Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Corsa B - не пали

icefire снимка icefire 10 февруари 2011 - 16:59

Здравейте, тази сутрин Корсичката ми направи мизерия. Не пали. Стартерът върти нормално, на колата все едно "й се иска да запали", но не става. Имам чувството, че запалва за четвърт секунда и веднага гасне. Все едно тъкмо е свършил бензинът (само дето бензин има поне 15 литра).

Като дам на контакт помпата не се чува да се включва. Свалих буксата и се опитах да измеря дали има напрежение, което ми беше трудно, защото съм в чужбина и нямам инструменти (нито пък мултицет :icon_wink2: ). Направих си пробна лампа с крушката от жабката и установих следното:

На контакт като дам никъде не свети. На стартер светва на единия краен кабел (син с червено). Другият краен е син с черно и там не свети нито на контакт нито на стартер. Средните 2 кабела са кафяви, приемам, че са маса и двата.

Въпросът ми е: На контакт трябва ли да се подвключва помпата за около 5 секунди? Ако да, значи проблемът ми е в релето. Някой знае ли колко трябва да са напреженията на буксата?

Ще съм благодарен за всякаква помощ, защото колата в немски сервиз няма шанс да отиде...
Отговори

vladkata снимка vladkata 10 февруари 2011 - 17:24

Само на моноинжекциите върти помпата като дадеш на контакт пълната подава напрежение към помпата когато завърти стартера ,виж бушона 26 ти се пада дали е здрав ако не виж дали идва изобщо бензин или удряй силно задната седалка може и да тръгне помпата .
Отговори

Miracle снимка Miracle 10 февруари 2011 - 17:24

Аз преди имах проблем с помпата на мойта корса. Първо провери дали обувките на самата помпа и буксата дават контакт (намира се под седалката и под мокета), мойте бяха малко нагорели, замърсени и отпуснати, притисни ги малко клещите, второ, ако не се оправи от първото, вземи нещо тежко (аз взех един чук и с дръжката) и почукай на самия фланец на резервоара там където е захваната помпата, чукай ама не много силно да не го изкривиш! (при мен се оправи няколко пъти, само дето след това си купих нова помпа, майстора ми каза че един път като тръгне да прекъсва накрая изгаря!), ако не се оправи тогава търси другаде проблема!
Много е важно, ако караш на газ, да не оставяш колата без бензин, защото помпичката се охлажда с бензина който минава през нея! Надявам се да ти е полезна тази информация!
Мнението беше редактирано от Miracle: 10 февруари 2011 - 17:28
Отговори

icefire снимка icefire 10 февруари 2011 - 17:31

Колата е моно (X12SZ). Значи трябва да има напрежение като дадеш на контакт, така ли излиза?
При положение, че не стига напрежение до помпата, тогава не виждам особен смисъл да я блъскам, а и нямам с какво (освен с някой крайпътен камък).

Някой дали знае четирите кабели на буксата за какво са? И защо са четири? При мене има напрежение само на единия кабел, и то само като дам на стартер.
Мнението беше редактирано от icefire: 10 февруари 2011 - 17:32
Отговори

vladkata снимка vladkata 10 февруари 2011 - 17:33

Едните са за помпата другите за поплавала.
Виж бушона!!
Мнението беше редактирано от vladkata: 10 февруари 2011 - 17:36
Отговори

icefire снимка icefire 10 февруари 2011 - 17:42

Бушонът е наред, аз от него запонах, но заправих да кажа.

Щом два от кабелите са за поплавъка, значи там трябва да има напрежение и като дам на контакт, ама то не става така...
Затова ме интересува по отделно кой кабел за какво е....
Отговори

vladkata снимка vladkata 10 февруари 2011 - 18:03

До колкото си спомням плюса е един .Поплавака е на някъв принцип като потенциометър с 2 пъпки и писти по които ходят в зависимост от положението на поплавъка ,но не се сещам за 2-ри плюс ,а даже и да махнеш бушона пак отчита бензина.
Отговори

iko_ снимка iko_ 10 февруари 2011 - 18:10

 icefire, на 10 Feb 2011, 17:42, каза:

Бушонът е наред, аз от него запонах, но заправих да кажа.

Щом два от кабелите са за поплавъка, значи там трябва да има напрежение и като дам на контакт, ама то не става така...
Затова ме интересува по отделно кой кабел за какво е....
Здравеи колега първо щом корсата е моно при даване на контакт помпата трябва да избучи за секунди ,второ като свалиш буксата ще видиш че е с5 крачета най отляво няма кабел следват тези запоплавъка и четвъртия ти е маса а петия фактически наи десния плюса, ако нямаш ток мажаш жапката тяе на няколко болта ще ги видиш ,махнеш ли я ще видиш едни релета едно от тях е за помпата но не си спомням кое затова ги провери.
Отговори

petkata снимка petkata 10 февруари 2011 - 18:30

син с червено и единият кафяв са за помпата и има напрежение само на стартер и при работещ двигател
Отговори

icefire снимка icefire 10 февруари 2011 - 18:45

Да кажа какво направих. Реших да видя изобщо помпата има ли дебит, затова развих маркуча за бензина преди дюзата и сложих там едно шише, докато приятелката ми върти стартера.. пълни се много бързо. Не съм засичал, но дебитът си е наред, определено. След като сгложих обратно кората отгоре на мотора и му закаих маркучите, реших в пристъп на отчаяние да завъртя... и тя запали... съвсем нормално, все едно никога нищо не се е случвало. Какво става е загадка.

Къде да й търся проблемът? В помпата май не е...
Отговори

petkata снимка petkata 10 февруари 2011 - 20:55

 Miracle, на 10 Feb 2011, 17:24, каза:

Аз преди имах проблем с помпата на мойта корса. Първо провери дали обувките на самата помпа и буксата дават контакт (намира се под седалката и под мокета), мойте бяха малко нагорели, замърсени и отпуснати, притисни ги малко клещите, второ, ако не се оправи от първото, вземи нещо тежко (аз взех един чук и с дръжката) и почукай на самия фланец на резервоара там където е захваната помпата, чукай ама не много силно да не го изкривиш! (при мен се оправи няколко пъти, само дето след това си купих нова помпа, майстора ми каза че един път като тръгне да прекъсва накрая изгаря!), ако не се оправи тогава търси другаде проблема!
Много е важно, ако караш на газ, да не оставяш колата без бензин, защото помпичката се охлажда с бензина който минава през нея! Надявам се да ти е полезна тази информация!


и аз имах този проблем и се оказа бензиновата помпа
Отговори

vladkata снимка vladkata 11 февруари 2011 - 11:15

Колега и мойта правеше точно същото и се ту пали ту не ,и като отворих резервоара се оказа ,че помпата протекла , но тече в резервоара и не може да направи дебит ,така че и от нея може да е . :mhihi:
Отговори

icefire снимка icefire 11 февруари 2011 - 15:49

 vladkata, на 11 Feb 2011, 12:15, каза:

Колега и мойта правеше точно същото и се ту пали ту не ,и като отворих резервоара се оказа ,че помпата протекла , но тече в резервоара и не може да направи дебит ,така че и от нея може да е . :mhihi:


Ами аз ще си имам вече едно наум за тази помпа, мога даже да си намеря отнякъде една резервна, че ако пак ми направи мизерия някъде на път да имам директно с какво да я сменя.
Отговори

icefire снимка icefire 15 февруари 2011 - 17:08

Тази сутрин се опита да стане същото, но този път колата запали, макар и трудно. Стартерът завъртя, колата заработи, но много лошо и на около 200 оборота/мин. След около 3 секунди тресене и прекъсване, оборотите се нормализираха и колата си заработи съвсем нормално.

Аз си мисля, че проблемът може да се крие в релето на помпата... защото със сигурност не се включва като дам на контакт, дори и за една секунда не се завърта. Буксата на помпата наистина е с 5 гнезда, като на петото няма кабел, т.е. на практика са 4.

Някой знае ли точно на кои кабели трябва да има напрежение при контакт? В моя случай, като дам на контакт няма напрежение на нито един кабел, като на синия с червено се появява напрежение само докато въртя стартера. Затова ме интересува на контакт докато е трябва ли някъде да се появи напрежение за няколко секунди.
Отговори

nayden снимка nayden 17 февруари 2011 - 11:09

Колега, имах подобен проблем и смених бензиновата помпата, но не се оправи. След месеци лутане и безброй диагностики, се оказа че буксата на датчика на двигателя е замърсена. Провери я, вземи си контактен спрей за почистване и я напръскай, може и да помогне.
Отговори

mystang_coby снимка mystang_coby 19 декември 2011 - 20:33

Колега, какво стана в крайна сметка. Намерили каде е проблема ?
Отговори

GoriLLaz снимка GoriLLaz 21 май 2016 - 10:51

Здравейте, количка е корса б x12xe и от месец ми прави мизерии, пали на бензин когато си пожелае тя, на газ пали без проблем, смених релето,но проблема остана някакви предложения от къде може да е другаде проблема (свещите са на 20 000км, горивния филтър е на 25 000км)?

Благодаря
Мнението беше редактирано от GoriLLaz: 21 май 2016 - 11:16
Отговори

sathv снимка sathv 21 май 2016 - 13:03

Бензинова помпа или ел.инсталацията до нея. Когато не пали премери налягането на бензина в рейката. Достатъчно е да натисниш иглата на вентила ако нямаш манометър.
Отговори

GoriLLaz снимка GoriLLaz 14 юни 2016 - 19:27

Помпата работи нормално, но когато не пали не стига ток до нея, колата е с обикновена газова, моля за идеи къде да търся проблема по ел. инсталацията може ли проблема да е някъде около газовата ?

Благодаря.
Отговори

GoriLLaz снимка GoriLLaz 28 юни 2016 - 11:53

Никой ли няма идея откъде може да е проблема?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg