Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Смяна на жило на ръчната спирачка на Астра Ф.....и още нещо !

rusin atanasov снимка rusin atanasov 10 декември 2007 - 23:05

Здравейте,
от доста време ме притесняваше гадното стържене и скърцане от задните спирачки, както и липсата на ръчна. Тя ръчната си беше зле - не държеше никак и постоянно светеше червентата лампичка на таблото, когато натисна лоста на долу индикацията гаснеше. Купих ново жило на цена 33лв за ръчната и се реших да го сменям. Старото се беше скъсало и при опит да го извадя една част останна в задното колело. Самото сменяне не е проблем и няма да се спирам на него. Само че до като намеря подходящо жило се сдобих с едно друго, което стои при мен - на него пише че е за Астра, но едното жило е много по-голямо от оригиналното и не става. На жилото има едни гумини тапички предпазващи бронята от попадане на мръсотия и вода те трябва да са поставени правилно . Намазах жилото с обикновенна грес макар стоманеното му въже да е с предпазващ външен слой. Като се поставя ръчната може гумения маншон да се отскубне от мястото си. Той предпазва да не влезе вода в купето.

Публикувано изображение


Публикувано изображение


Вече си имам нова ръчна :o и реших да я свържа. Махнах задната джанта и развих придържащото болтче с кръстата отверка:

Публикувано изображение

Четох из форума за трудности при демонтирането на спирачния барабан, а така също и методи за лесното му отделяне. При мен излезе с WD-40 и една отверка пъхната в отвора за отдалечаване на челюстите. Този отвор е запушен с едно гумено тампонче.

мастото на тампончето:

Публикувано изображение

самото тампонче

Публикувано изображение


и "номера" с отверката

Публикувано изображение


След това гледката ме разочарова много. Освен ръждата и прахта от натрошено феродо видях и скъсаното жило ето останките:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

По барабана освен ръбче си и маше и дълбоки бразди накъртващи феродото. Той беше за смяна както и челюстите. Другото колело беше наред:

Публикувано изображение

макар че барабана му беше износен , той имаше само ръбче а феродото можеше да изкара още доста. Няма как, ще се сменя комплект феродо + спирачни барабани. За престъргване не се наемам защото допустимата граница от 1мм ще бъде мината и трябва да слагам по-дебело феродо, ако намеря някъде си.
Купих италиански челюсти "MAFF" за 39лв комплекта. На мойта Астра комби 1,6 моно 1993 г са от по широките.

Публикувано изображение

и спирачни барабани "ОМС"-пак май италиански за скромната сума от 35лв броя.

Публикувано изображение

Ето на кратко цялата одисея по сменянето

Разглобявам само с клещи с по дълга човка така:

Публикувано изображение


Пружинките от позиция 3 когато им дойде времето монтирам като ги привържа с тел че иначе чупят пръсти - установих го от опит докато ми дойде наум да ползвам телта:

Публикувано изображение


Най от-долу има една пружина -махам и нея /снимката е на новите челюсти и тя е просто за онагледяване/

Публикувано изображение

Така отделените части почиствам, смазвам с WD-40 и монтирам по обратния ред. Ето малко снимки:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Саморегулиращият механизъм се почиства и смазва /макар да нямах под ръка/ със силиконова високотемпературна смазка, с която беше омазано навсякъде. След зъвършване, запалих двигателя и натиснах няколко пъти педала на крачната спирачка при дръпната ръчна за да се установят саморегулиращите механизми в оптимално състояние. Направи ми впечатление че вече педала не е толкова хлътнал и мек, а ръчната след регулиране хваща на 2 зъб - да ли да не я отпусна малко?
Искам да питам :
- има ли нещо, което трябва да направя а не съм го сторил.
-от къде да намеря такава смазка тук в Стара Загора. Все още несъм сложил такова нещо а задължително трябва да го направя ако искам да си мисля че имам спирачки на комбито.
-колко километра трабва да измина за да улегнат барабаните и челюстите.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

kalin09 снимка kalin09 11 декември 2007 - 01:11

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 18:00
Отговори

Astronaut снимка Astronaut 11 декември 2007 - 15:18

:o Страшен си човече :o
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 11 декември 2007 - 18:36

Благодаря за отговорите!
Вземам си бележка и ръчната ще я направя на 3-4 зъб и ще регулирам отново. Малко покарах колата и от използването на спирачките може да са се настроили вече. Не съм изминал чак толкова много километри за да преценя точно, но барабаните не загряват прекомерно за сега.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 14 декември 2007 - 19:31

Малко продължение.

Днес цял ден търсих въпросната трудно намираема смазка за саморегулиращите механизми и намерих в Бриколаж. Там продаваха в флакон за 10,49 лв. ткерамична смазка с температурен режим в диапазона -40...... +1600градуса и е супер подходяща за целта


Публикувано изображение


Публикувано изображение


С нея смазах както жилото на ръчната спирачка


Публикувано изображение


Публикувано изображение


и вътре в спирачната система


Публикувано изображение


Освен по механизмите съм олял доста и по останалите метални части. Оригинално беше така, а пък смазката е също и против корозия, като се напръска стои бяла и леко гъста. След няколко минути стяга и си запазва мазителните свойства. Удобство е работата с флакона, става лесно и бързо и най вече качествено. Без да разглобявам нещо по челюстите напръсках всичко /без феродото, разбира се :k055: /.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

deforse снимка deforse 18 декември 2007 - 13:55

Аз онзи ден смених същите неща, само че педала на спирачката е доста по-мек. Обезвъздуших задните колела с един приятел. Трябва ли и предните?
10х
Отговори

hakera снимка hakera 24 януари 2008 - 19:28

Немога да намеря този спрей с керамика има един с мед пак топлоустойчив дават го пак за накладки ,някой да ли знае дали ще стане да се напръскат механизмите с него.
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 08 август 2008 - 10:17

Привет колеги
оня ден сменяхме с един приятел челюстите(накладките) на една Нексия, то нали е почти Опел - всичко е 1:1.

обаче има следния проблем - барабана едвам го сложихме, и колелото леко затяга - гумата НЕ може да се завърти с ръце, но колата върви по инерция леко - не спира.
Съответно при каране барабане грее доста, което не ми харесва.(минах към 20ина км тестово)

Как да ги отпуснем отще малко тия спирачки, или да чакаме да се попрестържат?
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 08 август 2008 - 10:36

@ hakera ..... става всяка смазка издържаща на високи температури за предпочитане е спрей заради по лесното нанасяне.


@ tarambuka3500 ..... със саморегулиращият механизъм се настойва.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 08 август 2008 - 13:15

демек с новите накладки трябва да го навия (събера) докрай, и това е?
щото аз го събрах, ма не баш докрая.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 08 август 2008 - 19:26

Правих всичко за първи път и като не знаех как да процедирам доста пъти отварях барабаните да настройвам ръчно до като ми хареса как спира колата. Нормално е в началото да греят, но не много, пък и сега е лято.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 08 август 2008 - 19:40

нагласихме нещата - благодаря :)
Отговори

inko снимка inko 15 август 2014 - 10:19

Здравейте колеги,
ще си сменям жилата на ръчната спирачка и някои знаели точната дължина на 2-те задни жила на астра ф комби понеже по сайтовете на фирмите за авточасти
излизат няколко дължини ?
Отговори

Жоро снимка Жоро 15 август 2014 - 10:25

За Астра Ф Комби жилото е само едно. Не зная колко е дълго, но по грешка ми бяха дали за хечбека и ми стърчеше от колата :)
Когато ходих да го върна, продавачите си говориха, абе как си му дал за комби? То е единственото толкова дълго...
И тогава ги продаваха заедно, не на части..
Отговори

Pingelov_Junior снимка Pingelov_Junior 26 ноември 2015 - 17:09

Здравейте колеги! А как се фиксира червеното тампонче на жилото за барабана, защото при мен е много свободно и не иска да си потъне жлеба който ена тампончето в самия отвор на барабана
Отговори

kalin09 снимка kalin09 26 ноември 2015 - 18:12

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 18:00
Отговори

Pingelov_Junior снимка Pingelov_Junior 26 ноември 2015 - 19:05

И аз така си мислех но в комплекта жила са забравили да сложат и сега пак гимнастика
Отговори

kalin09 снимка kalin09 26 ноември 2015 - 23:16

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 18:00
Отговори

gangsta17 снимка gangsta17 03 април 2016 - 17:54

 rusin atanasov, на 08 август 2008 - 19:26, каза:

Правих всичко за първи път и като не знаех как да процедирам доста пъти отварях барабаните да настройвам ръчно до като ми хареса как спира колата. Нормално е в началото да греят, но не много, пък и сега е лято.
С уважение,
Русин Атанасов


Здравейте! Видях темата и моля ако знаете какво се прави имам превъртял болт на задното колело и незнам какво решение може да има - смяна на барабана или ми предложиха да навият нова резба и да се сложи друг болт. Моля дайте съвет понеже сте с доста голям опит и сигурно сте виждали такива случки. Забравих да кажа колата е астра ф комби 97г и преди дни щях да купя нов барабан а се оказа че е по-малък от моя??
Мнението беше редактирано от gangsta17: 03 април 2016 - 17:54
Отговори

kalin09 снимка kalin09 03 април 2016 - 19:30

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 18:00
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg