Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

ел. огледала на Вектра Б

SKOFIELD** снимка SKOFIELD** 16 април 2009 - 21:00

http://www.youtube.c...h?v=lg7f9qNHNww според вас как трябва да изгледжа моторчето, което ще ги задвижи :? Или идея от какво друго огледало да взема :?
Мнението беше редактирано от SKOFIELD**: 16 април 2009 - 21:01
Отговори

mileff снимка mileff 16 април 2009 - 22:28

Мнооого добре измислено... впечатлен съм...
За мен въпросителните са две
1) Какви моторчета биха могли да се използват
2) Какво ще ги управлява - алармата?

Ако някой има идея да сподели, темата е много интересна


П.С. А моторчета от ел. антена?!? Достатъчно мощни са и са достатъчно малки...
Но остава въпроса какво ги управлява...
Мнението беше редактирано от mileff: 16 април 2009 - 22:34
Отговори

Maiky снимка Maiky 16 април 2009 - 22:49

Остави какво ги управлява, важно е на какво се държат огледалата. Виж как се движат около оста! А тая аларма е много интересна, веднага след вкл. дава сигнал към огледалата! Сгъването лесно, после обръща сигнала и ги отваря. По интересно ми е как знае мотора кога да спре. :icon_wink2:
Отговори

mileff снимка mileff 16 април 2009 - 23:04

Абе въртенето около оста е лесна работа. Вече имам идея как може да се направи това.
Сега като се замисля моторчетата от ел. антена са наистина съвсем подходящи за целта. (+релето което управлява самата антена)
Идеята е следната - заключваш колата и алармата ако има допълнителен канал подава 12В към моторчето. (при ел. антената аналогията е същата - ЦД-то подава 12В и антената се вдига). Моторчето завърта и огледалото се прибира. Отключваш колата - алармата спира да подава ток и моторчето се завърта в обратна посока. По този начин огледалото се връща в първоначалната си позиция. Единственото което ме притеснява е как може да се скъси интервала през които моторчето на ел. антената се върти.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 17 април 2009 - 10:19
Отговори

Maiky снимка Maiky 16 април 2009 - 23:06

Намери едно огледало донор и действаме за проба веднага! Имам идея как да му ограничим оборота на завъртане! ВЪпроса е само как спира подаването на ток към мотора когато достигне позицията си!
Отговори

oci снимка oci 16 април 2009 - 23:34

Добре де, а самото огледало може ли да се върти така около оста си? То ако може да се върти около оста си, после моторчетата с повечко труд(и много неуспешни проби :icon_wink2: ) ще станат. Пък и мисля че имам едно огледало за донор, само не знам има ли разлика преди и след фейс-а, че донорското е от преди.
Отговори

mileff снимка mileff 17 април 2009 - 06:46

 Maiky, на 17 Apr 2009, 12:06 AM, каза:

...ВЪпроса е само как спира подаването на ток към мотора когато достигне позицията си!


Със същото реле както при ел. антената, само че тук времето на подаване на ток ще трябва да е например 3-4 сек. а не 15 или там колкото е при ел. антените.
Утре ще говоря с моя алармаджия да разпитам как стоят нещата с допълнителните канали на алармите и какво напрежение подават и за колко време.

 oci, на 17 Apr 2009, 12:34 AM, каза:

Добре де, а самото огледало може ли да се върти така около оста си? ...


Ами по принцип не е предвидено за подобно завъртане но така като се замисля, не е проблем да се доработи малко и да стане.

Мисля, че ще взема да се захвана с тази налудничева идея пък каквото стане :)
Отговори

hudson снимка hudson 17 април 2009 - 09:08

 mileff, на 17 Apr 2009, 06:46 AM, каза:

Със същото реле както при ел. антената, само че тук времето на подаване на ток ще трябва да е например 3-4 сек. а не 15 или там колкото е при ел. антените.

Ей не мирясахте!
Ще ви дам едно жокерче как работи ел. антената, а пък като слушам шума при прибирането на огледалото и тук се използва същия принцип.
Не се подава импулс с определено време както смятате, а има електроника която следи консумацията на тока. Когато стигне крайната точка, мотора започва да се товари, вдига се тока и електрониката (или релето) прекъсва захранването. Освен това при ел. антените, моторчето не е "твърдо" зацепено - има нещо като съединител, който му позволява да превърта (макар и по-трудно) докато управляващия блок се сети да го изключи - обикновенно за 2-3 секунди.
Успех с начинанието. :icon_wink2:
Отговори

mileff снимка mileff 17 април 2009 - 10:04

Така, това е чудесно! Нещата се нареждат и в такъв случай може да се използва директно моторчето от ел. антената + релето което го управлява.
Това, което остава като въпросителна е дали при включване алармата може да подаде 12В и да не прекъсва захранването до момента на изключване на алармата. Ако това е възможно ги започвам моите огледала.
Мнението беше редактирано от mileff: 17 април 2009 - 10:37
Причина за редактиране:: Благодаря за поправката siegfrid ;)
Отговори

hudson снимка hudson 17 април 2009 - 10:20

Ползвайте с Иво следващия жокер - обади се на приятел, т.е. на Юли.
Отговори

Racer_ снимка Racer_ 19 април 2009 - 08:40

Следобед ще се кача да проверя за старото ми огледало.Счупено е, но върши идеална работа за тестове.Ако го искате за проби го пращам.Моторчето и основата му са здрави, така че може да изчакате до верчерта.
Отговори

Maiky снимка Maiky 19 април 2009 - 09:25

 Racer_, на 19 Apr 2009, 09:40 AM, каза:

Следобед ще се кача да проверя за старото ми огледало.Счупено е, но върши идеална работа за тестове.Ако го искате за проби го пращам.Моторчето и основата му са здрави, така че може да изчакате до верчерта.



Давай го, бирата е от нас. Или направо и твоите да ги почваме? :icon_wink2:
Отговори

SKOFIELD** снимка SKOFIELD** 19 април 2009 - 09:54

значи аз взех моторче за ел.антена ( от на един приятел джипа :Д ) но мислълта ми е следната аз съм ги хванал и двете ми огледала допълнително да са стабилни с 2 болчета и като ги манха не ме кефи как се мърдат.А за сигнал не може ли да взема от комфорт модула дето затваря стъклата ? Те и да са си затворени то пак си подава ток ама спира веднага щото са затворени :? И няма да се затворят напълно и после при отваряне ? или от машинките на централното :?
Мнението беше редактирано от SKOFIELD**: 19 април 2009 - 09:58
Отговори

Racer_ снимка Racer_ 19 април 2009 - 17:32

Лоша новина.Явно съм го хвърлил :icon_wink2:
Отговори

Maiky снимка Maiky 19 април 2009 - 18:25

 Racer_, на 19 Apr 2009, 06:32 PM, каза:

Лоша новина.Явно съм го хвърлил :mhihi:


Нищо, може да ни дадеш едното от колата ти! :icon_wink2:
Отговори

RED-VECTRA снимка RED-VECTRA 19 август 2009 - 22:54

Колеги какво стана тук някои успя ли да го направи в краина сметка това
Отговори

wehrmacht снимка wehrmacht 20 август 2009 - 08:21

до къде го докарахте , айде че аз за astra G имам такива ищяци, ако имате видео за астра г дайте един линк
Отговори

SKOFIELD** снимка SKOFIELD** 20 август 2009 - 10:40

ми не успях аз поне щото то ще се направи да се вдига ама не ми харесва че много ще се клати.Аз моите сам ги подсилил още да ен мърдат хич.Иначе намерих машимка ама тя е бая голяма и няма как да влезе зад машинката на огледалото :)
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 14 май 2012 - 22:45

Хайде да изтупам малко прахта от поредната стара тема.
Ровех се в интернет търсейки интересни "шукарийки" за Вектра Б, когато попаднах на тема от полски форум, където намерих още малко инфо за ел. сгъващите се огледала. Доколкото успях да разбера от превода на гугъл хром, модела е предназначен само за Япония, като се използва при паркиране за по-добра видимост към бордюра. Ето линк към въпросната тема http://forum.vectrak...adane-lusterka/ , като се надявам да се появи някой колега, който разбира поне малко полски и да обясни за какво става въпрос.
И още едно видео от Япония
Мнението беше редактирано от RAPTOR: 14 май 2012 - 23:05
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg