Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Какво да гледаме при покупка на Astra G

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 18 август 2010 - 20:46

Има много изписано за това как да избираме автомобил, но виждам, че много хора от форума се ориентират към Astra G. Затова реших да споделя малко личeн опит. Може би за много от вас няма да е нищо ново, но ще има и такива които ще са благодарни за такава тема. Започвам по същество.

Реалните километри – болната тема. Прилагам снимки на астра която е на 140 000км. Обърнете внимание на степента на износване на волана, педалите, кожите на ръчната и скоростния лост, както и самия скоростен лост.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Помислете си астрата която ще купувате дали изглежда така.
Забалежете и изтърканата част на скоростния лост. Виждал съм коли с изтрита ивица около сантиметър, а на таблото да пише 120 000км :)

Тук обърнете внимание на цвета на мотора. Той е сравнително бял. Ако колата мине 200 – 250 хил. Км. Той започва да потъмнява.
Публикувано изображение


Интервенции по колата (пребоядисване, удар, неоригинални части) – по принцип трудно ще намерите кола без „майторска” намеса. Въпроса е тя да е читава а самата кола да не е имала сериозен удар. Оригиналната боя на колата е винаги перфектна, без никакви релефи, утечки, точици и др. Също така детайлите които не би трябвало да са боядисани нямат нито капка боя по тях. Ако има пребоядисвани детайли има и следи. Първо боята има миниатюрни точици (паднал прах върху боята докато е била прясна)
Публикувано изображение


Неволно попаднала боя върху неметални части от колата
Публикувано изображение

Ръб или по-плавен преход между стара и нова боя. Забелязва се по ръбовете на детайлите които не са видими отвън при затворени врати и капаци. Ето например капачката на резервoара.
Публикувано изображение

Следи от удар. При Astra G, има няколко сравнително лесни начина да разберете ако колата е имала челен удар. Първо вижте гредите които се намират зад фаровете. Фаровете на този модел са доста здрави и при удар деформират гредите зад тях. Следите обикновенно са на следните места:
Публикувано изображение
Публикувано изображение


Ако там няма следи(както на снимките) оставени от фара, или няма удар, или е бил толкова лек, че не е нанесъл никакви щети на колата. Още един фактор е ламарината (гредата) над фаровете, за която се закопчава предия капак. Тя трябва да е със абсолютно същия цвят като цялата кола, както и със същия гланц. Ако е удряна колата, тази ламарина обикновенно е изчуквана или сменяна -> боядисвана. Да, но обикновенно на нея не и се стараят много и ясно си личи, че не е оригинална боята. Ако тази греда никога не е махана, най-вероятно мястото на което тя опира в калника е залято с боя. Ако тази връзка е пукната (както на снимката) се фокусирайте по-добре за другите фактри за челен удар :)
Публикувано изображение

Фаровете – всички знаят, че те пожълтяват с времето. Ако са прекалено лъскави знчи, най-верояно не са оригинални. Няма лошо ако са сменени само заради цвета, лошо би било ако е заради удар :) Оригиналните фарове са Hella и имат надписи ето тук(средното кръгче, другите 2 показват попаднала боя върху гумените оплътнения)
http://media.snimka....2/020158944.jpg
Както виждате тук няма надписи - да фаровете са китайски :)

Бронята – Още един добър знак за удар или накадърен ремонт по предната част на колата. Бронята се дъжи на много щипки и само 2 болта! При удар щипките се чупят лесно. За да разберете дали са здрави щипките просто хванете отстрани и/или отдолу бронята и се опитайте да я махнете или поне размърдате. Ако тръгне да пада явно има нещо пипано и недонаправено, но не е 100% гаранция за удар. Съшо така, разстоянието между нея и фаровете обикновенно „зее” ако не е захваната добре.


Още снимки може да видите тук http://wirepesho.snimka.bg/automobiles/pok...-astra-g.526590

Нещо ново, което забелязах наскоро при избор на Астра за един приятел - ТАБЛОТО - ако забележите някакво странно поведение на стрелките, дисплея, лампите по таблото много внимавайте! На една астра забелязах, че оборотимера се движи на стъпки. Просто трелката много трепереше при движение и имаше определени позиции между които прескача, вместо да се движи плавно. Също така един познат имаше проблем с показанията на горивото и температурата - работят когато си искат и показват ведъж 0, веднъж нещо смислено а по някое време отиват на максимум. Тези и други проблеми са породени от некадърно превъртане на километрите. Просто одометъра се записва в EEProm-а на таблото, където има и куп друга информация и настройки на таблото, които нерядко се прецакват като се презапишат километрите. Така че подобен тип проблеми са почти сигурен знак за груба намеса, а оправянето им далеч не е лесно и евтино!


Това е засега, ако се сетя още нещо - ще допълвам темата. Разбира се всяка нова информация от вас е добре дошла за мералкиите за този модел :thu:
Мнението беше редактирано от Astra 1.4mi: 02 октомври 2010 - 13:37
Отговори

todor145 снимка todor145 18 август 2010 - 21:32

темата е хубава,но когато купува човек е сляп много неща колкото и да е добър не ги забелязва,затова трябва да има и друг човек който също да си разбира от работата какво да гледа по един автомобил,а вероятноста да си закупи нов /втора ръка без удар или много км/ е малко вероятна,ако помислим реално кой би си продал хубавия автомобил на 100 000 км и не му е създавал проблеми лично аз не, или поне вероятността е много малка и явно ще съм голям късметлия, аз изминавам средно по около 20 000км на година при условие че работата ми е на 40км отиване и връщане купувам автомобил на 160 000 км /10-годишен/ някоя баба да си разхожда кученцето,абе смях в залата, това ми е личното мнение, щом мой роднина си купи нов/втора ръка автомобил3-годишен 80 000км/ и след смяна на масло го гори повече от нафтата на 100км
нямам думи дано само щетите от удара да са били по малки да няма посукване и двигателя да е на по-малко от 300 000км
Мнението беше редактирано от todor145: 18 август 2010 - 21:35
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 06 октомври 2010 - 16:17

Цитат

Тук обърнете внимание на цвета на мотора. Той е сравнително бял. Ако колата мине 200 – 250 хил. Км. Той започва да потъмнява.


Стига сте подвеждали хората. Елементарни познания за окисления на материала. Знаеш ли кога пък ще ми кажеш на колко километра е колата според цвета на мотора, точно на ....
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 06 октомври 2010 - 22:09

 Nedqlkov, на 06 Oct 2010, 17:17, каза:

Стига сте подвеждали хората. Елементарни познания за окисления на материала. Знаеш ли кога пък ще ми кажеш на колко километра е колата според цвета на мотора, точно на ....

Човека, който ме светна за този момент беше карал такава астра и лично и е навъртял 360 хил км. Погледна мойта (която е на снимката) и каза че колата е около 100 хил. без да има представа какво пише на таблото. Колата тогава беше на 116 хил.
Също така, не смятам да убеждавам никой в каквото и да било, просто споделям наученото от мен по време на 6 месечното проучване и избиране на любимата ми кола. Тази кола за 2.5г и 25 хил. км са сменени едни диоди на алтернатора! Алтернатора си беше слаб още като я взех, но разни разбирачи ме убеждаваха, че нищо му няма и така и не ги смених, докато не спря да зарежда. Ако ги бях сменил при покупката, за тези километри нямаше да има никакъв ремонт!

п.с. Подобни подробности не смятах да споделям, но щом има интерес .. :)
Мнението беше редактирано от Astra 1.4mi: 06 октомври 2010 - 22:24
Отговори

ceko45 снимка ceko45 07 октомври 2010 - 09:40

Колега, браво за добре написаната тема! Само искам да уточним, че всеки собственик и шофьор е различен, с различен стил на шофиране и обслужване, така че тези детайли може да са различни за отделните екземпляри астра Г. Аз знам за астра Г, която е на 165 000 км. със сигурност и клаксона на волана е износен от ляво доста, а колата е с реални километри. Просто човека, който я кара често натиска клаксона и то само от ляво. Та така. Просто избора на кола е веднъж оглеждане навсякъде и втори път късмет- и то голяма доза.
Отговори

лъки снимка лъки 07 октомври 2010 - 10:32

Здравейте колеги,съгласен сам с колегата ceko45 на същото мнение сам и аз, най вече си зависи от собствениkа на колата как я кара и поддържа .
Мнението беше редактирано от лъки: 07 октомври 2010 - 10:34
Отговори

Жорко снимка Жорко 07 октомври 2010 - 13:09

Много добре е написал колегата за слабостите на Астра Г. Браво! Понеже и аз имам същата астра ще добавя и внимателен оглед на следните неща:
1. Задно гърне- често е ръждясало или се задръства със зажди/при дизелите/
2. Генератор/или алтернатор, както го наричат някои/- при покупка да се види дали генераторът зарежда добре акумулатора. Цените на реле, диодна плочка и прочие са солени, а самото сваляне на генератора, без да се качи колата на подемник няма да стане.
3. Моторче за циркулация на въздуха в купето - има копче на таблото. Обезателно проверете дали отваря и затваря клапата. т.е. дали моторчето работи.

Това са слабите елементи при Астра Г. Говоря от личен опит и от читателския опит по форумите. Сменил съм две моторчета за клапата, а сега се налага и повторен ремонт на генератора след има-няма година след първия ремонт.
Отговори

medyn снимка medyn 31 октомври 2010 - 21:55

относно стъпковото движение на оборотомера според мен е повредена ламбда сонда защото за половин година сменям три заради ментаци и когато откаже. оборотомера започва да се движи на стъпки както и оборотите защото смятам че компа подава така информацията на мотора след като не работи сондата това е мое мнение а не на специалист .сега съм със сонда ауди.фолцваген прати ми я колега от форума втора ръка и за сега работи перфектно. аза това какво да се гледа е много относително зависи и от финансите.
Отговори

astra540 снимка astra540 26 декември 2010 - 18:39

 Nedqlkov, на 06 Oct 2010, 16:17, каза:

Стига сте подвеждали хората. Елементарни познания за окисления на материала. Знаеш ли кога пък ще ми кажеш на колко километра е колата според цвета на мотора, точно на ....


е да ако го излъскаш с анти-омаслители и сякакви препрати против окосления материял ! :) :ranting:

темата ще ми помогне при избора на астрата ! :) :newsm05_41:
Отговори

Tank снимка Tank 26 декември 2010 - 19:17

Браво, страхотна тема(малко брадясала).Чак сега я виждам.Astra G е масов автомобил и принципно добър избор, но трябва да се внимава.
По автокъщите километражите са нагласени според годините на автомобила.Масовите автомобили които всички караме(8-10г.) там са на по 120-160хил км.Работата ми е свързана с автомобили до 5 г. и рядко има 4-5 годишен автомобил под тия километри.Реално 8-10г. са на около 300к+.Особено дизеловите, да не говорим за тия които са с монтирана газова или метанова уредба, там километрите са 400+.
Има нещо важно което автоджамбазите правят отскоро: Астра Г(както и повече автомобили) при повече изминати километри и употреба, тапицерията на шофьорската седалка се изтърква, както и подлакътника и кожата на ск.лост. - гадовете сменят тапицерията.Смешно е че понякога сменят само тапицерията на шоф.седалка и когато тя е по-нова от съседната е тъпо.Механизмите на вратите при отваряне и затваряне "омекват" и не "щракат" ами се затварят меко и с хлопане - това не го оправят - "омекването се дължи на множество отваряне и затваряне на тия врати.
Това е от мен.

п.с. Винаги има и изключения, но те са 1/20 и са чист късмет.
Мнението беше редактирано от Tank: 26 декември 2010 - 19:19
Отговори

Skazanie снимка Skazanie 02 март 2011 - 22:48

Благодаря за изчерпателната информация! Ценя добронамереността и човешкото отношение. Признавам си, че нищо не разбирам от коли. Дори не мога да намеря и описание на устройството на двигателя на колата си - OPEL ASTRA G, комби, италианка, с италианска газова уредба. Но колата си работи перфектно. За две години не се наложи и един път да доливам масло. Пръчката ми показва все едно и също ниво. Изминах над 3000км през този период и колата нито веднъж не ме подведе. Почти всички описани дефекти в статията ги имам - и колата е катастрофирала челно, но не много, и фаровете са пожълтели, и седалките са протрити, и воланът също...Но лека-полека си я стегнах и сега като спра някъде, все ме питат колко струва тази нова кола....:) Така че, колеги, не се втелявайте за някое петънце или скъсано парцалче. Вижте сърцето - двигателят - да е добре. Другото се оправя с много любов и търпение. Все пак това са коли на възраст....:)

И на мен ми казаха, че динамото имало изтрити четки и не зареждало добре акумулатора. Купих нов акумулатор, купих си и уредче за измерване зареждането на акумулатора и работоспособността на динамото. Сега, през зимата, ми показва, че се е поразредил, но пък и аз я карам веднъж седмично около 6км. Как да стане това зареждане? :) Но си пали колата от раз, защото акумулаторът е австрийски и го правят само в град Линц. Немците си знаят работата. :)
Отговори

ram4o снимка ram4o 26 август 2011 - 22:14

Колега изпуснал си най-важното нещо при астра г.. Да не е 1.6 16v маслояд като мойта :kinggrin:
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 30 септември 2011 - 17:41

Така и аз искам да добавя нещо по темата. От скромният ми опит с две Астри-Г първата беше 1.6 16V '03 от която не бях много доволен и втората Астра беше 2005-та година 1.6 16V Twinport 106к.с.
До раздялата ми с нея миналата година когато тя беше на 130 000км не съм пипал нищо сериозно по нея, а я карах сравнително доста душмански понякога. Тоя модел е много дуракоустойчив, имам и проятели специалисти от GM, които са ми казвали, че най-добрите и здрави Опели за Astra-G и Vectra-C и тези модели си заслужават всеки един лев от попупката.

Искам да кажа,че волана определено колкото е критерий толкова и не е. Моят волан беше сравнително поизтрит отляво защото точно върху бутона за клаксона си слагам дланта когато карам, а клаксона съм го употребил не повече от 20 пъти за тоя пробег. (Справка: Брат ми има Зафира А на 85 000км и отляво клаксона му е скъсан, а колата я е карал само той от чисто нова)

Още по темата: Трябва да се обръща внимание на стъпковият мотор, съединителя, както и на предното окачване. Съединителя е сравнително скъп, но по големият проблем е, че ако не се смени на време комплекта консумативи се прецаква и маховика, а там цените са истинска сеч.
Предното окачване имам впредвид лагерните тампони на амортесьорите отпред. Кормилната рейка и цялата електро-хидравлична система също е важно да са наред, защото и там често се появяват проблеми. Маслената помпа е лигава. Важно е рейката да не шуми. Към настоящите собственици на Астра-Г мога да кажа, да бъдат внимателни когато правят пълен завой (при маневриране) да внимават да не ударят волана в крайният ограничител, защото това поврежда рейката много. (надявам се да съм го обяснил разбираемо)

Това е, което се сещам, дано съм бил полезен!

Със здраве
Мнението беше редактирано от ves_v8: 30 септември 2011 - 17:43
Отговори

Hevy снимка Hevy 19 октомври 2011 - 20:07

Само да поясня малко за рейката - то без да се върти волана докрай не може да се кара, но важното е като опре в крайно положение да не продължаваш да напъваш а да отпуснеш кормилото. Разпределителя който е интегриран в кормилния вал на рейката ще спре да подава масло към цилиндъра и ще започне да работи на празен ход, демек няма да се покачва налягането излишно.По воя на помпата може га се отследи тоя процес. Естествено на нова и изправна рейка такива хватки не са и нужни. Като купувате кола не е лошо да се провери рейката за луфт - това е често срещан проблем, скъп за решаване. Сваляш прозореца,стоиш до колата и клатиш волана насам натам - ако рейката е с луфт се чува ясно тракане отдолу. Ако го има този звук извиваш волана пълен десен, клякаш и си слагаш пръста /на лявата ръка/ на кормилната щанга а с дясната ръка клатиш волана. Ако има луфт чукането се усеща много ясно даже за пръв път да правиш такова нещо. Също така преди покупката проверете какви лампи и кога трябва да светят на таблото на желаната модификация че може да са вързали чека към лампата на маслото например ако двигателя е проблемен /или компютъра-на G особенно с 1.8 често се случва/.
Отговори

Бобката снимка Бобката 20 октомври 2011 - 20:29

Здравейте колеги!

И аз реших да сменям вече корсата и съм се спрял на Астра 1.8 Бертоне 2000-2002 и изчетох всичко, което намерих по въпроса - благодарности за всички хубави мнения и теми като тази! :drinks:

Въпроса ми е, къде бихте ме посъветвали да закарам колата да я погледнат в сервиз? Те точно тези гледам, че ги няма много и пообиколих вече Софийските обяви, но не видях нищо да ми хване окото. :confused:

Дали разликата в това, че ми харесва Бертоне няма да ми излезе златна? :unsure:
Отговори

dinko324 снимка dinko324 21 юни 2014 - 17:02

 Жорко, на 07 октомври 2010 - 13:09, каза:

Много добре е написал колегата за слабостите на Астра Г. Браво! Понеже и аз имам същата астра ще добавя и внимателен оглед на следните неща:
1. Задно гърне- често е ръждясало или се задръства със зажди/при дизелите/
2. Генератор/или алтернатор, както го наричат някои/- при покупка да се види дали генераторът зарежда добре акумулатора. Цените на реле, диодна плочка и прочие са солени, а самото сваляне на генератора, без да се качи колата на подемник няма да стане.
3. Моторче за циркулация на въздуха в купето - има копче на таблото. Обезателно проверете дали отваря и затваря клапата. т.е. дали моторчето работи.

Това са слабите елементи при Астра Г. Говоря от личен опит и от читателския опит по форумите. Сменил съм две моторчета за клапата, а сега се налага и повторен ремонт на генератора след има-няма година след първия ремонт.

kolega i as q imam sa6tata astra no interesyvame tvoqta imali torbina i zagrqvali cqlata imam 4ystvoto 4e o6te malko 6tese zapali
Отговори

dinko324 снимка dinko324 21 юни 2014 - 17:14

 лъки, на 07 октомври 2010 - 10:32, каза:

Здравейте колеги,съгласен сам с колегата ceko45 на същото мнение сам и аз, най вече си зависи от собствениkа на колата как я кара и поддържа .

kolega imam astra G dizel sas torbina no torbinata mi zagrqva cqlata tova dali e notmalno vse no4i qice ako sloja 6tese ope4e i varvi priskorost 100 km na oboroti 2100i 2200 i neznam dali e normalno tova
Отговори

Гостkhan_* 04 март 2016 - 18:02

http://www.cars.bg/c1411387 Ок,дайте едно мнение тука ,дали си заслужава. Какво мислите за скоростната кутия, за двигателя (Нов съм във форума,извинявам се ако тук не му е мястото :) .
Отговори

sathv снимка sathv 04 март 2016 - 18:23

Кола с две врати кво я заглеждаш. Поршетата са друга работа, макар че и там четиривратите вече преобладават.
Отговори

CuMo снимка CuMo 04 март 2016 - 19:26

 khan, на 04 март 2016 - 18:02, каза:

http://www.cars.bg/c1411387 Ок,дайте едно мнение тука ,дали си заслужава. Какво мислите за скоростната кутия, за двигателя (Нов съм във форума,извинявам се ако тук не му е мястото :) .


С този двигател, тази скоростна кутия и уредбата сложена в чужбина, както и сменения волан, който си личи от километри, смятай че майката й е разплакана от каране и то от някой брутален селтак
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg