Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Мистерия с паленето Astra G

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 09 октомври 2016 - 17:02

Здравейте хора. Astra G ЕкоТек 1.6 16v 1999 Варна. Не знам от къде да започна... Ще опитам да съм достатъчно изчерпателен, въпреки че познанията ми за колите са само базови.

Миналата година ми сложиха газов инж. и проблемите започнаха. Първите студени дни на зимата колата реши, че ще пали когато реши... но пък спазваше тенденция. Щом температурата беше <=0 не палеше, съответно >=1 градус - пали без грижа. Нямах възможност да я оправя и ходих цяла зима с автобуса на работа. След обяд когато температурите се вдигнеха нямаше ядове. До тук с въведението.

Зимата мина и тенденцията се промени. Температурата при която не искаше да запали( или поне много трудно запалваше ) започна да става все по-висока. Посъветваха ме да сменя свещите - направих го. Промяна нямаше, та дори с времето се влошиха нещата. Стигна се до там, че преди две седмици (близо 1 година след слагането на газта) тотално отказа да пали ... без значение от температурата. От многото опити прецаках стартера - свалих го и брат ми го поправи, а през това време аз смених бензиновия филтър (този до задното ляво колело, ако има и други). Когато стартера беше готов опитах отново, но нищо. Под "нищо" имам предвид следното - когато завъртя ключа запалва от раз ... работи на 1500 оборота в продължение на 5-10 секунди, след което изгасва и не запалва отново (това май трябваше да го кажа в самото начало). Следващата ми стъпка е да сменя бензиновата помпа (казаха ми че ако не поддържа достатъчно налягане може да се повлияе от температурата), но преди да дам 100-150 лева на вятъра, реших да се посъветвам с вас. На прав път ли съм ? И още нещо - след като смених бензиновия филтър копчето за газта започна да издава звуци, които до сега не беше ... също пищене както когато ми свършва газта, но много по-интензивно (това като дам на контакт). Да отбележа и че при смяната на бензиновия филтър свалих акумулатора за първи път от както газта е сложена, та може би е загубила някакви настройки. За полезните коментари благодаря предварително. Извинете невежеството ми.
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 09 октомври 2016 - 18:25

Ако не е автоматик, бутни я/ или с дърпане и опитай да запалиш на скорост. Ако запали, то тогава ще да е от температурен датчик или датчик колянов вал. Аз съм имал подобен проблем, но с Пежо, и се оказа температурен датчик. Студена няма да запали, но ако е топла ще пали от раз.
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 09 октомври 2016 - 18:31

Да- в периодите които макар и мъчително запалваше, след изгасяне нямаше проблем с паленето докато е топла. Надявах се никой да не го каже, ама ще трябва да я бутна. Не че не ми е минавало през ум, но съм забутан на един паркинг в центъра на Варна, и няма място за бутане. Благодаря за съвета колега, ще измисля нещо и ще пиша пак.
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 09 октомври 2016 - 18:42

Ако запали с бутане, смени температурен датчик. 99.9% съм сигурен, че след това няма да имаш проблем с паленето. Дано не се окаже, някакъв по-сериозен проблем. Успех. :)
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 09 октомври 2016 - 19:33

Пак аз. Понеже, както казах съм на тясно и няма на къде да я бутна, ме светнаха че ако впръскам "едно спрейче" във въздушния филтър, трябвало да запали без бутане. Първо, удачно ли е?, и понеже не бяха сигурни какво спрейче по-точно да ползвам (ц."май Breack Clean се казваше"), можеш ли да ми кажеш какво точно да купя ? (обясниха ми достатъчно ясно какво трябва да направя с него за да запали). Благодаря отново.


П.П. Понеже се загубих из форумите и темите, и за да бъда по-наясно - Кой "температурен датчик" имаш предвид ? Предполагам не става въпрос за датчика за измерване на температурата на антифриза (охл.с-ма), още по-малко за датчика за измерване на температурата на околната среда ( :) ), а за третия който се намира ... къде ? и служи за какво?
Мнението беше редактирано от SuB^ZerO: 09 октомври 2016 - 20:18
Отговори

vladata снимка vladata 10 октомври 2016 - 12:00

 SuB^ZerO, на 09 октомври 2016 - 19:33, каза:

Пак аз. Понеже, както казах съм на тясно и няма на къде да я бутна, ме светнаха че ако впръскам "едно спрейче" във въздушния филтър, трябвало да запали без бутане. Първо, удачно ли е?, и понеже не бяха сигурни какво спрейче по-точно да ползвам (ц."май Breack Clean се казваше"), можеш ли да ми кажеш какво точно да купя ? (обясниха ми достатъчно ясно какво трябва да направя с него за да запали). Благодаря отново.


П.П. Понеже се загубих из форумите и темите, и за да бъда по-наясно - Кой "температурен датчик" имаш предвид ? Предполагам не става въпрос за датчика за измерване на температурата на антифриза (охл.с-ма), още по-малко за датчика за измерване на температурата на околната среда ( :) ), а за третия който се намира ... къде ? и служи за какво?



температурния датчик е този датчик който "казва" на компютъра на колата колко градуса е течността на охл. система и съответно компютъра "преценява" колко да обогати и обедни сместа. Ако е прецакан ще дава грешни данни на компа и оттам проблемите са трудно палене/ или я дави или не й стига гориво зависи/, неравномерна работа докато е студена, забиване на носа при рязко подаване на газ пак студена и нт.. Датчика би трябвало да се намира на термостата ако си с мотор х16xel. А иначе някакви грешки дава ли ти? смисъл чека да е светил? какво ти е газовото колега. При неправилно настроено газово / при ГИ/ се влошава работата на колата на бензин защото бензиновия комп се опитва да "копира" настройките на газовия и ако нещата не са настроени както трябва става мазало... А пък щом си в центъра защо не я спреш някъде зад синьото пазарче колата и сътринта само да я пуснеш надолу и да я запалиш примерно в улицата на тролейте за АБВ училището?
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 11 октомври 2016 - 19:08

Първо се извинявам за бавните реакции във форума - просто не ми остава време от ангажименти. Второ ... благодаря за полезната информация. Тези дни се надявам да успея да купя датчик и да го сменя, но за жалост работното време на магазините за авто-части съвпада с моето.

 vladata, на 10 октомври 2016 - 12:00, каза:

А иначе някакви грешки дава ли ти? смисъл чека да е светил? какво ти е газовото колега. При неправилно настроено газово / при ГИ/ се влошава работата на колата на бензин защото бензиновия комп се опитва да "копира" настройките на газовия и ако нещата не са настроени както трябва става мазало... А пък щом си в центъра защо не я спреш някъде зад синьото пазарче колата и сътринта само да я пуснеш надолу и да я запалиш примерно в улицата на тролейте за АБВ училището?


От както сложиха газта, чека периодично се включва по време на движение, като при изгасяне и запалване отново, изгасва. От предишната си кола (Kadett 1.8s, който още пазя с идеята някой ден да реставрирам), знам че е нормално да свети чека щом колата е на газ - компютъра сигнализира, че няма достатъчно гориво/бензин в двигателя. Да- едното е карбуратор с обикновена ГУ, другото е инжекцион съответно с инж.ГУ , но все пак го сметнах за нормално. Грешил ли съм ?
За газовото - не знам какви настройки са прави ли момчетата с газта, нито каква е уредбата. Като остане време ще вдигна капака и ще потърся някакви означения по частите от с-мата, и ще пиша.
.
И последно на въпроса за синьото пазарче... Доста далеко ми е това пазарче и няма как да я закарам до там. Живея точно на червения площад и съм заобиколен от булеварди и тесни паркинги на блоковете около мен. Ще пробвам номера със спрея. Все още не знам какъв точно е този спрей, но се надявам в магазина за авто-части да ме насочат.
Отговори

vladata снимка vladata 11 октомври 2016 - 19:22

при обикновената газова уредна - с плочка/дифузьор е нормално да свети чека при определена скорост защото вероятно нямаш емулатор който да "лъже" ламбдата, там компютър на газовата няма. При газовия инжекцион обаче не е нормално да ти свети чека при положение че са направени коректно настройките. При ГИ светва чека защото ламбдата казва на компа за наличие на "бедна смес" и двата компютъра грубо казано работят в "мрежа", а при положение че единия не е настроен добре, сам прецени какво се случва с настройките на бензиновия в някакъв момент. Иначе във варна мога да ти кажа кой може да ти направи свястна диагностика/ ако желаеш пиши на лично / иначе няма проблем и аз в някакъв момент да ти ударя едно рамо и да я видим с опкома има ли грешки няма ли и кое как, но последно време нямам време да се обръсна :D
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 13 октомври 2016 - 18:17

Днес успях да ида до магазина за авто-части и се оказа, че има два датчика за охладителната система. Понеже в крайна сметка не разбрах колегата freequerty за кой датчик говори, реших да взема и двата. Единия (този в дясно на снимката) го имаха в наличност и го взех, а другия ще го взема утре. Този в ляво на снимката го свалих от астрата днес. Кажете ми моля, кой от двата е предполагаемия проблемен? Още нещо- този в дясно (който купих днес) така и така съм го купил, къде се намира за да го сменя ? Снимка
Отговори

ivo_vectra снимка ivo_vectra 13 октомври 2016 - 18:19

Трябва ти този от ляво по него чете компютъра температурата на двигателя
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 13 октомври 2016 - 18:56

 ivo_vectra, на 13 октомври 2016 - 18:19, каза:

Трябва ти този от ляво по него чете компютъра температурата на двигателя

Благодаря за бързия отговор. А някаква идея другия къде стои ? Знам че има много теми във форума от типа "Как се сменя ....", но не знам какво да търся.
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 14 октомври 2016 - 17:08

:surrender: Датчика сменен. Промяна няма.

Следва бензиновата помпа.

Редакция: Не е бензиновата помпа. Откачих маркуча, който отива към двигателя и на негово място закачих друг маркуч към бутилка... Като дадох на контакт не се случи нищо (не трябва ли на контакт да подкачва ? ), но като завъртях да запаля бензина тръгна и взе да се пълни бутилката.

КАКВО ДА ПРАВЯ КОЛЕГИ ? ОТЧАЯН СЪМ ВЕЧЕ. Не мога и на сервиз да я закарам. Никой не познавам в този град и да я дръпна даже до сервиза не мога. Да не говорим и че не мога да си позволя в сервиз да ми я оправят.
Мнението беше редактирано от SuB^ZerO: 14 октомври 2016 - 17:49
Отговори

ivo_vectra снимка ivo_vectra 14 октомври 2016 - 19:38

Колега а на свещите ток ходи ли?
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 15 октомври 2016 - 15:07

Не знам как да проверя, понеже главите на 4-те свещи влизат заедно в общ блок който до колкото помня беше капсулован а от него излизат тънки кабелчета. Бях доста изненадан от картинката, като ги сменях свещите.
Отговори

ivo_vectra снимка ivo_vectra 15 октомври 2016 - 15:24

Сваляш бубината и свещите и караш някой да върти а ти гледаш :)
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 16 октомври 2016 - 16:05

:a049: :nea:
Първо - колата запали. Тръгнах да правя, това което ме посъветва колегата ivo_vectra и като извадих свещите какво да видя- нагар до ТАКАВА степен. За пробата, намерих старите свещи (GM) и понеже и по тях имаше лек нагар ги зачистих с фина шкурка, докато светнаха. Сложих ги и макар и трудно, колата запали. Ураааа. Колата работи около 5 минути, след което извадих свещите за да ги покажа в магазина и да купя нови, и като видях току-що зачистените свещи изпитах смесени чувства - вижте ТУК. Вярно че е ЕкоТек и гори масло, но май не е нормално за 5 минути работа, да почернеят така ? Май се оформя по-сериозен проблем ? :25:

По-наблюдателните сигурно забелязаха, че свещите които свалих са четириполюсни, а оригиналните двуполюсни. Това от значение ли е ?

Между впрочем всичките ми проблеми тръгнаха от незнание. След като с едни свещи карах колата 4 години, смятах че след като съм ги сменил преди по-малко от 10хил. километра, няма как проблема да е в свещите. Е да ама уви.
Мнението беше редактирано от SuB^ZerO: 16 октомври 2016 - 16:11
Отговори

ivo_vectra снимка ivo_vectra 16 октомври 2016 - 19:53

Слагай свещи каквито дават по каталог за твоя двигател :)
Мнението беше редактирано от ivo_vectra: 16 октомври 2016 - 19:53
Отговори

vladata снимка vladata 17 октомври 2016 - 08:00

 SuB^ZerO, на 16 октомври 2016 - 16:05, каза:

:a049: :nea:
Първо - колата запали. Тръгнах да правя, това което ме посъветва колегата ivo_vectra и като извадих свещите какво да видя- нагар до ТАКАВА степен. За пробата, намерих старите свещи (GM) и понеже и по тях имаше лек нагар ги зачистих с фина шкурка, докато светнаха. Сложих ги и макар и трудно, колата запали. Ураааа. Колата работи около 5 минути, след което извадих свещите за да ги покажа в магазина и да купя нови, и като видях току-що зачистените свещи изпитах смесени чувства - вижте ТУК. Вярно че е ЕкоТек и гори масло, но май не е нормално за 5 минути работа, да почернеят така ? Май се оформя по-сериозен проблем ? :25:

По-наблюдателните сигурно забелязаха, че свещите които свалих са четириполюсни, а оригиналните двуполюсни. Това от значение ли е ?

Между впрочем всичките ми проблеми тръгнаха от незнание. След като с едни свещи карах колата 4 години, смятах че след като съм ги сменил преди по-малко от 10хил. километра, няма как проблема да е в свещите. Е да ама уви.


цапането на старите ти свещи може да се дължи и на прекалено богата смес, все пак си запалил колата студена и предполагам не е работила кой знае колко. Свещите за твоя мотор по аутодата са BKR6EK ДВУПОЛЮСНИ!
Отговори

SuB^ZerO снимка SuB^ZerO 17 октомври 2016 - 18:05

:ranting: НЕ МОГА ПОВЕЧЕ! Ш*БАНАТА КОШНИЦА пак не иска да запали. Сложих нови NGK двуполюсни свещи и дори не разтресе. Явно се дави. Ще обясня. Вчера свалих свещите към 14 часа и нарочно не вкарах бубината за да се изпари бензина в буталата. В 16 часа сложих зачистените свещи и запали(трудно).Работи 5 минути, изгасих я. Запалих я отново (от раз). Изгасих я и свалих едната (оригинална GM) свещ за да я занеса в магазина. Днес след работа купих 4 нови NGK съответстващи на модела и като ги сложих не разтресе дори. Отворих ТОВА капаче и като натиснах клапанчето под него, изцъска бензин под налягане. Влязох в колата и опитах да запаля отново - този път поне разтресе, но не запали. Излязох и пак натиснах клапанчето, съответно пак изцъска бензин под налягане. На следващия опит да запаля работата още повече се пре*ба. Нещо стана, та като завъртя ключа стартера не върти, а се чува само "ЦЪК". Проверих клемите на акумулатора защото това "ЦЪК" ми е познато от преди - когато клемите не са стегнати, но тогава с цъкването гаснат и лампичките по таблото, а сега си светят. Отчаян съм. :sad:
Отговори

ivo_vectra снимка ivo_vectra 17 октомври 2016 - 18:12

Провери бушоните някой да не е изгърмял!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg