Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Запекани сегменти на Астра ф1.4

kalin09 снимка kalin09 03 октомври 2019 - 19:49

 Д-и-м-о-в, на 03 октомври 2019 - 11:59, каза:



На ШИБАНАТА СТРАНИЦА 20 (пресниманата) ОТ ОФИЦИАЛНАТА БРОШУРА НА 1.6 CNG ПИШЕ ЯСНО С ЦИФРИ колко е компресията, палячо такъв!

Компресията там НЕ я пише. И при мен се визуализира като 12-а страница от ПДФ-а.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 октомври 2019 - 21:59

Каквото съм искал, казал съм го.

А относно "компресията", затова обясних че не разбирам защо се вика така. Правилното е "степен на сгъстяване" на чист български език.

А другото, на което казвате че викате "компресия" - е налягане в цилиндъра. Така им викам аз и така е правилно да се нарича, защото мерим барове с уреда, значи е налягане, но не беше това проблема. Не е проблема с термините, както някой отидоха в тая посока.
Проблемът беше че спори колко било за въпросния мотор. И понеже съм, го виждал на съставни части тоя мотор (защото аз съм го направил на такива), реших да му покажа защо твърдя друго.

Човека се заяде с мен че степента на сгъстяване на метановия била 10. Е не е 10, а е 12.5 и реших да му го докажа. Доказах му го и станах палячо.. Това е цялата история.
Това че той не ме е разбрал за 20-та страница (което е вярното, защото точно това пише на пресниманото долу), не е мой проблем. Идеята беше да разгледа и да го види. Аз нямам нищо против него, защото не съм писал нито един "подигравателен" коментар спрямо него, както той прави от самото начало. И акъл ще ми налива и не знам какво още. Е, всичко си има граница.

Да отговоря и на колегата Нещо Смислено:
Единственото, което му казах, когато видях тия стойности, беше: Давай да хващаме ключовете.

Той вика че щял да я дава да я напраят, нам кво.. Питахме на 9 места (ходихме на 4, те се обадиха на по още едно и по пътя срещнахме 9-ти човек). вярвай ми всичките си намираха оправдания, за да не го свършат. 9-тия човек му каза въпреки че се познават, цитирам "Боли ма х@я за твоя двигател"

и така се съгласи ние да я правим, за което после ми благодари.
Но единственото сигурно беше че трябва ремонт. Пушеше яко изгорели газове от щеката за маслото... А когато отворихме, 3-ти цилиндър беше с начупени сегменти, втори беше спекъл като за световно(не се бяха счупили още, но явно и това е щяло да стане и с него). Та тия двата показваха единия 7 бара, другия 7.4. На гарнитурата съвсем леко личеше между 2-ри и 3-ти цилиндър че е "имало нещо", комшулук.

За съжаление блокът му на 3-ти цилиндър имаше дълбоки резки от счупените сегменти и се наложи да го сменим с такъв от Z16XE(абсолютно същия блок). Другия вариант беше минаване на ремонтен комплект и + 1100 лева за бутала (от Чехия ги бях намерил, тук никъде нямаше такива бутала, той звъня на 3 места където уж ги имаше в каталога и на 3-те места му казаха "йок"). Затова остана варианта друг блок.

Крайните цилиндри бяха много по-добре, не бяха спекли сегментите, движеха се, явно и затова са показвали по 17 бара. Нагар имаше много по повърхността на всички бутала, и на двата цилиндъра с по 7 бара имаше и натрупано по вдлъбната част на клапаните. С две думи грозна картинка.

От главата отнеха 2.2 десети. Всичко заспа по местата си, абсолютно всеки болт, който беше отвит, беше стегнат по спецификация. Всичко беше буквално лъснато до блясък.

Снощи му казах да измерим пак наляганията, когато сменя свещи - съгласи се веднага. Е, когато настъпи момента, ще измерим пак и толкова. Тогава ще видим кой бил прав и кой крив.
Това е .

но аз не трябва да се занимавам с такива неща...
Мнението беше редактирано от Жоро: 04 октомври 2019 - 07:32
Отговори

Жоро снимка Жоро 04 октомври 2019 - 07:34

Изтрих няколко мнения, други коригирах. Моля спрете да правите мъжка любов и запазете добрия тон. В спора се ражда истината, но не е нужно да е с вулгарен тон. Ако съм пропуснал някоя простотия, моля авторите сами да си я отредактират. Тук сме за да си помагаме, а не да се обиждаме!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 12:59

 sathv, на 02 октомври 2019 - 17:33, каза:

А така. Да научите нещо.
Но повдигането на степен НЕ е правопропорционално.
Калине, уважавам те като специалист, но не ме коригирай в материя която ти е абсолютно непозната. Това е политропен процес /не е адиабатен/ както го мислят занаятчиите, с коефицент на политропата n=1.2. Не е мястото тук да ти извеждам теорията, още повече, че топлотехниката и механиката на флуиди са изключително сложни дисциплини и нищо няма да разбереш.



Аз бях сигурен че е правилно това. За правопропорционално не се изразих правилно. Имах предвид че колкото по-голяма степен на сгъстяване има, толкова по-голямо налягане прави в цилиндъра.

Това което не знаех е че зависимостта е приблизително "на степен 1.2".

А относно материята, явно човека и на теб не ти дава да знаеш нищо, така както и на мен..
Затова спри и ти да се занимаваш с двигатели и решаваме проблема :) (надявам се имаш чувство за хумор)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 13:00
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 октомври 2019 - 15:18

Ами може да сметнем колко е вярно това!Степента на сгустяване 12.5 като я повдигнем на степен 1.2, се получава че този мотор трябва да има компресия 20.7! :confused:
Малко множко ми се вижда това.Освен това едно безразмерно число, без дименсия като се направи някаква операция с него от къде му дойде дименсията Бар?
Абе много глупости се изписаха в тази тема!

Публикувано изображение

Публикувано изображениеibc atm locations
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 15:31

Аз казах че като дойде време да сменим свещите, ще измерим пак, и тъй като на счупен двигател имаше показания от 17.5 БАРА на единия цилиндър, няма да ме учуди и да стигне 19-20 на сега вече направен двигател, минал 20-тина хиляди. Изобщо няма да ме учуди.

Тогава ще видим кое е глупости.

А и човекът не казва нищо друго, а за зависимост, приблизително равна на .. еди колко си..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 15:32
Отговори

sathv снимка sathv 04 октомври 2019 - 17:01

 ivan_pop, на 04 октомври 2019 - 15:18, каза:

Ами може да сметнем колко е вярно това!Степента на сгустяване 12.5 като я повдигнем на степен 1.2, се получава че този мотор трябва да има компресия 20.7! :confused:
Малко множко ми се вижда това.Освен това едно безразмерно число, без дименсия като се направи някаква операция с него от къде му дойде дименсията Бар?
Абе много глупости се изписаха в тази тема!


Значи глупости казваш,а? И вместо да ти обяснявам теорията, щото знам че нищо няма да разбереш, пробвай практически. Вземи един пневмоцилиндър. На изхода сложи манометър. Компресирай му обема 12.5 пъти и кажи какво е налягането. Още по лесно ще ти бъде да отидеш до най-близкия технически университет. Там в кабинета за лабораторни упражнения имат такава установка. Ще се убедиш, че глупостите ги пишеш ти. Пък може с някой стар двигател да пробваш. Само махни сегментите от буталото и сложи гумени О-пръстени за перфектно уплътнение и залепи клапаните за леглата с епоксидна смола. Току виж си доказал че теорията за.адиабатното сгъстяване не е вярна.
Отделно за да разбереш как едно безразмерно число става bar, трябва да знаеш уравнението на Поансон.
P.V^к=const
В първия случай имаме обем V1 и налягане P1 което е равно на атмосферното. Във втория случай при сгъстяване имаме обем V2 и налягане Р2 което търсим. Знаем отношението на двата обема V1 и V2, знаем налягането P1 което е равно на атмосферното и е 1 bar. Елементарно е да намерим P2. К,което е коефицент на поансон на газа, не те интересува в случая. Той си е константа.
Та така. Много се дразня когато разни занаятчии дето са много далеч от науката и една книга не са прочели през живота си дават определения кое е глупост и кое не. Пък в случая имаме типични приоми от висшата математика с интегрално смятане за да изведем уравнението на Поансон дето апострофиращият ме хептен си няма понятие. Калин също. Да не говорим, че на този въпрос голяма част от студентите са скъсани на изпит. Щото то сегашните студенти са едни дървени философи с базови занаятчийски знания и мноого водки зад гърба си.
Мнението беше редактирано от sathv: 04 октомври 2019 - 17:14
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 октомври 2019 - 17:22

 sathv, на 04 октомври 2019 - 17:01, каза:

Значи глупости казваш,а? И вместо да ти обяснявам теорията, щото знам че нищо няма да разбереш, пробвай практически. Вземи един пневмоцилиндър. На изхода сложи манометър. Компресирай му обема 12.5 пъти и кажи какво е налягането. Още по лесно ще ти бъде да отидеш до най-близкия технически университет. Там в кабинета за лабораторни упражнения имат такава установка. Ще се убедиш, че глупостите ги пишеш ти. Пък може с някой стар двигател да пробваш. Само махни сегментите от буталото и сложи гумени О-пръстени за перфектно уплътнение и залепи клапаните за леглата с епоксидна смола. Току виж си доказал че теорията за.адиабатното сгъстяване не е вярна.
Отделно за да разбереш как едно безразмерно число става bar, трябва да знаеш уравнението на Поансон.
P.V^к=const
В първия случай имаме обем V1 и налягане P1 което е равно на атмосферното. Във втория случай при сгъстяване имаме обем V2 и налягане Р2 което търсим. Знаем отношението на двата обема V1 и V2, знаем налягането P1 което е равно на атмосферното и е 1 bar. Елементарно е да намерим P2. К,което е коефицент на поансон на газа, не те интересува в случая. Той си е константа.
Та така. Много се дразня когато разни занаятчии дето са много далеч от науката и една книга не са прочели през живота си дават определения кое е глупост и кое не. Пък в случая имаме типични приоми от висшата математика с интегрално смятане за да изведем уравнението на Поансон дето апострофиращият ме хептен си няма понятие. Калин също.

Опаааааа!
Тук говорим за двигател с вътрешно горене!Той има сегменти и клапани!Аз по-назад в темата дадох линка да се чете за това как отварят и затварят клапаните на ДВГ!Ама няма кой да чете!Има моменти в които са отворени частично и смукателни и изпускателни клапани!А ти ми говориш за цилиндър който е затапен в единия край!Аз не споря за твоя затапен цилиндър какви закони важат!А на бензинов мотор ако компресията стигне 20 бара,предполагам, че бензина ще се самозапали!
Абе двамата с Димов сте уникални!!!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 17:27

 ivan_pop, на 04 октомври 2019 - 17:22, каза:

Опаааааа!
Тук говорим за двигател с вътрешно горене!Той има сегменти и клапани!Аз по-назад в темата дадох линка да се чете за това как отварят и затварят клапаните на ДВГ!Ама няма кой да чете!Има моменти в които са отворени частично и смукателни и изпускателни клапани!А ти ми говориш за цилиндър който е затапен в единия край!Аз не споря за твоя затапен цилиндър какви закони важат!А на бензинов мотор ако компресията стигне 20 бара,предполагам, че бензина ще се самозапали!
Абе двамата с Димов сте уникални!!!


аз само ще изчакам до смяната на свещите и тогава ще ти кажа кой е уникален.

Значи на 20 ще се самозапали, а на 17.5 при вече износени сегменти (до някаква степен)не се самозапалва.. такава колосална разлика!!!!!! от 2.5 бара

На някой им липсват първите 30 години май. И ти си като Оня великия, дето спори с Опел, колко е степента на сгъстяване на метановия 1.6, и после аз съм виновен че съм прав.


Към колегата с теорията, недей да обясняваш, аз ще изчакам там когато дойде момента (може и след нова година да е) - не знам. И ще натривам после носове на многознайковци, директно със снимки тоя път..
Те ако си спомняш ме кръщаваха че и 17.5 било увеличено и да обяснявам как станало, помниш ли ?
Жалко че не е моя колата иначе досега щеше да е свършено, още днес!
Лично аз очаквам поне 19 бара да бъдат, щом бяха 17.5 преди ремонта
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 17:33
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 октомври 2019 - 17:36

Колеги продължавате да изостряте тона около една глупост.

В интерес на истината и аз не знаех, но прочетох на няколко места (знам ли колко е достоверно), че има нещо вярно в тая теория за степента на сгъстяване и компресията. На едно от местата пишеше, че при мотори с 13:1 е нормално да е около 20. Естествено има много фактори, които правят тоя коафициент е непараметричен, но може да послужи за ориентир, ако знаеш колко е степента на сгъстяване да прецениш дали си в допустими стойности. Повтарям на доста места го прочетох. Има голяма разлика от мотор до мотор все пак. От това което извадих като поука от това дето прочетох за себе си мога да кажа, че компреси от 17 не е ненормална за тоя метанов мотор. Още повече човек като се замисли, метана ще харесва висока компресия.

Не мисля, че някой казва нещо невярно тук. Сега доводите ви явно са голямата драма. Вярвам, че ще станат по-приемливи, ако смекчите тона :drinks:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 17:45

Ето ви тест на човек с Y20DTH, Да проверим теорията:
https://www.astraown...hp/t-95250.html

В първия пост, човека е написал какво е измерил на всеки цилиндър.
Има и клип, на който се вижда че стрелката отива почти към средата между 30 и 40 бара.
Айде сметачите да почват. че ме дразните вече ! Степента на компресия на Y20DTH е 18.5:1


В долния пост някой си е въобразил че 25-28 било нормалното, но като знам че съм гледал и един руснак като мери на такъв мотор и най-голямото показание беше 28 , имаше и един цилиндър с 20 бара. Та тоя руснак също каза че двигателят трябва да е 30 и над 30 бара, когато всичко е наред.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 17:55
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 октомври 2019 - 17:47

Лабав ти е линка :smile3560:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 17:58

https://www.vauxhall...ression.359642/

Ей ви още един линк , дето и ХАЙНЕС се правили на големи разбирачи и пишело че 25-28 било трябвало.
А кавко мери човека ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 17:58
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 октомври 2019 - 18:00

То 28 е допуска най-вероятно.
Отговори

sathv снимка sathv 04 октомври 2019 - 18:04

 ivan_pop, на 04 октомври 2019 - 17:22, каза:

Опаааааа!
Тук говорим за двигател с вътрешно горене!Той има сегменти и клапани!Аз по-назад в темата дадох линка да се чете за това как отварят и затварят клапаните на ДВГ!Ама няма кой да чете!Има моменти в които са отворени частично и смукателни и изпускателни клапани!А ти ми говориш за цилиндър който е затапен в единия край!Аз не споря за твоя затапен цилиндър какви закони важат!А на бензинов мотор ако компресията стигне 20 бара,предполагам, че бензина ще се самозапали!
Абе двамата с Димов сте уникални!!!

Няма опа няма мопа. Пак си неподготве. Степента на компресия дадена от производителя се отнася когато и двата клапана /респективно четирите/ на цилиндъра са напълно затворени. Взимай стар двигател и почвай да мериш. На такива като теб трябва опитно да им се доказва, щото от наука неразбират. При двигателите с променлива компресия има две стойности. Примерно от 8:1 до 14:1. Отделно формулата която дадох, казах че е приблизителна. Тук влиаят много фактори като основния е тъй нареченото изтичане на газове. Сегментите имат ключ, има аксиална хлабина в канала и сегмента, клапаните съвсем не са идеално херметични. Отделно влияе температурата на измерване, оборотите на двигателя, вискозитета и качеството на маслото, но формулата е практически определена. В идеален случай коефицента не е 1.2 , а доста повече. Около 1.4 по спомен.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 18:09

 Ne6to Smisleno, на 04 октомври 2019 - 18:00, каза:

То 28 е допуска най-вероятно.


Не знам, долу втория пише че така пишело в Хайнес мануал-а толкова трябвало да е , но ако той греши и това е допуска, тогава съм съгласен.
Същите числа ги има цитирани и на две три други места (25-28), затова си мисля че така е пишело наистина.
А истината е друга очевидно при двама различни човека, които едва ли знаят един за друг че съществуват :)

Затова преди много постове, написах че идват тука издухани мотори, мерим им "компресията"(да ползвам вашият термин), мислим си че токова трябва да е и е точно всичко и викаме "перфектни са, чудесни" !

Няма значение, смятам темата за приключена.
След малко пак ще бъда обявен за ... нещо си, залагайте какво.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 18:11
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 октомври 2019 - 18:22

 sathv, на 04 октомври 2019 - 18:04, каза:

Няма опа няма мопа. Пак си неподготве. Степента на компресия дадена от производителя се отнася когато и двата клапана /респективно четирите/ на цилиндъра са напълно затворени. Взимай стар двигател и почвай да мериш. На такива като теб трябва опитно да им се доказва, щото от наука неразбират. При двигателите с променлива компресия има две стойности. Примерно от 8:1 до 14:1. Отделно формулата която дадох, казах че е приблизителна. Тук влиаят много фактори като основния е тъй нареченото изтичане на газове. Сегментите имат ключ, има аксиална хлабина в канала и сегмента, клапаните съвсем не са идеално херметични. Отделно влияе температурата на измерване, оборотите на двигателя, вискозитета и качеството на маслото, но формулата е практически определена. В идеален случай коефицента не е 1.2 , а доста повече. Около 1.4 по спомен.

Ами пак се опитвате да извъртите нещата както на вас ви е изгодно!Бъркаш степен на компресия(степен на сгъстяване) с компресия(налягане)!Първото се изчислява между два обема а второто се мери с манометър!А Димов започна да цитира вече дизелови мотори където компресията е много по-голяма от на бензинов мотор!

А ето един Руснак какво е писал за бензинов мотор.
Има и формула КАК СЕ СМЯТА СТЕПЕНТА НА КОМПРЕСИЯ(СГЪСТЯВАНЕ)!И е показал как се МЕРИ КОМПРЕСИЯ!
https://autobooking....kak-ee-proverit
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 октомври 2019 - 18:55

Дизеловият мотор да не би да е някакъв подчинен на други закони? Нали важи същото и за него.
Цитирах там където намерих данни на реално мерен мотор. Какво като е дизелов, да не важат специални закони за него ?
Исках само да покажа че каквото е измерил човека, отговаря на степента си на сгъстяване и приблизително нещата за които говорим на теория - се доказват.

А аз в тая статия не виждам за какъв точно двигател става дума. Има модификации и модификации наред бензинови мотори.
Има пример че ако 11-12(бара) е в едни цилиндри, а 7-8(бара) в други, значи в тия с малкото показания има проблем.
И това е вярно, но тия цифри са просто примерни.

И какво казва още , бензиновите мотори имат степен на сгъстяване от 10:1 до 13:1 , но има и 14:1 и нагоре.
И казва че дизеловите не бивало да бъдат под 20:1.
Само да ти кажa че комън рейлите повечето са около 16.5:1, като например 2.2
i-CDTi на Honda !!
Не знам какви дизелови знае тоя, но в интерес на истината има такива, OM601 2.0 атмосферен e 22:1

И още :
https://en.wikipedia...wiki/JTD_engine

Виж 2.2 комън рейл колко степен има - 15.5 ! Тъй че тоя руснак явно знае някой неща, но не всички . Статията е повече за "как се мери" отколкото знания колко е степента на сгъстяване моторите..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 октомври 2019 - 19:02
Отговори

sathv снимка sathv 04 октомври 2019 - 19:02

 ivan_pop, на 04 октомври 2019 - 18:22, каза:

Ами пак се опитвате да извъртите нещата както на вас ви е изгодно!Бъркаш степен на компресия(степен на сгъстяване) с компресия(налягане)!Първото се изчислява между два обема а второто се мери с манометър

Абе ти наистина ли си толкова ... или...
Какво извъртам не мога да разбера. Ясно ти показах и връзката между двете понятия ама просто, като за олигофрен.
Първото се изчислявало между два обема пък второто се мерело с манометър. Ти туй ми го кажи на изпит пък да видиш кога ще го вземеш Нищо че P.V^k=const.
Иначе ние когато изчисляваме пневматични възли като стигнем до налягане и вадим манометрите? И къде ги завираме тези манометри като всичко още е на хартия? Как се пресмята дебилината на стената на един пневмоцилиндър, като трябва да знаем налягането дето ще е вътре? Правим опитен образец, завираме манометъра, мерим налягането и после наново проектираме? Голям смях. Щото не може да се сметне налягане а се мерило с манометър. Леле мале какви неуки хора има, ама с претенции на разбирачи. Лошото е, че такива са в 90% от сервизите.
И недей вярва на пияни руснаци из интернета. Руснаците си имат много добри учени, които са написали хиляди книги. Там чети. Хубаво е ,че знаеш руски. Тогава принерно си преведи това
https://yandex.ru/tu...%25B8%25D1%258F
Мнението беше редактирано от sathv: 04 октомври 2019 - 19:39
Отговори

kalin09 снимка kalin09 04 октомври 2019 - 22:59

Аз да питам великите умуве-кога 10 по 1,2 прави 15,8? Щото така се смята приблизителната компресия. Очаквам Великия Димов с клипче от меренето на компресията...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg