Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Опел Калибра, C20NE, Проблем при работата на бензин

Цветан Цаков снимка Цветан Цаков 07 януари 2019 - 15:23

Здравейте колеги, карам Калибра 2.0 115 коня, C20NE с обикновена газова уредба. От известно време забелязах, че не работи добре на бензин, и се захванах леко по леко да видя откъде идва проблема. Да започнем със сменените неща: Палец, капачка, кабели, свещи, горивен филтър на 15-20 хиляди километра, но този проблем е от преди смяната на филтъра, почистен стъпков мотор (поне за почистен го броя). В какво се изразява проблема? Трудно палене, пали от 3-4-5-тото въртене на бензин. На бензин двигателят работи като дизелов агрегат :D тресе се много, и когато подам газ додолу, забива между 1000 и 1500 оборота, и не може да се изфорсира, започва да се тресе леко цялата кола. На моменти колата губи обороти, както седи на 1000 оборота и изведнъж пада на 500-600 за 2-3 секунди, после ги връща пак. Изпънах я 2-3 пъти на една отсечка и установих, че на бензин ускорява много по-бавно, отколкото на газ, сякаш на бензин няма мощност. Щом превключа колата на газ, мотора започва да работи много по-тихо и нормално, вече не се тресе, а колата си държи оборотите както си му е реда. На газ няма никакви проблеми, ускорява нормално, не губи обороти. Смених няколко вакуума около горивният регулатор, мислех че е от тях-уви. Смених и един маркуч, заедно с клапана за обратно гориво, беше протекал, и от това не се оправи. Мой приятел, по-технически грамотен от мен, сподели, че от ауспуха му мирише на бензин (богата смес). По пътя на логиката изключих да е от някой датчик, или вакуум, понеже работата на газ е перфектна (ОБИКНОВЕНО ГАЗОВО), то използва същите въздушни потоци, така че по пътя на логиката ми остана да е нещо по горивната система. Колата мнооооого рядко се е карала на бензин, съмнявах се за задръстена горивна система, сипах една добавка на Бардал 6 в 1 за прочистване и следващите 100-150 км. ще си чакам чудото. Съмненията са за запушени дюзи, неработеща ламбда сонда, помпата да не може да подаде гориво под достатъчно голямо налягане, неработещ правилно дебитомер. Самодиагностика НЕ мога да направя, тъй като чек лампата на таблото е изгоряла, в моят град няма кой да закачи колата на диагностика, за това "гадая". Някой ако има предлжоения към какво да се насоча, моля да помага.
Мнението беше редактирано от Цветан Цаков: 07 януари 2019 - 15:25
Отговори

боян-м снимка боян-м 07 януари 2019 - 15:54

Е,хубава работа Цецо. Такъв град, а да няма един кабел. Остава по-трудното тогава. Вадиш рейката с дюзите, въртиш на стартер и гледаш как работят. Също и меренето на налягането от помпата. Ако някой знае нещо по-различно, да пише. Успешна година на всички.
Отговори

Цветан Цаков снимка Цветан Цаков 07 януари 2019 - 15:58

Обмислям вадене на таблото и смяна на чек лампата, уж не било голяма философия, 3 болта на пластмасовите капаци около волана и още 3 на самото табло, за да излезе. Евентуално след смяната на чек лампата самодиагностика... Междувременно си я карам само на бензин и я бия хубаво, да се прочисти ако има нещо
Отговори

calibul снимка calibul 07 януари 2019 - 21:33

Въпреки, че поведението на газ, както казваш, е по-различно, аз залагам на дебитомер. Поне разкачи филтърната кутия и провери на ръка дали клапата на дебитомера (понеже е механичен) се движи нормално... Често дефектират при монтирани газови системи...
А за достъпа до "чек-лампата", единственото затруднение е откачането на жилото за скоростомера...
Отговори

ufer снимка ufer 08 януари 2019 - 08:31

Имах Кадет ГСИ с мотор 18Е. Същите симптоми! Пробвал съм 5 дебитомера. Оказаха се дюзи. Залагам на тях. Събрал бях няколко комплекта. Два пъти ги чистих неуспешно. След като продадох мотора, новият собственик ги беше дал на негов приятел с много добра инсталация за почистване и сега го кара... Моят съвет е да си търсиш наистина качествено и компетентно почистване на дюзите, защото има много "майстори", които само се бият в гърдите и прибират парите, но работа не вършат. Доколкото знам човекът, който е чистил успешно дюзите, се намира в Септември...
Отговори

Цветан Цаков снимка Цветан Цаков 12 януари 2019 - 23:51

Малко UP по темата, оказа се бензинова помпа. След диагноза "дюзи" от майстора, си тръгнах с уговорка за следващият ден, по пътя сякаш не беше моята кола. Над 2000 оборота на бензин не пожела да вдигне, настъпя ли я гаснеше. Трудно палеше, след като запали, гасне сама. Закарах я на следващият ден на същият майстор и ми обясни, че е помпа. Сряда пристига, 3 барова. Надявам се и проблема с притрисането и прекъсването да се оправи, може би старата помпа е тръгнала да си заминава и не е подавала достатъчно гориво. Според мен има логика, и мудното палене и всичко да е именно от помпата, надявам се само с нея да се размина Та така, където не го чукаш, там се пука :D
Отговори

ufer снимка ufer 14 януари 2019 - 09:23

Не разбрах само дали майсторът е замервал горивния регулатор - дали поддържа нужното налягане. За всеки случай си запази старата помпа, особено ако е оригинална... А новите помпи или са италиански, или китайски Бош...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg