Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Разпределителен вал от 1.3S

jikata снимка jikata 02 юни 2008 - 15:13

Интересува ме от къде мога да получа малко повече инфо. за разпределителния вал на кадет 1,3S. Та въпроса ми е възможно ли е вал от такъв кадет да се сложи на астра 1,6 моно(C16NZ). В смисъл дали е същото захващането от към делкото и на водещото колело на ангренажа. А също така ако евентуално замяната е възможна налага ли се допълнителна центровка (да се врътне делкото) и препоръчително ли е да се сменят повдигачите. Търсих из форума нещо подобно но не намерих нищо конкретно за самата подмяна дали е възможна или не. Благодаря на всички предварително.
Отговори

jikata снимка jikata 04 юни 2008 - 11:13

:mhihi: :mhihi: :blink:
Отговори

i_p снимка i_p 05 юни 2008 - 09:29

 jikata, на Jun 4 2008, 12:13 PM, каза:

:mhihi: :mhihi: :blink:


:kuku:
Отговори

Ачо снимка Ачо 05 юни 2008 - 18:43

който разбира,ТУК се спира
ама нема разбирачи
аз съм сигурен че има хора които са се интересували от тази смяна и един вид "tuning"и все значт нещичко ,
дано някой види темата и сподели опит и мнение
това е едно добро начинание за навлизане в манията за "перформърс"с добър край
Отговори

gas666 снимка gas666 06 юни 2008 - 09:49

:mhihi:

.. Явно тунинг маняците не се занимават с т.н. "смол блок"... Ама ние лъолъовците като нещем да си смениме половината кола за да туриме един 2.0 мотор... Аде някой да ни светне нас заблудените.. Айде чи искам да ходя да се бягам с тролеите..

А сега малко по сериозно.. доста се рових из нета но не попаднах на нищо конкретно.. тук там предлагат тунинг валове и това което ми направи впечатление че за 1.3 1.4 1.6 предлагаха 1 вал (с еднакъв каталожен номер).. това ме навежда на мисълта че трябва да стане трансплантацията.. също изкочи и ето това: http://www.youtube.c...h?v=NprnwDXOFlk

А някой знае ли колко градусов е този вал от 1.3 и колко е на 1.6нз.. Този ли е най "рошавия" заводски вал който е съвместим с 1.6?

Само вала ли се сменя или по добре е да се гилотинира един 1.3 с мотор и вала да се насади направо с останалите карантии върху главата на 1.6?

Съжалявам за ламерските въпроси но защо да откриваме топлата вода.. или да действаме на базата на проба-грешка.. ако някой го е правил или е проучил нещата нека сподели.

Айде със здраве и ... :mhihi:
Отговори

jikata снимка jikata 06 юни 2008 - 13:02

Прав си колега за това което си написал и аз си чакам отговорите но уви няма и няма. Абе кво да ти кажа тука всичко е станало копува-продава. Майната му нема се ядосвам. По между другото вала на 1,3 мисля че е 260 градусов и пълни 1,6 цата горе долу добре като за сток вал. Аз поразпитах насам натам малко мои хора дето са ми доверени и по между другота са механици в оторизиран сервиз. Работата май ще е на проба - грешка. От към водещото колело на ангренажа всичко си е ок. Ама видях че на 1,3 делкото е малко по-различно и там ме притеснява работата. Иначе има и още едно умуване сега дали като сложа вала лагерите (черупките) ще станат. Да не би вала да е изнестен аксиално(нагоре или на долу) и като се стегне да неможе да се превърти или да хлопа. И най вече остава си въпроса за делкото дали става или не и ако става налага ли се да се пипа центровката(предварение-закъснение) все пак фазите на газоразпределението се изместват по време нали вала е с друг ъгъл. Може и да не е така, но като не съм сигурен и питам.
Е малко дълго стана май ама дано има ефект. Аре поздрави от мене
Отговори

mitk_ снимка mitk_ 06 юни 2008 - 23:02

Колега аз не знам точно дали става, но защо си мислиш че вала ще е по остър от този 1,6.
Аз си мисля че 1,3 се нуждае от по малко въздух което става наи вероятно с по малки клапани, та съвета ми е ровери клапаните на 1,3 и 1,6 ако са еднакви значи 1,3 ги дуржи по малко отворени ще стане по зле ако го сложиш ако са по малки значи вала на 1,3 сложен на 1,6 ще е държи повече отворени клапаните значи е ОК.
Малко стана като стани богат ама
Отговори

gas666 снимка gas666 07 юни 2008 - 09:48

 mitk_, на Jun 7 2008, 12:02 AM, каза:

Колега аз не знам точно дали става, но защо си мислиш че вала ще е по остър от този 1,6.
Аз си мисля че 1,3 се нуждае от по малко въздух което става наи вероятно с по малки клапани, та съвета ми е ровери клапаните на 1,3 и 1,6 ако са еднакви значи 1,3 ги дуржи по малко отворени ще стане по зле ако го сложиш ако са по малки значи вала на 1,3 сложен на 1,6 ще е държи повече отворени клапаните значи е ОК.
Малко стана като стани богат ама


Мисля че не си прав колега. Принципно разсъжденията са ти в правилна посока но не вземаш под внимание следното:
как се вадят 75 к.с. от 1.3 мотор? степента на сгъстяване е 9,2:1 и на двата мотора (1.3с и 1.6нз).. това ме навежда на мисълта че отговора на този въпрос се крие в газоразпределителния механизъм. Ето и малко инфо за клапаните:
Valves and guides
Valve clearance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Automatic by hydraulic valve lifters (cam followers)
Valve length:
1.3 litre engine . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 105.3 mm
C16NZ engines . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101.5 mm

Valve stem-to-guide clearance:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Inlet - Exhaust
1.3 litre engines . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.020 to 0.050 mm - 0.040 to 0.070 mm
C16NZ engine . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. 0.020 to 0.050 mm - 0.020 to 0.050 mm


За сега толкова инфо съм намерил.. не знам за големината на клапаните нищо.. в мазето имам една глава от 1.6 с клапани.. трябва да замеря с шублера..


вал нексии (он же 16NZ опеля)

подъем клапана впуск 5,61 мм выпуск 6,12 мм

откр. впуска до ВМТ 18 гр.
закр. впуска после НМТ 56 гр.
откр. выпуска до НМТ 60 гр.
закр. выпуска после ВМТ 25 гр.

вал опеля с двигом 13S

подъем клапана 6,00 мм на всех

откр. впуска до ВМТ 24 гр.
закр. впуска после НМТ 73 гр.
откр. выпуска до НМТ 68 гр.
закр. выпуска после ВМТ 36 гр.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 07 май 2010 - 11:54

Да поизтупаме темата от прахта.От информацията дадена от колегата става ясно,че клапаните на 1.3 са по дълги,което би трябвало да е предпоставка за по-добро пълнене,но не знам от към диаметър дали имат разлика клапаните на 1.3 и 1.6.Също така никаква информация за валовете като градуси и лифт не можах да намеря,но търсенето продължава.
Отговори

Krasteff снимка Krasteff 07 май 2010 - 12:32

Клапаните на C14SE са най големи като диаметър от малките мотори.По спомени в които мога да бъркам има и разлика в портовете на различните глави. Изпускателя на C16SE e 4-2-1 и става на всички малки глави.За бутала имах идея от нещо 16V да се слагат за да се вдигне компресията, но такака и не реализирахме проекта.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg