Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Букси на ключа за светлините

Наско           . снимка Наско . 17 август 2012 - 10:16

Здравейте, трябва ми описание на буксите коя за какво е на схема GM 90 561 377

ето една снимка от нета на частта - ключ за светлините :/ никъде обаче не намерих коя клема за какво отговаря и какъв ток тече по нея
Публикувано изображение
Отговори

Samo снимка Samo 17 август 2012 - 15:35

 Наско ., на 17 август 2012 - 10:16, каза:

Здравейте, трябва ми описание на буксите коя за какво е на схема GM 90 561 377

ето една снимка от нета на частта - ключ за светлините :/ никъде обаче не намерих коя клема за какво отговаря и какъв ток тече по нея
Публикувано изображение

Ето тук http://www.opelclub....showtopic=36700 има имаше снимка прикачена някъде след средата.
Предполагам и за какво точно ти трябва ;)
Отговори

mupkoc снимка mupkoc 17 август 2012 - 17:21

Ето описание на буксата (!), а не на ключа за светлените.
Публикувано изображение

1 - 12V (постоянни)
2 - Осветление на регистрационния номер
3 - Към мултитаймера (за осветление на таблото)
4 - 12V (на контакт)
5 - Към мултитаймера (за фаровете за мъгла)
6 - къси?
7 - Към мултитаймера (за стопа за мъгла)
8 - за рагулиране на фаровете
10 - габарити
11 - Към мултитаймера (за осветлението на купето)
12 - маса
13 - къси

Единствено за 6-ти пин не съм сигурен, но за 13-ти съм сигурен, че е къси. Информацията е от TIS2000 и там е показано, че кабелите от 6 и 13 пин отиват на едни и същи места, но са с различни цветове - бяло-жълт и жълт, съответно за 6-ти и 13-ти пин.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 17 август 2012 - 17:29

Докато не сте приключили темата, мисля тук е мястото да попитам за.. известно ли е някому, оригиналната букса за дневни светлини (при ASTRA G конкретно ме интересува), там как стоят нещата.. има някъде описание на кабелите и цветовете им ? :confused:
Отговори

Наско           . снимка Наско . 17 август 2012 - 21:53

Благодарности за бързия и изчерпателен отговор :)

След 2 мои неуспешни опита миналата седмица и един незадоволителен вчера от майстор , одеве с колега от форума се позанимавахме малко и стана перфектно, много съм доволен :)

Сложих това реле http://kuzmovelectro...i-farove-2.html

Схемата, по която го свързахме е следната

Краче 30 към букса 1 / 12V постоянни
Краче 87 към букса 13 / къси светлини
Краче 86 към букса 4 / 12V от ключа
Краче 85 към букса 12 / маса

Светодиод и резистор между букса 13 и 12
Мнението беше редактирано от Наско .: 17 август 2012 - 21:53
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 17 август 2012 - 21:59

 Наско ., на 17 август 2012 - 21:53, каза:

След 2 мои неуспешни опита миналата седмица и един незадоволителен вчера от майстор , одеве с колега от форума се позанимавахме малко и стана перфектно, много съм доволен :)

Сложих това реле..*


-И !? Интересно ми е каква е сега схемата с това реле - какво се случва по принцип, и какво се случва, като посегнеш към ключа за фаровете !?
Отговори

Наско           . снимка Наско . 18 август 2012 - 06:15

Когато ключа е в позиция О - изключено и съм запалил колата, релето сработва и включва късите.
Ключа също може да се използва, и действа като резервно копче ако случайно релето не свърже късите.
Има малка разлика между пуснати къси с релето и с копчето и това е, че когато е с релето не светват лампите зад таблото, но това не е проблем, даже по-добре за през деня, ако карам през нощта ще трябва да врътна копчето :)
Загася ли колата, релето се изключва веднага, защото захранването му е с 12V след ключа, и фаровете изгасват. Ако съм врътнал ключа обаче, ще трябва пак да си го върна в позиция О - изключено.


Още не съм го тествал напълно, притеснително е това, че според характеристиката на релето, то се пуска при 14.5 Волта, и когато акумулатора не се зарежда и остане към 12 Волна се изключва. Притеснява ме при пускане на по-големи консуматори, дали няма да падне напрежението и по някое време релето да реши, че трябва да се изключи, но затова съм сложил светодиод да сигнализира дали всичко е както трябва.

---

все пак ще се наложи да добавя и батерия за повишаване на напрежението, за да е сигурно че ще се включи, една батерия от 3 Волта ще свърши работа.
Мнението беше редактирано от Наско .: 18 август 2012 - 13:12
Отговори

pu6olin снимка pu6olin 20 август 2012 - 16:17

Браво! Това е добро решение с такова реле при това на такава цена.Колега,щом си сложил светодиод,не ти трябват други неща като батерии и т.н.Особенно ако вградиш диода някъде в таблото за да ти е постоянно под око няма да имаш проблеми с катаджиите.
Отговори

slavich снимка slavich 18 юли 2021 - 23:17

 Наско ., на 17 август 2012 - 10:16, каза:

Здравейте, трябва ми описание на буксите коя за какво е на схема GM 90 561 377

ето една снимка от нета на частта - ключ за светлините :/ никъде обаче не намерих коя клема за какво отговаря и какъв ток тече по нея
Публикувано изображение
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg