Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Мнение за Opel Zafira A 2.2i 16V 147hp

sagruob снимка sagruob 24 октомври 2019 - 09:23

Здравейте,

Моля за мнение от хора с опит за този автомобил и по-конкретно бензиновия мотор 2.2 147. Има ли някакви детски болести, двигателят надежден ли е и като цяло какво да гледам при евентуална покупка?
Търся си малко по-голям автомобил и тази зафира е един от вариантите. Предпочитам голям бензинов двигател, по възможност непретенциозен и с евтина поддръжка.
Отговори

Коцето снимка Коцето 24 октомври 2019 - 12:05

Пишеш в търсачката горе > мотор Z22SE < и четеш цяла седмица за всички болести на посочения мотор.
Най-общо - мотора е с верига, по-точно две, цената на целия ангренажен комплект с гарнитурите е от 500 до 750 лв. зависи от къде ще се намери. Газифицира се лесно, надежден при условия че е поддържан правилно.
Детски болести - ангренажната верига се разтяга до към 100к километра и се сменя задължително към 130 най-много, ако е преди 2005 година има конструктивен проблем с обтегача на веригата и е възможно да прескочи няколко зъба на студен двигател и стара верига. Новите ангренажни комплекти се продават с подобрен обтегач и този проблем е забравен. Мотора по рождение си гори масло, някой екземпляри (особено тези до 2005г.) са си доста алчни към маслото. Ранните екземпляри са без дебитомер, следващите са с дебитомер и работят само с оригинален.
С две думи, ако попаднеш на поддържан мотор ще е добре, ако ти се случи такъв на който само е опреснявано маслото с доливане и не е сменяно по 30к километра ще страдаш.
Успех, и късмет!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 октомври 2019 - 12:18

Да, всичко горе е описано добре. Аз лично не бих ти го препоръчал , защото всеки, който е имал такъв мотор и е писал за него тук във форума, е ревал от лапачка на масло, някой даже безуспешно са го ремонтирали(казват че започнал още повече да гори масло). Други даже са се срещнали със счупването на двигателя. Вероятността да попаднеш на "поддържан мотор" както се изразиха горе, е минимална.
Да, наистина изглежда много примамливо този двигател, като големина, като мощност, но..... не държи на НЕподдръжка. Както се казва в едно предаване "Съжалявам от мен има НЕ".

Ако питаш мен, вместо 2.2, едно 2.0 турбо е по-добре сякаш. Това е OPC, по-скъпи са нещата(което ти не искаш), но вярвай ми ще имаш усмивка на лицето.

Средният вариант е 1.8 125-ца. Това аз му казвам "златната среда".

Решавай, гледай, пробвай и вземай. Успех и от мен.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 октомври 2019 - 12:32
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 24 октомври 2019 - 19:50

 Д-и-м-о-в, на 24 октомври 2019 - 12:18, каза:

Други даже са се срещнали със счупването на двигателя.


Аз съм един от тези, дето страдаха от този шиб@н двигател, защото счупи сегменти, надра блока и стана мазало. А преди това гореше масло като ламя. Бягай надалече от този двигател- пълна недомислица е!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 октомври 2019 - 20:33

Аха, ето появи се и човек, който е изпатил от тоя двигател. Сигурно рано или късно, всички екземпляри от него стават така.

Затова "бате по-добре недей".... се пееше в една песен. Има двигатели, които с времето са се доказали, но този не е от тях, за съжаление или не.

А защо не минеш на Зафира Б, там има 1.8 140 коня, както и 2.0 турбо 200 коня на обикновена версия(тоест не е OPC)

Ето:
https://www.cars.bg/...9cd0f5e097a8960

https://www.cars.bg/...97fce0464341b31

Какво й е ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 октомври 2019 - 20:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg