Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Опел корса Х12ХЕ, прекъсва при подаване на газ на студен двигател.

Nasko_69 снимка Nasko_69 29 август 2007 - 19:25

Колеги имам проблем с корсата на съпругата ми. Двигателя е Х12ХЕ, производство 1998г. Колата е със сменени свещи, бензинов и въздушен филтър.
Налице е проблем при студен двигател. Колата си пали от първия път. Двигателя работи нормално и в границите около 900 оборота, няма терсене и неравномерна работа. При подаване на газ, с цел потегляне непосредствено след запалване на студен двигател оборотите на оборотомера рязко падат и при пускане на педала на газта си заемат позицията около 900 оборота. Отново при подаване на газ двигателя започва да прекъсва и глъхне, до като позагрее малко няма мощност, дави се и прави проблеми. Изобщо при студен двигател когато се подава газ двигател работи неравномерно и при движение прави опити да гасне. След като загрее всичко си е нормално.
Моля ако някой се е сблъсквал с подобен проблем при този двигател да сподели опита си, защото съпругата ми ме тормози да и управия колата. Аз има опит от друг тип двигатели и при този съм много невеж.
По принцип ходя при майстори само тогава когато знам какъв е проблема и не мога сам да си го отстраня.
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 30 август 2007 - 20:23

Колеги някой може ли да ми каже какво представлява и за какво служи тази част “ВЪЗДУХОМЕР С ГОРЕЩ СЛОЙ” /възможно е да има и друго име/. От нея излиза букса с няколко кабела. Монтирана е в тръбите между въздушния филтър и двигателя на корса 1,2, 16V /Х12ХЕ/.
Отговори

пламен снимка пламен 30 август 2007 - 21:31

Определя дебита на въздуха,които отива към смесителната камера кадето се образува сместа
Отговори

doolettle снимка doolettle 31 август 2007 - 00:04

 Nasko_69, на Aug 30 2007, 09:23 PM, каза:

Колеги някой може ли да ми каже какво представлява и за какво служи тази част “ВЪЗДУХОМЕР С ГОРЕЩ СЛОЙ” /възможно е да има и друго име/. От нея излиза букса с няколко кабела. Монтирана е в тръбите между въздушния филтър и двигателя на корса 1,2, 16V /Х12ХЕ/.
мисля че говориш за самия дебитомер както и колегата каза, а ти сам си написал за какво служи.
Според мен проблема на колицата е в дюзите - искат малко почистване от вр на време. Когато се зацапат, не распръскват бензина на мъгла а както се казва "пикаят" . Когато мотореца позагрее, тоя бензин и по некачествено да се впръсква, самата топлина ко кара да се изпарява и колата движи уж нормално. Иди да ги просвириш на ултразвук и си :love_opel:
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 31 август 2007 - 06:42

Първо ще почистя дюзите. Това е по евтиния вариант. След това ще гледам дебитомера. Дано не е от него, защото е доста скъп – около 360лв. Закачах я на компютър и извода бе – запушени дюзи или този дебитомер.
Вчера аз я карах малко и забелязах, че на добре загрял двигател при рязко подаване на газ на място прекъсва, а в движение първо се замисля и след известно време се наема. Иначе мощност си има. Според мен двигателя работи по-добре и без проблеми, когато външната температура е висока /между 12-16часа/ и по-зле сутрин и късна вече, когато външните температури са по-ниски.

И още едно питане – Може ли проблема да е от вода в резервоара. Когато взехме колата преди около два месеца си работеше напълно нормално и постепенно взе да прави този проблем.
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 31 август 2007 - 06:57

Kолега,виж си и въздушния филтър.
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 31 август 2007 - 07:20

 realprofesora, на Aug 31 2007, 07:57 AM, каза:

Kолега,виж си и въздушния филтър.


Въздушния филтър е нов. На около 500км.. Марката му е Филтрон.
Отговори

mitk_ снимка mitk_ 31 август 2007 - 09:11

Зареди 98-100 октана и някаква добавка карай и после мисли за сваляне на дузите
Отговори

doolettle снимка doolettle 31 август 2007 - 11:31

 mitk_, на Aug 31 2007, 10:11 AM, каза:

Зареди 98-100 октана и някаква добавка карай и после мисли за сваляне на дузите

щом е стигнал дотук, няма да стане с добавки.
За нов дебитомер не мисли. най вероятно след чистенето ще трябва да се врътне много малко. Ако беше дебитомера или вода щеше да прекъсва и загряла
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 31 август 2007 - 11:43

Преди малко я карах при загрят двигател. При рязко натискане на педала прекъсва, едва забележимо, но все пак се чувства. При задържане на определени обороти и скорост, губи за секунди мощност и след това отново се ускорява.
За всеки случай почистих повечето букси с контактен спрей, но не се получи желания ефект.
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 31 август 2007 - 19:33

Повредата вече е ясна: Дебитомера си заминава.
Тази вечер развих дебитомера, напръсках го с контактен спрей и при монтажа го завъртях малко по посока на движение на въздуха. Закрепих го със свински опашки до като намеря нов. Колата си заработи перфектно и мощността и значително се подобри. Мога да кажа, почети достигна нормалните параметри за този двигател.
В момента търся нов дебитомер на изгодна цена защото този от Онлайн каталога на Бош е невъзможно скъп. Каталожния номер на Бош е набит долу на всмукателните тръбопроводи, под дебитомера - ето го и самия каталожен /артикулен/ номер 0 280 217 123

http://www.bosch.bg/bg/products/car_equip/...elist/index.htm
Отговори

Nasko_69 снимка Nasko_69 01 септември 2007 - 08:39

След почистваното на дебитомера и завъртането му малко по посока на движението колата заработи перфектно. Тази сутрин си запали нормално и вече го нямаше това прекъсване при подаване на газ /рязко/. Моментално потегли без да угасне няколко пъти, което отдавна не се беше случвало. Преди за да потегли винаги работеше малко на място.
Не знам само какъв ще е разхода на гориво и до кога ще работи така.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg