Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Drl за дълги светлини на астра г

Коцето снимка Коцето 03 юли 2018 - 20:59

 embaka, на 03 юли 2018 - 16:39, каза:

Няма пластини на този предпазител, значи нямам и букса. Не мога да разбера как може да се извади таблото с предпазителите, за да меря там какво се случва при включени дълги или светкавица. Не ми се иска да връзвам на два кабела, а на един дългите. Имам управление на късите за височината. В предните коментари някой беше писал, че не е удачно да се връзват там, ако има това управление.

Предполагам дългите идват от ключа на волана към Реле 3 и от релето преминават през предпазители 8 и 26 и от там вече отиват към светлините. Значи трябва да търся сигнала след релето, преди предпазителите, там би трябвало да е един кабела и от предпазителите вече да се разклонява, но как да извадя таблото с предпазителите?

Публикувано изображение

Отдолу на бушониерата има едно като език (в твоя случай е бяло), повдигаш го и дърпаш към теб и нагоре отваря се като вратичка нагоре. Ако искаш да го свалиш нацяло в горния край трябва да има две или три болтчета и като се развият внимателно издърпваш цялата бушониера както е отворена надолу и излиза. Отзад има пластмасов капак и вероятно под него ще намериш общия бял кабел който отива от релето към предпазителите. Малко е трудно за обяснение така ама от тази снимка няма как да ти покажа точно.
Мнението беше редактирано от Коцето: 03 юли 2018 - 21:04
Отговори

embaka снимка embaka 03 юли 2018 - 23:31

 Коцето, на 03 юли 2018 - 20:59, каза:

Отдолу на бушониерата има едно като език (в твоя случай е бяло), повдигаш го и дърпаш към теб и нагоре отваря се като вратичка нагоре. Ако искаш да го свалиш нацяло в горния край трябва да има две или три болтчета и като се развият внимателно издърпваш цялата бушониера както е отворена надолу и излиза. Отзад има пластмасов капак и вероятно под него ще намериш общия бял кабел който отива от релето към предпазителите. Малко е трудно за обяснение така ама от тази снимка няма как да ти покажа точно.



Мисля, че схванах как става, утре ще пробвам. От тези снимки се вижда, че отгоре има 2 видии. Ще ги развия и ще видя какво става. Има ли шанс при дърпане да извадя някой пластина или кабел, или мога да дърпам смело :)
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 04 юли 2018 - 11:51

Нямаш никакъв шанс да извадиш нещо. Дърпай внимателно. Само после си имай едно на ум добре да вкараш буксата /дългата черна горе в дясно на таблото/ на мултитаймера.

Някои по-евтини уреди ако не се ползват известно време им се окислява избирача /голямата врътка/... Преди работа го прещраквай около въпросния обхват 20V :icon_wink2:

И един лаишки въпрос: Ако ползваш дългите за дневни и ги закачиш след релето, при включване на дългите нощем този модул ще получи +14 волта на изхода си. Пречи ли му нещо или е защитен от такива обстоятелства?
Отговори

embaka снимка embaka 05 юли 2018 - 08:10

След дълго ровене вчера успях да извадя таблото с предпазителите. Качвам малко снимков материал. Отвиват се две видии. Тази от първата снимка лесно се вади.

Публикувано изображение

Махате това реле, че пречи.
Публикувано изображение

Отвивате втората видия.
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Таблото се вади с дърпане от долната страна. От горната страна се избутва към педалите, а ръкохватката се издърпва към седалката, за да стане вертикално положението. Избутвате хубаво към педалите. Отвора, който е за предпазителите в долния край е уширен, за да може да излезе таблото, след което го издърпвате през отвора. Излиза сравнително лесно, но за човек, който не го е правил първия път е зор.
Публикувано изображение

Има две щипки, които държат задния капак.
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Разглобих модула, за да подменя кабела за масата с такъв с кабелна обувка, че се оказа, че нямам такива обувки.
Публикувано изображение

Ето и кой е кабела за дългите. На него има синя щипка.
Публикувано изображение

Другите кабели ги хванах на снопа идващ към ключа за светлините.
Публикувано изображение

Краен резултат на 20% осветимост на дългите.
Публикувано изображение

Забравих да уточня, че когато е изкарано таблото с обортомера и скоростомера спира да зарежда акумулатора, както и сервото на колата. Без това табло модула не работи, защото тока е 12.40В. Ако някой се опита да го прави и не се получава, да не се чуди защо е така.

След като смених батерията на мутицета замерванията са точни. Напрежението е 14.07В на акумулатора при запален двигател.

Едно голямо благодаря на всички, които помагаха :)
Мнението беше редактирано от embaka: 05 юли 2018 - 11:14
Отговори

embaka снимка embaka 07 юли 2018 - 21:35

Здравейте, младежи,

радостта ми не беше дълга. Тази вечер при опит да пусна халогените модула претърпя изгаряне на транзистора. Говорих с човека и той каза, че няма как да е от това и че сигурно не съм вързал нещо както трябва. На моменти таблото ми свети, на моменти не. Дългите фарове почнаха да светят постоянно при запален и незапален двигател. Другите кабели ги вързах по кабелите от ключа за палене на свтлините, както е указано в другите теми. Дългите са вързани между релето и предпазителя. Грешно ли съм вързал кабелите? 3 дни работи без грешка, докато не реших да включа халогените, а те изобщо не тръгнаха. Изключих предпазителя на модула и всичко заработи с изключение на това, че таблото спря да свети.
Мнението беше редактирано от embaka: 07 юли 2018 - 21:44
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 08 юли 2018 - 03:10

Не личи от снимките минуса на модула къде си го вързал - има ли шанс да е през халогените? Като се привързват подобни устройства е добре да е от едно място за прегледност - примерно само табло с бушони че така едно от тук друго от там и грешката е гарантирана. Може и кофти транзистор да ти се е паднал ама знае ли човек.
Отговори

embaka снимка embaka 08 юли 2018 - 08:38

Масата я вързах на купето към други два кабела и съм стегнал здраво гайката. На гредата зад километража. На предната страница има снимка точно на тая греда и болта, където съм хванал масата
Мнението беше редактирано от embaka: 08 юли 2018 - 08:40
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 08 юли 2018 - 12:11

От ключа за фаровете излизат:
1. черен - контакт К15
2. черен/зелен - фарове за мъгла(халогени)
3. черен/син - стоп за мъгла
Ако не си объркал нещо при свързване остават две възможности: дефектен елемент в модула или прекъсване в буксата на таблото да е направило проблема.
Мнението беше редактирано от dusty rain: 08 юли 2018 - 12:12
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 юли 2018 - 14:11

А случайно когато го слага, да провери когато тества, дали тоя транзистор "пече", казано на разговорен език?

Защото аз лично като видя такова нещо с мощен елемент на него, оставен да хвърчи из въздуха, обърнат на "ебем кьоше" - си мисля че разработчикът нещо не знае основни правила при разработка на платки и тяхното оразмеряване.
Това е по отношение на платката.
Не казвам че не е възможно да си объркал нещо, но това е първото, което забелязах.
Ако си объркал нещо - е отделен въпрос. Не съм запознат с въпросния модул, затова не коментирам вързването му и действието му, а само изпълнението му.
За филтриращите керамични кондензатори пък изобщо няма да коментирам....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 юли 2018 - 14:17
Отговори

dream13 снимка dream13 09 юли 2018 - 20:26

1
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:07
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 юли 2018 - 20:41

Тя твойта схема излиза по-сложна и по-скъпа от показаната тук! На всичкото отгоре се скъса да рекламираш тия твойте ЛЕД-ове, на които все пак трябва да търсиш място по "фасадата на автомобила". Аз лично НЕ желая да си слагам такива грозотии отпред! Само да ти кажа под секрет, че едно добре направено модулче за ДРЛ излиза не повече от 30 лв.! Ако човек е наясно какво прави и си е закупил !качествен модул!, а не сглобен такъв в часовете по трудово, то манипулацията отнема не повече от 30 минутки (с бирата и лафа, ако си вземеш дружка)! А при наличието и на букса за оригинално реле за дневни светлини (защото темата все пак е за Астра Г!), то нещата стават и по-бързо! В заключение ще помоля да не разводняваме теми, които имат потенциал да помогнат на други колеги, които са се решили на подобна стъпка сами. А не да им се пише за подробности на л.с. Има един друг раздел, където можеш да "рекламираш" твоите способности и продукти!
Мнението беше редактирано от IvailoM: 09 юли 2018 - 20:51
Отговори

dream13 снимка dream13 09 юли 2018 - 21:12

2
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:07
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 юли 2018 - 21:24

Ако искаш да помогнеш с конкретна схема и начин на свързването и, то има една друга тема за дневни светлини, в която става въпрос за повече от моделите на Опел. Тук конкретно колегата свързва ДРЛ модул и има нужда от помощ за него. И то при Астра Г. Не е нужно да му даваме акъл какво да избере (при положение, че е направил вече избор). :icon_wink2:


п.п. Една крушка е 2 лв. Какво съхраняваш? Пък и тук ДРЛ е вързан за дългите, които не ги ползваш, като късите вечер. Крушка по всяко време може да ти изгори, дори и нова. Въпрос на възпитание и малко акъл е да имаш поне една резервна в колата, да не говорим, че е задължително по ЗЗДП. И тук вече влизаме в една друга тема за ролята на КАТ, налагането на глоби и тн. Бай Ганьо си е Бай Ганьо!
п.п.2 Тук изобщо не коментираме новите автомобили, защото там вече заводски всичко е взето под внимание и няма нужда от допълнително монтиране на ДРЛ
Мнението беше редактирано от IvailoM: 09 юли 2018 - 22:10
Отговори

dream13 снимка dream13 10 юли 2018 - 07:59

3
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:09
Отговори

Коцето снимка Коцето 10 юли 2018 - 08:48

Колега, бъркаш много и то концептуално. Става ясно че не си запознат как работи DRL модула, поне повечето качествени български разработени през последните 10-на години. За да влезеш в "коловоза" на темата вземи и поразгледай основно повечето модели модули и ще ти стане ясно (види се разбираш от електротехника) какво е предимството от използването на такъв при по-стари автомобили. Говориш за прилежен монтаж, надеждно и безопасно свързване и т.н., при предложения от теб вариант (с монтаж на допълнителни светлини) ако се направи от непрофесионалист опасностите и риска споменати от теб са същите както и при монтаж на допълнителен модул направен некадърно. За мен твоето предложение е неприемливо от гледна точка външен вид на автомобила, както и от гледна точка техническо изпълнение.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 10 юли 2018 - 11:18

Да не говорим, че това модулче няма как да е на сухо място в двигателния отсек.
Отговори

dream13 снимка dream13 10 юли 2018 - 12:57

4
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:09
Отговори

dream13 снимка dream13 10 юли 2018 - 13:20

5
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:10
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 юли 2018 - 13:21

 dream13, на 10 юли 2018 - 12:57, каза:

... (закона гласи използване на специални/сертифицирани дневни светлини или късите на автомобила, точка)...

Недей да вкарваш хората в заблуда. Това не е написано в закона. Текстовете там са доста различни, а отделно има още една наредба и закон, в които също има разни сериозни неща. Иначе когато се наложи идват едни като мен, ама по- неразбрани и твърдоглави и пишат едни експертизи и се гори яко.

И не става въпрос за заяждане, а за това кое какво е и защо такова е в случая на колегата с въпроса, а не в някакъв си измислен общ случай.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 юли 2018 - 13:24
Отговори

dream13 снимка dream13 10 юли 2018 - 14:18

6
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:11
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg