Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

стъпков мотор за празен ход

NewFolder снимка NewFolder 12 октомври 2006 - 17:15

Здравейте
искам да попитам тези от вас които са наясно със стъпковия мотор за празен ход, какво е неговото действие и функция?
Забелязах че във форума някой колеги имат проблем с оборотите на празен ход и всеки съветва че най-вероятната причина е било това моторче. Интересно ми е защо това моторче може да предизвика това тъйкато мисля че и при мен го имам този проблем когато измина 10 - 15 км и каточе ли оборотите ми се вдигат до 1000 на празен ход. Аз доколкото знам оборотите на празен ход след като двигателя е достигнал оптимална работна температура би трябвало да не са повече от ~850, нали?
Отговори

mp13 снимка mp13 13 октомври 2006 - 15:36

Оборотите могат да бъдат различни те се настройват, стъпковия мотор изпълнява функцията на смукач когато колата е студена и мисля че чрез него не се позволява оборотите да спадат рязко като върнеш газта, така че е нормално той да създава определени проблеми.
Отговори

NewFolder снимка NewFolder 14 октомври 2006 - 08:38

mp13, на Oct 13 2006, 03:36 PM, каза:

Оборотите могат да бъдат различни те се настройват, стъпковия мотор изпълнява функцията на смукач когато колата е студена и мисля че чрез него не се позволява оборотите да спадат рязко като върнеш газта, така че е нормално той да създава определени проблеми.
 


т.е. искаш да кажеш че тези обороти могат да се настройват когато двигателя е студен да се поддържат едни обороти а когато е загрял да са с друга стойност, така ли?
Отговори

KiLa снимка KiLa 14 октомври 2006 - 08:57

Здрасти
Не съм много запознат, но при мен има следния случай.
Колата си работи нормално - приемам 500-600 об/мин за нормални защото никой неможе да ми каже колко трябва да са. След изминаване на няколко стотин а може и 2000-3000 км започва да ми се губят оборотите т.е. когато е работила колата и я загася и след 5-10мин я запаля тя гасне и е на по-ниски обороти. Трябва да я форсирам до около 2000об. за да остане запалена. Когато спра на светофар или нещо друго при загрял двигател си намаля още оборотите и падат на 300-400 претриса цялата, а по някой път и гасне тогава паля форсирам и потеглям. При тези признаци знам че трябва да сваля степ мотора и да го почистя. Според мен степмотора променя оборотите веднъж при студен двигател (високи) и втори път при топъл (ниски). Както казвате и вие. Но аз пак да кажа, че неразбирам много :)
Отговори

dex13 снимка dex13 14 октомври 2006 - 09:50

NewFolder, на Oct 14 2006, 08:38 AM, каза:

т.е. искаш да кажеш че тези обороти могат да се настройват когато двигателя е студен да се поддържат едни обороти а когато е загрял да са с друга стойност, така ли?
 


Да, според мен е така, но това при мен става единствено в сервиз, като се пипат зададените стойности в комютъра.

1000 оборота за загрял двигател са много. :bravoo:
Отговори

kleyn снимка kleyn 14 октомври 2006 - 09:55

NewFolder, на Oct 12 2006, 05:15 PM, каза:

Здравейте
искам да попитам тези от вас които са наясно със стъпковия мотор за празен ход, какво е неговото действие и функция?
Забелязах че във форума някой колеги имат проблем с оборотите на празен ход и всеки съветва че най-вероятната причина е било това моторче. Интересно ми е защо  това моторче може да предизвика това тъйкато мисля че и при мен го имам този проблем когато измина 10 - 15 км и каточе ли оборотите ми се вдигат до 1000 на празен ход. Аз доколкото знам оборотите на празен ход след като двигателя е достигнал оптимална работна температура би трябвало да не са повече от ~850, нали?
 


първо е хубаво да уточниш за кой двигател става въпрос ,но функцията на стъпковото моторче предимно е да ти потдържа ниските оборотите (независимо дали си наскорост или не) за да непадат под нормалните граници които са около 750об.


mp13, на Oct 13 2006, 03:36 PM, каза:

Оборотите могат да бъдат различни те се настройват,  


и ако можеш да ме светнеш как точно ги настройваш като ECU-то си избира тези параметри :bravoo:


KiLa, на Oct 14 2006, 08:57 AM, каза:

Здрасти
Не съм много запознат, но при мен има следния случай.
Колата си работи нормално - приемам 500-600 об/мин за нормални защото никой неможе да ми каже колко трябва да са. След изминаване на няколко стотин а може и 2000-3000 км започва да ми се губят оборотите т.е. когато е работила колата и я загася и след 5-10мин я запаля тя гасне и е на по-ниски обороти. Трябва да я форсирам до около 2000об. за да остане запалена. Когато спра на светофар или нещо друго при загрял двигател си намаля още оборотите и падат на 300-400 претриса цялата, а по някой път и гасне тогава паля форсирам и потеглям. При тези признаци знам че трябва да сваля степ мотора и да го почистя. Според мен степмотора променя оборотите веднъж при студен двигател (високи) и втори път при топъл (ниски). Както казвате и вие. Но аз пак да кажа, че неразбирам много  :)
 


твоя проблем не е в баипасчето (стъпковия мотор) прецакан ти е комутатора потърси из форума има много теми по твоя въпрос но накратко има една плочка която се намира пот датчика на Хол която с годините се попрецаква и почва твоя проблем
Отговори

Гено снимка Гено 14 октомври 2006 - 09:56

NewFolder, на Oct 12 2006, 06:15 PM, каза:

Здравейте
искам да попитам тези от вас които са наясно със стъпковия мотор за празен ход, какво е неговото действие и функция?
Забелязах че във форума някой колеги имат проблем с оборотите на празен ход и всеки съветва че най-вероятната причина е било това моторче. Интересно ми е защо  това моторче може да предизвика това тъйкато мисля че и при мен го имам този проблем когато измина 10 - 15 км и каточе ли оборотите ми се вдигат до 1000 на празен ход. Аз доколкото знам оборотите на празен ход след като двигателя е достигнал оптимална работна температура би трябвало да не са повече от ~850, нали?
 

стъпковия мотор регулира подаването на въздух при затворена дроселова клапа,т.е. когато не подаваш газ, а пък колко - решава компютъра.
И когато някой датчик, примерно за положението на дроселовата клапа, не подава точна информация, или пък моторчето не сработва правилно, тогава почват да играят оборотите и ние почваме да си блъскаме главите.
поздрави
Отговори

mp13 снимка mp13 14 октомври 2006 - 14:59

[quote name='kleyn' date='Oct 14 2006, 09:55 AM']
[quote name='NewFolder' date='Oct 12 2006, 05:15 PM']Здравейте
искам да попитам тези от вас които са наясно със стъпковия мотор за празен ход, какво е неговото действие и функция?
Забелязах че във форума някой колеги имат проблем с оборотите на празен ход и всеки съветва че най-вероятната причина е било това моторче. Интересно ми е защо  това моторче може да предизвика това тъйкато мисля че и при мен го имам този проблем когато измина 10 - 15 км и каточе ли оборотите ми се вдигат до 1000 на празен ход. Аз доколкото знам оборотите на празен ход след като двигателя е достигнал оптимална работна температура би трябвало да не са повече от ~850, нали?
[right] [/right]
[/quote]

първо е хубаво да уточниш за кой двигател става въпрос ,но функцията на стъпковото моторче предимно е да ти потдържа ниските оборотите (независимо дали си наскорост или не) за да непадат под нормалните граници които са около 750об.


[quote name='mp13' date='Oct 13 2006, 03:36 PM']Оборотите могат да бъдат различни те се настройват, [right] [/right]
[/quote]

и ако можеш да ме светнеш как точно ги настройваш като ECU-то си избира тези параметри :bravoo:


Мога да те светна защото на моя кадет съм ги правил от 800 до 1000. На газ ги избира ECU-то ама друг път, пробвай с центровката и ще видиш, но не за всеки мотор важи де.
Отговори

NewFolder снимка NewFolder 15 октомври 2006 - 16:26

kleyn, на Oct 14 2006, 09:55 AM, каза:

първо е хубаво да уточниш за кой двигател става въпрос ,но функцията на стъпковото моторче предимно е да ти потдържа ниските оборотите (независимо дали си наскорост или не) за да непадат под нормалните граници които са около 750об.


Двигателя е X16XEL
на Astra G

значи казвате че при загрял двигател 1000 оборота не е нормално и най-вероятно е от моторчето за пх?
има и още един странен проблем, не само че оборотите са около 1000 но при загрял двигател започва да шуми малко странно, все едно е някакъв изстрадал и все още се оптвам да определя дали не му е паднала и мощността когато е в нормалната работна температура.
мнението ми вече за този модел е много лошо, този проблем на колата ми и в оторизираните сервизи неможаха да разберат от какво е.
Отговори

Гено снимка Гено 15 октомври 2006 - 19:17

те пък точно в оторизираните сервизи са се събрали едни майстори, думи нямам
говоря по принцип, може да има някъде изключения
по-добре колегите от форума да те насочат към сервиз
Отговори

kleyn снимка kleyn 15 октомври 2006 - 20:35

mp13, на Oct 14 2006, 02:59 PM, каза:

Мога да те светна защото на моя кадет съм ги правил от 800 до 1000. На газ ги избира ECU-то ама друг път, пробвай с центровката и ще видиш, но не за всеки мотор важи де.
 


на гас може ма нали уж за бенз коментираме :knee:
Отговори

Гостrumbata84_* 15 октомври 2006 - 20:43

И ако някой обясни лесно ли се свайя този електромотор ще е супер.Благодаря предварително.
Отговори

Гено снимка Гено 15 октомври 2006 - 20:50

rumbata84, на Oct 15 2006, 09:43 PM, каза:

И ако някой обясни лесно ли се свайя този електромотор ще е супер.Благодаря предварително.
 

старата ми Астра беше с C14NZ, който смятам е подобен на твоя двигател, та на него се сваляше лесно, с два болта е хванат, отпред се намира,под инжектора, има букса включена в него,
трябва ти обаче шестогран-звезда 4 или 5мм, не съм сигурен
не се опитвай да го разглобяваш,чисти със спрей, докъдето можеш
Отговори

Гостrumbata84_* 15 октомври 2006 - 21:06

Благодаря.Знам къде се намира моторчето.Мисълта ми беше когато развия двете болчета и като го извадя да не изпадне нещо от него(някаква пружинка или нещо подобно). :knee:
Отговори

Гено снимка Гено 15 октомври 2006 - 22:44

rumbata84, на Oct 15 2006, 10:06 PM, каза:

Благодаря.Знам къде се намира моторчето.Мисълта ми беше когато развия двете болчета и като го извадя да не изпадне нещо от него(някаква пружинка или нещо подобно). :knee:
 

нищо не изпада, обаче оста вътре е на резба и не я дърпай, че аз така развалих едно, може би може да се извади както е включено, да се опре на маса, и като се запали колата буталото само да излезе докрай, но не съм пробвал, вече съм с дизел
Отговори

KiLa снимка KiLa 18 октомври 2006 - 09:20

kleyn, на Oct 14 2006, 10:55 AM, каза:

твоя проблем не е в баипасчето (стъпковия мотор) прецакан ти е комутатора потърси из форума има много теми по твоя въпрос но накратко има една плочка която се намира пот датчика на Хол която с годините се попрецаква и почва твоя проблем
 

Здрасти
Онзи ден направих малко профилактика по колата - залепих радиатора, боядисах спирачните механизми на предните и барабаните на задните и докато чаках да изсъхнат си изчистих степмоторчето. Този път го почистих малко по-добре. Сега нямам никакви проблеми с оборотите.
Това означава ли, че комутатора и там другите джаджи са наред? :knee:
Отговори

lanselotpower снимка lanselotpower 07 ноември 2006 - 17:56

мн ще съм благодарен някои ако качи малко снимков материял на моторчето сглобено разглобено каде какво защо :)или поне някоя схема :love_opel:
не жяржа да има голяма разлика при моторчетата за различните двигатели или поне ще е аналогично :kinggrin: <_<
Отговори

ГостVVAS_* 07 ноември 2006 - 19:05

lanselotpower, на Nov 7 2006, 06:56 PM, каза:

мн ще съм благодарен някои ако качи малко снимков материял на моторчето сглобено разглобено каде какво защо :)или поне някоя схема :love_opel: 
не жяржа да има голяма разлика при моторчетата за различните двигатели или поне ще е аналогично :kinggrin:  <_<
 

Това е за Vectra B но може и да ти свърши работа!!!Тук
Отговори

hitdit снимка hitdit 08 ноември 2006 - 22:16

Привет, колеги,ако говорим за индуктивния импулсен датчик (датчик за броя на оборотите)който се намира в страничната част на цилиндровия блок, неговата задача е само да подава информация към управляващото устройство на инжекционната система за броя на оборотите. Промяната им обаче може да се дължи на различни причини.Дори и прекъсване на проводник към термодатчика.
Отговори

lanselotpower снимка lanselotpower 09 ноември 2006 - 02:07

ехх да имаше като за бмв тата и за опел
realoem.com
мн щеше да е полезно.. :love_opel:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg