Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Ecotec - маслояд или не?!

t_g_stoev снимка t_g_stoev 14 януари 2012 - 10:36

То е ясно че всеки си обича колата,и всеки я хвали.За мен лично всичко над 100000км харчи масло,не е нужно да ме убеждава някой в противното.Да не говорим че до сега съм сменил доста опели,и този екотек дето съм в момента ми е първият но се държи доста "мъжки".До сега съм сменил ,(говоря само за марката опел)Корса А-1,4,Корса А (фейс)1,6 GSI,Опел капка 1,6 ,Опел вектра А 2.0 автоматик,както и сега Вектра Б 2.0 екошпек.До сега толкова фрапиращ разход на масло съм нямал никога.Все са варирали от 200 до към 400гр на кола не повече.Като че ли GSI-ката беше на повечко разход на масло ,вече не си спомням,но пък тя горката вечно беше в високите обороти и пак не ми е дала повече от 450 до 600гр на 10000км.Честно казано ,всички мой приятели са все с различни марки автомобили,кой с по нова кой с по стара,но това което съм забелязал че на тема разход на масло , говорят само тези дето сме с еднаква дебелина на портфейла.Тези по заможните ми познати един от тях не е споменал разход на масло,явно не им дреме ,понеже имат и финансовите възможности да сменят колата когато поискат.Но като цяло всички марки коли дето съм сменил ,все са давали разход на масло,друг е въпроса че едни по малко ,други повечко.
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 14 януари 2012 - 10:55
Отговори

астра 1-6 16 снимка астра 1-6 16 14 януари 2012 - 11:26

 BatSlav, на 21 декември 2011 - 15:34, каза:

Няма проучване незнам някои се правят на луди при положение и за жалост на опела му се носи славата на маслояд не само въпросен двигател 1.6!!Примери бол,аз давам себе си като човек каращ опел и знаещ сапоред мен колко ми е разхода на масълце.Ремонта на колата ми е повече от добър и мога да споря със всеки тук във форума.Само ,че преди ремонта при разход на масло 600-800 грама на 1000 км за разстояние от 320 км 4 литра масло и скорост непадаща под 170 км ,тука има коли във форума които са в пъти по зле от моята(пак казвам има колеги като мен и не само които доста ги поддържат колите)...та въпросните коли летят бре ей това не мога да разбера!

п.п.ИЗВИНЯВАМ СЕ НА ВСИЧКИ АКО С ДУМИТЕ СИ ГИ ЗАСЯГАМ.....НЕ КАЗВАМ ,ЧЕ СЪМ ПРАВ ПРОСТО ИСКАМ ДА МЕ ОБОРИТЕ!!

С право щв драсна още някой ред,защото това което чета е че е имало текущ ремонт,което е вид комплекс и нещо което лично мен би ме подразнило за личния ми автомобил и да не говорим,че сигурно те е сполетяло при самата покупка а не при евентуален пробег от няколко хиляди км.така че не виждам защо се изтъква и ПРОБЛЕМНИЯ мотор 1,6:) като не си бил собственик на него а само отстрани ти е лесно да пишеш по приказките на другите хора,знаеш много добре че само от икономия н а данъка за тези 5 години мога да си направя основен ремонт на двигателя,пък за теб с инвестициа като за начало съжалявам,безпроблемен пробег мога да ти пожелая за напред:)
Отговори

^Del^ снимка ^Del^ 14 януари 2012 - 12:39

Да се ключа и аз! Да горят масло колите, особено в работен диапазон над 3000об/мин няма ама абсолютно нищо чудно.Без значение от марката.Вече какво количество масло гори е друга тема.

След това, вижте момчето с Вектра С - 250 000км пробег,неговата е Вектра С, вашите Вектра Б,знаете ли какъв е шанса да са на неговите километри - нулев :D Както неведнъж беше споменато в темата, колите които карате са бити,бити и понякога убити от бой...
От моя допир с Екотек (1.4 и 1.6), не мога да го заклеймя като маслояд,но трябва да отбележа,че колите с този двигател са карани от баща ми,а той е доста спокоен шофьор.Трябва да отбележа,че колите карани от него с такъв двигател са закупувани нови и пробегът им винаги е бил реален!Tрябва също да се отбележи,че са и по-нова генерация Екотеци,та може и да има разлика (общо са 3 генерациите)
Та ето ви два сценария - продава си някой собственик като баща ми колата, следващия я купува и е доволен и колата не бара масло,пък била тя и на 200-300 000км.
Продава си някой като мен колата (при мен се кара мъжката - примерно на последното ми ходене до София стрелката почти не съм я свалял под 160,рядко съм качвал и нагоре де).В града също си правя "кефа" дето се вика)... та да се върна на идеята - продава си някой като мен Екотек-а,или Ауди 1.8-то или каквато и да е там кола която ви харесва... ми сигурно ще гори масло дори да е на по-малък пробег.

Няма нищо за чудене и нищо не може да се заключи от една такава тема.Всичко си е до шанс.
Мнението беше редактирано от ^Del^: 14 януари 2012 - 12:39
Отговори

mtk83 снимка mtk83 15 януари 2012 - 20:44

Предните две мнения са много верни! А за масло не се дават толкова много пари когато не се кара много колата. Има и друго - има коли които не горят масло примерно, но страдат от разни други проблеми, които може да са понякога и по-скъпи от един ремонт на двг. При мен проблема е само с маслото за сметка на всичко останало, както казаха колегите всичко си е късмет.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 15 януари 2012 - 21:25

Изправен екотек гори достатъчно малко, за да не се налага доливане между смените (15-16к км със синтетично масло).
Отговори

ГостK.Mihov_* 17 януари 2012 - 01:39

Моята Тигра е екотек 1.6 16v 2-вала, с 1л. масло минавам 230км. отчайвашто състояние.
Отговори

n_ninov82 снимка n_ninov82 17 януари 2012 - 23:31

Доливане има от порядака на 800мл.на 1000км специално на малолитражката 1.2 кат я настъпвам на дълъг път-спор няма,че пипа.
Отговори

mtk83 снимка mtk83 18 януари 2012 - 12:37

 K.Mihov, на 17 януари 2012 - 01:39, каза:

Моята Тигра е екотек 1.6 16v 2-вала, с 1л. масло минавам 230км. отчайвашто състояние.


Колега, ако я караш редовно, останалите са го казали в по-горните мнения - ремонт. И ако ти го направят качествено забравяш за тоя проблем. А за отчайването - има и по-зле ;)
Отговори

_shady снимка _shady 18 януари 2012 - 14:08

 K.Mihov, на 17 януари 2012 - 01:39, каза:

Моята Тигра е екотек 1.6 16v 2-вала, с 1л. масло минавам 230км. отчайвашто състояние.

брат ти да не го хвърляш това масло някъде по пътя...я виж за течове-чак пък литър на 200км. то както е тръгнало ще направиш отношение бензин:масло 1:1.....
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 18 януари 2012 - 16:03

 K.Mihov, на 17 януари 2012 - 01:39, каза:

Моята Тигра е екотек 1.6 16v 2-вала, с 1л. масло минавам 230км. отчайвашто състояние.

Все бях чувал за разход на масло ,ама това е мнооооого.Провери за течове.Би следвало ако го гори да пуши като комин на ТЕЦ,в което силно се съмнявам да е така.
Отговори

Ivelin Benov снимка Ivelin Benov 23 януари 2012 - 18:03

Здравейте.Моята вектра е 1.6 и за 10000км съм и налял около литър масло но я карам 100-140 макс.Все пак си е на 14 години колата и знам ли какво може да се случи.Като гледам че на някои не им харчи много се учудих защото няма такава кола.Важното е да вървят пък че гори масълце си е нормално.
Отговори

speedfox снимка speedfox 14 февруари 2012 - 10:07

Моята е 2.о ДЛ Астра 99 комби. за 10 ооо от както съм я купил смяна на масло веднага и сега преди да сменя долях точно 150 мл. за да достигне първоначалното показание на щеката. Искам да уточня, че колата я карам основно Смолян - Истамбул. като в Бг. почти спазвам ограниченията но мина ли границата това са 250 км. Капъкуле - Истамбул и 250 обратно до границата общо 500, скоростта там ми е 150-160 км/ч. А маслото ми е Опелско. Мисля,че 150 мл. на 10 000 км е добре.
Мнението беше редактирано от speedfox: 14 февруари 2012 - 10:08
Отговори

zandor снимка zandor 14 февруари 2012 - 11:34

Две астри 1,4 16кл Х14ХЕ, на едната пише 150000пробег, ама тя вероятно не е на толкова..не пипа маслото...т.е вероятно разхода и за 10000 е около 100-200грама масло.
Другата, на километража и пише 260000, ама вероятно и тя не е на толкова....харчи по около 300-400грама масло..т.е. няколко пъти в годината и доливам по няколко капачки, ама тя пък понеже е пипана от БГ майстори и картера и тече доста стабилно така че едно 200гр си ги губи като теч!!!
Става дума за полусинтетика 10-40!
А иначе едно време карах една астра 1,6 моно, това чудо съм го карал няколко пъти и с пълна синтетика, е ако щете вярвайте за 10000км, не мръдна от макс на пръчката.
При мен има един закон- докато колата не ми загрее над синята зона, не вдигам над 2500 оборота, каквото ще да става. Това важи особено много сега зимата!
Отговори

SkiGeorgi снимка SkiGeorgi 04 март 2012 - 18:24

Аз имам възможност да карам ASTRA G със следните мотори: X16XEL и X16SZR. Правя уговорката, че и двете коли са купувани лично от ръка от Германия и са с проверена история в немските сервизи, където са обслужвани.
X16XEL - колата е на 174 000 км. На 12 000 сменям масло. Наливам до 3/4 от щеката. След известно време проверявам и маслото е паднало до около 1/4 от щеката. Доливам до 3/4 и на следваща смяна е около 1/4, което прави около литър за тези 12 000 км.
X16SZR - колата е на 140 000 км. Също се сменя на 12 000 км. Общо взето при този мотор колкото налея - толкова източвам. Ако има горене на масло, то е в минимални количества.
Това е информацията, която мога да дам.
Отговори

izperkal снимка izperkal 15 март 2012 - 22:59

Старата ми кола беше Астра Ф X16XEL нямах никакви забележки по мотора... единствено разхода на масло, но аз не я карах много и не ми правеше голямо впечетление по 1-2 литра на година. Караще се предимно градско, но когато излязах извън града на дълъг път от раз свали маслото до минимума! На връщане проблема го нямаше. По документи и километраж беше на 174 000км. Преди 1 година сестра ми си купи Вектра Б X16XEL навъртяла е около 4-5000км градско каране и без доливане маслото е над половината на щеката...колата е на реални 115 000км и с 1 предишен собственик. В момента карам омега Б Х20XEV километража показва 160 000км и съм трети собственик (втори в България) от смяна до смяна (8 000 - 9 000 км)доливам не повече от 1 литър, като колата се кара предимно в града и от време на време си позволявам да и дам повечко газ. И 2те коли са с 10W40 Castrol щатски и нямам оплаквания. Сега на моята и предстои смяна на маслото и мисля да и сложа Мотул 6100 10/40, понеже мисля за цената си е едно от най-добрите на пазара, а има и измиващи свойства. Та за разхода на маслото - разхода от купуване на масло за доливане при всеки е различен, ако карате много - по-добре направете ремонт и карайте спокойно. Ако карате малко не си заслужава да дадете 500лв за ремонт, ако смятате да я карате не повече от 5 години. Това си е лично мое мнение разбира се! А и да добавя, че като гори масло компресията се подобрява и върви повече :D
Отговори

Opel_Astra_G снимка Opel_Astra_G 15 март 2012 - 23:19

Ако една кола се подържа и кара с мерак няма да има проблем с маслото!!! Мойта Astra G 1.8 16v е за смяна на гумички и в момента дава 500мл на 4000км,преди това съм карал 10 000 без доливане!Не забравяйте,че това което купуваме не е истинско масло!До нас има масларница и идват с бусове на няколко фирми да не ги изброявам... да го купуват обгорялото за преработка!
Мнението беше редактирано от Opel_Astra_G: 15 март 2012 - 23:33
Отговори

raptor99 снимка raptor99 19 март 2012 - 15:45

(Мое мнение!!!)
Печално извесните ЕКОТЕЦИ са виновни за това, че единствено като седнеш зад волана и... забравяш, че имаш за поддръжка каквото и да е, докато в един момент се окаже, че си забравил да смениш масло, да долееш антифриз... Сядаш, палиш, тръгваш, возиш се на всякакви метеорологични условия и така, много пъти. В Един момент, опааа кво стана бре? Вместо смяна на масло на 10 000 правиш на някъде към 20 000, антифриза намалял, ама кой му пука, нали бачка - и така малко по малко перфекто двигателейро почва да сдава багажа... На въпроса кой е виновен? Екотека или задкормилното устройство - най-лесния отговор е ЕКОТЕКА!
Да, ама НЕ!
Вярно има и такива дето сдават багажа, ама кой ти дава гаранция, че двигател на 200 000+ км няма да има проблеми? Мерцедес? Ферари? Ми и те се скапват! Ама на някой като му излезе лошо име и иди доказвай, че не е така!
Отговори

TpEHEp снимка TpEHEp 19 март 2012 - 17:47

Ето защо харесвам и моята количка, при мен масло изобщо не се пипа. Има голямо значение мотора във какво състояние е... И ако е претърпял някакъв ремонт, дали е направен без грешки.
Отговори

ГостKUGAN_* 27 април 2012 - 10:00

Астра G-Y20 DTH-2000г-на 90000 реални км.Само градско-пенсионерско-об.2000-2500.Гори 500гр/1000 км.В оторизиран сервиз/след маслена проба/твърдят,че е нормално.Показаха ми фирмено инфо.Всички други специалисти казват,че е много?Маслото е ГМ 10/40.Вие какво мислите?
Отговори

yasmania снимка yasmania 27 април 2012 - 10:15

 KUGAN, на 27 април 2012 - 10:00, каза:

Астра G-Y20 DTH-2000г-на 90000 реални км.Само градско-пенсионерско-об.2000-2500.Гори 500гр/1000 км.В оторизиран сервиз/след маслена проба/твърдят,че е нормално.Показаха ми фирмено инфо.Всички други специалисти казват,че е много?Маслото е ГМ 10/40.Вие какво мислите?


НЯМА НАЧИН да е нормално :) Дано имаш грешка при нулите! 500гр/ 1000 км = 5литра на 10 000 км.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg