Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Зарядно за акумулатор

Тази тема е заключена

emz снимка emz 11 октомври 2009 - 15:00

Здравейте,

Мисля, да си купя зарядно за акумулатор, понеже зимата понякога имам проблеми с моя акумулатор.
Някакви предложения какво да бъде?
Гледам, че в Кауфланд има някакво на промоция - 25 лв...
Отговори

goro21 снимка goro21 13 октомври 2009 - 17:30

ами колега по-добре дай още 60-70лв и си вземи нов акумолатор. ако имапоне няква гаранция взимай го, едва ли има голямо значение какво ще е като марка. пък и колко ще го ползваш на колкото да позареди и да ти запали колата, най-добре си се зарежда от алтернатора.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 13 октомври 2009 - 20:11

Най -напред си провери как зарежда алтернатора! Ако не е добре си го оправи, ако е добре си купи нов акумулатор. Колкото до закупуването на зарядно, за 20-тина лева толкова. Тези зарядни, за около до 50 лв, не си заслужават да се дават парите. Зарядния им ток е от порядъка на 3А. Например за заряд на 55Ah акумулатор е необходим заряден ток от порядъка на 5.5А ( т.е. 10% от капацитета на акумулатора) в продължение на 10часа.
Отговори

Йордан снимка Йордан 14 октомври 2009 - 12:55

 emz, на 11 Oct 2009, 16:00, каза:

Здравейте,

Мисля, да си купя зарядно за акумулатор, понеже зимата понякога имам проблеми с моя акумулатор.
Някакви предложения какво да бъде?
Гледам, че в Кауфланд има някакво на промоция - 25 лв...


Според вещи хора,зареждането с по-малък ампераж е по-добре за акумулатора.
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 14 октомври 2009 - 21:54

Абсолютно вярно. Максималния заряден ток трябва да е една десета от капацитета на акумулатора но ако е по малък само удължаваме времето на заряд и ЩАДИМ акумулатора.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 14 октомври 2009 - 21:55

 Йордан, на 14 Oct 2009, 13:55, каза:

Според вещи хора,зареждането с по-малък ампераж е по-добре за акумулатора.

А ТИ вещ ли си? Това е като бабата дето хвалила внучката си, че знаела много добре английски...... :icon_wink2:
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 14 октомври 2009 - 22:49

Аз бих заложил на зарядно, което може да се регулира тока и да може да зарежда и по-кратко време. Например за 4-5 часа.

На жигулата си зареждах акумулатора с едно "направи си сам". Зареждх си го доста често. На опела досега съм зареждал само един път.
Отговори

Pinto снимка Pinto 15 октомври 2009 - 08:27

Според мен по принцип вземе ли да се зарежда един акумулатор, проблема е сериозен. Или акумулатора е вече скапан или има проблем със зареждането. Смятам, че не много оправдано да се влагат пари в скъпо зарядно устройство, а да се търси причината или да се купи нов акумулатор. Ако все пак човек реши да си закупи такова устройство дае нещо от средния клас.
Отговори

hudson снимка hudson 15 октомври 2009 - 09:19

 bojo06, на 14 Oct 2009, 22:55, каза:

А ТИ вещ ли си? Това е като бабата дето хвалила внучката си, че знаела много добре английски...... :icon_wink2:

Специално за акумулаторите съм вещ. И това което казва колагата е абсолютно вярно.
Същото правило важи дори за акумулаторните батерии за телефони, фотоапарати и др.
Мнението беше редактирано от hudson: 15 октомври 2009 - 11:22
Отговори

Йордан снимка Йордан 15 октомври 2009 - 09:58

 p.p.i, на 14 Oct 2009, 22:54, каза:

Абсолютно вярно. Максималния заряден ток трябва да е една десета от капацитета на акумулатора но ако е по малък само удължаваме времето на заряд и ЩАДИМ акумулатора.



Колега bojo 06,аз не съм вещ,но това за зареждането с малък ампераж съм го научил от книжката на Илия Н.Бойчев "Акумулаторът",на издателство"Техника" София 1991г.
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 16 октомври 2009 - 11:16

Аз бих заложил на зарядно, което може да се регулира тока и да може да зарежда и по-кратко време. Например за 4-5 часа.

В процеса на заряд се отделят газове. Колкото тока на заряд е по силен толкова повече газовете се отделят по бурно . Бурното отделяне на газове води до откъсване на малки частици олово които се събират на дъното на акумулатора и след време дават на късо съответната клетка и акумулатора става негоден. Извода е че за да щадим акумулатора трябва да зареждаме с малък ток на заряд. Това обаче означава че трябва да зареждаме дълго време. Опитно е установено че ако зареждаме с ток 1/10 от капацитета на акумулатора кипенето е в разумни граници и времето на заряд е приемливо дълго. 4-5 часа е добро време но заслужава ли си от бързане да съсипем акумулатора?
Прав е колегата който каза че е хубаво зарядното да може да регулира тока на заряд защото в началото тока силен но в процеса на заряд на акумулатора тока бавно пада и има нужда да се вдигне напрежението на зарядното за да поддържаме 1/10 заряден ток.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 16 октомври 2009 - 21:42
Отговори

bencho снимка bencho 16 октомври 2009 - 19:06

Здравейте: Бащами имаше едно зарядно дето зареждаше акумолатора за една цигара време. 

А сега познаите сколко ампера зареждаше , и колко време издьржа акумолатора ???

10% е максимума подобре изполвазйте средата . 

Смятаите часовете по амперите  :mhihi: :clapping:
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg