Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Бензинова помпа

Гостsedlarov_* 12 декември 2006 - 18:28

Здравейте,
имам проблем с бензиновата помапа. От ведъж спря да работи. Как да разбера какво й е и дали е в нея проблема или във филтъра или нещо друго?
Отговори

Skip снимка Skip 12 декември 2006 - 19:56

Нямам боб за хвърляне, а кристалното кълбо се счупи ... :16:

Демек, няма как да разберем каква ти е колата/двигателя ... помпата ти механична или електрическа, потопяема или не ... имаш ли АГУ или не ... двигателя до момента е работил добре или са се появили напоследък някакви проблеми ... и т.н. и т.н. ...

Като искаш решение на задачата, постарай се да формулираш поне пълното условие ...

Ако приемем че е електическа, проблема може и да е релето. От филтър едва ли ще спре отведнъж ...

Провери дали като дадеш контакт и за около 5 секунди на куплунга на помпата има +12 волта ...
Ако има - откачаш куплунга от помпата и връзваш на него пробна лампа 50 вата (крушка зя къси/дълги) и мериш колко волта има на лампата. Мериш и колко ти показва акумулатора и разликата трябва да е не-повече от 0.5 волта.

- Ако до помпата не стига напрежението от акумулатора - или е релето, или някъде има лош контакт.

- Ако има напрежение и помпата я чуваш че се върти - откачаш маркуча от нея и слагаш някакво друго маркуче, така че да като работи помпата да пълни една 3-5 литрова бутилка.
Подаваш на помпата захранване и засичаш за колко време ще напълни бутилката. Ако се окаже, че дебита е над 2 литра за минута, значи помпата е ОК - тогава е или запушен филтър, запушена магистрала или скапан регулатор на налягенето.

- Ако 12 волта стигат до нея, но помпате не се върти - олекваш с поне 120 лв. за нова ... втора употреба май не си струва, защото не знаеш колко време ще кара ...

Добре дошъл във форума ... :19a:
Отговори

Гостsedlarov_* 13 декември 2006 - 13:32

да, прав си че съм питал за всичко и нищо. Моя грешка!
Карам Опел Астра, 1.6i, с номер на двигателя x16sz... и имам АГУ.
Сега вече имаш ли представа каква ми е помпата? като дам контакт не чувам да бръмчи (вие) помпата и за това си мисля че е от нея? Днес сле работа ще проверя нещата който ми каза.
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 17 август 2007 - 18:04

Здравейте,
карам Opel Corsa B 1.0 12v 97г. няма АГУ, проблема е бензиновата помпа. Спря да работи изведнъж. Бях във Варна и като се качих на магистралата и дотам. После уж тръгна. Докато даваш газ е добре, но намалиш ли под 40 и гасне и няма запалване. В крайна сметка спирах 4 - 5 пъти по пътя до Разград. Като ти излезе някой тир и намалям и край. Давам газ, ама си гасне. Както и да е. Потопяема е помпата с 4 пинов кабел (ще преверя пак но мисля че 4 бяха). Та въпроса ми е на кой пинове трябва да имам ток като дам на контакт. Съмнява ме да не е нещо от компа. Може и от датчика за налягането да е. Та кажете какви са възможните причини да не работи помпата. Мисля че помпата си е ОК. Къде да и пусна ток директно да видя дали върти.

П.С.: Дано не съм ви отекчил. Малко дълго стана, ама ми писна се някакви проблеми да ми прави тая кола.
Отговори

borro снимка borro 17 август 2007 - 18:09

На вектрата ми ток има само като тръгна да паля, на контакт нямам. Иначе с волтметър ще провериш лесно.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 август 2007 - 18:17

 Agenta_rz, на Aug 17 2007, 07:04 PM, каза:

Здравейте,
карам Opel Corsa B 1.0 12v 97г. няма АГУ, проблема е бензиновата помпа. Спря да работи изведнъж. Бях във Варна и като се качих на магистралата и дотам. После уж тръгна. Докато даваш газ е добре, но намалиш ли под 40 и гасне и няма запалване. В крайна сметка спирах 4 - 5 пъти по пътя до Разград. Като ти излезе някой тир и намалям и край. Давам газ, ама си гасне. Както и да е. Потопяема е помпата с 4 пинов кабел (ще преверя пак но мисля че 4 бяха). Та въпроса ми е на кой пинове трябва да имам ток като дам на контакт. Съмнява ме да не е нещо от компа. Може и от датчика за налягането да е. Та кажете какви са възможните причини да не работи помпата. Мисля че помпата си е ОК. Къде да и пусна ток директно да видя дали върти.

П.С.: Дано не съм ви отекчил. Малко дълго стана, ама ми писна се някакви проблеми да ми прави тая кола.


Странно защо ще са четири извода. Трябва първо да видиш кой ти е бушона на помпата и да го провериш. После ако е изправен бушона трябва да накараш някой да върти на стартер и ти да замериш с мултицета къде между два извода се появява напрежение 12 волта :opel_forever: Четири извода имаш - това са ти 6 комбинации. Тогава и подай директно от акумулатора 12 волта /като не объркаш плюс и минус/ и виж дали пак ще прекъсва.

Или за изводите просто виж в Аутодата
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 17 август 2007 - 18:25

Бушона е здрав (мисля 26 беше 20А). Ся ще ида да замеря ко има и няма.
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 17 август 2007 - 20:03

Буксата е с 4 кабела.

1 кабел - син/черно
2 кабел - кафяв/бял
3 кабел - кафяв
4 кабел - червен/син

На контакт:
1 - 9,36V
2 - маса
3 - маса
4 - няма нищо

Като върти:
1 - 8,3V (но се мени иначе е все около 8 до 9V)
2 - маса
3 - маса
4 - 11,57V (пак се мени)

Първоначално пробвах да запаля и не искаше (около 5 - 10 сек въртях).
После направих измерванията.
Като закачих буксата и запали от раз. Гасих, палих, гасих, палих 5 - 6 пъти поне. Форсирах я малко. Еми не ще да огасне. Бях свалял буксата и преди, така че отпада да е имало лош контакт.

Къде да търся релето и как да проверя датчика за налягането? В тях мисля че остана да е проблема. Повече клоня към датчика. Ако знаете как се сваля и помпата и нея да погледна.

П.С.: Мерси за бързите отговори колеги !
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 18 август 2007 - 07:50

само едно нещо да вметна, ако помпата е наред не трябва да я чуваш ;).
Отговори

Swing снимка Swing 18 август 2007 - 14:42

Ти имаш капак под задната седалка, през който имаш директен достъп до помпата, нали? Че по-старите Corsa B нямат и за да стигнеш до помпата се сваля резервоара. Ta... ако имаш такъв капак, следващия път в който колата спре да пали хлопни няколко пъти помпата с дръжката на чука, докато някой върти на стартер :icon_biggrin: Сериозно говоря :opel_forever: Четките се понаместват и помпата тръгва. Но това е сигурен признак, че е за смяна.
Ето къде е релето на помпата - сваляш рафтчето под жабката, кората в краката на пътника и стигаш до релето, което е означено с 4:

Публикувано изображение

Регулатора за налягането на бензина (това дето му казваш датчик :offtopic: ) е механичен и се управлява с вакуум, така че той или работи, или не. За мен проблема не е там, но ако искаш да го провериш ето къде е:

Публикувано изображение

Откачаш вакуумния маркуч 1 от регулатора, както и маркучите 2 и 3, които са част от вентилацията на картера. Регулатора е закрепен с щипка. Откопчаваш я, вадиш го и просто оглеждаш дали всичко изглежда наред. Само това можеш да провериш, освен ако нямаш манометър, за да премериш налягането на горивото.
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 19 август 2007 - 17:40

 simbon4o, на Aug 18 2007, 08:50 AM, каза:

само едно нещо да вметна, ако помпата е наред не трябва да я чуваш ;).


Чувам помпата съвсем слабо, като дигна задната седалка и махна капака над нея.

Значи проблема не ми е в помпата. Работи си без проблеми. Пусках и директно ток от акумулатора и си върти. Проблема е някъде другаде, но не мога да разбера къде. Като угасне колата замервам и няма ток към помпата. Пускам и ток, върти си, но не пали.
Понякога ми спира и тока към свещите и няма искра. Не винаги, само понякога. И не знам откъде да тръгна и да търся проблема.

Свалях и регулатора на налягането - не е в него проблема.

Нещо спира тока (може би компютъра) към помпата и към свещите!

Значи както си караш (примерно 10 - 15 км, не повече) и гасне и край. Изгасва когато превключиш скорост и оборотите паднат. После няма запалване поне 30 мин и повече.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 19 август 2007 - 19:26

Позамислял ли си се дали проблемът не е в имобилайзера на алармата ( ако има такъв )...
Друго за, което се сещам е евентуален проблем е връзката, която прави куплунга - рядко срещано е но все е възможно да има окисление...
Трети вариант е педер*ското реле на помпата.. :opel_forever:
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 20 август 2007 - 12:48

Алармата няма имобилайзер.
И от връзката не е. Няма окисление и грам дори.
Офф това реле. Не се стига до него по начина който Swing ми каза. Като свалих кората в краката, от дясната страна и ма само една черна кутиика. С размери около 5см. х 8 см. (Та се зачудих дали това не ми е така наречения компютър). В кутииката има две релета, интегрална схема и още няколко джунджории, запоени на една платка. Та за да стигна до релетата трябваше да сваля жапката. Има две релета. И двете си работят без проблеми. Смених им местата понеже бяха еднакви.

Сега се чудя дали не е от свещите. Като са студени си работят, ама като загреят и искрата да се губи. Незнам вече ко да прая.

Препоръчайте ми някакви свещи!
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 24 август 2007 - 19:57

Къде се намира компютъра, знае ли някой?

Ако може и снимка да знам какво да търся.

Хвърлих сумати и пари за диагностики и части, а колата е на същото дережде.

Стигнахме до там, проблема да е в компа. Прости всичко друго си е ОК.

На диагностика излиза грешка на датчика за положението на коляновия вал. Която не може да се изчисти. Смених датчика, но пак излиза същата грешка. Направихме един вид тест на датчика с един диод и датчика си работи.
Два дена вече ходя по мъките.

П.С.: Сега съм в Самораново, близо до Дупница, ако някой знае техник или може да помогне пишете (в сервиза на Bosch излизали отпуска, пък и било със записване (много хора се оплакват от него)), ще се мъча да следя темата.

П.С.2: Май трябва да пусна нова тема, че вече не е по тая тема!?
Отговори

ad68 снимка ad68 26 август 2007 - 15:49

На мене това поведение ми прилича на някаква повреда на регулирането на тихите обороти.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 28 август 2008 - 08:35

За мен един доста вероятен отговор на проблема ти е клемореда в стартерния ключ. Много е възможно да има счумена или разместена пружина, и да е**ва ту помпа, ту токове. Другото, което ми хрумва е да огледаш инсталацията около датчика за позицията на коляновия вал, да няма нещо скъсано или закъсено. Иначе не може да има неизтриваема грешка...
Отговори

paconi снимка paconi 29 август 2008 - 19:43

 AlexMav, на Aug 28 2008, 09:35 AM, каза:

За мен един доста вероятен отговор на проблема ти е клемореда в стартерния ключ. Много е възможно да има счумена или разместена пружина, и да е**ва ту помпа, ту токове. Другото, което ми хрумва е да огледаш инсталацията около датчика за позицията на коляновия вал, да няма нещо скъсано или закъсено. Иначе не може да има неизтриваема грешка...


Колега тая грешка я дава щото докато я тестваш колата стои на контакт,и ЕКУ-то не получава импулси от този датчик,след стартирането на мотора ЕКУ-то получава импулсите от датчика и веднага трие грешката...Така че споко,това си е нормално за всички коли с датчик на коляновия вал.... <_<
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg