Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Бавно загряване 1.7DTI

doctorx снимка doctorx 22 септември 2010 - 19:47

Здравейте колеги от една седмица имам корса (2000г.) с горепосоченият двигател тъй като от скоро имам дизел искам да попитам нормално ли е когато тръгна сутрин от нас да не може да загре 8-9 киометра (градско каране) чак след 9-я киометър каране стрелката минава първата чертичка.
Отговори

zorkovp снимка zorkovp 22 септември 2010 - 19:56

 doctorx, на 22 Sep 2010, 20:47, каза:

Здравейте колеги от една седмица имам корса (2000г.) с горепосоченият двигател тъй като от скоро имам дизел искам да попитам нормално ли е когато тръгна сутрин от нас да не може да загре 8-9 киометра (градско каране) чак след 9-я киометър каране стрелката минава първата чертичка.



Провери си термостата все още не е толкова студено да не може да загрее толкова километра
Отговори

doctorx снимка doctorx 22 септември 2010 - 20:00

 zorkovp, на 22 Sep 2010, 20:56, каза:

Провери си термостата все още не е толкова студено да не може да загрее толкова километра


И аз това предполагам,мислех сутрин когато е студено да я запаля и да видя дали загрява и двата кръга,но не мога да разбера кои маркучи да гледам :)

А някои който има такъв двигател може ли да сподели горе-доло след колко време му загрява и горе доло стрелката каде му се намира като загрее :)
Мнението беше редактирано от doctorx: 22 септември 2010 - 20:14
Отговори

vdwind снимка vdwind 23 септември 2010 - 07:27

Не се занимавай с глупости, тия двигатели загряват бавно, моя е същия. Смених термостата с оригинален, с оригинално уплътнение в официалния сервиз на опел и пак същата работа. Ако температурата е под 10С, загрява след 5-6 км, при положение че като я запалиш работи на място поне 3-4 мин. Когато температурата падне около 0С и по-ниско вече ще ти отлепя стрелката след 10км, а като я оставиш на място ще ти спада температурата за 15 мин. Ако прочетеш повече във форума за бавното загряване, ще разбереш че тоя двигател се грее много бавно. Все пак провери като покараш 2-3 км дали долния маркуч на радиатора (радиатора който е разположен най-близо до двигателя) дали ти се затопля, ако не можеш да го стигнеш, пипни самия радиатор, ако е топъл от половината надолу, значи ти пропуска термостата и тр да се смени. Но според мен няма да усетиш чувствителна промяна дори да го смениш, най-много да си спестиш 2-3 км по-ранно загряване. За информация - оригиналния термостат е около 50 лева, задължително е да сложиш оригинален, иначе ще си отвориш много ядове.
Мнението беше редактирано от vdwind: 23 септември 2010 - 07:33
Отговори

esil2 снимка esil2 23 септември 2010 - 11:59

И моята астра е така и се чудя да сменям ли термостат, предлагаха ми някакъв на BEHR за 100лв. Парно гледам има и ако знам, че няма вреда за двигателя май няма да го сменям, но нека се изкажат по въпроса колегите с по-голям опит и знания.
Отговори

valio_sm снимка valio_sm 23 септември 2010 - 12:13

И моята Зафира бавно загрява и бързо охлажда термостата е сменен с оригинален в Стефанов 127 лева без труд и същата работа
Отговори

doctorx снимка doctorx 23 септември 2010 - 13:44

Да явно наистина загрява бавно,днес сутринта я запалих и тънкият маркуч който излиза от приливника се загряваше а отдоло другия беше студен.
Отговори

esil2 снимка esil2 23 септември 2010 - 17:19

Не знам износва ли се двигателя след като не е загрял, но като гледам изказванията на някой колеги, че и смяната на термостата не помага, май ще си ги караме студени.
Отговори

vdwind снимка vdwind 23 септември 2010 - 18:52

Разбира се, че двигателя се износва повече и хаби повече, когато не е в оптималната температура, все пак това не е толкова фатално ако спазваш правилото да не форсираш студен дизел. Този тип двигател грее трудно и изстива бързо, аз също смених термостат мислейки че нещо ще се промени - нищо не се промени, абсолютно същата работа. Все пак съветвам да слагате термостати на GM.

Към другите ми съвети от личен опит:
1.запалете двигателя и нека поработи на празен ход поне 5-6 мин (при положителни температури на въздуха) при отрицателни температури повече
2.след запалването изключете вентилатора на парното и докато не сте потеглили не го пускайте
3.дръжте вентилатора на парното (когато има нужда от парно) на първа степен и като вземе да отлепя стрелката увеличете на 2 степен
4.не форсирайте студения дизелов двигател, това води до сигурно износване и влошаване на работата му.
Отговори

old_corsa снимка old_corsa 23 септември 2010 - 19:01

Не знам дали двигателят се износва повече и харчи повече - от 4 год. имам Корса Б 1,2/33 кВ - никога не достига оптимална температура бързо - само в адски задръствания, където се кара на 1ва/2ра. Зимата стрелката я отлепи я не, вече не ми прави впечатление. Почне ли да загрява след няколко ръчки и малко по-висока скорост изстива за отрицателно време. Не съм сменял термостат - нямам и намерение  :fire: Един майстор ми каза "Еми тези Корси са така"  :fire: , в което може би има някаква истина. Аз вече не се притеснявам - за толкова хиляди км и толкова години всичко си е ок  :fire:
Отговори

esil2 снимка esil2 23 септември 2010 - 20:15

Уж при студен двигател се били износвали сегментите и цилиндровите втулки, ама колко е вярно не знам.
Отговори

old_corsa снимка old_corsa 23 септември 2010 - 20:30

 esil2, на 23 Sep 2010, 21:15, каза:

Уж при студен двигател се били износвали сегментите и цилиндровите втулки, ама колко е вярно не знам.


4год. = 50 К. Нито разходът ми е различен от този "по книга", нито можеш да разбереш дали двигателят е отпред или отзад....Е сигурно в дебелите книги много работи пишат  :mhihi:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 23 септември 2010 - 21:23

 vdwind, на 23 Sep 2010, 19:52, каза:

1.запалете двигателя и нека поработи на празен ход поне 5-6 мин (при положителни температури на въздуха) при отрицателни температури повече


И после защо са ни пълни колекторите с нагар.Палиш,тръгваш и чакаш да загрее.Ако е изправен термостата няма какво да ви притеснява...
Мнението беше редактирано от DanZKi: 23 септември 2010 - 21:25
Отговори

Жорко снимка Жорко 28 септември 2010 - 16:14

Колега, нормално е дизелът да загрява доста по-бавно. Проверти дали не ти е заминал термостата!
Отговори

Rodjero снимка Rodjero 28 септември 2010 - 18:49

Ами колега аз карам вектра Б Х20ДТЛ,да ти кажа честно зимата минавам 10км за да загрее колата.А ако се включи печката загрява за някъде 6-7км,и така сам си направи преценка
Отговори

esil2 снимка esil2 29 септември 2010 - 10:16

Вчера смених термостата но марката не помня мисля, че беше рувекс или греша но вече колата загрява държи 90 градуса. Та да попитам нормална ли е тази температура и добра ли е тази марка термостати, гледам на него пише germany.
Отговори

wpier снимка wpier 29 септември 2010 - 19:02

Да нормална е.Аз смених моя термостат защото не отваряше и ми загряваше.Сега работи на 90-92 в задръстванията 95 някъде.Нормално е,не се притеснявай.
Отговори

esil2 снимка esil2 01 октомври 2010 - 09:59

Всички термостати ли са така на 92 градуса отварят и 107 напълно отворен, имам в предвид по специално на астра г.
Отговори

vdwind снимка vdwind 01 октомври 2010 - 13:04

На моята астра стрелката кове точно върху средната чертичка (там е около 95С мисля) и не мърда от нея както и да карам, независимо колко градуса е навън. Колко градуса е там може да се каже само ако се измери антифриза с термометър, или ако имаш под ръка лазерен термометър. При околна температура на въдуха към 10С и под 10С, колата отлепва трудничко стрелката, трябва поне 5 мин работа на място и после започва да се отлепя след 2-3 км каране. Ако сме под 10С - добавяме още някоя друга минутка на място и още 2-3 км. Термостатът ми няма 1 година - смених го с оригинален на GM в официалния сервиз Каргоекспрес във Варна - антифризът е червен и е разреден до температура на замръзване минус 22С-25С (ако това е важно за някой)
Мнението беше редактирано от vdwind: 01 октомври 2010 - 13:05
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 01 октомври 2010 - 14:34

Стига с това бръмчене на място и чакане да загрее, малко по-горе колега ви го каза, същото и опел го пишат в книжките - палите и тръгвате :drinks: Тя ще си се стопли. Много майстори са ми го казвали - най-правилния начин да загрееш двигател е в работни условия, но без да го ръчкаш, дизела до 2000 оборота макс. Да го кажа и по друг начин - колко трябва да я чакам да загрее нормално, при условие, че зимата когато вече е загряла и спра някъде с работещ двигател, температурата на антифриза почти веднага пада с 5-10 градуса...
От над две години карам дизелови корси, с два различни двигателя първо беше Z13DTJ, сега Z17DTR. Същата история - палиш, тръгваш и караш поне 5-6 км из града докато проработи парното (като тръгвам за работа почти няма трафик из града). Стрелка хубаво, че вече не слагат за да не гледам само там и да се притеснявам и аз :kinggrin: Новата като я купувах много държах на подгряване на седалките (че и на волана чак и сложили :icon_razz2: ), защото със старата всяка сутрин карах и траках със зъби <_<
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg