Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Верига Astra K на B16DTH

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 май 2022 - 17:13

Може да се чува , ако нещо изпада в резонанс. А в този "детайл" може да изпадне в резонанс само ако има нещо хлабаво или самата тя или някой успокоител си заминава.

В електрониката има един лаф, че ако няколко неща греят и не знаеш кое е, просто изчакваш да изгори и го виждаш кое е и го сменяш. Та и твоите думи, карай то ще се чуе :)

Както съм казвал и преди, за странични шумове има лек. Усилваш от копчето и го хвърляш през прозореца.

Започва още повече да ме е яд, че не са го направили с ремък, като по-големия му събрат, щеше да е още по-тих с половин идея.

Бенз, имам брутална идея. Карай докато се стрОши и отивай да ти присъдят 2.0-ка 170-ка :D , след това минаваш през един чЕп на 200 кончака и тая Астра ще й опират гумите тук там в асфалта, хем няма да го чупиш. Някакси числата ми подсказват, че ще си по-усмихнат на 200/480, отколкото 110/300. Ще имаш най-уникалната Астра J в света, даже и с несъществуващ заводски двигател в гамата й.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 май 2022 - 17:35
Отговори

benzy снимка benzy 26 май 2022 - 18:45

Аз имам по-добра идея - ограбвам банка и си взимам GTC OPC и нирвана :D

Към момента няма какво да направя повече - чакам да покаже още симптоми - да гори да го видя и да ми се маха от главата!
...въпреки, че след няколко дена ще ми е "минало" и ще съм пак издразнен и ще търча да сменям - нещоси, докато не го улуча и не млъкне :)

Но идеята на поста е, че според някои майстори "изтракването" при палене колкото и да е кратко не трябвало да го има и е симптом... но пък съм убеден, че колкото и да е добър майстора по принцип, не е виждал 1.6 цдти даже и на картинка, щото аз карам единственото такова изнаоколо :)
Мнението беше редактирано от benzy: 26 май 2022 - 18:52
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 май 2022 - 19:12

Разтривай.... това е. Като започне да вика, вместо да шепти, тогава се занимавай.

И между другото, ако ограбиш банка, все едно ще си спечелил от тотото, затова не забравяй :)
Ама го искам с присаден 2.0, няма да се охарчиш с още 5-6-7 хилки за двигател+поставянето.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 май 2022 - 19:13
Отговори

sathv снимка sathv 26 май 2022 - 19:19

Сега се замислих, на някои двигатели с верига, на капака на веригата точно където е буталото на обтегача има пробка. След развиването и може да се види колко е излязло буталото и от там да се направи заключение колко е разтегната веригата. Този двигател има ли пробка. По принцип трудно се вижда през нея. Ползва се ендоскоп.
Мнението беше редактирано от sathv: 26 май 2022 - 19:20
Отговори

benzy снимка benzy 26 май 2022 - 19:38

Виж мнениеsathv, на 26 май 2022 - 19:19, каза:

Този двигател има ли пробка.

Идея нямам, ще трябва да разпитам и да погледнем... но като ми мине отчаянието и почне пак да ме човърка да я правя :)
Но това е идея.


Виж мнениеД-и-м-о-в, на 26 май 2022 - 19:12, каза:

И между другото, ако ограбиш банка, все едно ще си спечелил от тотото...


Е то да улучиш пълна банка дето не са я обрали апапите с белите якички си е наистина печалба от тотото :)
Отговори

kvn снимка kvn 18 август 2022 - 22:27

Да споделя и моя опит по темата:
АВТОСВЯТ Русе са класи над много други официални сервизи, и това е една от причините да си купя кола от тях. И при мен смениха всичко, което исках, с изключение на веригата. Бях изчел много английски форуми за сервизни акции за подмяна на веригата, и изисквах от тях, ако има такава акция, да ми я сменят. Провериха официално въпроса и ми отговориха:
1. Да, имало е сервизни акции, но за тероторията на определени държави. И ние искаме да има, защото ОПЕЛ ги плаща на АВТОСВЯТ, но за наше съжаление за БГ такава акция няма!
2. Въпросната акция за веригата в Англия касае само малката верига(задвижваща само маслената помпа). Тя е по-проблемна от голямата, и шумовете по-често идват от нея.

Моята кола е на относително малко години и км, купих я на 5 години и 130 хил.км, преди година и половина. Веригата съм я чувал да трака точно 2 пъти досега, винаги при палене в гаража след дълъг престой(цяла седмица), и проблема се решава с изгасяне и повторно палене. Явно се дължи на липсата на ефективно мазане при палене. Може би зависи и от състоянието и ресурса на маслото, по спомен, и двата пъти беше преди смяната на маслото. Със скоро сменено масло си мисля, че няма как да трака!
Отговори

zootv снимка zootv 19 октомври 2022 - 10:52

Здравейте!
Първия ми коментар във форума почва с веригата - и моята кола я купих от Автосвят Русе преди повече от година, като веригата си тракаше още когато я купих. Дилъра се уби да я форсира когато ми я предаваше, че да прикрие тракането (всички научихме, че като се вдигне налягането на маслото тракането изчезва). На мен ми беше ясно, че веригата е за смяна, че най-вероятно водачите са вече на голо желязо, но бях спокоен заради гаранцията от 20к км/12 месеца. А колата беше на 98600 км, от Германия и по сервизната история смяната на масло е станала точно 3 пъти, както е предписано на по 30к км или 12 месеца. Но факт - веригата тракаше и то не винаги след стартиране на двигателя, а понякога ако остана на някое кръстовище за по-дълго и работи на ниски обороти почваше да трака, чак клипчета почнах да снимам за доказателство.
На 6тия месец отидох при Автосвят, казах си няколкото претенции в срока на гаранцията, включително тракането на веригата и всичко отремонтираха напълно безплатно. Та дори след ремонта почна да се включва сервизен режим когато завия на място (проверих грешката - датчик на ABS) и пак им я закарах - подмениха датчика пак напълно безплатно. Всъщност не е безплатно, ако сравнявам цената от преди година на такъв автомобил от автокъща и от оторизирания сервиз.
Та мненията на колегите, че маслото ако се сменя на около 10-15к км вероятно веригата няма да се разтрака може и да е вярно.
А и още нещо - при смяната вече поставят гарнитури между хидравличния обтегач и блока на двигателя с цел задържане на количеството масло и съответно по-малкото време за вдигане на налягането и обтягането при старт на двигателя - подобрения да видиш!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 октомври 2022 - 14:58

Извод: НЕ сменяйте масло на 30 хиляди! Защото явно ще сменяте верига на 90-100. На някои хора ни излязоха пришки на езика, но други си държат на смяната на 20-25-30 хиляди. Няма проблем, сменяйте и на 50 хиляди, за по-лесно. Така поне на две смени на маслото, ще сменяте и веригата направо.
А тази верига не е от "баш локумените", щом при по-нормално обслужване даяни и над 200 хилки.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 октомври 2022 - 16:02
Отговори

dan666 снимка dan666 19 октомври 2022 - 20:43

На моя 1,6 CDTI маслото го сменям на 10 хиляди /толкова изминавам годишно/ - шума се чува понякога при палене докато не я продухам до морето с 140 км/час - след това изчезва за 3-4 месеца. Тази година изчезна през юли след магистрално каране - имах и второ дълго каране до Гърция от 1000км през август - досега шума от веригата го няма. Не е от топлото време - защото го имаше от време на време през юни. Ако някой може да предположи каква е причината за това поведение/каква е връзката на хидравличния оптегач на веригата и дългото каране с висока скорост/ - ще е от полза на всички с този мотор. Колега от форума писа , че може би при дълъг път се прочистват от отлагания маслените пътица към оптегача на веригата, но пък има мнения че се правят доработки с цел да се задържа маслото в оптегача - да го държи натегнат. Дали пък решението на проблема е да се прави магистрално каране през два-три месеца?
Мнението беше редактирано от dan666: 19 октомври 2022 - 21:00
Отговори

sathv снимка sathv 19 октомври 2022 - 22:10

Решението на проблема е да си смениш веригата. Колега от форума вече го направи и резултатите са такива каквито трябва да бъдат.
Отговори

benzy снимка benzy 20 октомври 2022 - 00:21

Виж мнениеdan666, на 19 октомври 2022 - 20:43, каза:



Колегата Росен често е давал като препоръка магистралното каране за "решаване" на проблема с шумовете... напоследък и той все по-често се заслушва в мотора и какви шумове издава. Може би това са първите признаци на настъпващ проблем. Към това аз лично причислявам и уж нормалното изтракване за 1.6 цдти при студен старт - след смяна на верига нямам абсолютно никакви шумове по мотора! За мен, спрямо това което беше, сега е брутално тих мотор и си оправдава прякора "шептящ".

Не знам на какъв принцип изчезва шума при дълго каране, не знам и на колко км е колата, но е твърде вероятно да се заражда износването. Това още не е причина за притеснение, защото наистина можеш да караш с този шум десетки хиляди км, поне в това отношение са ги направили издръжливи и май няма случай на скъсана верига. Сменяй си маслото на 10 хил както си свикнал и просто се заслушвай в колата, дали и доколко този звук ще се появява и прогресира.

Димов е прав за едно - тия интервали по 30-35 хил просто взимат здравето на двигателите. Призивът ми е към колегите с нови коли - моля сменяйте маслото на 10-12 хил. хора с възможности сте, не слушайте глупостите на дилъра, не съсипвайте мотора и помислете и за тези, които ще купят колата след вас :icon_wink2: :newsm05_41:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 октомври 2022 - 05:39

Виж мнениеbenzy, на 20 октомври 2022 - 00:21, каза:


тия интервали по 30-35 хил просто взимат здравето на двигателите. Призивът ми е към колегите с нови коли - моля сменяйте маслото на 10-12 хил. хора с възможности сте, не слушайте глупостите на дилъра, не съсипвайте мотора и помислете и за тези, които ще купят колата след вас :icon_wink2: :newsm05_41:


Е това е мъжка приказка вече.
А и да не са "хора с възможности" - не мисля, че едни 100 лева за масло , давани за година или две - са нещо кой знае колко събарящо.

Представям си за 30 хиляди и N на брой регенерации, на какво мяза това масло(GM-ското например). По-добре налейте мека вода.

И друго, не мога да разбера, как ще хвърлиш 40+, че и 50 дори хиляди за купчина желязо и няма поне да се отнасяш добре към нея - поне откъм масло бе.... може филтъра за купето да го оставиш да се задръсти до нямане откъде да мине въздуха, ама ....
Айде вече няма 1.6 нови, но дори и 17-20 хиляди да хвърлиш, пак не са 20 стотинки, откъдето и да го погледнеш.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 октомври 2022 - 06:46
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 20 октомври 2022 - 18:38

Виж мнениеdan666, на 19 октомври 2022 - 20:43, каза:

Дали пък решението на проблема е да се прави магистрално каране през два-три месеца?


Даже всеки месец го прави и на дпф ще му е по-добре. Не са необходими чак толкова дълги преходи! Доколкото знам си от Пловдив, е от Пловдив до Пазарджик на загрял напълно двигател и обороти над 2100 са напълно достатъчни да не чуваш този звук :) Това съм го чел по Vauxhall форумите, факт че работи! Спицифика на двигателя си е тоя шум при старт.



Виж мнениеsathv, на 19 октомври 2022 - 22:10, каза:

Решението на проблема е да си смениш веригата. Колега от форума вече го направи и резултатите са такива каквито трябва да бъдат.


Човека е купувал колата чисто нова, според пробега му трябва да е под 100х.км., за каква верига говорим? Стига сте го шашкали, това не е никакъв симптом!


Виж мнениеbenzy, на 20 октомври 2022 - 00:21, каза:

Колегата Росен често е давал като препоръка магистралното каране за "решаване" на проблема с шумовете... напоследък и той все по-често се заслушва в мотора и какви шумове издава. Може би това са първите признаци на настъпващ проблем. Към това аз лично причислявам и уж нормалното изтракване за 1.6 цдти при студен старт - след смяна на верига нямам абсолютно никакви шумове по мотора! За мен, спрямо това което беше, сега е брутално тих мотор и си оправдава прякора "шептящ".

Не знам на какъв принцип изчезва шума при дълго каране, не знам и на колко км е колата, но е твърде вероятно да се заражда износването.



Benzy, ти си специален случай :) Колата си я вадиш всеки ден извънградско и си загрява до работна температура-не би трябвало да чуваш какъвто и да е шум. Аз я паля студена, минавам 8км. градски задръствания и я гася почти достигнала работна температура. Все работа на ниски обороти, в Пловдив светофарите са през 500 метра и са тотално "несъгласуванонеадекватни", като кмета ни :)

Плашещите звуци са други: звънтене на празен ход, шум между 1800-2400об., аз съм с резонанса между 1800-2400 об/мин на студен двигател 60-90*С, после изчезва. Утре ще оставя колата за диагноза, пък ще видим каква е и ще споделя.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 20 октомври 2022 - 18:40
Отговори

dan666 снимка dan666 21 октомври 2022 - 18:00

Виж мнениеsathv, на 19 октомври 2022 - 22:10, каза:

Решението на проблема е да си смениш веригата. Колега от форума вече го направи и резултатите са такива каквито трябва да бъдат.

Не би трябвало да е разтегната веригата - щом 5 месеца в годината/когато има магистрално каране/ няма никакъв шум - двигателя е шептящ . Колата е на 6 години и 65000 км. Шума се чува понякога само при палене за 1-2 секунди.Винаги маслото е сменяно на 10 000км в фирмен сервиз. За пръв път шума го чух след втората смяна на масло с пробег 20000км. Явно има нещо друго свързано с маслените пътища,хидравличния оптегач,маслена помпа - което се оправя след дълго каране. След това през зимата се подновява шума - като се кара само градско по 10-20км, колата не е напълно загряла и прави регенерация на DPF Филтър на 300км.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 22 октомври 2022 - 14:26

Взех Астър, диагнозата е караш :) Чули са шума между 70-90*С който после изчезва напълно и са твърдо убедени, че не трябва да се пипа веригата на този етап. Сменай си маслото на 10-15 хиляди и като и дойде времето на веригата, ще я сменим Твърдото им заключение е, че веригата си отива заради рядката смяна на масло от порядъка на 30 хиляди и нагоре, ама какво да правиш "Еко активисти". На колко километра ще се разтропа не се знае! Интервала е от 60-до колкото изкара, моят Астър е на 222 300км, 180 от които по немските аутобани, сменяли са маслото между 30 и 45 х.км. де..а и швабите! Тропането няма нищо общо със сутрешният старт, постоянно прогресиращо при топъл мотор и празен ход, описвал съм го в бая теми! На въпроса да преминавам ли на по-тънкото масло 0W20 отговора беше: да е под 100 хиляди км. става, но при теб износването е доста по-голямо и по-скоро ще има нежелателен ефект!

Казаха, че мотора е много корав B16 във всичките му версии! До сега имали само две скъсани вериги-долни, от "автовозни Астри" ако има значение и едно повредено турбо. Заради неглижиране на постоянният тропот на веригата се отчупват парчета от направляващите/ограничителите които са някакъв пластмасов композит и падат върху долната верига късайки я. И в двата случая е нямало сериозни щети за двигателя.


Реклами не искам да правя, ама съм супер доволен от Стефанов :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 22 октомври 2022 - 14:28
Отговори

benzy снимка benzy 22 октомври 2022 - 19:18

А така, а на мен що ми наливат 0W20 от 160 хил го карам с такова. Ше дърпам май нечии уши :moderator:
За мотора и преди съм го писал, казвал ми го е човек, кухнята, който сам караше такъв, че особено 136 кс версията е с най-малкото записи (проблеми) в системата на Опел.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 октомври 2022 - 11:57

Виж мнениеbenzy, на 22 октомври 2022 - 19:18, каза:

А така, а на мен що ми наливат 0W20 от 160 хил го карам с такова. Ше дърпам май нечии уши :moderator:
За мотора и преди съм го писал, казвал ми го е човек, кухнята, който сам караше такъв, че особено 136 кс версията е с най-малкото записи (проблеми) в системата на Опел.


Лети си с килимчето и сипвай 5/30-ка C3, я Бардал X-tec, я Мотул 8100 X-clean ...и си усилвай музиката. Филтрите гледай да са поне Mahle/Mann и толкоЗ.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 октомври 2022 - 12:04
Отговори

sathv снимка sathv 23 октомври 2022 - 12:48

Точно така. MANN или Mahle. Може е Mecafilter. Трябва да се стимулира българското производство. Само да не са произведени в петък или понеделник. И Приста масло може да налее, ама цената му е малко дебела. Нищо, че е по-хубаво от половината масла дето се продават тука.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 октомври 2022 - 16:16

Не бих спорил за Приста-та. Има вярно в думите за стимулиране на родното, но дали например Приста Leader TD за 10.99 литъра ще е по-добро от Бардала или Мотула (аналозите му за 10в-40) ? Пристата излиза към 55 лева за 5 литра, а другите две марки са между 80 и 90 лева. Това, което нямам, е гаранция за поне същото или по-добро качество. А нямам, защото не съм го наливал. А не съм го наливал, защото не ми се рискува. А нямам гаранцията, защото не съм рискувал.

Тук също не съм виждал тема или мнения за Приста из темите за масла... или поне не из близко време. 99.9% са за вносни масла.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 октомври 2022 - 19:02

И на Bosch филтрите се правят в България и CIM модулите за почти всички марки(от Porsche до Renault) се правят на територията на България от Kostal. Просто чехите и австрийците се усетиха и изнесоха отровното си производство в страна като нашата. Нискоквалифициран персонал (от малцинствата) на минимална заплата, отровата която дишаме е бонус за всички :(

На Приста съм им ползвал продуктите на Кадета който имах и не съм очарован! Ползвах 10W40 и спрямо GM, Comma и BP, беше зле-почваше веднага да ми го гори. Ползвах и маслото им за скоростна кутия, покарах месец и го смених с GM. Отдръпнах се от тях. Монбат също си изпяха песента за мен-мине гаранцията и след месец избива клетка... На Вектрата "Б" която имах, налях хидравлично масло на Comma и след 100х.км. я продадох с него, без да съм имал забележки.

Може и да правят хубави неща, но не и под бранда на Приста Ойл или Монбат и не за България.

Темата е за друго, да не я разводняваме :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg