Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Странен проблем с климатика на Zafira B Z19DTH

H.Hristov снимка H.Hristov 12 август 2022 - 08:12

Здравейте, колеги,
При последното пътуване в изключително големи жеги (35-38 градуса) буквално се сварих и не усетих изобщо, че колата има климатик. Същият е проверен, зареден след теч от уплътненията на компресора и би следвало да е в пълна изправност. Това, което забелязах е, че при пускане на компресора автоматично и безцеремонно се затваря клапата за външен въздух, и същата не може да се отвори ръчно от бутона. Затварянето на тази клапа буквално "убива" силата на струята въздух от въздуховодите. Вентилаторът дори увеличен на максимум, той просто бучи някъде зад таблото, а струята никаква я няма. Изключвайки компресора и отваряйки клапата струята става абсолютно нормална. Питането ми е дали това е нормално явление при всички Зафира Б и Астра Н с климатроник? и всъщност този климатик толкова ли си може? Лично за мен и сравнявайки го с другата ми кола - друга марка, но отново с климатроник, разликата е огромна и там компресора работи и със затворена и с отворена клапа. Струята се променя, но не е чак така драстична и фатална разлика. Като цяло до 30гр навън що-годе се справя.

Поздрави,
Х. Христов
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 август 2022 - 08:53

Да попитам как пускаш климатика?
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 12 август 2022 - 09:21

През менюто от централния бутон за клапите. Активирам си Air Conditioner и се усеща как тръгва компресора. Нищо друго не правя. При това действие се усеща как затваря клапата, но нито светва индикацията на бутона за клапата, нито същият реагира при натискане докато е пуснат компресора. Тоест светва и изгасва лампичката на бутона, но нищо не се случва, стои си затворена.
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 12 август 2022 - 09:49
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 август 2022 - 10:10

Беше писал и във фейсбук, клапата за рециркулация ти реагира нормално, ако нямаш поток, някоя от другите клапи го спира към купето.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 август 2022 - 10:10
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 12 август 2022 - 10:27

Трудно ми е да приема за нормално как я затваря перманентно... Не една кола с климатроник съм имал и до сега на нито една не е било така. Да, затварят си клапата, но мога да я отворя когато си реша. Как мога да тествам другите клапи? Индивидуално избирайки всяка от селектора, струята се обръща само където трябва, без разсейки по другите места.
И въпреки всичко, съществува ли вариант да накарам компресора да НЕ затваря клапата обезателно при активирането му?

Поздрави,
Х. Христов
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 12 август 2022 - 10:27
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 август 2022 - 10:51

Или не обясняваш както трябва или не ме разбираш какво се опитвам да кажа. Поне тук сподели, че си с напълно автоматичен климатроник. Прегледай менютата му през инфотеймънта и виж да няма някоя настройка, която го прави така.

Няма вариант нормално работещ климатик да взима въздух отвън при 38 градуса и да духа по-студено отколкото ако върти вътрешния въздух. Просто няма да смогне.

Ако климатика работи и духа студен въздух от духалките (ако е топъл ти е съвсем друг проблема), нещо му пречи да мине от където трябва. Колата трябва да има достатъчно силен вентилатор да ти замръзи мозъка докато е затворена клапата.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 12 август 2022 - 11:51

В менютата за климатика има няколко опции, които прегледах, опитах и резултат никакъв. Не мисля, че имат отношение.
  • включване/изключване на компресора
  • задаване на силата на вентилатора при положение, че се управлява автоматично. Тук има три опции, и на най-силното е като усилен ръчно на 7 вентилатор
  • настройка на посоката на въздушна струя/селектор за въздуховоди
  • автоматична клапа за рециркулация, която се ръководи от замърсяването на въздуха. И при включена, и при изключена няма промяна в нищо.

Студеното си е наред, в някои случай когато пусна компресора при вентилатор на 7ма степен, пропуска да затвори клапата и струята остава супер силна като тогава на 10та секунда вече духа леден въздух.

П.П. не говорим за това, че взимайки отвън ще духа по-студен. Идеята е, че струята по мое мнение е абсурдно слаба взимайки въздух отвътре и няма възможност да се отвори клапата при пуснат компресор при никакви обстоятелства.
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 12 август 2022 - 11:53
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 август 2022 - 14:47

 H.Hristov, на 12 август 2022 - 11:51, каза:

П.П. не говорим за това, че взимайки отвън ще духа по-студен. Идеята е, че струята по мое мнение е абсурдно слаба взимайки въздух отвътре и няма възможност да се отвори клапата при пуснат компресор при никакви обстоятелства.


Защо е слаба струята е въпростът на деня. Другото е съвсем нормално и 3 от горните 4 опции имат отнощение. Ще ти снимам клипче да видиш как работи нормално киматроник и ще видиш, че и само вътре да върти пак е твърде силно на максимум.

Задаване на силата на вентилатора също е опция на автоматичния мод, можеш да пуснеш по-силно да духа. Ще ти покажа на мойта кола как работи и ако има разлика при теб в нещо, тогава се притеснявай.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 август 2022 - 14:50
Отговори

bobi7474 снимка bobi7474 13 август 2022 - 10:56

Това което описваш принципно би трябвало да се случва, само когато струята е насочена към предното стъкло и включиш компресора, тогава клапата за рециркулация се затваря автоматично, но струята се усилва, а не намалява.
Отговори

H.Hristov снимка H.Hristov 20 септември 2022 - 10:37

 bobi7474, на 13 август 2022 - 10:56, каза:

Това което описваш принципно би трябвало да се случва, само когато струята е насочена към предното стъкло и включиш компресора, тогава клапата за рециркулация се затваря автоматично, но струята се усилва, а не намалява.


Съгласен съм, но при мен не се случва и няма значение на къде е насочена струята. Клапа НЕ мога да я отворя ръчно от бутона щом е пуснат климатика. Не ми попада друга зафира б/ астра н за да видя там как е. Определено нито намирам за нормално, нито е приятно така.
Мнението беше редактирано от H.Hristov: 20 септември 2022 - 10:38
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 20 септември 2022 - 12:48

Сложи си цк ключе и си я отваряй когато ти хресва ;) Направи едно клипче как работи и го качи в тубата.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg