Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Силов тунинг на C16NZ

vanioman снимка vanioman 04 ноември 2008 - 12:46

Значи, това е Вектрата на баща ми. Тои не я беше карал години на ред, от година на сам я карам активно. Сменил съм всички консумативи по нея. Много съм доволен от нея, а и е много икономична.
Та въпроса ми е за сметка на разхода какво още мога да взема от този двигател. Не искам да я сменям или пък самия двигател, просто ми е първа кола и искам да започна да трупам опит в сверата на силовия тунинг.
Приемам всякакви предложения.
Благодаря предварително.
Отговори

imitev снимка imitev 04 ноември 2008 - 17:11

 vanioman, на Nov 4 2008, 12:46 PM, каза:

Значи, това е Вектрата на баща ми. Тои не я беше карал години на ред, от година на сам я карам активно. Сменил съм всички консумативи по нея. Много съм доволен от нея, а и е много икономична.
Та въпроса ми е за сметка на разхода какво още мога да взема от този двигател. Не искам да я сменям или пък самия двигател, просто ми е първа кола и искам да започна да трупам опит в сверата на силовия тунинг.
Приемам всякакви предложения.
Благодаря предварително.



Охо - на първо време може да изстискаш двигателя от колата, да изсипеш един С20ХЕ със скоростната кутия и полуоските, че и макферсоните и да си караш колца 150 коня като пич <_<
Отговори

Кокито снимка Кокито 04 ноември 2008 - 17:40

или пък ако не искаш ХЕ земи си "изсипи" NE за градски условия е по добрия (според мен) а с това с което разполагаш сериозни познания в сверата на тунинга няма да придобиеш...или поне ако е в това купе! и твърдението че 1.6 вектра е икономична не ми се вярва мнооо, но пък не мога да съм сигурен в обратното :doh: <_< каркай си вектора така или си купи това http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...mp;#entry488701 ако не искаш да сменяш нито автомобил нито купе нито двигател УСПЕХ В ТУНИНГА :beer:
Отговори

HIGHWAY снимка HIGHWAY 04 ноември 2008 - 17:51

Колегите са абсолютно прави. Пет години карах този мотор но в кадет - върви задоволително като за млад шофьор (поне в кадета) и дава нисък разход. Много здрав мотор - карай си го и не се вкарвай в приключения - ако имаш излишни пари ги задели настрана и след време си купи нещо в което има смисъл да се влага.
Отговори

gas666 снимка gas666 04 ноември 2008 - 22:14

 vanioman, на Nov 4 2008, 12:46 PM, каза:

Значи, това е Вектрата на баща ми. Тои не я беше карал години на ред, от година на сам я карам активно. Сменил съм всички консумативи по нея. Много съм доволен от нея, а и е много икономична.
Та въпроса ми е за сметка на разхода какво още мога да взема от този двигател. Не искам да я сменям или пък самия двигател, просто ми е първа кола и искам да започна да трупам опит в сверата на силовия тунинг.
Приемам всякакви предложения.
Благодаря предварително.


Като за начало колектор изпускателен от ц16се , дросел от ц18нз.... може да се съживи малко, но май ефекта ще е повече психологически.. поне така е при мен.. <_<
Отговори

KoDIRaN снимка KoDIRaN 05 ноември 2008 - 02:50

Филтърче чипче подобни дреболийки и не обрущаш внимание кой ко ти лафи само кот си решиш а ако имаш мерак да се гониш по сериозно и да не падаш често тогва сипваш квот ти споменаха колегите
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 05 ноември 2008 - 09:33

целия мотор и замисъла му не са за гонене а за икономия и евтина подръжка. Карал съм такъв цяла година, не точно тоя но наследника му. Слагай му газ(ако няма) спестявай пари и смени колата! Това е най-доброто което можеш да направиш, другия ти вариант е да мъчиш тоз мотор да вложиш пари и след време като покараш друга кола с по-голям мотор да осъзнаеш че си давал пари на вятъра. Да не говорим за купето, сега ти изглежда супер ама си представи че е с ел глезотии(не можеш да ги оцениш преди да си ползвал макар и за 1 час), климатик, кожен салон, ... екстри, по-малко ръжда :) по-предпочитан от теб цвят... Премисли тези неща и тогава се мятай да тунинговаш.
Отговори

vanioman снимка vanioman 05 ноември 2008 - 14:05

Благодаря Ви колеги,
Щом всички сте на едно мнение отговора е ясен. Ще се порадвам още на икономията и ще обмислям Ц20... или направо друга колица, но за сега едно е сигурно - Вектра ще е :)
Отговори

Кокито снимка Кокито 05 ноември 2008 - 14:32

пожелавам ти на мястото на многоточието да има ЛЕТ...айде с здраве и милиони безаварийни
Отговори

fanatic снимка fanatic 05 ноември 2008 - 14:54

Пича пише какво мога да изтискам от мотора БЕЗ ДА ГО СМЕНЯМ. Вие май грам не четете за какво става дума. Вземи си ХЕ или НЕ мотор пък и ЛЕТ даже....... много му помагате. И чип на НЗ да сложи чак.

Истината и най- простия отговор е че този мотор няма какво да му се прави. Сменяш масло и ремъци и караш- държиш го в прилично състояние.

Моля Ви се тук не сме от вчера и както има много стари кучета като вас така и много нови. Помагайте им с реални съвети и реални неща........
Отговори

jikata снимка jikata 07 ноември 2008 - 11:10

Хубаво де дайте да започнем от начало. То ясно че е безмислено да се бута по този мотор . Но да видим наистина какво може да се направи.
До колкото съм запознат а и съм пробвал има ефект от дросел от 1,8 моно. когато е в оборот мотора върви прилично и по мое наблюдение дава по малък разход. Има един проблем само. В ниските обороти при рязко подаване на газ се получава едно "забиване"и тогава тръгва колата. поне при мене е така и при една вектра е същото. Може да е проблем получен от някакво друго несъответствие а не при всички да е така. Като страничен ефект също се наблюдава и падане на ниските обороти под номиналните за мотора. и тук вече имам питане кум по запознатите ако евентуално бутна центровката от делкото т.е. му дам малко предварение дали ще има положителен ефект за оборотите и за "забиването". Мммм такааа второто което подочух е смяна на изпускателния колектор и по не потвърдени данни имам сведение че става от C16SE., и мисля че там колектора е 4-2-1. Имам схема на генерацията на този мотор и там е показано че от колектора излиза двуцевка към катализатора. Появява се проблема обаче с гъвкавата връзка на генерацията(няма как да я няма). На C16NZ колектора е 4-1 и от там стъпва на конус с гарнитура и болтове с пружини и там осъществява гъвкавата връзка. При C16SE там е на твърда връзка а вибрациите се обират от подобна гъвкава връзка самоче при катализатора. Тука въпроса ми е ако се вземе и двъцевката от генерацията на C16SE заедно с тръбата кудето става вече 2-1 и се монтира на колектора с гарнитура а от другата страна към катализатора възможно ли е да се барне с гъвкава връзка от тези дългите като на фолксваген, за да се обират там вибрациите на мотора?????. и най на края по тази част има ли смисъл от този колектор въобще или си е същото както със стандартния?
Седваща стъпка:0 Пак по непотвърдени данни подразбрах че има смисъл да се сложи и едно валче от 1,3S кадетката която е 75 кончета. Там пак имам въпроси става ли плъг енд плей или не. Вала знам че е с друга геометрия на газоразпределението и тъпчел по добре с гориво. така ли е или не. дали вала пасва добре в леглата на лагерите или трябва и там да се доработва нещо. А и как става захващaнето към делкото едно към едно ли е с C16NZ. Трябва ли да се променя нещо софтуерно на компа за да работи добре мотора с този вал или пак се бута по центровката от делкото?????.
и като последно което може би повечето са чели и знаят или като мене са чели ама не го разбират кой знае колко. Има ли смисъл мотора да се прави от C16NZ на Е16NZ и дали ще има проблем ако се направи в комбинация с горепосочените промени. Как става цялата тази работа с този RCO резистор и някой правил ли го е за да помогне. Може ли директно да се сложи комп от E16NZ. ще паснат ли буксите и дали има разлики в датчиците и управлението на двата мотора.
Аааа и още един може би глупав въпрос от моя страна ясна работата че без повече гориво няма да стане. но какво се прави в случая???/ Сменяме дюзата или слагаме помпа високо налягане или сменяме бензиновата помпа в резервоара. по моя логика(може би глупава) дюзата "отваря и затваря" в зависимост от работата на мотора а количеството на постъпващата смес зависи от диаметъра на отвора и и от налягането на горивото.
Ами сори за фермана ама това се сетих да питам и аз а мисля че на много колеги като мен с този мотор ще им е полезно да разберат това онова и всички в купом да се убедиме че наистина е изгубена кауза да се бута по този мотор. Нооооо...... все пак:))))))))
Мнението беше редактирано от jikata: 07 ноември 2008 - 11:12
Отговори

imitev снимка imitev 07 ноември 2008 - 18:48

Jika - и след като ги свършиш всичките посочени интервенции по двигателя дали стоков С20НЕ ще те отвее като пътен знак ?

А дали кола със стоков С20НЕ струва с повече от 1000 лв. от колата, която в момента се каниш да ускоряваш ? :unsure:

А дали не може да вземеш стоков С20НЕ за 1000 лв. с кутията, полуоските, макферсоните, компютъра и инжекцията, и да ги монтираш в твоята кола?

Та затова каузата по тунинга на С16НЗ е загубена - тези 20 коня, които ще спечелиш от ровенето в двигателя, ще го докарат до никъде...
Отговори

i_p снимка i_p 08 ноември 2008 - 00:09

 imitev, на Nov 7 2008, 06:48 PM, каза:

Jika - и след като ги свършиш всичките посочени интервенции по двигателя дали стоков С20НЕ ще те отвее като пътен знак ?

А дали кола със стоков С20НЕ струва с повече от 1000 лв. от колата, която в момента се каниш да ускоряваш ? :unsure:

А дали не може да вземеш стоков С20НЕ за 1000 лв. с кутията, полуоските, макферсоните, компютъра и инжекцията, и да ги монтираш в твоята кола?

Та затова каузата по тунинга на С16НЗ е загубена - тези 20 коня, които ще спечелиш от ровенето в двигателя, ще го докарат до никъде...


Аз мисля че удоволствието ще е голямо.
Всеки може на готово ама май кефа е голям като направиш нещо сам.
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 08 ноември 2008 - 10:46

 imitev, на Nov 7 2008, 06:48 PM, каза:

Jika - и след като ги свършиш всичките посочени интервенции по двигателя дали стоков С20НЕ ще те отвее като пътен знак ?

А дали кола със стоков С20НЕ струва с повече от 1000 лв. от колата, която в момента се каниш да ускоряваш ? :unsure:

А дали не може да вземеш стоков С20НЕ за 1000 лв. с кутията, полуоските, макферсоните, компютъра и инжекцията, и да ги монтираш в твоята кола?

Та затова каузата по тунинга на С16НЗ е загубена - тези 20 коня, които ще спечелиш от ровенето в двигателя, ще го докарат до никъде...


именно с риск да се повторя, ще пораздухам тези думи. Да речем че вземеш мотор и го смениш, купето на твойта е с 1.6 моно, което е бюджетен мотор и обикновено вътре е с нисък клас екстри. една вектра ГТ с 20НЕ е с рекаро седалки с надуване за ишиаса, може и климатик да има(ако имаш късмет), ел джинджифлявките които най-вероятно нямаш и какво ли още не. Ако сега мислиш че не ти трябват някой ден ще решиш че те дразнят врътките на стъклата и искаш ел и ето на разходи и разглабяне за нещо което го има сток в друга кола. Отдолу същата работа, даже ако вземеш 2000 16 вектра тя е с независимо окачване за разлика от останалите а това няма как да го направиш на твоята, а е огромен плюс, просто колата се държи тотално различно на пътя. И така нататък. Трябва да покараш друга за да ме разбереш по-добре ;).
Отговори

jikata снимка jikata 10 ноември 2008 - 11:03

Не бе хора аз това много добре го знам, че е така даже ако ме питате мене няма кво да се сменя мотор и разни там глупости. Просто си продавам астрата и отивам с мойте дружки до Германия и си вземам една вектра ГТ 16V 150Hp 93 набор за около 1000евра и готово. Просто човека попита и аз раших да му дам някои насоки а и аз да питам все пак некой ако е правил нещо от споменатото от мен. Аз и за това изрично го написах че питам с цел да се убедим най на края, че няма смисъл. :))))))
П.П. Идеята беше някой ако е правил нещо да сподели какво се е получило. Темата е за това какво може да се направи а не дали сизаслужава или не. естно казано мене ми писна от такива коментари сменяй мотора или колата.......:). В последно време форума стана копува и продава иии не мислите ли че темата малко от малко ще е полезна поне ако не за друго то някои хора като се зачетат да поразберат нещо за колите си. Ко е кво е и за какво служи. :unsure:
Мнението беше редактирано от jikata: 10 ноември 2008 - 11:13
Отговори

Мишо снимка Мишо 14 ноември 2008 - 16:34

 jikata, на Nov 10 2008, 11:03 AM, каза:

...
П.П. Идеята беше някой ако е правил нещо да сподели какво се е получило. Темата е за това какво може да се направи а не дали сизаслужава или не. естно казано мене ми писна от такива коментари сменяй мотора или колата.......:). В последно време форума стана копува и продава иии не мислите ли че темата малко от малко ще е полезна поне ако не за друго то някои хора като се зачетат да поразберат нещо за колите си. Ко е кво е и за какво служи. :wall:

Именно за тва става дума... Ама колега тук и за NE да питаш нещо ще получиш вездесъщия съвет - "сменяй го с ХЕ по-добре" :16V:
Аз лично не виждам кво лошо има да си боднеш едно дроселче и да я съживиш макар и малко. В същото време се избягва галимацията по смяна на мотора, скорости, инсталации и куп други неща (щото както знаете при малките мотори се сменят и доста други неща), пререгистрация и т.н.
Ама общо взето ако нямате GSi с ХЕ въобще не се занимавайте да си пипате колата... даже и лети джанти не и слагайте, че за тея пари ще си продадете колата и ще си купите споменатата по-горе :19a:
Мнението беше редактирано от Мишо: 14 ноември 2008 - 16:38
Отговори

imitev снимка imitev 14 ноември 2008 - 16:55

 Мишо, на Nov 14 2008, 04:34 PM, каза:

Именно за тва става дума... Ама колега тук и за NE да питаш нещо ще получиш вездесъщия съвет - "сменяй го с ХЕ по-добре" :wall:
Аз лично не виждам кво лошо има да си боднеш едно дроселче и да я съживиш макар и малко. В същото време се избягва галимацията по смяна на мотора, скорости, инсталации и куп други неща (щото както знаете при малките мотори се сменят и доста други неща), пререгистрация и т.н.
Ама общо взето ако нямате GSi с ХЕ въобще не се занимавайте да си пипате колата... даже и лети джанти не и слагайте, че за тея пари ще си продадете колата и ще си купите споменатата по-горе :16V:


Няма лошо да боднеш дроселче, и дюзичка и да вдигнеш налягането, но колата няма да тръгне да върви. 5 коня не се усещат на практика тялом и духом...
Отговори

mantzel снимка mantzel 14 ноември 2008 - 17:50

Един приятел си сложи чип на такава кола преди време и вървенето се подобри доста,а и не беше скъпо доколкото помня,така че не се отказвай :wall:
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 14 ноември 2008 - 22:47

 jikata, на Nov 7 2008, 11:10 AM, каза:

...До колкото съм запознат а и съм пробвал има ефект от дросел от 1,8 моно. когато е в оборот мотора върви прилично и по мое наблюдение дава по малък разход. Има един проблем само. В ниските обороти при рязко подаване на газ се получава едно "забиване"и тогава тръгва колата. поне при мене е така и при една вектра е същото. Може да е проблем получен от някакво друго несъответствие а не при всички да е така. Като страничен ефект също се наблюдава и падане на ниските обороти под номиналните за мотора...

Здрасти!

Преди няколко дена видях тая тема и понеже така или иначе щях да свалям дросела, защото имаше як теч от гарнитурките, та реших да се заиграя и да видя какво ще стане черно на бяло с по-голям дросел :wall:

Взех си от колега от форума дросел от 1.8, а от Опел сервиза в Благоевград си взех оригиналните гарнитури.
Прехвърлих всичко за половин час и се заех да тествам здраво :19a:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
-> тук се вижда с колко е по-голям диаметъра на новия дросел от този на стария.
Малко ме е яд, че нямах една пила под ръка, за да не оставям такъв ЯК ръб... НО... кво да се прави.

Публикувано изображение

И резултата.... Двигателя реагира по-бързо като подам рязко газ (и е под натоварване) и в общи линии има леееко подобрение.
НО нещата, които си писал -падане на обороти и заглъхване ги няма. Работи си идеално. (специално тествах, за да видя дали ще стане както ти си описал в мнението си :16V: ) Може би трябва да търсиш проблема другаде :61:

При мене разликата е че съм сложил кутия с вход само за студен въздух и един панел К&Н, но не вярвам те да са причината да нямам твоите проблеми :19a:

Както и да е...

Сега съм в търсене на митичния ВАЛ от Кадет 1.3 карб.
А после ще се мъча с легендите за чип...

Поздрави!
Отговори

VanVan снимка VanVan 23 януари 2009 - 16:21

 Мишо, на 14 Nov 2008, 04:34 PM, каза:

Именно за тва става дума... Ама колега тук и за NE да питаш нещо ще получиш вездесъщия съвет - "сменяй го с ХЕ по-добре" :wall:
Аз лично не виждам кво лошо има да си боднеш едно дроселче и да я съживиш макар и малко. В същото време се избягва галимацията по смяна на мотора, скорости, инсталации и куп други неща (щото както знаете при малките мотори се сменят и доста други неща), пререгистрация и т.н.
Ама общо взето ако нямате GSi с ХЕ въобще не се занимавайте да си пипате колата... даже и лети джанти не и слагайте, че за тея пари ще си продадете колата и ще си купите споменатата по-горе :mhihi:


Абсолютно си наясно с положението във форума! Поздравления!


 imitev, на 14 Nov 2008, 04:55 PM, каза:

Няма лошо да боднеш дроселче, и дюзичка и да вдигнеш налягането, но колата няма да тръгне да върви. 5 коня не се усещат на практика тялом и духом...


Колега...позволи ми да изкажа различно мнение. Повишена мощност в размер от 5 к.с. не се усеща на кола със 300 к.с. При положение, че Вектрата на човека е със 75, повишението ще й дойде доста добре и определено осезаемо. А и да се говори за конските сили само като за плоска мерна единица е неприлично. Със посочените неща, кадърно направени, ще се подобри цялостното впечатление от колата.

Стига сте продавали на хората ХЕ-та и NE-та, имам чувството, че сте търговци и нарочно пропускате някои особено важни подробности. Най-малкото, техническото състояние на тези мотори е неизвестно и консумативите за вкарването им в режим не са малко като пари. Отделно разправиите по пререгистрация, напасвания и т.н...

И с малките двигатели е интересно да се занимава човек, все пак това е форум за силов тунинг, а не за трансплантации...
Тука във нашия форум има астри с 1.4 барнати мотори (не визирам себе си обаче <_< ), които не прощават на стокови НЕ-та, но пък това не им пречи да си плащат данък от 20 лева на година :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg