Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Висока температура Астра Ф 1,6Mi

Hind снимка Hind 24 октомври 2012 - 13:02

Здравейте колеги.
Автомобила ми /Astra F бензин X16SZR/ държи висока температура около 92-93градуса - нормално загрял двигател.
Когато попадна в задръстване се качва до към 100?
Тези температури нормални ли са и трябва ли да се безпокоя?
Има и друг проблем..при 100гр. би трябвало да се включва перката а това не се случва.Датчика който отговаря за това е сменен.
Възможно ли е да има някъде запушване в радиатора или въздушна тапа някъде по системата и как мога да обезвъздуша охладителанта система?
Благодаря предварително.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 октомври 2012 - 13:16

Всичко е нормално с изключение на това, че не включва перката. Остави колата на празен ход дълго време и виж дали ще прехвърли 100те градуса без да включи перката.
Отговори

Hind снимка Hind 24 октомври 2012 - 13:47

Термостат - сменен. Като вдигне до към 95-96 се включва 2-рия кръг на охлаждането и температурата се вижда как пада до заветните 92гр. След още 10-тина минути по задръстванията вече стига до 100градуса.
Тази перка така и не се включва, иначе работи проверена е. Посъветваха ме да си сложа едно допълнително копче в колата и ръчно да я пускам. Но с такива простотии не ми се занимава...въпреки че това май е най-лесното решение за сега.
Как да проверя системата за въздушни тапи? Отнема ли много време?
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 24 октомври 2012 - 14:57

 Hind, на 24 октомври 2012 - 13:47, каза:

Термостат - сменен. Като вдигне до към 95-96 се включва 2-рия кръг на охлаждането и температурата се вижда как пада до заветните 92гр. След още 10-тина минути по задръстванията вече стига до 100градуса.
Тази перка така и не се включва, иначе работи проверена е. Посъветваха ме да си сложа едно допълнително копче в колата и ръчно да я пускам. Но с такива простотии не ми се занимава...въпреки че това май е най-лесното решение за сега.
Как да проверя системата за въздушни тапи? Отнема ли много време?

Мисля,че нашите коли се обезвъздушават автоматично,но не съм сигурен на твоя двигател ако се бъркам нека колегите ме поправят!може би на перката има датчик и не работи или на радиатора отдолу откъм дясна гума има едно като пробка и датчик заедно провери ги!
Отговори

Hind снимка Hind 24 октомври 2012 - 16:08

 Hristo Mutafov, на 24 октомври 2012 - 14:57, каза:

Мисля,че нашите коли се обезвъздушават автоматично,но не съм сигурен на твоя двигател ако се бъркам нека колегите ме поправят!може би на перката има датчик и не работи или на радиатора отдолу откъм дясна гума има едно като пробка и датчик заедно провери ги!

Да точно така...където е пробката там е и датчика за температурата който уж трябва да включва перката. Датчика е сменен и би трябва да работи. За това си мисля че причината е че не достига горещ антифриз до там тъй като има запушване някъде....
Изобщо нормално ли е колата да държи 92градуса?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 октомври 2012 - 16:18

92-93 градуса е нормално да държи. Друг е въпроса колко е точен датчика за температурата на таблото и самия стрелкови уред на таблото. Това се вижда добре с инфрачервен термометър, мерещ директно върху водния колектор. В автосервиз Сокол имат такъв на Семинарията. На мен така ми мереше с 10 градуса повече.

Ако маркучите към радиатора и термостата са нормално твърди при загрял мотор добре след известно време каране тогава наистина може да не достига достатъчно антифриз около шалтера за включване на радиатора. Радиатора топъл ли е навсякъде равномерно ? Колата има ли добро парно ?
Мнението беше редактирано от javor_bg: 24 октомври 2012 - 16:31
Отговори

Hind снимка Hind 25 октомври 2012 - 09:15

 javor_bg, на 24 октомври 2012 - 16:18, каза:

92-93 градуса е нормално да държи. Друг е въпроса колко е точен датчика за температурата на таблото и самия стрелкови уред на таблото. Това се вижда добре с инфрачервен термометър, мерещ директно върху водния колектор. В автосервиз Сокол имат такъв на Семинарията. На мен така ми мереше с 10 градуса повече.
Ако маркучите към радиатора и термостата са нормално твърди при загрял мотор добре след известно време каране тогава наистина може да не достига достатъчно антифриз около шалтера за включване на радиатора. Радиатора топъл ли е навсякъде равномерно ? Колата има ли добро парно ?

Колата има страхотно парно....дори като загрее до към 100 пускам парното на максимум и температурата пада.
Иначе ще го "опипам" радиатора за да видя за еднаквост на температурата...сега се сетих да замеря самия радиатор до температурния датчик каква температура достига...само незнам от къде да намеря такъв термометър...какви пари взимат за замерване с този инфрачервен термометър?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 октомври 2012 - 09:50

 Hind, на 24 октомври 2012 - 16:08, каза:

Датчика е сменен и би трябва да работи.


Взимаш буксата на датчика. И я окъсяваш. Така трябва да ти тръгне принудително перката. Ако това не стане търсиш по инсталацията. Ако тръгне значи датчик или перката. Прегледай предпазителите!
Отговори

Hind снимка Hind 25 октомври 2012 - 12:40

 IvailoM, на 25 октомври 2012 - 09:50, каза:

Взимаш буксата на датчика. И я окъсяваш. Така трябва да ти тръгне принудително перката. Ако това не стане търсиш по инсталацията. Ако тръгне значи датчик или перката. Прегледай предпазителите!


Благодаря за отговорите.
Значи това с окъсяването съм го правил перката работи. Ще проверя предпазителите, и инсталацията до перката. Мен продължава да ме съмнява че антифриза не цуркулира навсякъде.
Благодаря на всички още веднъж, като оправя проблема ще пиша в темата.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 октомври 2012 - 13:40

 Hind, на 25 октомври 2012 - 12:40, каза:




Щом като работи след окъсяване значи датчик! Естествено трябва да си сигурен, че ти достига температурата, при която трябва да се задейства.
Отговори

koksan_160 снимка koksan_160 25 октомври 2012 - 18:49

 IvailoM, на 25 октомври 2012 - 13:40, каза:

Щом като работи след окъсяване значи датчик! Естествено трябва да си сигурен, че ти достига температурата, при която трябва да се задейства.



имах същия проблем перката включваше някаде на 105 - 107 гр.сложих датчик от ЛАДА и сега включва на 95 - 96 градуса
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg