Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с Климатика

benzy снимка benzy 31 юли 2020 - 23:03

Един офтопик, но нема се пуашиш (и аз съм като тебе аматьор), точно защото са професори решават наистина много проблеми. И са пичове! :beer: А винаги е по-добре да идеш при един можещ лекар да те овика и излекува, отколкото при някой любезен идиот, който да те погребе :)
Отговори

vesko7 снимка vesko7 01 август 2020 - 21:23

Колеги проверих всички възможни предпазители.Погледнах за този резистор за който колегата споменава под акомулатора но не видях такъв.И накрая нищо и половина.Ще чакам за съвети от други колеги които са имали проблеми подобни на моя за съвет.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 август 2020 - 21:08

Сори за спама, ама тук някой си напъва мозъка да помага, да мисли колкото може и то с добри чувства...
Би било добре да се пише за отправените проблеми. Какво и как е било!
Рядко са хората дето хулят и увикват...всичко е до обстоятелства, настроение и "упойка".
Поздрави и не се плашете да пишете????
Та от съпротивлението ли беше и топлеше ли колата в тия жеги?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 август 2020 - 21:18

Добре де, хайде да намерите релето, което получава сигнал от управлението в купето и с контактите си включва съединителя на компресора. Проверете дали това реле си получава командата от управлението когато трябва и какво става с него въобще.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 06 август 2020 - 19:08

Деба и модерни коли!Нека сега някой да каже кое е въпросното реле?
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 август 2020 - 21:18

На първата картинка пише че R7 е за компресора или за клаксона, на втората картинка казват че R12 е за подгряване на горивния филтър или за компресора. Може би в първия случай е за дизел а втория случай е за нормална кола :beer:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 август 2020 - 05:48

Да де, ама отгоре и на двете пише, че са за z17dtl :unsure:
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 август 2020 - 08:03

То и думичката "ИЛИ" стои много необикновено в електрическа схема, особено когато става дума за предпазители и релета. Явно схемата е доста неточна и всеобхватна.
А в моята Ауто-дата 3/18 го дават точно реле №7 от схемата на Иван, обаче е номерирано като 12. А релето №12 от схемата на Иван е номерирано като 9 и е за отопление на горивото.
И въпросът е колко са адекватни схемите които гледаме.
Мнението беше редактирано от Коцето: 07 август 2020 - 08:16
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 07 август 2020 - 08:35

Н-ките имат особеност-един или два панела с бушони според нивото на оборудване и годината на производство. Единият е до акумулатора другият в багажника. Като се търси схема за конкретен автомобил има значение точно годината. Астра-х класик е астра-Г. Не съм си на компютъра иначе щях да дам схема а не само принципни указания.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 07 август 2020 - 11:48

От изброените възможности за релето, при всяка една от тях може да се извади релето и да се окъси мястото на силовия контакт.
Мери се напрежението до компресора и т.н. Това важи и за дизел и за нормална кола :drinks:
И тук пак стигаме до способностите на собственика на колата и дали ще се сърди :unsure:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 август 2020 - 17:09

 dusty rain, на 07 август 2020 - 08:35, каза:

Астра-х класик е астра-Г.

Астра Х класик е Астра Х след 2009-та, когато вече се произвежда джейката. Произвеждат ги май до 2012-та.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 август 2020 - 18:02

А колата на колегата с какъв точно мотор е, коя година и колко kW е мотора?
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 07 август 2020 - 18:03
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 август 2020 - 18:09

Ето и три сайта за бушони и релета.
https://fusesdiagram...am-astra-h.html
https://fuse-box.inf...uses-and-relays
https://www.autogeni...se-box-diagram/
Това което видях набързо е, че асортимента е доста богат! :biggrin:
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 07 август 2020 - 18:11
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 07 август 2020 - 20:11

 ivan_pop, на 07 август 2020 - 18:02, каза:

А колата на колегата с какъв точно мотор е, коя година и колко kW е мотора?

Мотора е ясен от подписа, но другото само той си го знае(макар че и това е предположение) а ние трябва да хвърляме боб и кокалчета в опит да отгатнем.
Отговори

vesko7 снимка vesko7 11 август 2020 - 20:38

Няма нищо неясно колеги.Колата е Опел Астра 1.7 CDTI комби, Н, турбо дизел с двигател на Исузу пржшзведена е 2006 година с 5 скорости.По солата и двигателя нямам никакви проблеми много е икономична и пъргава.От м.Май ми спря да работи климатика.През м.Април му смених испарителя (радиатора на климатика) с нов и смених и фреона.Климатика работи малко и спря да работи.Оказа се ,че проблема е в ел.инсталацията на климатика.Нямам 12 волта на компресора.Провериха ми компресора като му подадоха 12 волта и той заработи.Проверих всички предпазители отпред в двигателния отсек и отзад в багажното отделение всички са в исправност.Замених реле №7 от първата картинка от един колега който уж било за компресора но проблема си остана.Парното ми много хубаво работи но само на отопление.Релето го взех от същия модел кола. Това е положението с моя климатик.Няма оправяне,дяволска работа.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 август 2020 - 23:57

Ммда, това е положението. Ама е така и не е така. Мотора, за който си писал, има четири варианта в годините около производството на тая астра. Всеки вариант е със свой собствен код на мотора. Сега нали стана ясно, че така написаното не дефинира мотора. Затова трябва кода.
Според кода на мотора има различни варианти на схемата. Според годината на производство и нивото на оборудване също има варианти. Намерете релето, за което колегите горе са дали информация, и го пробвайте. Има варианти, да, но можете да го откриете кое е. От телефона или компютъра няма кой да го намери кое е това реле на твойта кола при наличието на поне пет възможности в зависимост от какво ли не. Тая задача остава за вас, няма как.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 август 2020 - 08:01

Добре де, набеждаваш някое реле. Махаш го от мястото му. Като си на контакт окъсяваш местата на силовия контакт / на самото табло/ и гледаш-чуваш компресора.
Или мериш кой проводник от кабела при буксата на компресора е минус.
По другия трябва да дойде +.
Поне намери кое е релето...
Или по-добре си намери електричар.
С две думи: търсиш проблем с кабел от таблото до компресора, проблем с релето, проблем с това което командва релето /датчик, датчици, бутони, фреон.../
Отговори

Коцето снимка Коцето 12 август 2020 - 08:28

Цитат

Няма нищо неясно колеги

Е като няма защо проблемът не е отстранен?
Оплакваш се от форума и съфорумниците но явно "повредата" е в теб, виж кога ти е последния пост в темата > 01.08.20. < след това няколко колеги са си направили труда да ти отговарят, дават насоки, търсят схеми и .... изобщо да си губят от времето за да ти помогнат, а ти как отговори на тези колеги? с неуважение отдели от ценното си време чак на десетия ден > 11.08.20. <. И какъв ти е отговора?- "няма нищо неясно".
Сори, не заслужаваш дори внимание, сега ясно ли ти е?
ПП - Ако и след обясненията на колегата Стаевски не можеш да се оправиш ясно е че, нищо не ти е ясно, капиш?
Мнението беше редактирано от Коцето: 12 август 2020 - 08:34
Отговори

vesko7 снимка vesko7 13 август 2020 - 06:13

Ей колега Коцето (ветеран) да не бида си адвокат.Много бързо се палиш.Аз си написах проблема във форума за да може някой да ми помогне.Нито съм се правил на голямата работа ,че разбирам нито съм обиждал някой като теб.Давай го по спокойно.Ако не можеш да помогнеш по добре си трай а не да ме поучаваш какво трябва да правя.Капиш.
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 август 2020 - 07:44

Цитат

Сори, не заслужаваш дори внимание!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg