на вратата, и след това релсичката се дърпа леко надолу и се откача. Свалено парчето може да се работи спокойно, на място е малко тудно.Публикувано изображение
След възтановяване на всичко стъклото започна да се движи,но още затягаше. Да се има предвит, че преди се отваряше само 3см най-много. Пипах малко реглажния болт, и стъклото започна да се вдижи добре. После гресиране на релсите, водачите, механизма. И вече мога да кажа че е на 90% живо, смазката помогна много. Десетте процента са износването с времето на механиката.

Поздрави и дано съм помогнал. Някой има ли идея с какво да смажа вътре в релсите дето е стъклото?
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg