Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

За какво служи тъй наречената "прахосмукачка" при екотеците ?

GSISPORT снимка GSISPORT 08 май 2010 - 20:02

Колеги, за какво служи това нещо отстрани при акумулатора, което в първите 30 сек. от работата на мотора, работи и бучи точно като прахосмукачка.Каква му е функцията подлежи ли на почистване и прочие, защото при мен докато работи и изфорсирам леко колата припуква прз ауспуха, спре ли всичко е вече нормално и е пушка... :)
Мнението беше редактирано от GSISPORT: 08 май 2010 - 20:02
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 май 2010 - 10:11

Докато ти е студен двигателя, тя нагнита /духа/, чист въздух в изпускателните колектори, зада може неизгорелите газове да догорят в генерацията ти. Преди да стигнат до атмосферата. Аз лично моята я демонтирах. Не е свързана с чека и не я разбира. т.е. не ти светят лампи и прочие...
Отговори

GSISPORT снимка GSISPORT 09 май 2010 - 11:01

Ясно а подлежи ли на почистване, защото четох някъде из форума, че вътре имало филтърче което се замърсява :)
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 09 май 2010 - 17:45

Колега само е откачи от захранващият куплунг и се отърваваш от тази досадница :mhihi: .Не ти трябва да е чистиш !
Отговори

astraaa снимка astraaa 09 май 2010 - 17:59

 ivanov_km, на 09 May 2010, 18:45, каза:

Колега само е откачи от захранващият куплунг и се отърваваш от тази досадница :mhihi: .Не ти трябва да е чистиш !


моята"прахосмокачка"взе много странни шумове да издава от извесно време и ми е много интересно от каде и как мога да я почистя или премахна(добре,че ви има вас във форума,че да понауча нещо)???!!!

Поздрави от
Стара Загора
Мнението беше редактирано от astraaa: 10 май 2010 - 22:24
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 09 май 2010 - 22:59

Файда има от тази прахосмукачка само за коли, които все още имат действащ катализатор (ако изобщо са останали такива :) ) Може би оказва и някакво минимално влиание за по бързото подгряване на кислородната сонда(само мое предположение)
Иначе има филтър, не знам дали се чисти, моята като я махнах я разгледах - филтъра беше нещо като дунапренче и изглеждаше чист. До колкото знам проблем става като влезе вода вътре.

И нещо важно : ако ще изолирате прахосмукачката, освен да и откачите захранването (евентуално и демонтаж на самата нея) е желателно да си откачите(затапите) вакуума който отваря клапана на изходящия колектор през който се набива чистия въздух!! В противен случай той ще отвори при запалване и има вариант да връща изгорели газове обратно в прахосмукачката или атмосферата при демонтаж(откачане на маркуча)
Отговори

GSISPORT снимка GSISPORT 10 май 2010 - 07:23

 stefan_suny, на 09 May 2010, 23:59, каза:

Файда има от тази прахосмукачка само за коли, които все още имат действащ катализатор (ако изобщо са останали такива :) ) Може би оказва и някакво минимално влиание за по бързото подгряване на кислородната сонда(само мое предположение)
Иначе има филтър, не знам дали се чисти, моята като я махнах я разгледах - филтъра беше нещо като дунапренче и изглеждаше чист. До колкото знам проблем става като влезе вода вътре.

И нещо важно : ако ще изолирате прахосмукачката, освен да и откачите захранването (евентуално и демонтаж на самата нея) е желателно да си откачите(затапите) вакуума който отваря клапана на изходящия колектор през който се набива чистия въздух!! В противен случай той ще отвори при запалване и има вариант да връща изгорели газове обратно в прахосмукачката или атмосферата при демонтаж(откачане на маркуча)

Моята има все още катализатор, който е сменян в Германия преди 3 години, следователно е работещ. :)
Отговори

becinko снимка becinko 13 юни 2013 - 08:57

Здравейте колеги, искам малко да повдигна темата със следния въпрос. Как да премахна изцяло прахосмукачката на тиграта (х14хе) и въобще има ли смисъл от тази процедура и какви са + и - от самата прахосмукачка. До тук разбрах следното: Откачам захранването и затапвам вакума (ама кой този който е отпред при радиатора или направо и 2-та? И тръбите какво ги правя? Защото ако реша да я махам искам да махна абсолютно всичко свързано с нея, а не просто да откача буксата и да затапя вакума?

Поздрави!
Отговори

fireman74 снимка fireman74 13 юни 2013 - 10:11

Здравеите колеги.И аз искам да попитам за въпросната "прахосмукачка".Някои знае ли на Астра Г 1,6 16V каде се намира и как мога да я изолирам.Имам проблем като запаля сутрин колата работи на около 1500 оборота и неравномерно,сякаш се дави и отзад мирише много яко на бензин и това се случва за около една минута докато оборотите започнат да падат,след това работата на мотора се нормализира.При топъл мотор няма никакви проблеми.Свалях стъпковия мотор и го почистих,преди да го монтирам пак му закачих буксата и го пробвах,работеше нормално.Монтирах го обратно но проблема си остана.Ако някои може да помогне за проблема ще сам много благодарен.Поздрави
Отговори

simons снимка simons 14 юни 2013 - 18:55

При мен проблема беше същия и се оказа дебитомер-не подава коректна информация за температурата на входящия въздух,след смяна с нов сега всичко е наред.
Отговори

fireman74 снимка fireman74 15 юни 2013 - 07:49

Не е дебитомер защото този мотор X16XEL няма такова чудо
Отговори

becinko снимка becinko 15 юни 2013 - 10:29

Някой ще сподели ли опит за напълното премахване на прахосмукачката?
Отговори

Иво Илиев снимка Иво Илиев 15 юни 2013 - 17:11

И аз май ще я махам.Ако някой даде и снимки как става,евала
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 15 юни 2013 - 17:26

Колегата Андриян Андреев е обяснил как става и със снимков материал:
http://www.opelclub-...00
Отговори

becinko снимка becinko 16 юни 2013 - 01:08

Никъде не видях да е обяснил. Освен, че е снимал самата 'прахосмукачка' и че се е похвалил, че я е махнал друго не видях.
Интересува ме какво правим с оградения клапан и този който управлява вакума просто се затапва ли?

Публикувано изображение
Отговори

Иво Илиев снимка Иво Илиев 16 юни 2013 - 06:11

Значи доколкото разбирам,като се махне прахосмукачката нищо не се променя освен това че спира да бучи:)).А относно ЕГР се затапва с гарнитурка и се маха вакума дето влиза в него/за колегата becinko/
Отговори

becinko снимка becinko 16 юни 2013 - 09:39

Къде пък в ЕГР влиза вакум?!
Отговори

Иво Илиев снимка Иво Илиев 16 юни 2013 - 15:04

В моя влиза,колата е от профила/X18XE/,при теб може да няма,ако няма слагай само плътна гарнитура от клингерит или по тънка ламаринка.Има тема как става точно/със снимки/
Отговори

becinko снимка becinko 16 юни 2013 - 15:08

Колега, ЕГР ми е най-малкия проблем, знам как да го затапя и т.н. въпроса ми е как стоят нещата с пълното премахване на прахосмукачката, а не на ЕГР.

П.С. Ако мислиш, че ограденото на снимката по-горе е ЕГР си в грешка :icon_wink2:
Отговори

tisho7 снимка tisho7 30 юни 2013 - 12:32

Някой ще даде ли все пак снимков материал и ако може да обясни интервенцията?
Благодаря предварително!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg