Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Схема ел. стъкла Опел Астра

villain снимка villain 04 май 2007 - 14:53

Пиша тази тема, за да помогна на хора тръгнали по моя път :b070:

Реших да направя и на моята кола Opel Astra Caravan 1995г. ел.стъкла. Купих си машинки, копчета, ел.инсталацията във вратите та дори и корите от колегата _skruj_ (много точно момче). Преди да ги купя изчетох всичко що е написано по темата ел.стъкла във форума и въпреки, че е писано толкоз много има неща които не са така:

1. Ел.инсталацията за ел.стъкла не е прокарана фабрично на всички модели след 1993 г. Моята е също един от примерите. Ако няма фабрично сложени ел.стъкла то най-вероятно няма и инсталация за тях.

2. Самите моторчета за ел.стъклата са 2 вида. Едните са без комфорт модул (до февруари 1993) и с комфорт модул (от март 1993). Ел.инсталацията е малко по различна за единия и другия вид.


За слагането на самите машинки е изписано страшно много. Има и доста схеми, но нито една не проработи при мен. Всичките са за стария модел (без комфорт модул) а мойте машинки и инсталация във вратата е с комфорт модул и познайте дали проработи.

За това ще опиша прекарването на инсталацията до вратите (за което няма подробно писано)

Преди да започна отидох в магазина и купих 12 метра кабел 1.5мм и 10 кабелни обувки от малките - за да могат да влизат в буксата. Отрязах в къщи 5 парчета кабел по 1.80м. и 3 парчета по 0.40м. Обвих ги с изолирбанд така че стана един по-дебел кабел с 5 жила. Прокарах го под таблото, гумения маншон на буксата. Сложих кабелните обувки от едната страна после от другата и ги наредих в буксата по долната схема. (докато я нарисувах с буксите ми се взе акъла) Свалих таблото с бушоните (на 2 винта е все пак) и вързах трите кабела отзад, че отпред е много цигански. Работата стана но докато открия кой кабел къде е в буксата, и кое как се свързва ми отне доста време, и за това го публикувам тук та да не се мъчи някои като мен.


Ето я и дълго рисуваната от мен схема :first: - дано да я разберете :icon_cry:


Публикувано изображение



Надявам се че на някой все ще му е от полза.
Отговори

tena снимка tena 04 май 2007 - 15:22

Браво! Полезно!


Лека и безаварийна!!!
Отговори

skakaletca снимка skakaletca 04 май 2007 - 16:26

колеги и аз минах през същото изпитание и горе долу оправих нещата. имам сааааааааааамо няколко въпроса. първо машинката на дясната врата има малък проблем , счупен е куплонга в който влиза буксата, от него излиза 6 пина а буксата въобще я няма и незнам как да я вържа а на лявата пак ми излизат 6 пина обаче кабелите са 5. и защо всеки път след като запаля за да ми работи "комфорта" трябва да задържа бутона няколко секунди в посока нагоре за да роботи иначе неще докото я загася и после наново :2angry1:
Отговори

villain снимка villain 04 май 2007 - 22:13

skakaletca, на May 4 2007, 04:26 PM, каза:

колеги и аз минах през същото изпитание и горе долу оправих нещата. имам сааааааааааамо няколко въпроса. първо машинката на дясната врата има малък проблем , счупен е куплонга в който влиза буксата, от него излиза 6 пина а буксата въобще я няма и незнам как да я вържа а на лявата пак ми излизат 6 пина обаче кабелите са 5.  и защо всеки път след като запаля за да ми работи "комфорта" трябва да задържа бутона няколко секунди в посока нагоре за да роботи иначе неще докото я загася и после наново :2angry1:
 


Свързването на машинката с кабелите, които излизат от копчето, е следното:

Машинка:
4.Кафяв ---- (-12)
3.Син+червен
2.Сив+Зелен
1.Червен+Жълт ---- (+12 постоянен)

Важни са 4 и 1.

Комфорта:

Забележи на схемата, която публикувах, че има два + 12В. Единият (15) не е постоянен и го има само при завъртане на ключа. На схемата той захранва единствено копчетата и светодиодите. Другият +12В (30) е постоянен - не зависи от положението на ключа. Той захранва електромотора и паметта на комфорт модула. Ако след като си изгасиш колата прозорците са вързани към алармата и я включиш, прозорците се вдигат догоре.
Така че промени мястото от където машинките взимат +12В (да има постоянно напрежение)
Отговори

villain снимка villain 06 май 2007 - 21:31

skakaletca, на May 4 2007, 04:26 PM, каза:

колеги и аз минах през същото изпитание и горе долу оправих нещата. имам сааааааааааамо няколко въпроса. първо машинката на дясната врата има малък проблем , счупен е куплонга в който влиза буксата, от него излиза 6 пина а буксата въобще я няма и незнам как да я вържа а на лявата пак ми излизат 6 пина обаче кабелите са 5.  :2angry1:
 


Това са номерата на пиновете в твоя случай. Номерата ги пише не на счупената ти букса, а на тази където е кабела и влиза в тях.

Публикувано изображение


Успех и дано да съм помогнал :b070:
Отговори

OPEL_KADETT снимка OPEL_KADETT 06 май 2007 - 21:44

А какво ще рече комфорт модул?Мойте на шиофиорската врата като го задържа малко бутона и се дига или сваля,а на другата не е така.Трява да го държа докато се дигне.Това нормално ли е или има проблем?
Отговори

skakaletca снимка skakaletca 06 май 2007 - 22:18

villain, на May 6 2007, 09:31 PM, каза:

skakaletca, на May 4 2007, 04:26 PM, каза:

колеги и аз минах през същото изпитание и горе долу оправих нещата. имам сааааааааааамо няколко въпроса. първо машинката на дясната врата има малък проблем , счупен е куплонга в който влиза буксата, от него излиза 6 пина а буксата въобще я няма и незнам как да я вържа а на лявата пак ми излизат 6 пина обаче кабелите са 5.  :2angry1:
 


Това са номерата на пиновете в твоя случай. Номерата ги пише не на счупената ти букса, а на тази където е кабела и влиза в тях.

Публикувано изображение


Успех и дано да съм помогнал :b070:
 

колега имаш каса :25: :25: :25:
Отговори

sdan снимка sdan 23 март 2009 - 17:10

Здравей колега,

Намерих твоята много полезна тема за монтажа на ел. стъклата. Аз си имам ел. стъкла, но от няколко месеца лявото (при шофьора) спря да работи. След няколко опита разбрах, че всичко си е здраво, но се губи постоянното захранване +12 V на лявата машинка. Гадния номер е че мултицета го показва, но като се натовари (като цъкнеш някое от копчетата) изчезва - пада до нула. Значи лош контакт. Работата е там, че не знам къде са проклетите куплунзи, а не ми се иска да разглобявам цялата кола за това. Освен това, от известно време нямам захранване на запалката за цигари, а радиото свири само като пусна фаровете :)))
Ще ти бъда благодарен, ако можеш да помогнеш, къде да ги търся тия куплунзи.
Отговори

Katil снимка Katil 23 март 2009 - 19:39

 villain, на 04 May 2007, 02:53 PM, каза:

Свалих таблото с бушоните (на 2 винта е все пак) и вързах трите кабела отзад, че отпред е много цигански.

http://www.picvalley...2/17999_791.JPG


Колега бих предложил един начин без да сваляш таблото с бушоните. На повечето коли е изкаран кабел на таблото с бушоните, но бушона го няма. Та миълта ми е къде се намира краят му
- махаш пластмасовия праг, под него има една голяма букса с кабели, замерваш с мотоцета и намираш кабелчето. Само слагаш една буксичка.
Отговори

calibraa23 снимка calibraa23 26 май 2010 - 22:11

колеги нека които знае как става фокуса със свързването да помогне,че си взех всичко което ми трябва но сега нещо когато натискам бутона за надолу и нагоре нищо не помръдва явно някъде не съм свързал нещо правилно
:mhihi:
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 27 май 2010 - 18:51

Почваш червен +
черен + през контакт(влиза и в моторите и към бутоните)
кафяв
какмо толкова сложно има
Отговори

borro снимка borro 27 май 2010 - 23:14

 calibraa23, на 26 May 2010, 22:11, каза:

колеги нека които знае как става фокуса със свързването да помогне,че си взех всичко което ми трябва но сега нещо когато натискам бутона за надолу и нагоре нищо не помръдва явно някъде не съм свързал нещо правилно
:newsm05_41:


Има една схема за връзване стъкла на вектра/калибра. Може да се намери в ръководството на Аутопойнт за съответната кола. Може и тук да я има, даже съм сигурен. Потърси я.

Отговори

calibraa23 снимка calibraa23 30 май 2010 - 19:19

мерси колеги за инфото,поставих ги вече и мноо се кефя на новата ми придобивка.и един съвет от мен следете кабелите
:newsm05_41:
Отговори

mart0f3na снимка mart0f3na 14 март 2011 - 18:40

А извинявайте за тъпия въпрос но.. не може ли да се вържат директно към акомулатора тия машинки? примерно ако не искам тия "комфорти" глупусти просто да работят?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg