Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Дрънчене в скоростите

Иво снимка Иво 20 април 2006 - 13:51

Напоследък се чува едно подрънкване около скоростния лост. Не е силно, но ме дразни. Все едно се е разхлабила някоя гайка и шайбата играе нагоре-надолу. Под кожата около лоста са само някакви пластмаси и ми се струва че е откъм кутията. Когато бутна лоста наляво или надясно шумът изчезва. Някой има ли идея какво може да е
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 20 април 2006 - 15:49

Абсолютно същата работа, в един отбор сме вече с тебе - в този с приндрънкващи скоростни лостове :newsm69: Най-изразено е на извънградско, при една определена скорост - при мене е към 115. В началото си мислех че приндрънчаването идва откъм двигателния отсек ама вече съм 100 % сигурен че е от механизма на лост-а, само леко да го бутна настрани и спира. Също при рязко ускорение от място трябва да си държа скоростния лост че иначе дрънчи ама ще се скъса...
vassil_bk е с Вектра Б и доста се рови като накрая намери че всички пластмаски по скоростния лост се сменят - на всичко цената му беше към 400 лв май, обаче отиде на някакъв майстор и му натеглан някакви болтове и вече е ок, при мен такива болтове няма :unsure:
Предполагам трябва да се сменят всички ябълковидни връзки и ще спре да дрънчи :)
Отговори

Иво снимка Иво 20 април 2006 - 16:08

Хм...не мисля че трябва да се сменят "ябълковидни връзки". Според мен е нещо съвсем дребно
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 20 април 2006 - 21:06

xcalibur, на Apr 20 2006, 04:08 PM, каза:

Хм...не мисля че трябва да се сменят "ябълковидни връзки". Според мен е нещо съвсем дребно
 


Ако го решиш проблема да не забравиш да споделиш, че и мене много ме дразни....
Отговори

Иво снимка Иво 25 април 2006 - 09:44

Онзи ден пак го гледах и установих, че шума е точно от ябълката на самия лост. Мисля да я напълня с грес и ако не се оправи ще трябва да се смени.
Отговори

plig снимка plig 11 юли 2006 - 13:52

Тази тема от доста време е без коментари, но чак сега попадам на нея, пък и съм отскоро във форума ;)

Имам подобен проблем - на определени обороти дрънчи повечко и ми изглежда да е от скоростния лост. Като го мръдна леко наляво-надясно и се оправя. Ама дразни :(

Ще споделите ли дали оправихте проблема? xcalibur спомена нещо за грес, има ли ефект от такава манипулация?
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 11 юли 2006 - 14:49

plig, на Jul 11 2006, 01:52 PM, каза:

Тази тема от доста време е без коментари, но чак сега попадам на нея, пък и съм отскоро във форума ;)

Имам подобен проблем - на определени обороти дрънчи повечко и ми изглежда да е от скоростния лост. Като го мръдна леко наляво-надясно и се оправя. Ама дразни :(

Ще споделите ли дали оправихте проблема? xcalibur спомена нещо за грес, има ли ефект от такава манипулация?
 

Свали си маншона около скоростния лост и погледни в "бездната" :cen: Цялата ши..:cen: пластмасова конструкция се държи на 4 болта. Първо виж дали са стегнати. При мен до някъде от това беше проблема. Сега продължава да дрънчи, но много по малко - само при тръгване... При мен самата ябълка се е изяла много. Щото някакъв германски кретен е решил да направи цялата тая ситуация от пластмаса. Може ли да си толкова тъп... :cen: Както и да е... Като питах по магазините насам-натам ми казаха, че може да се сменят само някои втулки, които били по 8-10лв. парчето. Поне ще се поукрепят нещата. Не знам обаче при вас дали не дрънчи някъде по-навътре... :thu: трябва да се изследва... :thu: Иначе цялата работа, ако тръгнем да сменяме, около 300лв. ще излезе :2angry1: :thu:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 11 юли 2006 - 18:47

xcalibur, на Apr 25 2006, 09:44 AM, каза:

Онзи ден пак го гледах и установих, че шума е точно от ябълката на самия лост. Мисля да я напълня с грес и ако не се оправи ще трябва да се смени.
 


Това помага само за да започнат скоростите да влизат по лесно и наистина има голям ефект ама греста постепенно се изтласква около ябълката и след 1 месец няма и спомен от гресирането. Пробвах да намаля луфта на ябълката но помогна съвсем малко. Мисля си, че там където излиза лоста извън купето (и влиза в двигателния отсек) трябва да има някаква втулка която се разхлабва с течение на времето и може би тя дрънчи. Иначе прегледах лостовите механизми които са преди скоростната кутия и изглежда всичко ок - да има луфт ама не мисля че е от него. Съвсем очевидно дрънченето е от лоста след ябълката до лостовите механизми до скоростната кутия... Лошото е че предния път като махах пластмасите там си изключих Airbag ECU-то и ми светна грешка :cen:
Това със скотостния лост вече започва да ме изкарва извън нерви, ако някой удари едно рамо няма да е зле :cen:
Отговори

plig снимка plig 13 юли 2006 - 11:53

Сложих малко грес около ябълката на лоста, както и около втулката около която минава металния лост (този, който излиза от купето и влиза в двигателния отсек).

Сега скоростите влизат много по-плавно и меко, дрънчене има, но доста по-слабо се чува. Не съм слагал много грес, защото исках да видя какъв ще е ефекта - засега е горе долу добре. Не реши проблема, но поне го "заглуши".

btw: На моята Астра като махнах кожата около лоста, гледах ама не видях никакви болтове, които да държат пластмасовата конструкция. Ще пробвам някой ден да сваля цялата средна тапицерия и да видя дали не може да се направи нещо повече.
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 13 юли 2006 - 15:10

plig, на Jul 13 2006, 11:53 AM, каза:

... btw: На моята Астра като махнах кожата около лоста, гледах ама не видях никакви болтове, които да държат пластмасовата конструкция. Ще пробвам някой ден да сваля цялата средна тапицерия и да видя дали не може да се направи нещо повече.
 

Еми те са много завряни... :cen: В 4-те края и ти трябва гидория със сравнително дълго рамо. При мен може би е малко по-различно... :cen: Махат се всички пластмаси около лоста, ръчната, маншони, истории. Може би се открива по-лесно достъп до джаджата отколкото при теб... Знам ли? Разглоби там всичко дето може да се разглоби и ще го намериш :thu:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 13 юли 2006 - 19:07

plig, на Jul 13 2006, 11:53 AM, каза:

Сложих малко грес около ябълката на лоста, както и около втулката около която минава металния лост (този, който излиза от купето и влиза в двигателния отсек).

Сега скоростите влизат много по-плавно и меко, дрънчене има, но доста по-слабо се чува. Не съм слагал много грес, защото исках да видя какъв ще е ефекта - засега е горе долу добре. Не реши проблема, но поне го "заглуши".

btw: На моята Астра като махнах кожата около лоста, гледах ама не видях никакви болтове, които да държат пластмасовата конструкция. Ще пробвам някой ден да сваля цялата средна тапицерия и да видя дали не може да се направи нещо повече.
 


Аз ти казах - разликата е голяма ама ще се разваш за кратко :cen:
Хубаво е че си стигнал до тази втулка, защото аз си мисля че именно там е проблема... Я кажи нещо повече - опипа ли я имаше ли луфт между нея и това за което е хваната? Има ли голям луфт там по принцип? Пробвай да вкараш нещо там - нещо пластмасово, тънко, колкото да обере луфта... мисля си че там ако сложим нова втулка ще изчезнат всякакви шумове. Ако пук и лоста се е изял пак ще му намерим цаката...
Давай колега в тебе ми е надеждата - просто при мене до тази втулка се стига мноого трудно...
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 15 юли 2006 - 07:33

:2angry1: И аз го имам същия проблем!Като форсирам на място и лоста влиза в резонанс и почва да дрънчи.Като го хвана по средата където е подвижна частта за задната предавка спира да дрънчи.И на мен ми хрумна идеята с греста, но още не съм пробвал. :cen:
Отговори

plig снимка plig 01 август 2006 - 09:10

Разглобих средната част (тази, която е между седалките) и най-после видях болтовете, на които се държи пластмасата около скоростния лост и за които vassil_bk писа.
При Астра-та тези болтове се оказаха от външната страна на пластмасата и няма начин да се достигнат само покрай самия скоростен лост.
За съжаление затягането не помогна - пак дрънчи, то те си бяха и достатъчно затегнати де:(

Сега мисля да направя последен опит и да проверя, частта на металния лост, която излиза от купето в двигателния отсек. Докато бях махнал пластмасите си направих експеримента да притисна същия този метален лост лекичко (е не съвсем леко:) на форсиран двигател и дрънченето изчезна.

Нещо не съм голям оптимист вече - мислех, че ще се окаже нещо далеч по-просто :(
Отговори

stokovic снимка stokovic 17 август 2006 - 10:35

при мен проблема е същия и ще сменя двете втулки ( които само могат да се сменят без да се разглобява кутията ) и ще ви пиша за резултат ! Дано да е от това!
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 17 август 2006 - 15:33

на предната ми вектра при огед забелязах, че вилката към скоростната кутия (една плоска "П" образна), в която влиза една ос дупката на оста беше станала елипсовидна - вижте дали не е от там
от двете стани на остта има шайби и не се вижда много добре ако отвора е станал на елипса
Отговори

stokovic снимка stokovic 29 август 2006 - 16:38

Заведох пациента в сервиза и открихме заедно с майстора, че моето придрънкване идва от лек луфт в една свръзка на скоростния лост ( за съжаление не мога точно да ви обясня коя ), частите които трябва да се подменят ми струват 30 лв. ( 2 втулки, щифтце и едно пръстенче - от GM ) поръчани са и ще трябва до 10 дена да почакам да пристигнат. Майстора каза, че и отмонтирането и монтирането им също е лесно. След като ги сменя ще ви пиша дали има ефект !
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 29 август 2006 - 18:26

stokovic, на Aug 29 2006, 04:38 PM, каза:

Заведох пациента в сервиза и открихме заедно с майстора, че моето придрънкване идва от лек луфт в една свръзка на скоростния лост ( за съжаление не мога точно да ви обясня коя ), частите които трябва да се подменят ми струват 30 лв. ( 2 втулки, щифтце и едно пръстенче - от GM ) поръчани са и ще трябва до 10 дена да почакам да пристигнат. Майстора каза, че и отмонтирането и монтирането им също е лесно. След като ги сменя ще ви пиша дали има ефект !
 


Браво колега :flag:
Ако наистина се оправи ми се струва този майстор ще има доста клиенти:)
Отговори

stokovic снимка stokovic 03 октомври 2006 - 10:35

Колеги, ремонтирах проблемните втулки, но не се оказа от тях! Механика обаче огледа сглобката между скоростния лост ( или по-точно ябълката, която излиза точно под купето) и елемента, в който влиза съответната ябълка. Хвана той едни клещи, пристегна леко този елемент, сложи отново ябълката в него и след това ЧУДО - няма дрънчене вече и стана по-малък луфта на свободна скорост! Разбрахме се да покарам така и ако пак се появи ще сменим този елемент ! При мен може да се смени. Това е! Засега съм доволен, ще покарам още малко па да видим.
Отговори

gicho снимка gicho 06 ноември 2007 - 20:26

И при мен на Corsa B, Combi, 1999г. има такова дрънчене в лоста и много ясно се вижда че е износена ябълката под лоста.
Някой знае ли къде може да се намери въпросната ябълка.
А дали може да се поръча на стругар да я направи от метал !?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg