Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Добра дианостика на бензиновите времена

Silencer снимка Silencer 08 октомври 2023 - 12:27

Колата е Daewoo Nubira 2004, като след 2005 сменят емблемите и става Шевролет Лачети. Двигателя 1.6 109 к.с., копир на опелския, но със своите разлики.
Проблема е следния - от известно време, при каране на газ има придръпване, тласъци, вибрации и др подобни на проблем с запалителна система. Сега те са усилват. На бензин е добре, или по-скоро е дискретно, но не се усеща нищо. Сменено е разбира се всичко,има няма от няколко дни - кабели, свещи, бобина, мап сензор, имам няколко датчика колянов вал, разпределителен също и то с оригинал, цялата бензинова инсталация е сменена с такава от кола без газ. Сложено наскоро и нов газов инжекцион АЕБ с ОБД.

Ходил съм при двама различни газаджии и са единодушни,че имам проблем с бензиновите времена - играят много и даже падат до 0. Като комп се опитва да коригира,и за това се тези тласъци и пресецвания на газ.
Проблема на студено почти го няма, но като загрее на 30-40 гр и особено на газ и почва. Празния ход е нестабилен. На бензин е що годе добре.

Търся добър диагностик в София, който да може да закачи и види къде е проблема, а не сменям без да сме сигурни. Аз подозирам ЕКУ, заради падащите бензинови времена. На 1, 2 и 4 цил. падат мн.
Сега се появи грешка P0300, за която има доста информация от зависнали клапани до проблем с компютъра. линк с инфо за грешката на същия мотор като моя
Благодаря Ви.
Отговори

ufer снимка ufer 08 октомври 2023 - 16:06

Колега, не знам дали си сменял температурния датчик, но дори и да е така, аз бих пробвал с втори и трети, защото новите датчици на бг пазара са с много ниско качество, ако въобще работят, това е за 1-2 години. Това е най-елементарната и най-евтина проба-грешка, после идват скъпите "удоволствия"... :thu:
Отговори

Silencer снимка Silencer 08 октомври 2023 - 16:19

Сменен с 2ра ръка...и колата пали и пуска перка, защото при мен тоя датчик прави всичко. Не вярвам да е в това.
Отговори

ufer снимка ufer 08 октомври 2023 - 16:22

Той ли дава инфо на ЕКУ-то?
Отговори

Silencer снимка Silencer 08 октомври 2023 - 20:48

Да, само един датчик е, на радиатора,термостат или др място няма като на старите.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 октомври 2023 - 07:06

От всичко което си изброил само ламбда сондата на виждам да си сменил. След откачане на клемата на акумулатора за 12 часа не се ли ресетват бензиновите адаптации, разбира се после каране само на бензин.
Отговори

Silencer снимка Silencer 09 октомври 2023 - 10:48

Нова е Бош. Не се ресетва, 2004 год, няма как. На бензин се кара.Разхода е повече от добър. Днес ще ходя при един в Красно село.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 октомври 2023 - 17:47

Принципно бензиновите времена/адаптации се прецакват от гадни или развалени газови инжектори, пак принципно след каране само на бензин 300-400км. те се корегират и стават нормални. Ламбда сондата макар и нова е добре да се види какви криви чертае, това и газаджиите са можели да го видят... Опел и Деу/Шевролет имат много общи, но и много различни неща особено в софта и често ОП-Ком не върши работа при тях :( При Опел адаптациите се чистят с Оп-ком, за Деу не знам. Колата с една или две ламбда сонди е, и катализатора на мястото ли си е?

Интересна ми е темата, споделяй какво се случва! Пожелавам ти бързо да върнеш колата в топ кондиция :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 09 октомври 2023 - 17:49
Отговори

Silencer снимка Silencer 10 октомври 2023 - 10:58

Две сонди една преди катализатора и една след. Ще ходя и при Мишо да види газта и така.
Отговори

Silencer снимка Silencer 10 октомври 2023 - 16:30

Вкопани клапани...главата беше ревизирана мин. година, но оставихме старите. Трябваше нови. Въпроса е сега колко време мога да карам на бензин преди да почне и тресе, според майстора не много.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 октомври 2023 - 22:53

Духа ли през тях ще заминат за нула време, защото са изпускателните, независимо от горивото. Имаш вариант, да изпилиш горната част на клапана, там където ляга повдигача, ама на място идея си нямам как ще стане работата...трябвало е да стане при ревизията на главата :( на мен така ми осраха Кадета преди много години... Ако не си сменял водачите направо търси "нова" глава в моргите

Шматките които ми правиха ремонта на главата, ги посъветвах да се откажат от занаята монтьор/механик. Те пък взеха, че ме послушаха и сега държат ГТП :doh:

Успех!
Отговори

ufer снимка ufer 11 октомври 2023 - 06:52

Аз лично съм сменял 2 пъти водачи, но е голяма играчка... :wall: Само нови клапани със стари водачи не е работа... Освен това няма качествен внос - поръчваш италиански, приемат поръчката, а ти доставят китайски... :sad:
Отговори

Silencer снимка Silencer 11 октомври 2023 - 07:09

Е прави сте за всичко, но предвид това,че съм сменил какво ли не, не пипа масло и антифриз, си е редно тоя път да се направи както трябва. Водачи, легла, и клапани от по-хубав материал. Китайците на своя пазар предлагат чисто нова глава, както необорудвана така, и така фул с клапани и валове. Причината е,че Шевролет предлагат на китайския пазар и до днес този мотор в Буик Ексел. И каквото и да си говорим да търся 2ръка глава на нз колко км, за мен е излишно. Освен главите и особено клапаните са им слабост, след 2007 слагат някакви други клапани, които били по-добри, майстора ми каза че са им слабост.
Ще Ви дам линк, предполагам,че ще кажете че китайското е лошо качество но и 2ръка не ми хареса като оферта.
Линк
Мнението беше редактирано от Silencer: 11 октомври 2023 - 07:10
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 октомври 2023 - 11:32

Не е ли с хидравлични повдигачи този мотор?
Отговори

Silencer снимка Silencer 11 октомври 2023 - 11:39

да, то си е копир на опел 1.6 16в
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 октомври 2023 - 17:29

Двигателят ти предполагам е подобен на Z16XE/Y16XE доста време се чудих, докато не каза хидравлични повдигачи. Тези двигатели на Опел нямат проблеми с главите и клапаните, ама сигурно не са съвместими не знам. Твоята глава да си я ревизираш е най-добре, ама е скъпо и читави майстори с прецизни маашини иска :( Преди 7 години дядо ми прави глава с потънали изпускателни клапани-8 нови клапана, нови керамични седла, нови водачи, пасване на 16 клапана и шлайф 450 лв, отделно на механиците още 200лв. Сега идея си нямам до какви цени са стигнали тези услуги.

За китайското всичко е на късмет или по-скоро добро познаване на пазара! Аз съм монтажник на ОВК използвам италиански бранд/фирма, на която всичко и се произвежда в Китай и съм доволен от цените и качеството, мога да избера немски фирми, на които частите им са произведени пак в Китай и са още по-надеждни от на италианците, но цената е x3, ако клиента иска няма ядове. Но чисто китайско от Китай ме плаши, иска сериозно проучване по форуми и категорично не само български! Продавали са ми кран който трябва да е от бронз, а е някаква гадна трошлива сплав, която и година не издържа :(

Ето и моята тема Пропаднали седла на клапаните моята сага завърши като продадох Кадета няколко месеца по-късно, че ми писна от "майстори" и хвърляне на пари, на човек с изгнило купе и здрав двигател, търсещ купе. Така Опелия заживя нов живот :love_opel:

Пожелавам ти при теб да не завършват така нещата :icon_razz2:
Отговори

Silencer снимка Silencer 11 октомври 2023 - 18:41

При мен по спомен, един клапан е имал разлика в дължината, но друго не ми каза монтьора. На пролет мисля да си сваля сам главата, и да си занеса в София. Самата глава има доста надрасквания около леглата на валовете, от липса на масло, ниско налягане на масло и др. Така,че ще се търси 2 ръка.
Относно разликите, те са в това че блока абсолютно еднакъв с този на опел, но главата е различна. Кутията е ф16 с къси предавки. Електроника е дело до някаде на Сименс.
Но нищо освен блок не става от Опел.
Имам време да го мисля.
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 октомври 2023 - 08:25

 Rosen Popov, на 11 октомври 2023 - 17:29, каза:

За китайското всичко е на късмет или по-скоро добро познаване на пазара! Аз съм монтажник на ОВК използвам италиански бранд/фирма, на която всичко и се произвежда в Китай и съм доволен от цените и качеството, мога да избера немски фирми, на които частите им са произведени пак в Китай и са още по-надеждни от на италианците, но цената е x3, ако клиента иска няма ядове. Но чисто китайско от Китай ме плаши, иска сериозно проучване по форуми и категорично не само български! Продавали са ми кран който трябва да е от бронз, а е някаква гадна трошлива сплав, която и година не издържа :(

Сериозните фирми които внасят части имат сериозен надзор в самата фабрика. Само коментари и отзиви от самата обява не върши работа. Често хората пишат коментар веднага след като получат продукта, на база външен вид, което вдига "рейтинга" а после вече е късно или не им се занимава.
Отговори

Silencer снимка Silencer 13 октомври 2023 - 06:30

Как може да се разбере,че клапаните си отиват? С мерене на компресия?
Повече ми казват само като се свали главата.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 13 октомври 2023 - 14:29

 Silencer, на 13 октомври 2023 - 06:30, каза:

Как може да се разбере,че клапаните си отиват? С мерене на компресия?
Повече ми казват само като се свали главата.

По-добре с мерене вакума в смукателния колектор на тихи обороти.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg