Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Opel Zafira A OPC, `02-03

2000_16v снимка 2000_16v 15 ноември 2010 - 15:34

Здравейте колеги!

Моля за вашето мнение: Какво ще кажете за въпросното автомобилче – Opel Zafira OPC, набор `2002-2003г., 192 кс.? Тъй като Астричката нещо отесня, започнах да се оглеждам за по-голям семеен автомобил, предимно комби или ван. Да ама нещо не мога да се примиря със средностатистическите такива, просто за придвижване от т. А до т. Б. Съвсем случайно попаднах на въпросната Зафира в мобиле-то и ми хвана окото. Хем е удобна за семейството (жената ще е доволна), хем и спортния дух и визия са налице, което пък ще радва мен. Досега никога не съм заглеждал Зафира (а и обикновените нещо не ми се нравят), така че незнам нищо за характеристиките на автомобила нито класическа Зафира, нито пък OPC. Бихте ли споделили, както мислите – за колата като цяло – здравина, поведение на пътя, проблеми, слабости по купе, ходова част, мотор? Доколкото знам, OPC-то е с мотор Z20LET. Четох темата за него. Май има противоречиви мнения. Нямам намерение да издевателствам над него с тунинг намеси, но пък и не искам да вися само по сервизите.
Моля споделете, каквото знаете, както за Зафира-та като цяло, така и конкретно за OPC-то ако имате наблюдения. Гледам в БГ, са рядкост, докато в немското мобиле и Autoscaut ги има доста. Не знам дали ние не ги харесваме, та не внасят или пък германците бързат да се оттърват от тях, поради някаква причина ... :helpsmilie:

Споделете :helpsmilie:
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 15 ноември 2010 - 15:48

 2000_16v, на 15 Nov 2010, 15:34, каза:


Лично според мен това е чудесен автомобил!Екстра е за семеен автомобил, дава нормален разход и върви прилично.С оглед по тежкото купе силата на мотора се усеща след 4000 оборота, ама как лепи тогава....Преди време бях пред подобна дилема и дори бях взел за тест такава за 1 седмица.Като цяло ми хареса, но има един сериозен проблем - колата си е бърза и се увличаш, а в завойте си е камионче и не завива особено при издевателства.
Но пак ще ти кажа - страхотен семеен автомобил ,който същевременно можеш да използваш и за фън!Ако колата е читава взимай смело!
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 ноември 2010 - 16:04

Ако семейството наистина се вози много в такава кола този мотор е излишен по мое мнение. Иска си поддръжка, харчи здраво и.т.н.
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 15 ноември 2010 - 16:18

 fanatic, на 15 Nov 2010, 16:04, каза:

Ако семейството наистина се вози много в такава кола този мотор е излишен по мое мнение. Иска си поддръжка, харчи здраво и.т.н.

Абе не съм много съгласен...имам доста приятели, които взеха на жените им точно такива....До сега не съм видял някоя да се е счупила...а разхода както казах си е екстра... :helpsmilie:
Мнението беше редактирано от s7ifl3r: 15 ноември 2010 - 16:19
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 15 ноември 2010 - 16:24

 2000_16v, на 15 Nov 2010, 15:34, каза:

Не знам дали ние не ги харесваме, та не внасят или пък германците бързат да се оттърват от тях, поради някаква причина ... :helpsmilie:

Ние ги харесваме, Швабите също. Въпроса е, че който иска семеен ван си купува икономичен такъв.
Малко са лудите които купуват такъв хибрид, това обаче не означава, че е лош автомобил, дори напротив. :helpsmilie:
Отговори

spasito снимка spasito 15 ноември 2010 - 16:25

И според мен това е един много добър автомобил има две черни в мобилето от доста време ги гледам и много ми харесват все пак 200коня ван си е перфектна работа и не мисля че разхода ще е кой знае колко повече от на по-често срещаните 2,2-147коня а и не виждам кое е по-скъпото в подръжката от на x20xev освен турбото разбира се.Иначе външния вид им е страхотен и салона,брони,прагове абе ако имаш парите и са читави не се чуди много.Няма ги в България защото цените им са все още високи в чужбина и хората не си ги дават без пари дори в Англия най евтините opc-са около 5000-6000 лири
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 15 ноември 2010 - 16:41

Ами и аз това се чудя - наистина доста ги има из немското мобиле но най-евтината е 4500 евро, та стигат чак до 16000 за тия години. Тези в БГ ми се струват подозрително евтини. Ходих да ги гледам и двете: По-скъпата е от Швейцария. Мотора работеше добре (поне според мен), но има разни дребни забележки, а и вътре не е особено запазена. Има и малко ръжда по пода (в интерес на истината повече, отколкото моята F-ka :helpsmilie: ). Другата е от Италия - вътре е без забележки. Отвън беше мръсна, не можах да разгледам добре боята. Ръжда няма въобще. Мотора не съм го чувал - нямаше кой да я запали ...
Разхода колко може да е ... 12-13л. градско при нормално каране?! За ван ми се струва ОК. Значи, аз разглеждам предимно комбита от рода на Пасат, Ауди А4 или Е46. търся бензин, по възможност мощен - тоест предимно оглеждам 1.8Т (или 320ка за БМВто), като гледам цените им се приближават до OPC-то, че даже и отгоре. Външният вид обаче на Зафирата ги удря всички в земята, затова ми хвана и окото. А и 193кс. звучат по-добре от 150 на ВАГ групата (за сравнение на здравина не знам - не съм имал нито едно от двете). Та при сравнение с посочените автомобили, при сходни цени, все за за Зафирата си мисля, ако намеря читава, разбира се, че нещо по Горубляне не съм фен ...
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 15 ноември 2010 - 16:46

Ако аз бях на твое място, не бих си купил такава кола от БГ. Само от Германия, Швейцария или в краен случай някой тукашен екземпляр, но преди това под микроскоп.
Сам си забелязал колко "подозрително" евтини са тези тук и какви цени стигат в Германия, има защо да е така... :)
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 15 ноември 2010 - 16:47

Е щом е така работата, заеби ги тия другите кошери и се оглеждай за Е46 330xi или 330xd(залагам на тоя - върви на копеле, 4х4, удобно, бързо и икономично)...
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 ноември 2010 - 16:55

Цитат

330xd


Такова карам в момента. Повярвай ми харчи идотски а частите му са много скъпи. Изобщо концепцията за голям дизел куца здраво...

А за ОПЦ-то Зафира.... кое значи нормален разход и в кой град. В София тоя мотор под 16 няма да харчи- залагам си всичко.... хехе на Неравния ОПЦ-то сега като е в ред дава толкова тук... а е 200 кила отдолу и няма турбо мурбо...


Изобщо съжалявам, че съм малко скептичен в темите, но просто не Ви е вярна информацията...

Единственото вярно, е че е красива кола...
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 15 ноември 2010 - 16:59

 fanatic, на 15 Nov 2010, 16:55, каза:

В София тоя мотор под 16 няма да харчи- залагам си всичко.... хехе на Неравния ОПЦ-то сега като е в ред дава толкова тук... а е 200 кила отдолу и няма турбо мурбо...

Напълно вярно... под 15 градско в София е илюзия в трафика. Зимата повече...
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 15 ноември 2010 - 17:07

 fanatic, на 15 Nov 2010, 16:55, каза:

Такова карам в момента. Повярвай ми харчи идотски а частите му са много скъпи. Изобщо концепцията за голям дизел куца здраво...

А за ОПЦ-то Зафира.... кое значи нормален разход и в кой град. В София тоя мотор под 16 няма да харчи- залагам си всичко.... хехе на Неравния ОПЦ-то сега като е в ред дава толкова тук... а е 200 кила отдолу и няма турбо мурбо...


Изобщо съжалявам, че съм малко скептичен в темите, но просто не Ви е вярна информацията...

Единственото вярно, е че е красива кола...

Е добре бе адаш, то за тебе излиза, че няма нито една читава кола и всички са кенефи....
Аз до сега не съм имал/карал кола дет да харчи повече от 14/100 в София...а в момента всички ми са с що годе големи мотори - я 2.2 бензин, я 3-ка дизел на джипка...просто не мога да разбера к'во ги правите тия коли та праскат такъв разход.
Може нещо при мене да е сбъркано и само по талон да се водят, че са с такива мотори всичките коли дет съм карал, а реално да са 1.4 дизел... :helpsmilie:
Мнението беше редактирано от s7ifl3r: 15 ноември 2010 - 17:07
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 ноември 2010 - 17:13

Ще ти отговоря от нас, че рискувам да пребия началството и няма да има пари. Сори...
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 15 ноември 2010 - 17:19

 fanatic, на 15 Nov 2010, 17:13, каза:

Ще ти отговоря от нас, че рискувам да пребия началството и няма да има пари. Сори...

Споко...и аз напускам работното място...после продължаваме!
Отговори

Оги снимка Оги 15 ноември 2010 - 18:12

Остаряха .. намаляха им цените и взеха да стават актуални :helpsmilie: Досега бяха скъпи, сега вече са боклуци :helpsmilie: Ако като пуснеш търсачката и видиш Зафира OPC на цени от 4500 до 7000 евро си купиш тази за 4500 ще има да драскаш из форума що за каручки са Опелите, колко се чупят и т.н.! Ако си купиш тази за 7000 ще се радваш на една изключително красива, безкрайно функционална и удобна кола която същевременно може да накаже 90% от автопарка в БГ :helpsmilie:

Поддръжката на ВСИЧКИ коли е скъпа ...

Успех колега :helpsmilie:
Отговори

omegaab снимка omegaab 15 ноември 2010 - 19:01

Ауди А4 и по-голяма кола? Колега, тази кола е страшно неудобна, а за дълго си е голяма мъка. Ако возиш някой на задната седалка няма да му е никак комфортно, за дефектите в електрониката да не говорим. Окачване сменяш 1-път задължително, а то не е никак евтино и една турбина за 1200лв(ако е 1.8т). Имам познати с пасати и аудита и много се псуват. За Зафирата не мога да кажа много освен, че е голяма кола и някои броики имат много добър вид. Зависи каква нацелиш да купиш, защото може да изглежда добре, мотора да работи добре, но в последствие да изникнат много работи, но това важи за всяка кола де. Успех в търсенето!
Отговори

Марто снимка Марто 16 ноември 2010 - 08:35

Вик , не че нещо , ама няма място за аналогия между XER и LET. Let-ката на 2000 оборота е в макс Нм , което значи че спокойно може да не я напъваш градско над 3500 да речем. Да ако я караш постоянно в лютеницата със сигурност ще има споменатия разход , но то и мойто Ц16СЕ беше така. И аз го карах само в лютеницата и на мен ми гореше 16. А не е бил зле мотора, защото с кротко каране разхода си беше около 10 , ама това се е случвало само веднъж за експеримента :helpsmilie:
Отговори

milcho2005 снимка milcho2005 16 ноември 2010 - 10:17

Ако става дума за черната ОПЦ на Горубляне само една диагностика и малко пазарене в цената!Уникална е!Един път се разхождах на Горубляне и като я видях нямаше как да не направя тест драйв!100% няма удари,тъй като се съмнявам че джамбазина ще си позволи да купи нови ОПЦ брони и оригинален ксенон! Успех колега!
Отговори

fanatic снимка fanatic 16 ноември 2010 - 11:28

Според мен вие бъркате мерака за по-бърза кола с тоя за семейна кола. Това са 2 различни неща. Няма човек на тоя свят, който да ме убеди, че Зафира ОПЦ е кола, която си заслужава да се поддържа и храни от от човек, който има да прави доста странични разходи- освен ако няма пари за трошене...

Силно ме съмнява, че има къде да опъваш Зафирата по София в късните часове- нали имаш семейство и ще го возиш на море и на риба.

Съвсем излишно е както инвестицията в такава кола така и поддръжката и в България- в чужбина може би е по-логично, но като гледам колко Зафири ОПЦ има май и европеаните го знаят.

Така, че като станеш на 30+ и започнеш да мислиш за приоритетите си ще установиш, че дори да имаш пари да купиш Зафира ОПЦ сериозно трябва да сложиш на кантар мераците си и реалността.


А колкото за разходи, нютони при обороти и всички глупости- 90%+ от времето си на светофара или в задръстването.Така, че потенциала на тая кола отива на кино...

За това за мен не е умно да се инвестира в такава кола.


И да мисля, че огромна част от от новите автомобили са пълен боклук. Причините са ясни на всички- сигурно е нормално- това е живота...


Мисля, не знам че трябва да си много скаран с колите за да си купиш читава кола от Горубляне- не бих съветвал никой мой приятел да купува оттам. Аз имам доста познати там и всеки казва едно и също- кола, която е читава или не е минала 300-400 хиляди км няма причина да бъде продавана...


Търсих сега джип и малка кола за жена и пак сверих там- всичко е добре маскирано но е леш- за съжаление това трудно се вижда преди покупката...


Така, че повече мислене и по малко чувства...
Отговори

blagom снимка blagom 16 ноември 2010 - 12:20

 fanatic, на 16 Nov 2010, 11:28, каза:

Мисля, не знам че трябва да си много скаран с колите за да си купиш читава кола от Горубляне- не бих съветвал никой мой приятел да купува оттам. Аз имам доста познати там и всеки казва едно и също- кола, която е читава или не е минала 300-400 хиляди км няма причина да бъде продавана...

малко извън темата - аз моята си я взех от там. удряна е - беше сменян десния фар, но три години и 60К км. нищо не съм сменял по нея. даже в сервиз не съм я карал като я вземах. аз да не съм рокфелер - 5 коли да закарам в сервиз и да им гледам и геометрии и т.н са си пари. кола да си вземеш си е чист късмет според мен. след това се обадиха дефектните сименс продукти - релето в АБС блока трябваше да се презапои, прецакано b]ЕКУ[/b] - покрай тази част, която струва колкото колата няма смисъл да споменавам друго. един приятел си взе една калибра от там и си я кара без проблем.

иначе ако главно ти е извънградско карането си е перфектен автомобила. нисък градски разход мисля че си наясно че няма как да се очаква от този автомобил. зависи какви са ти приоритетите.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg