Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Свързване на оборотомер

Alex_GSi16v снимка Alex_GSi16v 26 август 2011 - 10:26

Здравейте. Взех си оборотомер - диоден в комбинация с волтметър - 2в1
вчера всичко свързах, закрепих го към колонката, прекарах кабелите и пробвах - запалих колата първо, свалих километража ( иначе без таблото неще да пали ) и на вече работещ уред почнах да допирам зелената жичка ( за сигнал на оборотите ) към всеки пин от буксата на километража.
На никоя нямаше сигнал, проверих всички настройки дали са така... после повторих процедурата, но със рестартиране на уреда и вече свързана жичка и пак нестава
разбрах че няма да е от тази букса и пуснах кабел праз тампон към мотора.
Та сега къде трябва да се свърже това зелено кабелче за да ми работи оборотомера..?
мотора е Z18XE
някой, ако има такъв мотор и знае къде точно се намира тая - бобина ( поне там ми казаха че се свързвало ) да днасне на пейнт с едно кръгче къде да я търся и точно за кое кабелче да се свърже ? ако сте сигурни по цвят?
Благодаря на отзовалите се :newsm05_41:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 27 август 2011 - 21:45

от таблото не става по простата причина че то получава всички данни по 2 кабела наречени КАН шина за предаване на данни, а на двигателя бобината ти е блок от 4 бобини, така че ако се вържеш на някоя от тях ще ти показва 4 пъти по-малко от реалното, освен ако оборотомера няма възможност да му се задава как се свързва към двигателя...кабелите на буксата са бял, жълт, зелен и син, а черния е + на блок бобината...
Отговори

Alex_GSi16v снимка Alex_GSi16v 28 август 2011 - 10:36

Благодаря колега,значи има зелен кабел .. за него ли ще да се връзва
иначе да на оборотомера може да се задава за 2 цилиндъра 3, 4, 5, 6 ,8
сега само някой да ми опише къде да я търся буксата..?
като сваля капака "Екотек"
вижда ли се, под него ли е?
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 август 2011 - 14:47

колега не чети през редовете, изброените цветове са за 4-терите бобини, следователно ако нямаш опция за 1 цилиндър не си прави труда да свързваш, зеления е един от цилиндрите, тук ще ти е нужно устройство с което да удвоиш честотата на сигнала от един цилиндър или друго такова с което да вземеш сигнала от 2 или 4 цилиндъра и да ги изведеш в един сигнал към оборотомера...
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 28 август 2011 - 20:10

Може да опиташ да се закачиш на 2 или повече сигнални кабели на бобината през диоди.
Аз мисля че кабелите за бобината подават сигнал на 2X2 на цилиндрите едновременно(не съм сигурен,трябва да се провери).
Отговори

Alex_GSi16v снимка Alex_GSi16v 30 август 2011 - 17:27

Ето давам схемата надраскана от упътването:

и снимки на мотора, да кажете поне за коя от всички букси трябва да връзвам... ще ми е много от помощ

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение



ПП. и да питам буксата която е на дросела, предполагам е за темпомата и тракшъна?
ако я откача така ще може ли да се изключи тракшъна ( ако се ходи на драг .. ) иначе не ми се премахва напълно, защото пък зимата не се удържа, то сега не се пък представям си на сняг..
Мнението беше редактирано от Alex_GSi16v: 30 август 2011 - 17:37
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 02 септември 2011 - 20:07

не знам как ще работи с диоди, но може да пробваш ако искаш, харесай си 2 кабела на буксата на бобината, без черния, свържи през 2 диода към двата кабела така че анодите им да са свързани към зеления на оборотомера, червения на оборотомера свързваш към черния на същата букса, а черния маса накъде от някой болт по двигателя...
а тази букса на дросела е за потенциометъра за дроселовата клапа, ако го откачиш няма да можеш да караш колата, като не знае колко е отворен дросела ще хълца и няма да върви, също така ще ти свети и чека, тракшъна може да се изключва единствено от бутон ако има такъв или от някой предпазител евентуално...
Мнението беше редактирано от Shmortz: 02 септември 2011 - 20:08
Отговори

hristotr снимка hristotr 05 септември 2011 - 20:52

Колега, извинявай че използвам темата но аз взех оборотомер от лада петица. Двигателят ми е С16НЗ с индуктивен датчик. Бубината има четири нисковолтови извода. Пробвах оборотомера като му подавам + и -, а сигналния проводник към останалите изводи, но така и не тръгна. Пробвахме на един голф с чукче и там всичко си вървеше. Просто не знам как да продължа. Ако знае някой да помага.
Отговори

titan22 снимка titan22 05 септември 2011 - 22:35

Пробвайте като дизелите да вземете сигнал от алтернатора.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 06 септември 2011 - 14:14

 hristotr, на 05 септември 2011 - 20:52, каза:

Колега, извинявай че използвам темата но аз взех оборотомер от лада петица. Двигателят ми е С16НЗ с индуктивен датчик. Бубината има четири нисковолтови извода. Пробвах оборотомера като му подавам + и -, а сигналния проводник към останалите изводи, но така и не тръгна. Пробвахме на един голф с чукче и там всичко си вървеше. Просто не знам как да продължа. Ако знае някой да помага.

Опитай на зеления кабел на бобината,той отива на делкото.
Отговори

hristotr снимка hristotr 06 септември 2011 - 16:48

 ivan_pop, на 06 септември 2011 - 14:14, каза:

Опитай на зеления кабел на бобината,той отива на делкото.

Колега , първия опит бе именно с зеления кабел, но за жалост не тръгна. Не знам какво да правя. Оборотомера е от Лада петица. На мотори с карбуратор и чукче работи, но с моята бубина не иска. Комутатора е с седем извода, а бубината има четири нисковолтови.
Отговори

Alex_GSi16v снимка Alex_GSi16v 06 септември 2011 - 21:44

 Shmortz, на 02 септември 2011 - 20:07, каза:

не знам как ще работи с диоди, но може да пробваш ако искаш, харесай си 2 кабела на буксата на бобината, без черния, свържи през 2 диода към двата кабела така че анодите им да са свързани към зеления на оборотомера, червения на оборотомера свързваш към черния на същата букса, а черния маса накъде от някой болт по двигателя...
а тази букса на дросела е за потенциометъра за дроселовата клапа, ако го откачиш няма да можеш да караш колата, като не знае колко е отворен дросела ще хълца и няма да върви, също така ще ти свети и чека, тракшъна може да се изключва единствено от бутон ако има такъв или от някой предпазител евентуално...



здр

Сега се прибирам от море и така и не успях да го пробвам това, щото сега го прочитам и оставих го за след морето, така че тези дни ще видим какво ще направя..
диодите е ясно стрелкичката дето е нарисувана посоката трябва да е към зеления кабел на оборотомерчето...
за този червения на оборотомера дето говориш ако се свързва към бобината, ще ми работи като колата е на контакт, а ако не споменах, аз вече го вързах към remote на СД плеара и усилвателя
защото ми трябва да видя волтажа колко е и като не работи колата


това за тракшъна ясно.. нямам бутон, ма сега го и пробвах на пясък не хваща веднага да сопиня колата, требва доста да побоксуваш та да се включи, така като го усещам на астфалт не ми се верва да сопне колата дори и по реско да се пусне съединител. само да бях и със летни гуми и няма да сопиня грам ( според мен )


а да се върнеме по темата - хубаво казал си ми за тая бобина, ама може ли някъде да днаснеш с пейнта на някоя от снимките дето съм постнал да знам коя букса да гледам че незнам кое е бобина .. :newsm05_41:


пп. да ползвам същата тема за едно въпросче:

защото тепърва излизам на дълъг път с новата колица, и като посвикнах ми направи впечатление че като си карам на 5-та с 100 примерно с автопилот, нали то си поддържа скоростта, и като тръгна да увеличавам от автопилота набира доста доволно, предполагам че и дава максимално ускорение докато не пусна копчето на автопилота..
а като натисна педала за гаста докрай пак ускорява така бързо, никакъв проблем няма, но някакси малко по-странно ускорява, не е толкова спокойно, все 1 се дави .. но много лекичко почти не се усеща .. имам впредвид че се чува онова трракане дето като караш при ниски обороти примерно при 1000 оборота на 5-та и я натиснеш отведнъж до край и се чува едно такова "мъчене"

та ускорението като е от педала се чува това, но много слабичко и си ускорява горе доло същото като от автопилота, но се зачудих защото...

защото при няколко изпреварвания - такива без да сменявам скорост - на 5-та с газ до край .. ми светна на няколко пъти чек лампата за по 1 - 2 мин точно повреме и малко след натискането и после угасваше, а като я карах през автопилот лампата я няма никаква .. :S
и единственото в главата което ми дойде е че е нещо от ламбда сондата, и че като се даде докрай газ от педала сигурно вкарва повече гориво и не изгаря напълно..? и така се обеднява малко сместа..?
докато от автопилота то там уж сичко през електроника и си преценява точно колкото да даде ...?

този момент има ли го ? как мислите ?
Мнението беше редактирано от Alex_GSi16v: 06 септември 2011 - 21:51
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 07 септември 2011 - 19:38

 hristotr, на 06 септември 2011 - 16:48, каза:

Колега , първия опит бе именно с зеления кабел, но за жалост не тръгна. Не знам какво да правя. Оборотомера е от Лада петица. На мотори с карбуратор и чукче работи, но с моята бубина не иска. Комутатора е с седем извода, а бубината има четири нисковолтови.

Оборотомера е за зап.система с чукче и няма да тръгне към никой кабел от зап.система на моното директно.Евентуално с някаква проста преходна схема,но като гледам няма да се справиш сам за тва питай някой познат електронкаджия.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg