Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Грешка 42, чек светнал енократно

Deian снимка Deian 20 август 2015 - 14:46

Здравейте!
Карах по един лош път, спрях нормално. На тръгване обратно check engine светна и не угасна след като запалих. Колата вървеше нормално. Стигнах до дестинацията (5 км) и на второ палене чекът си гасне.
Записали се е грешка 42. Имам ли поводи за притеснение?
Отговори

Коцето снимка Коцето 20 август 2015 - 21:55

Грешката подсказва проблем в запалването, като начало огледай снопа от кабели влизащи в делкото както и гумичката служеща за изолатор на тези кабели към корпуса на делкото. Огледай ги за напукана или нарушена по някакъв начин изолация на четирите отиващи към ЕКУ-то и двата отиващи към бобината. Огледай връзките на комутатора и индуктивния датчик (малката бобинка вътре в делкото). И ако всичко до тук е наред можеш да се подготвяш за смяна на комутатор.
Отговори

Deian снимка Deian 27 септември 2015 - 16:57

Така изглежда под капачката на делкото:

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Deian: 28 септември 2015 - 10:08
Отговори

Коцето снимка Коцето 27 септември 2015 - 17:58

То е ясно как изглежда, пиши резултата, отстранен ли е проблемът и от къде се е оказал.
И като гледам този палец е за смяна, а като виждам голямото количество кокс по него вероятно капачката е за смяна, трябва да се види коксовия електрод дали не е износен, както и страничните електроди.
Отговори

Deian снимка Deian 27 септември 2015 - 18:28

Ами днес се изяви по-ясно и отворих капачката. Има една дупка на пластината на палеца и явно той е проблемен. Исках да покажа снимките с идеята да видите дали само палецът е за смяна или и друго...
Отговори

Deian снимка Deian 28 септември 2015 - 09:32

Колега, смених палеца и капачката - взех Beru и двете, такова имаха. Наредих кабелите по същия начин както на предната капачка. Обаче чека пак ми светна. Колата видимо сега върви, има едно леко претрисане на празен ход, но преди смяната чак придърпваше и в движение на скорост.
Старият палец направо се беше спекъл с оста и се наложи да го счупя. Не знам при тези мъчителни манипулации може ли да съм разместил нещо - гледах да не превърти оста и до последно новият палец влезе на същата позиция както беше стария според мен.
Онзи кръглия датчик, който е преди палеца в делкото, има лек ход наляво-надясно, но не повече от 3-4 мм. И като цяло в капачката имаше някакви мръсотии като от нагар. На предната снимка се вижда как изолацията на зеления и жълтия кабел е разтрошена. Не знам може ли там нещо да искри и какво да я правя пък нея.
Отговори

Коцето снимка Коцето 28 септември 2015 - 11:47

Палеца и капачката добре си ги сменил, сега онзи кръглия датчик е импулсния датчик и не трябва изобщо да мърда (може да се залепи за корпуса с някакво лепило (примерно SUN FIX), другия начин е да се разглоби делкото и да се хване както трябва но по моя преценка няма да можеш да го направиш сам. Зеления и жълтия кабели са изводите на въпросния датчик които са включени в комутатора точно там където се забелязва кофти изолация, може и без изолация важното е контакта между клемите и изводите на комутатора да е добър освен това трябва да се измери съпротивлението на този датчик 680 или 860 ома (не помня точно), трябва да се огледа как контактуват всички клеми включени към комутатора (онова черното като плочка с жълтата точка на него имащо 7 извода). После прегледай всички кабели които влизат в корпуса на делкото дали нямат нарушена изолация по веригата до една букса с 4 извода, после виж онази гумичка служеща за изолация м/у делкото и целия сноп кабели влизащи в него, понякога точно в тази гумичка е разрушена изолацията и не се вижда отвън. Всичко това ти писах още в първия си пост но нищо не казваш дали си го направил, явно не си. И като прегледаш всичко това и продължава да свети чека може да се подготвиш за смяна на комутатор.
Отговори

Deian снимка Deian 30 септември 2015 - 08:39

От значение ли е положението на въпросния датчик, или просто трябва да е застопорен? Защото тази сутрин отворих капачката и го завъртях до крайно ляво положение (посока към радиатора), така че да опре до нещо, което го ограничава и после като запалих check engine вече не светва.
Кабелите изглеждат ОК - без нарушена изолация и влизат стегнато.
Не съм сигурен дали колата ми харесва как върви сега, затова питам за положението на датчика и какво определя то.
Отговори

Коцето снимка Коцето 30 септември 2015 - 08:59

Делкото вади ли го от мястото му? изобщо налага ли се да го мърдаш около оста му? ако си направил едно от двете вероятно си разместил центровката и за това не ти харесва как върви колата. Ако е така сега е най-добре да идеш при някой майстор със стробоскоп за точна центровка. А и като въртиш датчика също се променя ъгъла (центровката).
Отговори

Deian снимка Deian 30 септември 2015 - 10:58

Делкото не съм го мърдал. Само датчика, доколкото се върти няколко милиметра около оста. При ваденето на палеца, оста на която влиза, стоеше неподвижно в посока въртене, само излизаше малко навън-навътре при дърпането на палеца.

Вече е в сервиза за смяна на индукционен датчик. Като го загледах по-обстойно, изолацията около намотките е нагоряла и се къса и най-вероятно е заминал.
Мнението беше редактирано от Deian: 05 октомври 2015 - 10:15
Отговори

Deian снимка Deian 07 октомври 2015 - 18:52

Равносметката:
сменен ангренажен ремък (CT558 Contitech) - стария бил много хлабав
съответно и водна помпа (THERMOTEC D1X012) - беше си им време и по години, и по километраж.
Сменен комутатор в делкото (MOBILETRON IGD1961HV), свещи (GM) и кабели /плюс палец и капачка, които бях сменил сам/
сменен профилактично ремъка към алтернатора (10x913 Contitech)
Всичко е наред сега. Благодаря на отзовалите се.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg