Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Силов тунинг на C16NZ

imitev снимка imitev 23 януари 2009 - 20:43

Цитат

Колега...позволи ми да изкажа различно мнение. Повишена мощност в размер от 5 к.с. не се усеща на кола със 300 к.с. При положение, че Вектрата на човека е със 75, повишението ще й дойде доста добре и определено осезаемо. А и да се говори за конските сили само като за плоска мерна единица е неприлично. Със посочените неща, кадърно направени, ще се подобри цялостното впечатление от колата.

Стига сте продавали на хората ХЕ-та и NE-та, имам чувството, че сте търговци и нарочно пропускате някои особено важни подробности. Най-малкото, техническото състояние на тези мотори е неизвестно и консумативите за вкарването им в режим не са малко като пари. Отделно разправиите по пререгистрация, напасвания и т.н...

И с малките двигатели е интересно да се занимава човек, все пак това е форум за силов тунинг, а не за трансплантации...
Тука във нашия форум има астри с 1.4 барнати мотори (не визирам себе си обаче :wall: ), които не прощават на стокови НЕ-та, но пък това не им пречи да си плащат данък от 20 лева на година :)


Аз нищо не продавам.

5 (пет) к.с. на този двигател 1,6 моно не се усещат. Той си е тромав по подразбиране - създаден е да е икономичен и надежден. Освен това има кекава бутална група и не става за тунинговане. Троши буталца. Мога да ти покажа строшено такова на нетунингован Х16SZR.

Публикувано изображение

Сегментите му са по 1,2 мм и като прекалиш става това:

Публикувано изображение

За незапознатите - профила на сегмента е правоъгълник.

От строшени сегменти се получава ето това забавление:
Публикувано изображение

Ако искаш да караш такъв мотор след това се шлайфа и се слагат нови буталца.

Цялото удоволствие излиза малко повече от C20NE със скоростната кутия и компютъра...

Барнатите мотори 1,4 дали не са с блокове на 2,0 и турбо ?

Успех на колегата ентусиаст!
Мнението беше редактирано от imitev: 23 януари 2009 - 20:47
Отговори

petio_78 снимка petio_78 24 януари 2009 - 09:53

 VanVan, на 23 Jan 2009, 04:21 PM, каза:

Абсолютно си наясно с положението във форума! Поздравления!




Колега...позволи ми да изкажа различно мнение. Повишена мощност в размер от 5 к.с. не се усеща на кола със 300 к.с. При положение, че Вектрата на човека е със 75, повишението ще й дойде доста добре и определено осезаемо. А и да се говори за конските сили само като за плоска мерна единица е неприлично. Със посочените неща, кадърно направени, ще се подобри цялостното впечатление от колата.

Стига сте продавали на хората ХЕ-та и NE-та, имам чувството, че сте търговци и нарочно пропускате някои особено важни подробности. Най-малкото, техническото състояние на тези мотори е неизвестно и консумативите за вкарването им в режим не са малко като пари. Отделно разправиите по пререгистрация, напасвания и т.н...

И с малките двигатели е интересно да се занимава човек, все пак това е форум за силов тунинг, а не за трансплантации...
Тука във нашия форум има астри с 1.4 барнати мотори (не визирам себе си обаче <_< ), които не прощават на стокови НЕ-та, но пък това не им пречи да си плащат данък от 20 лева на година :)


Много правилно,колега,само малка вметка:във форума има и вектри 1.4 с барнати мотори/визирам себе си :wall: /,и удоволствието да дръпнеш "по-яка кола" е огромно.А после вечния въпрос:я дигни капака,АМА ТВА 1.4 ЛИ Е.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 24 януари 2009 - 14:38

Искам да попитам колега Ball_buster да каже малко впечатления от интервенцичта на дрозела от 1.8 и дали е намерил "митичния" вал от 1,3.А към другите колеги кое е най-тежко за двигателя-напъване за максимална скорост/високите обороти
Отговори

The_Hobbit снимка The_Hobbit 24 януари 2009 - 15:39

До колкото знам ( не съм напълно запознат и не съм експерт ) този мотор не носи на никакъв силов тунинг.4 години вече притежавам такава вектра с такъв мотор.И аз като теб отначало бях ентусиаст , че може да се изтиска нещо от нея и т.н. и т.н.Всички легенди че като смениш това и онова ще ти се вдигне мощността са бошлаф.Както каза един колега по-горе , буталната им група е много кекава.Трошат се сегменти , биели и т.н. Някой ден ще стигнеш и ти като мен до извода че няма смисъл.Карай си я така както е в момента , наслаждавай се на ниския разход и пей.Събери си пари и си купи нещо по-мощно. Аз от както карам X20XEV съм като тоя : "Никой веке немой ма върни на село" Подарих вектрата на баща ми :wall:
Мнението беше редактирано от The_Hobbit: 24 януари 2009 - 15:39
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 24 януари 2009 - 18:00

 Ивчо, на 24 Jan 2009, 02:38 PM, каза:

Искам да попитам колега Ball_buster да каже малко впечатления от интервенцичта на дрозела от 1.8 и дали е намерил "митичния" вал от 1,3.А към другите колеги кое е най-тежко за двигателя-напъване за максимална скорост/високите обороти

Почти никаква разлика няма колега :wall:

Вал от 1.3 не съм търсил, защото имам една Корса Б с C14SE, в която слагам едно яко разпилено 20NE.
C14SE-то е за основен ремонт. Затова съм решил да му взема главата и инжекцията и да я надена на двигателя на Вектрата.

Поздрави!
Отговори

VanVan снимка VanVan 25 януари 2009 - 02:00

 imitev, на 23 Jan 2009, 08:43 PM, каза:

Аз нищо не продавам...


Да бе да, уплаши хората, ама кажи на кой мотор не може да се случи това (прегряване) ?
Отговори

petio_78 снимка petio_78 25 януари 2009 - 18:27

 Ball_buster, на 24 Jan 2009, 06:00 PM, каза:

Почти никаква разлика няма колега :knee:

Вал от 1.3 не съм търсил, защото имам една Корса Б с C14SE, в която слагам едно яко разпилено 20NE.
C14SE-то е за основен ремонт. Затова съм решил да му взема главата и инжекцията и да я надена на двигателя на Вектрата.

Поздрави!

колега,Ball_buster ,тия карбове от аватара ти колко пари ги плаща/ако са на твоята кола разбирасе/
Мнението беше редактирано от petio_78: 25 януари 2009 - 18:27
Отговори

imitev снимка imitev 25 януари 2009 - 19:19

 VanVan, на 25 Jan 2009, 02:00 AM, каза:

Да бе да, уплаши хората, ама кажи на кой мотор не може да се случи това (прегряване) ?


Никакво прегряване - гарнитурата на главата си беше здрава. Главата идеално права.

Вътре износване на коляновия вал и осн. лагери = 0. Колата беше на 165000 км.

Бях чувал че на 1,6 буталцата са кекави, но не вярвах. Сега вярвам. Да се надяваме че тия на Дружба ще ме изкарат едно 100 000 - 150 000, че колата вече е на 30 000 след ремонта...

Просто са сипвали 100 октана бензин,присадки и са давали газ. Такива изгорели клапани не бях виждал на опелов двигател. Даже каран на газ моя 1,4 сигурно е на 400000 вече и не съм му правил клапани досега.

Колегата дето ще слага главата от 1,4 на 2,0 - провери ли разстоянието между цилиндрите? Имам усещането че главата от малкия блок (до 1,4 са малки) нема да стане на големия блок (от 1,6SEH са големи)...

Потърси глава от 18E - инжекциона е без обратна връзка с потенциометър за обогатяване :knee:
Мнението беше редактирано от imitev: 25 януари 2009 - 19:22
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 25 януари 2009 - 22:30

 petio_78, на 24 Jan 2009, 09:53 AM, каза:

Много правилно,колега,само малка вметка:във форума има и вектри 1.4 с барнати мотори/визирам себе си :knee: /,и удоволствието да дръпнеш "по-яка кола" е огромно.А после вечния въпрос:я дигни капака,АМА ТВА 1.4 ЛИ Е.

Сподели с нас простосмъртните, какво си.. барнал по вектрата и какво си постигнал?
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 25 януари 2009 - 23:40

 imitev, на 25 Jan 2009, 07:19 PM, каза:

Колегата дето ще слага главата от 1,4 на 2,0 - провери ли разстоянието между цилиндрите? Имам усещането че главата от малкия блок (до 1,4 са малки) нема да стане на големия блок (от 1,6SEH са големи)...

Колега, грешно си ме разбрал.

Двулитровия мотор на Корсата си е с неговата си глава. Там вече всичко е готово.

Мотора, който ми остана от Корсата (1.4то) е за основен ремонт.
Затова съм решил да не го продавам или ползвам, а просто да му взема главата и да я сложа на двигателя на Вектрата ми, който е ц16нз.
Това е малкия блок.

Въпросния мотор на Вектрата е на малко над 400К и не е отварян никога. Той също има нужда от ремонт (въпреки че си работи идеално).
Затова ще се възползвам от случая и ще му бодна главата от 1.4то на него.


А карбовете не съм ги плащал :knee: трампих ги с колектора за едни дросели.
Отговори

VanVan снимка VanVan 26 януари 2009 - 12:11

 imitev, на 25 Jan 2009, 07:19 PM, каза:

Никакво прегряване...


Sorry,
Нямах предвид "водно" прегряване, а локалното прегряване в цилиндъра, по специално в сегментите.
Това с бензина и присадките бях почти сигурен, че ще го споделиш, макар че бях по-склонен на кофти масло като причина...
На мен ми прилича буталото да е счупено заради заковал сегмент, а не обратното.

Аз пък имам пример със същия мотор, X16SZR, приятел кара на 3-та в лютеницата, и впоследствие вместо 4-та слага 2-ра и къса ремък, удря клапани в буталата и мотора с 2 или 3 (не помня вече) кобилици и гарнитура е като нов :)

С това искам да кажа, че мотора чисто механически е здрав и държи на бой, но ако трябва да се работи в режими с повишени температури над нормалното, вероятно (както всеки друг) ще се оплаче от кофти сегменти. На сегмента толкова му трябва, него от друго не го е страх...

Повишени температури в тези мотори се получават, когато се играе с ЕГР, по-точно когато се шунтира с гарнитурки.

Относно оптимизациите по мотора които могат да се правят - скай ис дъ лимит, зависи колко пари могат да се вложат. Колко си заслужава си зависи от този който има намерение да го прави.

А като най-лесен вариант - ЕГР-а да се премахне, но както си трябва, с ремап.
А пък ако иска и турбо може да му се сложи, примерно http://www.hg-motorsport.de/shop/product_i...8V-Engines.html
На ниски нива на бууст, със стандартни карантии. Но пък цената е...ако трябва да сме по-конкретни, със специална изпускателна система, маслени радиатори и всичките му там шукариики за отвеждане на температурата вън от мотора -> над 3000 евро и то без някакви специални настройки на електрониката.
Отговори

imitev снимка imitev 26 януари 2009 - 12:27

 VanVan, на 26 Jan 2009, 12:11 PM, каза:

Sorry,
Нямах предвид "водно" прегряване, а локалното прегряване в цилиндъра, по специално в сегментите.
Това с бензина и присадките бях почти сигурен, че ще го споделиш, макар че бях по-склонен на кофти масло като причина...
На мен ми прилича буталото да е счупено заради заковал сегмент, а не обратното.

Аз пък имам пример със същия мотор, X16SZR, приятел кара на 3-та в лютеницата, и впоследствие вместо 4-та слага 2-ра и къса ремък, удря клапани в буталата и мотора с 2 или 3 (не помня вече) кобилици и гарнитура е като нов :)

С това искам да кажа, че мотора чисто механически е здрав и държи на бой, но ако трябва да се работи в режими с повишени температури над нормалното, вероятно (както всеки друг) ще се оплаче от кофти сегменти. На сегмента толкова му трябва, него от друго не го е страх...

Повишени температури в тези мотори се получават, когато се играе с ЕГР, по-точно когато се шунтира с гарнитурки.

Относно оптимизациите по мотора които могат да се правят - скай ис дъ лимит, зависи колко пари могат да се вложат. Колко си заслужава си зависи от този който има намерение да го прави.

А като най-лесен вариант - ЕГР-а да се премахне, но както си трябва, с ремап.
А пък ако иска и турбо може да му се сложи, примерно http://www.hg-motorsport.de/shop/product_i...8V-Engines.html
На ниски нива на бууст, със стандартни карантии. Но пък цената е...ако трябва да сме по-конкретни, със специална изпускателна система, маслени радиатори и всичките му там шукариики за отвеждане на температурата вън от мотора -> над 3000 евро и то без някакви специални настройки на електрониката.


Сегментите на този цилиндър бяха здрави! На съседните бяха счупени... Парчето от буталото го нямаше... Мотора не беше отварян.

Ха сега ако кажеш кой може да ми направи ремап на астра Г-то :) :) :) И моторя СЗР е моноинжекция - проблемите са със запалването, не със смесообразуването. Освен това карам на газ...

И аз това имах предвид - че е по-евтинко да се смени целия мотор с по-мощен, отколкото да правиш "силов" тунинг на 75 коньовия двигател. Не си струва парите. После някой с ХЕ ще те отвее като пътен знак и какво ? Нищо...
Мнението беше редактирано от imitev: 26 януари 2009 - 12:29
Отговори

VanVan снимка VanVan 26 януари 2009 - 15:37

 imitev, на 26 Jan 2009, 12:27 PM, каза:

Сегментите на този цилиндър бяха здрави! На съседните бяха счупени... Парчето от буталото го нямаше... Мотора не беше отварян.

Ха сега ако кажеш кой може да ми направи ремап на астра Г-то :) :) :) И моторя СЗР е моноинжекция - проблемите са със запалването, не със смесообразуването. Освен това карам на газ...

И аз това имах предвид - че е по-евтинко да се смени целия мотор с по-мощен, отколкото да правиш "силов" тунинг на 75 коньовия двигател. Не си струва парите. После някой с ХЕ ще те отвее като пътен знак и какво ? Нищо...


Не е задължително да го отвее, зависи как е направен малкия мотор.

Да, ако си на газ, ще имаш проблеми със запалването... А всъщност защо изкарваш моноинжекцията като мастъра на смесообразуването, като теоретично и практически това не е така ?
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 26 януари 2009 - 18:37

 VanVan, на 26 Jan 2009, 12:11 PM, каза:

Sorry,
Нямах предвид "водно" прегряване, а локалното прегряване в цилиндъра, по специално в сегментите.
Това с бензина и присадките бях почти сигурен, че ще го споделиш, макар че бях по-склонен на кофти масло като причина...
На мен ми прилича буталото да е счупено заради заковал сегмент, а не обратното.

Аз пък имам пример със същия мотор, X16SZR, приятел кара на 3-та в лютеницата, и впоследствие вместо 4-та слага 2-ра и къса ремък, удря клапани в буталата и мотора с 2 или 3 (не помня вече) кобилици и гарнитура е като нов :)

С това искам да кажа, че мотора чисто механически е здрав и държи на бой, но ако трябва да се работи в режими с повишени температури над нормалното, вероятно (както всеки друг) ще се оплаче от кофти сегменти. На сегмента толкова му трябва, него от друго не го е страх...

Повишени температури в тези мотори се получават, когато се играе с ЕГР, по-точно когато се шунтира с гарнитурки.

Относно оптимизациите по мотора които могат да се правят - скай ис дъ лимит, зависи колко пари могат да се вложат. Колко си заслужава си зависи от този който има намерение да го прави.

А като най-лесен вариант - ЕГР-а да се премахне, но както си трябва, с ремап.
А пък ако иска и турбо може да му се сложи, примерно http://www.hg-motorsport.de/shop/product_i...8V-Engines.html
На ниски нива на бууст, със стандартни карантии. Но пък цената е...ако трябва да сме по-конкретни, със специална изпускателна система, маслени радиатори и всичките му там шукариики за отвеждане на температурата вън от мотора -> над 3000 евро и то без някакви специални настройки на електрониката.

...аз съм човека с лютеницата.... :knee:
Отговори

imitev снимка imitev 26 януари 2009 - 19:44

 VanVan, на 26 Jan 2009, 03:37 PM, каза:

Не е задължително да го отвее, зависи как е направен малкия мотор.

Да, ако си на газ, ще имаш проблеми със запалването... А всъщност защо изкарваш моноинжекцията като мастъра на смесообразуването, като теоретично и практически това не е така ?


Защото моното не може да докара сместа за всеки цилиндър поотделно...

Нямам проблем със запалването. Егр е изправен и затапен...
Мнението беше редактирано от imitev: 26 януари 2009 - 19:50
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 26 януари 2009 - 20:38

Колеги незнам как решихте че двигателя е с кекави бутала и сегменти и се трошо лесно когато е в обороти.И на мен вече 4-5 пъти ми се случва да влезе 2-ра вместо 4-та след като съм изцедил 3-та и стрелката отива не в лютеницата а след нея в неразграфеното и да чукам на дърво още си върви нормално.Иначе според мен единственото което може би си заслужава за този двигател е глава,комп и изпускателен колектор от Ц16СЕ или без изпускателнич колектор,но с качествено ремап-нат комп
Отговори

VanVan снимка VanVan 26 януари 2009 - 21:56

 imitev, на 26 Jan 2009, 07:44 PM, каза:

Защото моното не може да докара сместа за всеки цилиндър поотделно...

Нямам проблем със запалването. Егр е изправен и затапен...


:knee:

Докарахме я до "Качи се! -Няма да сляза!"

Както и да е...
Механичната здравина на мотора си е безупречна. Това, че на някой-нещо-някога му е станало при неясни обстоятелства, не значи, че карантията е слаба. Всеки мотор при кофти експлоатация и поддръжка е склонен да се чупи. Не казвам, че си поддържате лошо колите, може собствениците преди вас да са правили разни неприятни гимнастики.
Отговори

imitev снимка imitev 26 януари 2009 - 23:14

 VanVan, на 26 Jan 2009, 09:56 PM, каза:

:knee:

Докарахме я до "Качи се! -Няма да сляза!"

Както и да е...
Механичната здравина на мотора си е безупречна. Това, че на някой-нещо-някога му е станало при неясни обстоятелства, не значи, че карантията е слаба. Всеки мотор при кофти експлоатация и поддръжка е склонен да се чупи. Не казвам, че си поддържате лошо колите, може собствениците преди вас да са правили разни неприятни гимнастики.


Споделих мнение. Не съм купувал на колегата колата за да му казвам какво да я прави...
Отговори

likov снимка likov 26 януари 2009 - 23:22

на този двигател НИЩО
Отговори

Prilo снимка Prilo 30 януари 2009 - 11:51

1. Искам да разбера, как така очаквате с по-голям дросел НА МОНО ИНЖЕКЦИЯ да получите по-вървежен мотор, без нищо да се пипа по управлението му????
Логично обяснение търся.

2. Искам да ми се докаже, как един ДВГ 1.4, създаден за икономично каране, с чаркчета сметнати на ръба на границата на умора на материала, и предвиден да работи на средни режими през 99% от животът си, ще има някакъв си скрит потенциал за изтискване, толкова, че чак да се опира на двулитровите мотори.
Мнението беше редактирано от Prilo: 30 януари 2009 - 11:53
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg