Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Изолиране на насрещна въздушна струя при Вектра А

iwanov снимка iwanov 02 септември 2010 - 06:48

Искам да попитам колегите с вектри как им е направено на филтара за насрещната въздушна струя, нацяло ли е изолирана или по някакъв начин е обърната, просто мястото е твърде малко за каквато и тръба да мушна там че да я завъртя. Трябва да направя нещо защото като се движа с по голяма скорост и пусна по енерция и гасне заради многото въздъх който влиза през филтара иначе нямам никакви проблеми.
Отговори

Prilo снимка Prilo 02 септември 2010 - 07:01

Просто изтръгни шнорхела от филтърната кутия. Карай без него.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 02 септември 2010 - 07:14

Колега, да не би случайно на газ да прави този проблем при висока скорост?
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 03 септември 2010 - 06:53

Aз съм против премахването на този маркуч поради следното:
1.оттам колата смуче по студен въздух
2.при скорост над 80 на 5-та колата е чуствително по пъргава(особено празна кола)
3.не изключвам от скорост тъй като насрещния поток създава противоналягане в изпарителя и при пусната газ спира да подава гориво.
Всичко това съм го установил опитно и разхода със и без маркуч е по нисък с около0,5литра в полза на маркуча при по добро вървене.Изключвам от скорост 10-тина метра преди да спра и не ми гасне. :icon_smile2:
Всеки може да го пробва като засече за колко време ускорява от 80 до 120 със и без споменатия маркуч на една и съща отсечка.При мене е около 2,5 сек засечено с телефона.
Нямам достатъчно мясти иначе бих увеличил и размера на фунийката за засмукване за да стане като с принудително пълнене :)
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 септември 2010 - 06:56
Отговори

iwanov снимка iwanov 03 септември 2010 - 11:21

Peshotiger да на газ е проблема.
ivanovbg не е редно колата да гасне като я пуснеш по инерция според мен. Карал съм и други коли които нямат този проблем и си е доста по добре, просто дразни. Мисълта ми беше не нацяло да спирам въздуха, но по някакъв начин да се намали притука или нещо такова нанасрещния поток.
Prilo като изтръгна пласмасовата тръба за насрещщния въздъх каква ще е разликата няма ли пак въздуха да не набива във филтърната кутия.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 03 септември 2010 - 11:37

 ivanovbg, на 03 Sep 2010, 7:53, каза:

не изключвам от скорост тъй като насрещния поток създава противоналягане в изпарителя и при пусната газ спира да подава гориво.


Колегата е обяснил причината за изгасването на колата, аз лично почти се справих с този проблем по следния начин:
1. Филтърната ми кутия е с вакуумна клапа отдолу, която управлява притока на свеж въздух отдолу и въздух отстрани от колекторите.
Настроих клапата на средна позиция, така се предотвратява прекомерното налягане при висока скорост.
2. Пълна ревизия на изпарителя - определено станаха по-стабилни оборотите на празен ход.
3. Правилно разположение на самия изпарител в коша, спрямо посоката на движение - опитните газаджии знаят точно как.
Отговори

iwanov снимка iwanov 03 септември 2010 - 11:40

Всичко друго ми е ОК, ще трябва да поразгледам как е точно и да се опитам и аз да регулирам тази клапа, тя и мойта е с вакум.
Мерси за отговорите. :icon_smile2:
Отговори

Prilo снимка Prilo 03 септември 2010 - 14:54

 iwanov, на 03 Sep 2010, 12:21, каза:

Prilo като изтръгна пласмасовата тръба за насрещщния въздъх каква ще е разликата няма ли пак въздуха да не набива във филтърната кутия.

При мен не набиваше. Бях доволен.
Шнорхела излиза под фара, където има отворено гнездо, през което смуче студен въздух от предницата. От там си набива и повечето въздух при каране по инерция. Без шнорхела, трябва да няма такъв ефект. При мен така се оправи. Аз тогава почерпих опит от познати с такава кола и с такъв проблем.
Отговори

becinko снимка becinko 03 септември 2010 - 15:06

Колега,незнам точно при вектрата как е разположението на дупката на кутията.Обаче не трябва да я запушваш издяло или пък да слагаш парцали.Можеш да вземеш една тръба от тия дето се свиват (нз как точно се казват) и да отклониш струята встрани от въпросната дупка.На астрата ми не се наложи да слагам такава тръба защото съединението между кутията и въздуховода има една чупка ,и само го завъртях настрани и въздуха минава покрай кутията.

Peshotiger ,на мен след смяна на мембраните и центровка на газов анализатор ,колата гаснеше докато не спрях струята ,просто многото въздух пречи на изпарителя да дава нужното количество газ за празни обороти и затова гасне колата ,не е заради неправилна центровка и т.н. ... просто си е така според мен :icon_smile2:.
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 03 септември 2010 - 16:25

При мен гаснеше при изключване от скорост, но беше от не добре затоплен изпарител.
Ако толкова искате да въртите тръбата, се сваля "шнорхела" откъм филтъра и се моделира както искате.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 03 септември 2010 - 17:57

 iwanov, на 03 Sep 2010, 12:21, каза:

ivanovbg не е редно колата да гасне като я пуснеш по инерция според мен. Карал съм и други коли които нямат този проблем и си е доста по добре, просто дразни. Мисълта ми беше не нацяло да спирам въздуха, но по някакъв начин да се намали притука или нещо такова нанасрещния поток.
Prilo като изтръгна пласмасовата тръба за насрещщния въздъх каква ще е разликата няма ли пак въздуха да не набива във филтърната кутия.

Не е редно но винаги има едно но...Първо като пусна газта аз не искам да върви колата,нали?Насрещната струя спира горивото и ако е изключена от скорост гасне,нали?
Е тогава защо да не остана на скорост като не харча нищо, а колата ми се движи без да харчи нищо?Ако изключа и карам по инерция ми харчи газ за да не изгасне,да зарежда алтернатора ,пък и климатика си харчи .Принципно това са около 3 литра газ на час на празен ход които икономисваш .А вървежа също е от значение и се избягва честото натискане на съединителя и от там по бързото му износване ,защото трудно се изравнява празен ход с 2000 оборота примерно.И за синхронизаторите на скоростите е добре.А и спирачките също така не се загряват толкова,двигателя им помага.Спусни петрохан по инерция само на спирачки и ще разбереш за какво става въпрос.А под 40 км в час няма значение казаното ,защото тогава не гасне.Значи в градски условия не се налага-МАКС 50КМ/ЧАС
Помисли над това :icon_smile2:
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 03 септември 2010 - 18:31

Подкрепям напълно колегата "ivanovbg" И на двете коли съм направил да дърпа въздух от дългата тръба и аз имам проблем със гаснене при Вектрата обаче както каза той изключвам от скорост 10м преди светофара и наистина разхода падна малко. Надявам се да съм ти помогнал да стигнеш до правилното решение :icon_smile2:
Отговори

becinko снимка becinko 03 септември 2010 - 19:50

Добре де ,как на газ като няма МПХ харчи 0 при спускане на скорост ?
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 03 септември 2010 - 19:55

МПХ работи само на място. А това че при ползване на моторна спирачка на газ, разхода 0 хич не е вярно. Ще е нула, ако има газов инжекцион и някой спре притока на газ. На обикновенна АГУ, няма кой да спре газта.
Отговори

becinko снимка becinko 03 септември 2010 - 19:59

И аз така знам ,пък и отностно спирането ,колега ivanovbg ,аз доколкото съм забелязал спирането на скорост има някакъв смисъл при дизела ,всички бензинки ,които съм карал смисъла от такова спиране е почти никакъв...а лично на моята кола с компресия 6 смисъла е точно 0... само излишно вдигане на оборотите ,но това е друга тема.
И все пак си мисля ,че е по-добре колата да не гасне ,ако я изключим от скорост.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 04 септември 2010 - 07:33

Прочетете тази книга-http://www.fiat-bg.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=22866
Ако не друго поне ще намалим катастрофите :icon_smile2:
А всички бензинки имат ППХ(принудителен празен ход),при който спират бензина ако колата се движи над 1500 оборота с пусната газ.Икономията достига до 20% в пресечена месност и в градски условия.С несложно устройство може да се сложи и към обикновена газова.Мисля че имаше такава тема тук някъде.
Ако не я намерите може да я побликувам тук.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 04 септември 2010 - 07:39
Отговори

plamen_spasov снимка plamen_spasov 04 септември 2010 - 09:31

При мен клапана във филтъра е затворен със свинска опашка и пуска въздух само от към колекторните тръби, но го няма и маркуча от филтъра към колекторните тръби.
Не зная колко е редно написаното горе, но понеже сложих газовата в деня в който взех колата (преди 3-4 години) не съм сигурен кое си е било така и кое са направили газаджиите. Разход на газ - софийско градско 9-10/100, разход извънградско с 3-ма човека и багаж 7-8/100. Определено десния ми крак си тежи върху педала на газта, но не изцеждам колата до край. Няма гаснене на празен ход при висока скорост.

Ще използвам темата и да попитам - откъде се управлява позицията на клапана във въздушния филтър, гледам, че идва някаква много тънка тръбичка от или към него. При какви обсоятелства този клапан трябва да засмуква от към двигателя и при какви от фунията под фара?
Отговори

iwanov снимка iwanov 07 септември 2010 - 19:12

В момента тръбата ми е запушена доло горе на половина с една тапа вътре под наклон да убива струята /аз също нямам тръба от колекторите към филтъра и там просто си ми е отворено/. В момента колата взе да гасне по рядко, аз и фанах един чалъм като карам примерно със 110 и изключа от скорост леко подавам за секунда газ и след това не гасне. Смятам гасненето да го оправя защото много ме дразни.
Естествено че като пускаш по някой голям баир ще си на скорост да не стопиш накладките :) но за по леки и продължителни наклони не виждам смисъл да товаря двигателя на скорост. Като си по инерция примерно колата си държи около 900 оборота като си на скорост ще държи около 1500 2000. Какъв е смисъла от това натоварване на ДВГ ? Немога да коментирам разхода на ГАЗ в двете ситуаций. Нямам точни наблюдения ,но при натоварване според мен при 2000 оборота ще изразходва повече отколкото като е на 900.
Мое мнение.
Темата стана интересничка и ще се радвам ако се изразят още мнения по въпроса.
Отговори

nolimit71 снимка nolimit71 07 септември 2010 - 19:43

 ivanovbg, на 04 Sep 2010, 8:33, каза:

Прочетете тази книга-http://www.fiat-bg.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=22866
Ако не друго поне ще намалим катастрофите :mhihi:
А всички бензинки имат ППХ(принудителен празен ход),при който спират бензина ако колата се движи над 1500 оборота с пусната газ.Икономията достига до 20% в пресечена месност и в градски условия.С несложно устройство може да се сложи и към обикновена газова.Мисля че имаше такава тема тук някъде.
Ако не я намерите може да я побликувам тук.

Колега , това , че спира притока на бензин когато пускаш на скорост е вярно, обаче не важи за газта/пропан-бутана/.Най-малко пък за обикновената газова уредба.
В някаква тема бях чел, как едни пичове си маганят АГУ-тата с някакви електроники за да постигнат ефекта нулевия разход при пускане на скорост.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 септември 2010 - 07:47

МИСЛЕТЕ МАЛКО БЕ КОЛЕГИ!!!

Въпрос:Защо гасне колата от насрещната въздушна струя?
Отговор:Насрещната въздушна струя създава надналягане в изпарителя и спира притока на газ.

Е откъде харчи газ -през друга дупка ли?
И как тогава колата ще харчи повече при 2000 оборота като не пуска газ изпарителя?
Изпарителя ,както и карбуратора работят на вакум.Добре настроения изпарител дава с около 20-40 Кпа налягане над атмосферното(около 950Кпа),а дозирането се извършва от плочката и зависи от отношението на сечението на плочката и дупките в нея за газта.Най-икономичен режим това отношение е 15,5/1 а за максимална мощност и динамика- 13,8/1.Неподходящата плочка в повечето пъти води до увеличен разход и намалена динамика на газ.
Създаването на надналягане от входящата струя над 40Кпа спира газта и двигателя гасне.Това се случва с правилната настройка при около70-80 км/ч.Да не говорим за другите предимства,като подобрено пълнене при по високи скорости,засмукването на студен въздух и от там предовратяването на умирането на мощноста в жегите.
Не напразно всички коли имат тази система за засмукване на въздух-мислили са ги хора доста по учили :mhihi: :drinkin2: :p
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 23 септември 2010 - 18:36
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg