Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Тема за чип-тунинг въпроси

Vectra_16V снимка Vectra_16V 11 януари 2005 - 10:39

Нещо напоследък съм се ентусиазирал по темата чипове, софтуер и т.н. разбира се не без пряката или коствена помощ на нашия тунинг корифей Владо. Обръщам се главно към него. Та значи търся сайт с мноооого подробна информация за чип тунинга както вочно представлява с детайли, как може да се варира с програмите, как може да се направи, каква техника е необходима за създаването на програмата, за чиповете и за това на/с какво се записва програмата и т.н. Разбрахте ме. За съжаление мога да чета само англииски сайтове, поради езиковата бариера. За съжаление сигурно има много немски ама бъкел не знам немски освен: Цвайн гугуткен, шпациерен по керемиткен!!! :huh: :huh: :huh: :huh: Поздрави на всички.
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 11 януари 2005 - 11:41

http://www.pumaracing.co.uk


Там може да нау4и6 доста неща за тунинга. :huh:

4ип тунинг малко.

http://www.wallacepe...power_20xe.html
Отговори

Vectra_16V снимка Vectra_16V 11 януари 2005 - 21:17

Хиляди благодарности за сайтовете, че ми омръзна да гледам кат теле в железница, докато хората говорят на тая тема.
Отговори

Stranger снимка Stranger 02 февруари 2005 - 14:39

Предлагам на който, каквото не му е ясно zа 4иповете да пита тук.Като на4ало аz имам няколко въпроса.

1.Каква е раzликата между марков 4ип (примерно Ирм6ер или Зендер ) и немарков такъв?Нали факти4ески единствената промяна е в софтуера на ЕКУто. Софтуера на марковите е по добър или аz не6то не съм раzбрал :fire:

2.Има ли реална полzа от 4ип на двигател на който не му е правено абсолутно ни6то друго?4увал съм 4е от 4ипа има полzа след като наки4и6 по двигателя валове филтри генераций и тн.4ак тогава се осе6тала раzликата...

3.Скъсява ли се живота на двигателя като се сложи 4ип?

4.Какво е съотно6ението между мо6тността която пе4ели6 и бенzина който губи6 :D
Отговори

Vectra 1.4+ снимка Vectra 1.4+ 02 февруари 2005 - 16:21

Миля че мога да ти отговоря на въпросите.

1. Разликата основно е в цената. Като резултат немарковите в много случаи имат по добри показатели защото фирмите не действат толкова консервативно колкото известните фирми. Във всеки едни случай най-добрият вариант е чип правен за конкретен мотор на диното. Тогава резултта е максимален.
2. Има полза при stock мотор. Обикновенно стандартните чипове са точно за такива двигатели. Ако си правил модификации в повечето случаи ще ти трябва нестандартен софтуер.
3. Не се скъсява живота на двигателя. Просто няма от какво (освен ако не му махнеш ограничителя на оборотите :lol: ).
4. Това не е нещо което може да те притеснява. Обикновенно нормалното каране (градско например) става малко по-икономочно. А иначе зависи от тежестта на подметката на задкормилното устройство. Като върви повече колата и наистина ползваш това вървене ще харчи повечко. Но ако караш със скоростите и начина по който си карал преди няма да харчи повече.

Всичко това се отнася за добре направени софтуери. Виждал съм и такива които са "лоши", но тогава и колата най-малко върви по-зле от колкото с оргиналният чип.
Отговори

Гостcossy_* 03 февруари 2005 - 11:38

A какво мислите за Superchips?

Mи аз си намерих сравнително евтино... около 220лв, само да ми го внесат, че не е в Бг :dancin:
Отговори

Psycho снимка Psycho 04 февруари 2005 - 11:15

cossy, на Feb 3 2005, 08:38 PM, каза:

Mи аз си намерих сравнително евтино... около 220лв, само да ми го внесат, че не е в Бг :dancin:

А ако не стане какво правиш?
Или пък ти цъка аванса, като китайски конфети?


По добре пробвай някой тукашен, мен ако питаш.
:fire:
Отговори

Гостcossy_* 04 февруари 2005 - 17:41

Koлата е ескорт 1.6 16v, повечето хора са ми казвали, че от двигателя не се получават добри резултати, но след като опитите ми да си внеса мотор се провалиха ми изпадна тази възможност и аз реших да се възползвам. Ако с чипа върви по-лошо ще го махна, да видим какво ще покаже времето...
Отговори

Владо снимка Владо 04 февруари 2005 - 18:13

Хмммм, с FORD не се занимавам (освен TDCI) и не съм много убеден, че въобще има чип вътре, който подлежи на смяна.

Веднъж отварях едно Mondeo 1,8 16V , 1997 г. Е момчета вътре чипа беше направен 1981.. :fire: :) :lol: и такъв не можах да намеря никъде на пазара!

Така, че проучи добре, погледни, разгледай и вземи решение!

Успех!
Отговори

Гостcossy_* 04 февруари 2005 - 19:12

Aми то май точно с теб си бях писал за такъв чип и ми беше излезнал със същото оправдание ;)
Отговори

Владо снимка Владо 04 февруари 2005 - 19:17

Оправдание? Хммм, по-скоро може би снизхождение! За мен лично FORD въобще не е кола. Но това е много дълга тема за дискусия. ;)
Просто исках да ти подскажа да погледнеш внимателно преди да се набутваш три цифрена сума в левове!
Отговори

WaffenSS снимка WaffenSS 21 февруари 2005 - 15:26

Здравейте колеги!!

Вчера сложих чипа който ми достави колегата Lets Fly и искам да ви кажа че впечатленията ми са отлични!!!!

1. Правих тестове 0-100 - там промяна почти няма или може да се каже че е незначителна. Преди правех ~14 сек., с новия чип 13.8-9. Момчето дето мери и двата пъти с мене е 90 кг та това тегло трябва да се отчете също.
2. По отношение на пъргавината обаче е истинската разлика!!! Веднъж набрала обороти 2ра тегли осезателно повече третата стана звяр направо на четвърта и пета също усещам доста повече мощност особено на пета като дам на 130 колата продължава да ускорява докато преди просто я пусках по инерция на петата.

3.Разхода не съм го засякал все още нормално каране градско, но докато тествахме поне не усетих да гори повече от обикновеното при такива напъвания :D

Интересно ми е дали ако налея 99+ ще успея да подобря 0-100...

Поздрави!!!
Отговори

ГостAstra_maniac_* 21 февруари 2005 - 15:42

Честито колега :thu:

Чип тунинга е хубаво нещо, само дето в БГ бензина не е от най-високото качество и трябва много добре да се подбира от коя бензиностанция се зарежда :thu:
Отговори

sheko снимка sheko 21 февруари 2005 - 15:49

WaffenSS, на Feb 21 2005, 03:26 PM, каза:

...Интересно ми е дали ако налея 99+ ще успея да подобря 0-100...

Поздравления за чип-а колега.
Определно чипа доста саживява колата но като сипеш 100 октана и направо излита. Поведението на колата тотално се променя... когато си с празвн резервоар влей 10-15л. 100октанов бензин и сам ще се убедиш колко повече тръгва.
Успех
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 21 февруари 2005 - 19:39

WaffenSS, на Feb 21 2005, 01:26 PM, каза:

Интересно ми е дали ако налея 99+ ще успея да подобря 0-100...

Колкото и странно да звучи, не. При положение че нормално си караш с 98 и то 98, не надпис 98.

Колкото по-висок е откана, толкова по-бавен е пламъка и по-трудно става запалването на сместа, което от един момент нататък има само негативен ефект.

Нормално по бензиностанциите продават само до 98 (говоря като цяло в Европа) и всичко по твоя двигател е сметнато да работи с такъв. За да работи по-добре с по-висок октан трябва или да си препрограмираш запалването (ужасно трудоемко и почти безсмислено), или по някакъв начин да си повишиш нивото на компресия за да започнеш да имаш детонации с 98 и ЕКУ-то да ти върне запалването.

Ако обаче караш нормално с 95 (и то някакъв), и сложиш 99+ (даже и реално да е по-малко) разлика ще има и то доста приятна.

Доста хора си мислят че колкото по-евтин е бензина, толкова по-евтино им излиза да карат. "Да, ама не!" По-високия октан обикновено повишава КПД-то и се получава приятен спад в разхода, и като се сметнат километри/резервоар се оказва че излиза по-евтино.
Отговори

F-15E снимка F-15E 21 февруари 2005 - 21:26

Trevor вярно казва.
Пример: зареждам до горе с 95 от ОМВ карам 200 км разхода ми е по4ти 24 литра. Взимам бензин от едно друго "местенце" 98 петрол пак догоре. Абсолютно същия стил на каране почти 20 литра.
Изводите сами си правете :)
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 21 февруари 2005 - 21:52

Твойта Вектра преди фейслифта ли е или след? :D Щото ако е преди не би трябвало да има разлика въобще ако бензина е хубав. Ако има разлика ти стана ясно какво слагаш в резервоара.

Откана мери само устойчивостта към сапозапалване при определени условия, но не и калоричността. Даже обикновено по-високия октан е съвсем малко по-нискокалоричен (0.1-1%).

За да върви повече трябва да има разлика в калоричността, което на мене ми намирисва на примеси в уш 95-така.
Отговори

Гостcossy_* 21 февруари 2005 - 22:21

Kaто се заговорихме за чипове...
...ето и какво пристигна днеска
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Специални благодарности на :thu: Darky и Орлин :thu: без които нямаше да го имам :thu: :thu: :thu: :thu:
Отговори

F-15E снимка F-15E 22 февруари 2005 - 00:59

Trevor Wilkinson, на Feb 21 2005, 07:52 PM, каза:

Твойта Вектра преди фейслифта ли е или след? :D Щото ако е преди не би трябвало да има разлика въобще ако бензина е хубав. Ако има разлика ти стана ясно какво слагаш в резервоара.

Откана мери само устойчивостта към сапозапалване при определени условия, но не и калоричността. Даже обикновено по-високия октан е съвсем малко по-нискокалоричен (0.1-1%).

За да върви повече трябва да има разлика в калоричността, което на мене ми намирисва на примеси в уш 95-така.

1990 е колата.
Със сигурност е преди Face liftinga.
Незнам каква зависимост има това, ама коментирам практическото си упражнение.
95 ОМВ 23.75л/200км
98 Петрол 20.57л/200 км
тва е положението. :))
Когато бях с 98 времето беше доста по благоприятно и не беше студено.
Ама все пак ....
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 22 февруари 2005 - 01:22

Намесих фейслифта защото тогава сменят управлението на ХЕ-то. От Мотроник 2.5 с дистрибуторна капачка минават на Мотроник 2.8 с електронно контролируемо запалване.
Но явно има разлика не само в октана, но и в качеството.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg