Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Ъпгрейд на волан на Зафира А с волан от Вектра Ц

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 04 декември 2017 - 20:40

Здравейте колеги,
От дълго време исках да си сменя волана на моята Зафира А с такъв, на който клаксонът да е в средата. Много ми е криво да търся тези шибани копчета като на плейстейшън при завой, отделно капакът на бега го смених че беше прокъсан, но пък новият отзяваше тъй като е ментак.
Затова рискувах и си купих волан от Вектра Ц. Всичко пасна идеално - кабелите са еднакви на брой и цвят, навързах ги по цветове и всички функции си работят перфектно. Който му се занимава може и да направи кабелите на мултито на букса, а не като мен директно да ги навързва. Буксата на аербега леко се резва с макетен нож, за да влезне в жълтата букса, тъй като новият волан на бега има 2 букси - лилава и жълта. Слага се само едната и всичко е ок.

Ето видео и снимки:

Zafira A Vectra C Wheel Change 01
Zafira A Vectra C Wheel Change 02
Zafira A Vectra C Wheel Change 03
Zafira A Vectra C Wheel Change 04
Zafira A Vectra C Wheel Change 05
Zafira A Vectra C Wheel Change 06
Zafira A Vectra C Wheel Change 07

Прикачен файл  01.jpg (122,28K)
Брой изтегляния: 110Прикачен файл  02.jpg (74,9K)
Брой изтегляния: 95Прикачен файл  03.jpg (67,53K)
Брой изтегляния: 78Прикачен файл  04.jpg (103,76K)
Брой изтегляния: 72
Прикачен файл  05.jpg (61,55K)
Брой изтегляния: 71Прикачен файл  06.jpg (70,79K)
Брой изтегляния: 67Прикачен файл  07.jpg (114,64K)
Брой изтегляния: 64Прикачен файл  08.jpg (89,99K)
Брой изтегляния: 58
Прикачен файл  09.jpg (78,06K)
Брой изтегляния: 57Прикачен файл  10.jpg (79,71K)
Брой изтегляния: 54Прикачен файл  11.jpg (110,41K)
Брой изтегляния: 52Прикачен файл  12.jpg (88,58K)
Брой изтегляния: 51
Мнението беше редактирано от dvasilev: 07 декември 2017 - 14:11
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 08 декември 2017 - 00:09

 omega A 3000-24v, на 04 декември 2017 - 20:40, каза:

Здравейте колеги,
От дълго време исках да си сменя волана на моята Зафира А с такъв, на който клаксонът да е в средата. Много ми е криво да търся тези шибани копчета като на плейстейшън при завой, отделно капакът на бега го смених че беше прокъсан, но пък новият отзяваше тъй като е ментак.
Затова рискувах и си купих волан от Вектра Ц. Всичко пасна идеално - кабелите са еднакви на брой и цвят, навързах ги по цветове и всички функции си работят перфектно. Който му се занимава може и да направи кабелите на мултито на букса, а не като мен директно да ги навързва. Буксата на аербега леко се резва с макетен нож, за да влезне в жълтата букса, тъй като новият волан на бега има 2 букси - лилава и жълта. Слага се само едната и всичко е ок.

Ето видео и снимки:евала колега много гот си е пипнал темичката

Zafira A Vectra C Wheel Change 01
Zafira A Vectra C Wheel Change 02
Zafira A Vectra C Wheel Change 03
Zafira A Vectra C Wheel Change 04
Zafira A Vectra C Wheel Change 05
Zafira A Vectra C Wheel Change 06
Zafira A Vectra C Wheel Change 07

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg
09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg


Евала колега ,много добре си направил снимковия и видео материала.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 08 декември 2017 - 08:14

 omega A 3000-24v, на 08 декември 2017 - 00:09, каза:

Евала колега ,много добре си направил снимковия и видео материала.

Колеги и да не забравите да махнете едната клейма на акумулатора за да не записва компютъра докато давате на контакт евентуално.
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 декември 2017 - 08:32

Трябва да пробвам дали волан от Вектра Ц ще стане на Астра Г на синът ми. Като си нямам работа ще сваля волана от Сара и да видя, каква беля ще сътворя.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 декември 2017 - 08:43

След като на зафирата и астрата са еднакви не виждам проблем да не стане.
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 декември 2017 - 08:59

И аз така мисля.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 08 декември 2017 - 20:21

ако се съмняваш колега вади кабелите от буксата без да режиш нищо ,за да може после ако решиш да си върниш всичко по местата.
Отговори

dj_zenith снимка dj_zenith 09 декември 2017 - 10:37

А дали ще стане волана от фейсова Вектра Ц понеже гледам, че там има и колелца или това няма значение?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 декември 2017 - 13:04

 dj_zenith, на 09 декември 2017 - 10:37, каза:

А дали ще стане волана от фейсова Вектра Ц понеже гледам, че там има и колелца или това няма значение?

Не са колелца, а нещо като джойстик с два контакта в двата края на хода.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 09 декември 2017 - 13:39

имам същият ще го пробвам и няго и ще ви кажа колеги но в понеделник
Отговори

мариан марков снимка мариан марков 22 януари 2018 - 18:10

 omega A 3000-24v, на 08 декември 2017 - 08:14, каза:

Колеги и да не забравите да махнете едната клейма на акумулатора за да не записва компютъра докато давате на контакт евентуално.

здравеите имам волан на сигнум кабелите и шлица да ноотдолу е различен няма двата чопа на отливката с шлиците те сигурно са да изключват мигачите знаете ли...
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 22 януари 2018 - 23:01

Колега ако е модел като този горе на снимката трябва да стане ,отзад воланите изглеждат различни но си паства всичко идеално поне при мен е така.действа си автоматичното изключване на мигачите.шлиците мисля че на всички са еднакви.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 23 януари 2018 - 12:01

 omega A 3000-24v, на 22 януари 2018 - 23:01, каза:

Колега ако е модел като този горе на снимката трябва да стане ,отзад воланите изглеждат различни но си паства всичко идеално поне при мен е така.действа си автоматичното изключване на мигачите.шлиците мисля че на всички са еднакви.

по принцип за по добра съвместимост ще е по добре волана да е с копчета а не със скролове.
Отговори

мариан марков снимка мариан марков 25 януари 2018 - 18:15

 omega A 3000-24v, на 04 декември 2017 - 20:40, каза:

Здравейте колеги,
От дълго време исках да си сменя волана на моята Зафира А с такъв, на който клаксонът да е в средата. Много ми е криво да търся тези шибани копчета като на плейстейшън при завой, отделно капакът на бега го смених че беше прокъсан, но пък новият отзяваше тъй като е ментак.
Затова рискувах и си купих волан от Вектра Ц. Всичко пасна идеално - кабелите са еднакви на брой и цвят, навързах ги по цветове и всички функции си работят перфектно. Който му се занимава може и да направи кабелите на мултито на букса, а не като мен директно да ги навързва. Буксата на аербега леко се резва с макетен нож, за да влезне в жълтата букса, тъй като новият волан на бега има 2 букси - лилава и жълта. Слага се само едната и всичко е ок.

Ето видео и снимки:

Zafira A Vectra C Wheel Change 01
Zafira A Vectra C Wheel Change 02
Zafira A Vectra C Wheel Change 03
Zafira A Vectra C Wheel Change 04
Zafira A Vectra C Wheel Change 05
Zafira A Vectra C Wheel Change 06
Zafira A Vectra C Wheel Change 07

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg
09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 26 януари 2018 - 14:18

Това не можах да го разбера нещо колега,снимките от моята тема.снимай твоят волан който искаш да сложиш и цвета на кабелите какти и шлиците.
Мнението беше редактирано от omega A 3000-24v: 26 януари 2018 - 14:20
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 18 февруари 2018 - 00:23

Здравейте колеги,
Ето и моя прогрес/проблеми и въпроси по темата - изрязах на еърбега буксчиката и сега влиза - 1, 2. Еърбега на вектра ц го сложих и извадих няколко пъти на 'сухо'. После като сложих волана пак го извадих, но малко по трудно. Срязах буксите, без да ги запоявам и сложих правилната букса във волана и после еърбега - има си място, дори буксата на еърбега да е върху другата букса.

Срещнах друг проблем обаче - слагането на самия волан до края. Зафирския волан си влиза до края, но този на веткра ц не. На зафирата дори и да не нацелиш празното зъбче всичко заспива много плавно, стига разбира се релсите от външната страна да влязат в 'коловозите' на лентовия кабел. Волана на вектра ц го маркирах в долната, част понеже няма маркировка, за да нацеля празното зъбче, обаче не сетава. Ако натисна малко повече и започва да влиза. Но се чудя трябва ли да има такъв натиск и дали мога да прецакам зъбчетата нещо.

Друг проблем, както и колегата по-горе е забелязал - зафирския волан има две релси от външната страна, които влизат в лентовия кабел и също в долната част е леко скосен. На вектра ц обаче няма такива релси отвън и отдолу няма скосяване. Може би затова да влиза по-трудно..

Тук съм качил снимки за сравняване - цък. Като погледна през 'тунелите'/дупките на воланите, този от вектра ц сякаш почва леко да се стеснява и затова не иска да влиза от даден момент нататък, но не съм напълно сигурен. Това, че няма релси не трябва ли да онзачава, че няма да изключва мигачите? Всъщност може и да изключва поради следните причини:
  • Ако воланът влезе трудно ще хваща лентовия кабел, но в даден момент може да се разшири, и натиска да изчезне/намалее.
  • Самите букси от еърбега и мултиволана към лентовия кабел действат като релсите - при завивате бутат лентовия кабел да се върти. Така обаче пък не знам дали няма самите букси де се прецакат от постоянното им бутане при въртене.

В един форум за други коли казват, че с покси пол са залепили тънки пирончета/лентички да симулират тези релси.

Тоест въпросите са ми два:
  • Воланът на вектра ц трябва ли да влиза трудно от един момент нататък и да пробвам ли да го натисна/удрям силно, за да влезе? В момента има цял пръст разстояние и не ми изглежда ок - цък.
  • Това, че няма релси, които влизат в лентовия кабел, а въртенето на лентовия кабел разчита само на буксите и стеснението ок ли е ?
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 18 февруари 2018 - 15:32

Здрвейте колеги,
Монтирах волана - цък. Запоих жичките - 1, 2.
След като го натиснах си влезе. Има леко разстояние от около 5мм - 1, 2, 3, 4 но изглежда да е ок. Кабелчетата от буксата са леко прегънати - цък, но също мисля, че е ок. Клаксона и мултиволана си работят. Обаче се появиха два проблема:
  • При въртене на волана има силно скрибуцане. И преди на стария волан беше почнало да се появява такова скрибуцане при завиване, но сега е доста повече и самия волан тръдно се върти. Скрибуцането се чува от самия волан или лентова кабел, но не знам точно откъде. При завой като пусна волана и едвам едвам се изправя сам.
  • Като дам ляв мигач мигането е с голяма чистота и също левия заден мигач не работи. Десните мигачи си работят добре, както преди. Във форума пише, че така става когато изгори крушка. Възможно ли е точно сега пък да изгори задната крушка на мигача ? Преди да свалям/слагам волана махах клепмата на акумулатора.
  • Мисля да сложа пак стария волан, за да тествам горните два проблема дали ще ги има. Това, че мултиволана и клаксона не са вързани не е прболем нали ?

Прикачил съм видео тук с двата проблема - Zafira A with Vectra C Wheel Issues

п.с. За скрибуцането намерих тази тема - цък. Пише, че стопера за въртене на лентовия кабел се прецаква с времето и става много силно скрибуцането. При мен и преди го имаше скрибуцането, но сега стана силно. Също докато сега слагах/махах кабелите лентовия кабел, както си е законтрен на няколко пъти го насилих леко да се завърти. При завъртането имаше леко щракане. Да не би да съм го дочупил ? Ако е така как се маха този стопер ?

п.с.2 Като покарах малко колата, скрибуцането намаля малко. Но се чува едно почукване като се върти волана наляво и надясно - Zafira A Vectra C Wheel Issue2. Предполагам, че това е заради буксата в лентовия кабел и липсата на релсички. Ще пробвам да махна еърбега и да сложа нещо около буксата, за да не трака (например изолирбанд).
Относно ускореното цъкане на левия мигач - това е симптома за изгоряла крушка. Може би при махане на клемата да е дала фира. Интересно, че досега за 5 години каране никога не ми се е случвало. Ето една тема и едно клипче как се маха задния фар - Изгоряла крушка и Vauxhall zafira A rear light removal 99-05.

Mахнах фара и извадих крушката. Не изглежда да е изгоряла. Разклатих я, но реотанчето не е прекъснато. Като я сложих мигача си тръгна с нормални обороти. Предполагам, че не прави много добър контакт тъй като тази крушка се вади по-лесно в сравнение с другите.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 18 февруари 2018 - 22:13

Здравей колега,при мен всичко стана от раз без проблеми и усложнение.Разстояние наистина се получи но е търпимо.Стопера представлява едно зъбче което щом извадиш волана блокира лентовият кабел от свободно въртене.Даже мисля че е бяло и се намира в центъра на отвора на лентовият кабел.При монтаж волана го натиска и му позволява да се върти свободно.Пробвай и нещо друго махни волана и запомни точното положение на лентовият кабел,после натисни зъбчето и завърти на ляво и на дясно лентовият кабел и се ослушай за въпросните шумове.
Мнението беше редактирано от omega A 3000-24v: 18 февруари 2018 - 22:26
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 18 февруари 2018 - 22:33

И нещо друго ,ако след твоето насилване на волана и въпросното изщракване е изчезнала някоя от функциите на мултито значи си скъсал лентовият кабел.А относно ускореното мигане на волана ,гаранция е изгоряла крушка.
Отговори

optimeon снимка optimeon 16 март 2018 - 13:19

Какво се оказа в крайна сметка
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg