Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем по охладителната с-ма

Yav снимка Yav 21 януари 2009 - 17:04

Привет колеги!
Напоследък Вектрата започна да губи осезаемо антифриз от разширителния съд,без да има видими течове.Изчетох адски много теми за охладителната с-ма за всички модели опел,докато не работеше изцяло форума,но подобен на моя проблем не открих.Знам че другия вариант е да е пробила гарнитурата на главата,но в този случай не трябва ли прегрява колата и да надува много яко маркучите(впрочем нямам представа колко е нормално да са твърди маркучите при загрят двигател и колко при пробила гарнитура на главата) или да меша масло и вода и да образува бяла пяна по капачката на маслото или и аз не знам какво.Нито един признак няма освен че губи доста антифриз и ми се струва,че пуши повече от нормално.Дори на загрята кола като сложа ръка на ауспуха отзад кондензира доста влага на дланта ми а и видимо прокапва вода от ауспуха.Предполагам че вкарва вода в някой от цилиндрите,но как да съм сигурен,вече не знам.Помагайте че на майсторите на които я водих казват че шанса е 50 на 50 да е пробила гарнитурата-трябва да се отвори да се види
Дайте някой съвет колеги!
Мерси предварително !!!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 21 януари 2009 - 17:29

 Yav, на 21 Jan 2009, 05:04 PM, каза:

Привет колеги!
Напоследък Вектрата започна да губи осезаемо антифриз от разширителния съд,без да има видими течове.Изчетох адски много теми за охладителната с-ма за всички модели опел,докато не работеше изцяло форума,но подобен на моя проблем не открих.Знам че другия вариант е да е пробила гарнитурата на главата,но в този случай не трябва ли прегрява колата и да надува много яко маркучите(впрочем нямам представа колко е нормално да са твърди маркучите при загрят двигател и колко при пробила гарнитура на главата) или да меша масло и вода и да образува бяла пяна по капачката на маслото или и аз не знам какво.Нито един признак няма освен че губи доста антифриз и ми се струва,че пуши повече от нормално.Дори на загрята кола като сложа ръка на ауспуха отзад кондензира доста влага на дланта ми а и видимо прокапва вода от ауспуха.Предполагам че вкарва вода в някой от цилиндрите,но как да съм сигурен,вече не знам.Помагайте че на майсторите на които я водих казват че шанса е 50 на 50 да е пробила гарнитурата-трябва да се отвори да се види
Дайте някой съвет колеги!
Мерси предварително !!!


За начало можеш да измериш компресията, почти невъзможно е тази процедура да не установи пробив в гарнитурата. Отделно и по свещите трябва да има аномалии, ако вода постъпва в цилиндъра. По твърдостта на маркучите не може много да се съди, тъй като ако надува малко не би могъл да го усетиш. Обаче задължително трябва да има мехурчета в разширителния съд.
Отговори

martin_bmw снимка martin_bmw 21 януари 2009 - 17:51

Отиди в някой по-голям сервиз. Има тестери които се потапят в антифриза и ако е издухала гарнитурата ( и има изгорели газове в антифриза) му се променя цвета. Така ще си сигурен.
Отговори

gujo78 снимка gujo78 21 януари 2009 - 18:50

 Yav, на 21 Jan 2009, 05:04 PM, каза:

Привет колеги!

Явка, погледни си маркучите пот всмукатела, и по точно тройника.От там доста често протича и не се забелязва на пръвм поглед
Отговори

Yav снимка Yav 21 януари 2009 - 20:11

 gujo78, на 21 Jan 2009, 06:50 PM, каза:

Явка, погледни си маркучите пот всмукатела, и по точно тройника.От там доста често протича и не се забелязва на пръвм поглед


Хммм... за това не се бях сетил :wall: Утре ще проверя и ще пиша
Мерси на отзовалите се

ПС: по свещите няма някакви особени аномалии,освен малко нагар,но аз го отдавам на неравномерната работа на колата на бензин,заради позапушени дюзи.
как трябва да изглежда свещ,в чиито цилиндър влиза вода?
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 21 януари 2009 - 20:24

Здравей колега, бях писал огромна тема по въпроса защото минах през това. Ще опитам да съм кратък.
1. Издуханата гарнитура не означава задължително прегряване смесване на масло и антифриз и тн. При мен отначало нямаше абсолютно никакви признаци освен загубата на антифриз (както и при теб).
2. Тестове които можеш да направиш:
- Някой по-горе каза да си огледаш добре за течове (при мен те се появиха по-късно). Обърни внимание, че течовете се активизират при топъл двигател (тогава системата е под налягане), така че след като си я карал повече от 10км я остави да поизстине малко (не за друго ами ще ти пари :)) ) и опипай отдолу всички връзки. При мен капеше от съединението на входа на водната помпа, което е много трудно за достигане. После прокапа и самата водна помпа. Затова залегни и огледай мотора отдолу дали няма капки.
- Течовете може да са в следсвтие на прекалено високо налягане (както при мен), така че ако имаш теч не означава че ти е здрава гарнитурата. Та по отношение на налягането запомни: Налягането е в следствие на температурното разширение и не се определя от капачката на разширителния съд. Капачката играе ролята на "бушон" - да изпуска въздух ако налягането надвиши нормите. А то може да надвиши нормите ако ти е избила гарнитурата. Теста който можеш да направиш - след като си карал колата поне 30км без да си развивал капачката на разширителния съд, сутринта на студен (незапален мотор) стисни маркучите на охлаждането. Идеята е да усетиш дали имат налягане. След това развий капачката на разширителния. Тя най-вероятно ще "извъска" леко, което е нормално. Но ако изкара много въздух значи е имало налягане. След като я завиеш може да стиснеш пак маркучите да сравниш усещането за налягане. Това налягане (ако го има) е показател за избила гарнитура.
- Ако е избила гарнитурата, цилъндъра по време на работа "помпи" охладителната система, а след като угасиш вече напомпаната система по обратния път почва да пълни цилиндъра с антифриз. Затова развий всички свещи на студен мотор и виж дали някоя от тях е влажна. Освен това е възможно заради това да ти пали на 3 цилиндъра рано сутрин и като форсираш се оправя.
- "Карамела" по капачката на маслото се появява в първите минути след като запалиш и ако не твърде много след като я покараш изчезва. Той също е показател за гарнитура.
- Газ анализатора (доколкото ми обясниха в Axon) мери концентрацията на някакъв газ, но не било гаранция за гарнитура защото тя можела да се повиши и по други причини. Само това знам.
- Може да опиташ да покараш колата с леко развита капачка (не без нея, просто много леко завита). По този начин по време на път тя ще изпуска по малко и няма да позволи "напомпването" на системата. Ако при тоя опит загубата на течност спре или намалее значително значи имаш теч. Но както казах това не означава, че гарнитурата е здрава.

Мисля, че ако направиш всички тези тестове ще е ясно дали си за гарнитура или не. По отделно никой от тях не дава 100% гаранция, но всичките заедно вече са доста убедителни :)
Отговори

Yav снимка Yav 21 януари 2009 - 21:13

 Astra 1.4mi, на 21 Jan 2009, 08:24 PM, каза:

Здравей колега, бях писал огромна тема по въпроса защото минах през това. ......................


100 пъти <_< :wall: колега!!! Адски полезно инфо си изписал,за което благодаря.Ще започна с тестовете от утре и ще пиша по натам какво е излязло,за да е в помощ и на др. колеги
Отговори

mileff снимка mileff 21 януари 2009 - 21:41

Това с губенето на вода без видима причина ми е до болка познато. До скоро и при мен беше точно така - губеше си по малко антифриз и от време на време си доливах. Докато един ден колата не заработи на 3 цилиндъра а от ауспуха не започнаха да излизат бели кълба дим. Антифриза започна да изчезва за отрицателно време, а като помиришеш в казанчето миришеше на бензин, маслото се пресече.... Оказа се разбира се гарнитурата на главата. След ремонта всичко се оправи и дори след като сменихме гумичките на клапаните спря да ми гори масло <_< Както се казва - с 1 куршум 2 заека :wall:
Та идеята ми е, че и при теб може би гарнитурата е почнала да сдава багажа, но все пак трябва да я погледне компетентно лице!
Успех.
Отговори

Yav снимка Yav 21 януари 2009 - 23:31

Преди малко се прибрах от работа и проверих маркучите-и двата бяха много твърди,едвам потъват пръстите ми при натиск,а колата съм я карал 20-25 мин или общо 8 км от работата ми до нас.Перката въобще не се е пускала през това време.Нещата направо отиват на гарнитура <_< :wall: :mhihi: Но все пак ще направя и другите тестове,които ми препоръча колегата по горе пък ще видим
Отговори

gujo78 снимка gujo78 21 януари 2009 - 23:43

Налягането в маркучите, може да се дължи на прецакана капачка на разширителния съд. А относно появата на течовете, освен гореспоменатите от колегата варианти при топъл двигател, има и вариант при студен двигател.
Топлиното расширение на метала, пластмасата и маркучите е различно.Демек ако имаш някоя хлабава скоба, и колата ти е стубена, то от там сълзи. След като загрее маторя, всичко се разширява и спира да тече, далеч съм от мисълта че е гарнитура
Отговори

zheleznia снимка zheleznia 22 януари 2009 - 01:31

Да не спамя, но и аз след всички тези признаци най-накрая смених гарнитура на главата и нещата си дойдоха на мястото. Намери компетентен сервиз за добра диагностика/доказване на проблема/ и не чакай смесване на масло с антифриз, защото това те връща поне с още стотина лева назад
След като ти втвърдява маркучите 99,9% е вероятността да ти е издухана гарнитурата на главата! И при мен беше така, перкта не включва понеже колата си работи в нормален температурен режим, но в един "прекрасен" ден в картера на Вектора се образува една боза и ..../50 лв. масло, 8 лв. филтър, 45 лв. червен антифриз и всичко това се добавя към цената на самия ремонт/ те това е!
Отговори

Yav снимка Yav 03 февруари 2009 - 13:50

И така... след двуседмично ровене,наблюдаване.стискане на мъркучи опипване тук и там-най-накрая и дойде време да и се отвори "тимберицата" и о чудо :mhihi: 1,3 и 4 цилиндър се превърнали в аквариум.Гарнитурката избила на няколко места включително и м/у цилиндрите.Първите впечатления от отворения мотор са горе долу добри-визуално.Като свърши ремонта ще пиша за всичко подменено
Интересно как колата не е имала проблеми сутрин студена или във норм работа на мотора :mhihi:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 03 февруари 2009 - 16:27

Колега, интересно че доста е поизбила гарнитурата - на няколко цилиндъра. Непременно шлайф на главата трябва!
Мнението беше редактирано от javor_bg: 03 февруари 2009 - 17:45
Отговори

Yav снимка Yav 06 февруари 2009 - 22:51

 Yav, на 03 Feb 2009, 01:50 PM, каза:

И така... след двуседмично ровене,наблюдаване.стискане на мъркучи опипване тук и там-най-накрая и дойде време да и се отвори "тимберицата" и о чудо :61: 1,3 и 4 цилиндър се превърнали в аквариум.Гарнитурката избила на няколко места включително и м/у цилиндрите.Първите впечатления от отворения мотор са горе долу добри-визуално.Като свърши ремонта ще пиша за всичко подменено
Интересно как колата не е имала проблеми сутрин студена или във норм работа на мотора :61:


Играта загрубя с мотора.Главата е направена,шлайфана+4 нови изпускателни клапана(това е следствието от 7-8 годишно каране на колата на гас),нови гумички,напасване.ООООбаче има малко драма с буталата.Моя човек наля бензин във всеки цилиндър,за да види какво е положението и в трети бензина изчезна доста бързо,което ни наведе на мисълта че са заминали маслените сегменти.Обаче играта се оказа съвсем друга :61: .След направени измервания на овалността на цилиндрите се оказа,че те са идеални,но замерването на буталата показа,че буталото на 3 цилиндър се е "свило" и е извън допуските.Забравих да спомена, че повърхността над полите на буталата от 3 и 4 цилиндър беше надрана,което според моя приятел се е получило от прегряване на колата.Аз я карам от 3 години и половина и никога не ми е прегрявала.Как е възможно да е била прегрявана при предишния собственик и да не ми е давала никакви ядове толкова време.Ако не беше духнала гарнитурата можеше и да не разбера.Вярно,че напоследък ми се струваше,а и не на мен само,че колата нещо не вървеше,особено по баири на 4 и 5 скорост.И друго ми е чудно-как точно буталото на 3 цил. се е пребало,а другите не.Другите са в допустимите норми за километрите на колата според момчето което ги мери,дори и другото задрало от 4 цил.А сегментите не се оказаха в толкова лошо състояние колкото си мислехме.
Та така сега трябва ново бутало,сегменти разбира се.
ПС: М/у другото обявиха ми доста страшни пари за комплект нови бутала-120 лв за парче :nau: това реални цени ли са?Затова минах на варианта втора ръка или ново в краен случай.Знам че не се прави така можеби,но приятечето ми каза че няма да има никакви ядове.
Абеее стари кошници си караме и тва е,но пък си ми е на сърцето :61:
Мнението беше редактирано от Yav: 06 февруари 2009 - 22:54
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 17 февруари 2009 - 00:43

мойте бяха по80 на парче но съм1.6 за2.0 май е нормална тази цена.Успех с ремонта!!!
Отговори

Yav снимка Yav 22 февруари 2009 - 11:25

И така приключихме с ремонта,без някакви особени проблеми!
Но разбира се изниква следващия въпрос :mhihi: .Карам колата от 2-3 дни и забелязах следното-при работа на бензин,мотора си работи съвсем гладко и без проблем се форсира на място,но когато я карам и по рязко натисна педала на газта,при по ниски обороти(1500-1700 об/мин) забива предницата за момент и след това ускорява.Това го имаше и преди почистването на дюзите,малко по силно изразено,но тогава го отдавах на тяхното запушване.Чек лампата не ми свети,дебитомера не ми е гърмял,бензиновия филтър съм го сменял преди около 10 000 км(дали пък не е от него,но карам предимно на газ).На какво може да се дължи този ефект :icon_razz2: Отпред при мотора,горе в ляво,на маркуча който идва от резервоара има една плоска джаджа,която не знам за какво е.Да не би да е някакъв филтър пак и той да е задръстен.Ламбда сондата може ли да има пръст в това :a049: А при каране на газ този ефект напълно отсъства.Колата си се изстрелва още от най-ниски обороти,без каквото и да е чудене
Не че това ми е някакъв колосален проблем,но все ми се щеше да си работи еднакво добре и на газ и бензин,поне в началото докато са чисти дюзите
Ще съм Ви благодарен,ако дадете някакъв акъл на какво се дължи това
Отговори

Yav снимка Yav 22 февруари 2009 - 20:24

 Yav, на 22 Feb 2009, 11:25 AM, каза:

И така приключихме с ремонта,без някакви особени проблеми!
Но разбира се изниква следващия въпрос :a049: .Карам колата от 2-3 дни и забелязах следното-при работа на бензин,мотора си работи съвсем гладко и без проблем се форсира на място,но когато я карам и по рязко натисна педала на газта,при по ниски обороти(1500-1700 об/мин) забива предницата за момент и след това ускорява.Това го имаше и преди почистването на дюзите,малко по силно изразено,но тогава го отдавах на тяхното запушване.Чек лампата не ми свети,дебитомера не ми е гърмял,бензиновия филтър съм го сменял преди около 10 000 км(дали пък не е от него,но карам предимно на газ).На какво може да се дължи този ефект :icon_razz2: Отпред при мотора,горе в ляво,на маркуча който идва от резервоара има една плоска джаджа,която не знам за какво е.Да не би да е някакъв филтър пак и той да е задръстен.Ламбда сондата може ли да има пръст в това :25: А при каране на газ този ефект напълно отсъства.Колата си се изстрелва още от най-ниски обороти,без каквото и да е чудене
Не че това ми е някакъв колосален проблем,но все ми се щеше да си работи еднакво добре и на газ и бензин,поне в началото докато са чисти дюзите
Ще съм Ви благодарен,ако дадете някакъв акъл на какво се дължи това


:mhihi:
Отговори

Piron45 снимка Piron45 23 февруари 2009 - 08:54

 Yav, на 22 Feb 2009, 11:25 AM, каза:

И така приключихме с ремонта,без някакви особени проблеми!
Но разбира се изниква следващия въпрос :mhihi: .Карам колата от 2-3 дни и забелязах следното-при работа на бензин,мотора си работи съвсем гладко и без проблем се форсира на място,но когато я карам и по рязко натисна педала на газта,при по ниски обороти(1500-1700 об/мин) забива предницата за момент и след това ускорява.Това го имаше и преди почистването на дюзите,малко по силно изразено,но тогава го отдавах на тяхното запушване.Чек лампата не ми свети,дебитомера не ми е гърмял,бензиновия филтър съм го сменял преди около 10 000 км(дали пък не е от него,но карам предимно на газ).На какво може да се дължи този ефект :icon_razz2: Отпред при мотора,горе в ляво,на маркуча който идва от резервоара има една плоска джаджа,която не знам за какво е.Да не би да е някакъв филтър пак и той да е задръстен.Ламбда сондата може ли да има пръст в това :a049: А при каране на газ този ефект напълно отсъства.Колата си се изстрелва още от най-ниски обороти,без каквото и да е чудене
Не че това ми е някакъв колосален проблем,но все ми се щеше да си работи еднакво добре и на газ и бензин,поне в началото докато са чисти дюзите
Ще съм Ви благодарен,ако дадете някакъв акъл на какво се дължи това



Много е възможно да е от ламбдата, ако е станала ленива и бавно реагира. Тя по принцип си има лимит от километри и в края на лимита и става ленива докато в един момент ще започне съвсем да не работи. Не е лошо да я качиш на диагностика или поне осцилограф на който най добре се вижда. Ако пиковете на диаграмата са в малък диапазон от правата линия / много ниски/ значи е за смяна. Трябва да има ясно изразени пикове в зависимост от това дали е до 1 или 5 волта.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg