Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

riba72 снимка riba72 07 март 2020 - 16:45

Здравейте колеги!ето го и моя проблем: мотора е z17dth Астра 1.7 cdti от няколко дни когато загрее колата започва да се чува странно импулсивно свирене при двигателя което при леко увеличение на оборотите се усилва и после намаля.по слух идва от зад на двигателя и по точно около гнп то.пали без проблем и при студен мотор го няма този шум,само като загрее.като начало съм сложил 1л.двутактово масло на пълен резервоар.не показва грешки.какво ще ме посъветвате?явно за момента повредата е механична все още.помагайте.от Бургас съм
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 март 2020 - 16:53

Гледам, че си регистриран още 2018-та година и явно досега не си прочел правилата на форума, в който си се регистрирал, с регистрацията си се задължил да ги спазваш. Защо ли? Ами какво общо има проблема ти с темата, в която пишеш? Нищо!
Мнението беше редактирано от tisho.74: 07 март 2020 - 16:54
Отговори

М В М снимка М В М 01 август 2021 - 22:52

Здравейте,моля ако някой знае за сервиз или човек разбиращ от Гнп на Y20DTI Зафира от Пловдив
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 16 март 2022 - 09:50

Здравейте. Някой случайно да знае ,откъде мога да си купя ремонтен комплект уплътнения за Bosch VP44, и за по старите модели помпи,вообще къде се продават такива неща ?? Благодаря
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 16 март 2022 - 22:41
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 март 2022 - 09:55

най малкото в ebay
https://www.ebay.com/itm/171287508488
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 16 март 2022 - 11:41

Преди повече от 10 години моята я правиха в ФЛЕКСАУТО на Кукленско шосе зад сградата на бившата АВТОЕЛЕКТРОНИКА досега работи без дертове за съжаление нямам контакт на сервиза.Успех в ремонта.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 16 март 2022 - 21:38

Реших аз да си подменям уплътненията, но нямам индикатор за центровката после и май ще заминава на майстор в София.Тука на нашите капацитети им нямам много вяра, че ще я направят читаво, така че другата седмица ще я пращам за София. Между другото на колко мм предварение я дават тази помпа, някой казват 0.8, други 1.0 мм. Някой да знае колко е точно??? Поне така ми каза един тукашен майстор на помпи. Обаче след малко четене , разбирам че от шайбата отпред не се задава аванс.Шайбата се фиксира на определена позиция, а електро-клапана на буталото върши всичко.Пък този човек твърди че и от шайбата се задава.Малко ме съмнява да е така.На кой да вярваш?
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 17 март 2022 - 17:00
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 19 март 2022 - 22:36

 Ванко 1, на 16 март 2022 - 21:38, каза:

Реших аз да си подменям уплътненията, но нямам индикатор за центровката после и май ще заминава на майстор в София.Тука на нашите капацитети им нямам много вяра, че ще я направят читаво, така че другата седмица ще я пращам за София. Между другото на колко мм предварение я дават тази помпа, някой казват 0.8, други 1.0 мм. Някой да знае колко е точно??? Поне така ми каза един тукашен майстор на помпи. Обаче след малко четене , разбирам че от шайбата отпред не се задава аванс.Шайбата се фиксира на определена позиция, а електро-клапана на буталото върши всичко.Пък този човек твърди че и от шайбата се задава.Малко ме съмнява да е така.На кой да вярваш?

След глупостите дето ги пишеш в темата за ЕГР малко ми трябва да не ти отговоря, ама все пак ще.
Помпата затова е електронна, аванс е фиксиран! Който спори не познава системата. Има си комплект фиксатори които се ползват за зацепване на веригата. Нищо не нагласяш откъм аванс.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 21 март 2022 - 10:35

 dimitarmark, на 19 март 2022 - 22:36, каза:

След глупостите дето ги пишеш в темата за ЕГР малко ми трябва да не ти отговоря, ама все пак ще.
Помпата затова е електронна, аванс е фиксиран! Който спори не познава системата. Има си комплект фиксатори които се ползват за зацепване на веригата. Нищо не нагласяш откъм аванс.


Благодаря ти.И аз си мисля ,че е така. Защо да са глупости?? Опитвам се да стигна до истината.В момента правя основен ремонт, за това че колата посети сервиз преди време. Сега на кого да се жалвам??Минали са 3 години. Повече как да опра до такива услуги.Опитвам се сам да се спрявя, до колкото мога.Не съм профисионалист в тази свера, но горе долу се сещам от някой неща.В България, ако не си отваряш очите и акъла ,има доброжелатели които ще ти ги отворят.Еденици са хората които държат на думата си, повечето са шмекери, търсещи лесни пари.Измамата стана нещо като поздрав, например добър ден. Няма държава, да бутнат 10 такива за по 10 години в пандиза и другите ще се научат, много бързо. Тука запитах един помпаджия за ремонт на помпата, като му казах да ми даде после сменените части, това естествено го ядоса и ме отпрати, а искат по 100лв само да я качат на стенда. За друго да не говорим ако се сменя.Това са селски изпълнения, а сме тръгнали европа да гоним. Ако се чудите как се прави сервиз за 5 милиона за няколко години,не е нужно много да мислите, е от такива като нас. Сега в мътната вода ако не се хваща риба , кога??? Докато няма възмездие ще е така.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 21 март 2022 - 11:01
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 март 2022 - 12:21

Според теб , защо я "качат на стенда"? Точно тоя стенд ти не можеш да го заместиш след като си разглобил и си сменял уплътнения. Трябва да се центрова наново и да се запишат корекциите в електрониката. Иначе цялата работа отива на кино. И тези "100 лева" могат да ти костват много повече после(неправилно впръскване, неправилно дозиране... и не се знае още какво)

Шайбата се завива в дадено положение така, че след това да може всичко да съвпадне при монтирането и центровката на целия мотор. Никаква шайба не се пипа.
А относно инструментите - аз си патих от тях, добре, че не бяха толкова НЕдобре направени, че чак да ми разместят дотам центровката, че да удари клапани. Това поне съм благодарен. Наложи се да търся оригинална част за зацепване и добре, че намерих.
Затова, много внимавай с тия боклуци на пазара, особено това, което се слага на мястото на вакуумната помпа да заключи разпределителния вал.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 март 2022 - 12:30
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 22 март 2022 - 06:03

На практика тази помпа не трябва да се разглобява цялата за смяна на гарнитури. Има само три о-пръстена на главата отпред, и другото е външно.Ако си е работила преди ,няма смисъл да се пипа електрониката, според мен ,все пак се отваря само механично.Центровкта може да избяга с малко от свалянето на датчика с лентовия кабел, но това няма да е проблем който да ти счупи мотора.Комплект гарнитури струва 50 лв. И работата е 1 час максимум, барабар с проверката на стенда. Някой капацитети в бранша , за това нещо искат по 300-400лв.Ако има друго се заплаща допълнително.И Колега кое според теб са глупости, които съм писъл там. Конкретно какво не е така? Малко са коректните хора,майстори на помпи, почти всички лъжат.Колко хора разбират от това?? Клиента плаща като поп и скляпа.Трябва да има затвор за такива измами.Бягайте далече от прехвалени сервизи в интернет.Точно там жилят качествено. :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 31 март 2022 - 17:33
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 03 април 2022 - 07:59

Оказа се че софиянци са най -алчни и навсякъде искат по 300-400лв за тази процедура. За един час работа си е ебаси далаверата.Купих си комплект гарнитури, ще си ги сменям аз и после ще я дам само да я проверят за 50 лв , тука при един човек и се надявам да се получи. И не им се вързвайте на тези измамници за програмиране и тем подобни глупости. Ако електрония блок работи както трябва не трябва нищо да се пипа там.Всичко е фиксирано.Хубаво е да се провери и клапана за ниското налягане,защото ако налягането е по ниско ,също и ако смуче въздух от някъде,намалят цикловите порции гориво и двигатела работи с по бедна смес, от което пада и вървенето. Ако ви дава някакви грешки, винаги повредата е в блока, двата соленоидни клапана и датчика с лентовия кабел, това НЕ зависи от механиката на помпата.Отваряйте си акъла ,че има такива тарикати, че ще ви отворят очите срещу няколкостотин лева. :icon_wink2: Славата на измамниците в този бизнес не трае много дълго, и бързо се принизяват.И друго.Крайните транзистори в електронния блок горят най вече, като падне напрежението в ел.мрежата.Тъй като там са мосфет-транзистори,тези които са запознати с електрониката , знаят че при мосфетите при по ниско напрежение на гейта , транзистора влиза в активен режим, и почва силно да грее, от протичащия ток. И така гори. Това става обикновенно при продължително въртене на стартер, или неизправен генератор. Демек когато падне напрежението под определен праг. Никой не пише, явно всички сте си сменили помпите с механични вече. :icon_razz2: Ако електрониката ми създаде някакви проблеми за напред, и аз ще я сменя с механична.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 03 април 2022 - 08:45
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 април 2022 - 10:26

С толкова малко избягва центровката, че започна да ми гори 40% повече на празен ход. Колкото и механично да я разглобиш, задължително на стенд после. А извадиш ли пък датчика - забрави без стенд.

Каквото и да мъчиш да правиш, няма да е като преди и няма да е като стендована.
И нищо не е фиксирано, в ел блока стендът записва корекции и фази.Затова при разглобяване и пипане на датчик се прави стенд.

И друго, нищо общо защо гори транзисторът. Електрониката на помпата има Стабилизатор на 5 волта и я боли хея колко е "напрежението в мрежата". Гейтът се управлява от електроника, която е със стабилизирано захранващо напрежение.
Tранзисторът гори, защото клапанът (намотката му се опича и или окъсява някъде и създава и допълнително капацитивно натоварване, освен активно. И от там нататък прегряване и БУМ! Активен режим и напрежение на гейта са глупости. Освен това, 100% са предвидени и резистор с капацитет на гейт към земя така, че няма как да изпадне дори в автогенераторен режим.На гейта няма напрежение по-голямо от 5 волта, защото чипът , който има в електрониката се захранва на 5 волта, а от него излиза управлението за крайния мосфет. Дрейнът му е свързан чрез клапана на захранващото напрежение, но не и гейтът. Там няма 12+ волта.

Аз съм си сменил помпата с оригинална за 259 евро тогава(но +200 евро заради бутаната стара помпа, моя грешка, че някой изобщо бута там) и сега всичко е 6+ и не се главоболя вече колко месеца наред стана, като теб. Явно не знаеш, че евтиното излиза скъпо - ще го научиш по трудния начин.

направи справка от характеристиките на оригиналния транзистор на Fairchild(не в този корпус, разбира се)
https://www.onsemi.c.../fdb44n25-d.pdf
Виж какво максимално напрежeние има Гейт-Сорс за "активиране" и ако искаш да спорим още :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 03 април 2022 - 15:38
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 03 април 2022 - 19:40

Колега, на мосфет-транзистор праговото напрежение на отпушване е 3-4волта. При 5 волта на гейта ,транзистора грее като печка,защото е в активен режим. И при малко по голям ток гори бързо.За това недей да спориш.Тези транзистори там работят в ключов режим.В активен ще пропуска малко ток и ще изгори от големия пад на напрежение върху него.Клапаните се управляват с широчина на импулсите.Не съм мерил колко е напрежението там ,но с 5 волта е абсурт да работи, трябват минимум 10волта.И виж по добре каталозите на транзисторите, защото аз постоянно ги гледам. :icon_razz2: Това горе дето си го писал вообще не е вярно, това показва че електрониката ти е малко чужда. Поздрави
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 03 април 2022 - 19:52
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 април 2022 - 19:57

Поне едно ограничение по ток да бяха вкарали със записване на съответната грешка де...
На мен ми изгоря транзистора от окъсени кабели поради разпаднала се изолация - горния клапан.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 април 2022 - 20:47

 Ванко 1, на 03 април 2022 - 19:40, каза:

Колега, на мосфет-транзистор праговото напрежение на отпушване е 3-4волта. При 5 волта на гейта ,транзистора грее като печка,защото е в активен режим. И при малко по голям ток гори бързо.За това недей да спориш.Тези транзистори там работят в ключов режим.В активен ще пропуска малко ток и ще изгори от големия пад на напрежение върху него.Клапаните се управляват с широчина на импулсите.Не съм мерил колко е напрежението там ,но с 5 волта е абсурт да работи, трябват минимум 10волта.И виж по добре каталозите на транзисторите, защото аз постоянно ги гледам. :icon_razz2: Това горе дето си го писал вообще не е вярно, това показва че електрониката ти е малко чужда. Поздрави


Ти или си сляп или се правиш на сляп
Има 1000 вида мосфети и не говори на човек, завършил и занимаващ се точно с електроника, че ми е чужда.
Дал съм ти официален документ от производител. И не е случайно, че ти казах да си направиш справка!Най-много обичам когато някой се прави на по-голям специалист от FairCHILD(по настоящем ON-semi). Чети бе човек! Там пише, максимално напрежение за отпушен транзистор Vgs - 5.0V, минимум 3.0. Той може да издържи и 30 волта(пише го), но това не значи, че толкова трябва да му подаваш.

Ти се правиш на много голям разбирач, затова и си дониикъде още. От половин година все оправяш, все сменяш, все шкартираш и накрая "що не върви". Ми щото много знаеш - затова.
Тоя транзистор работи в импулсен режим, защото на входа му идват правоъгълни импулси с различно запълване.
Какви активни режими какви 5 лева ми дрънкаш...
Като не разбираш нещо, по-добре не го барай. И друг път гледай хубаво! Дал съм ти спецификация (пак да повторя) на оригинала, който слагат в помпата, самоче не е в 252 корпус, а специално изработен само кристал, който залепят на корпуса на помпата..
Не ми разказвай приказки от 1001 нощ.

Мосфетът колкото повече напрежение му подаваш на гейта, толкова по-голям ток тече през него. Така , че твоите теории за как греел като печка уж при 5 волта отиват в кофата. Тогава при 10 волта какво трябва да прави? Да ври ли?

Аз му обяснявам, че от цифрова електроника(процесор някакъв) няма как да излиза повече от 5 волта, защото се захранва на толкова, той пак ми обяснява, как ми било чуждо...
Даже и графики не можеш да четеш. Долу на едната графика ясно показва, че при повече от 25 градуса на кристала, при 6.5 волта си вече на ръба на максималния му ток(25 ампера).
А при 150 градуса, даже на 6 волта си вече на максималния му ток.
Кой му е чуждо не разбрах само..

Искаш ли да отговориш на един въпрос: Защо не всичките мосфети стават като ги сложиш? Едни казват с IRFZ44 не става, друг казва, че с 2905 на еди коя кола не работи добре. Друг казва, че с 3705 работи... Защо?

Да ти отговоря, защото различните транзистори, имат и различен праг на насищане за необходимия ток. и Ако IRFZ44-ката иска 7 волта за да отиде на 15 ампера примерно, няма как да работи добре в тая помпа(примерни цифри само, за да онагледя казаното).

Друго искаш ли да ти обясня? НА празен ход с всичко друго изключено, съм мерил консумация от акумулатора и даде 11 ампера. Това е харченето на помпата+ компютъра, електрохидравликата, табло, ... Не помня колко харчеше хидравликата без да се върти волан, но някъде 5-6 ампера беше. Което идва да покаже, че помпата харчи някъде към .. да кажем 4 ампера. Айде сега по оная графика същата, да ми кажеш колко волта трябват за да имаме ток през дрейна 4-5 ампера. Много "разбиратели"(по Валери Божинов), ей...
Пак да кажа, импулсен режим. Защото да харчиш 4 ампера постоянно и импулсно, са две различни неща, водещи до две много различни натоварвания, съответно до две много различни греения!

Що си мислиш, че тоя транзистор го дънят на 20 ампера? Няма такова нещо. Оригиналният е макс 25 и трае по 250 000-300 000 км.



Към колегата Стаевски: Ако сложат орграничение, има опасност да се навреди на режима, коагто стане нещо с клапана(соленоида му). така или иначе няма да работи коректно, явно затова няма. А и да бяха сложили, това значи обратна връзка по ток към процесора, става излишно. Аз затова обяснявам, че клапанът не толкова от активното натоварване, колкото от капацитивното се получава така(тия транзистори не обичат капацитивен товар). Това не е биполярен, където много много не го бОли, дали ще го натовариш с голям капацитет или не.
Затова да изгаря, сменяш клапан и транзистор и си ти.
Аз съм казвал, че едни през два гаража, 4 пъти сменяха транзистор на една Зафира в рамките на месец и половина. Казах им още втория път да сменят клапана(не чуват). На 5-тата смяна гледах, че и клапан носеха. Повече не се върнаха да сменят транзистор.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 03 април 2022 - 21:46
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 03 април 2022 - 22:05

Недей се засилвай толкова де. :icon_razz2: Соленоида е намотка бе Колега, какъв капацитивен товар те гони?? И gate thereshold voltage е праговото напрежение на отпушване транзистора, от там нагоре почва да провежда ток през дреин -сорс.Точно там е написано 3-5 волта.Всички транзистори минават през линеен режим докато стигнат до насищане.Прагово напрежение значи, че под това напрежение на гейта транзистора е запушен.Когато премине прага от 3-5 волта ,тогава започва да се отпушва , но минава през линеен режим преди да стигне до наситено състояние.С напрежението на гейта определяш в кой режим да работи. В ключов режим трябва да е напълно отпушен или напълно запушен, тоест 0-10 волта.Има друга причина там да не става всеки транзистор,но не ми се пише.Няма смисъл да споря.Лека Вечер.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 04 април 2022 - 07:46
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 04 април 2022 - 07:28

 Д-и-м-о-в, на 03 април 2022 - 20:47, каза:

Ако сложат орграничение, има опасност да се навреди на режима, коагто стане нещо с клапана(соленоида му). така или иначе няма да работи коректно, явно затова няма. А и да бяха сложили, това значи обратна връзка по ток към процесора, става излишно.

Тъй де, ограничение по ток и писане на грешка със светеща лампа на таблото.
Ама тяхна си работа, да не спамя повече.
Отговори

steve b снимка steve b 04 април 2022 - 08:51

Този транзистор в случая работи в активен режим. Има си обратна връзка по ток - максимума е около 18А. И понеже работи в такъв режим е доста температурно натоварен. С времето(километрите) от температурните разширения се отлепя кристала от охлаждането. Без охлаждане вдига температура , самоотпушва се , тока става некотролируем и ...мяу. Има много случаи когато транзистора е останал здрав но само се е отлепил - ефекта е същия / оставаш на пътя !
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 април 2022 - 09:25

И като има обратна връзка , що не сработва?
Току що потвърди, че не е виновен самия транзистор, а изборът на техническо обезпечение.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 април 2022 - 09:50
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg