Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Vectra C 2.2direct Automatic Caravan (Z22YH)

lubaka1 снимка lubaka1 13 юни 2012 - 11:54

Здравейте,
харесал съм си Vectra C 2.2direct Automatic Caravan (Z22YH). Моля ви дайте ми някакви насоки какво да гледам като я купувам. Кои са добрите и слабите страни на този модел. Колата е 2005г. на 175 000км., преди фейслифта.
Благодаря!
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 13 юни 2012 - 21:17

Колега, бих ти препоръчал да прегледаш тази тема. В този раздел от форума има само Вектри С като някой от тях са точно 2.2 бензин. А има и няколко автоматика. Аз ти препоръчвам да пишеш на лични съобщение на авторите на съответните теми. Вярвам, че всеки би помогнал с каквото може.

Успех при покупката на автомобила.
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 13 юни 2012 - 21:44

Най-накратко: управлението на климатроника, окачването като цяло(особено задното), покарай я и виж и автоматика как десйтва. Диагностика за грешки - препоръчително в някой официален сервиз. Общо взето,изпробвай всеки ел. компонент работи ли (стъкла,огледала,чистачки,автопилот и т.н).
Иначе като цяло,двигателя е с верига и ако е поддържан по сервизен план, е много сполучлив.

И все пак, дай ако можеш линк към обявата или снимки на автомобила.

Ако случиш на добър екземпляр,наистина ще останеш доволен.

Поздрави и успех с покупката!
Отговори

Gordon снимка Gordon 14 юни 2012 - 01:58

 lubaka1, на 13 юни 2012 - 11:54, каза:

Здравейте,
харесал съм си Vectra C 2.2direct Automatic Caravan (Z22YH). Моля ви дайте ми някакви насоки какво да гледам като я купувам. Кои са добрите и слабите страни на този модел. Колата е 2005г. на 175 000км., преди фейслифта.
Благодаря!

Здравей, колега. От 4 години имам Вектра Ц 2.2 Директ, автомат, навъртени 95 000 километри и никакви ядове...;-))
Като начало, ще ти обърна внимание на няколко неща, на които да се фокусираш, избирайки колата.
1. Понеже е автомат, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО провери за проблеми с преминаването на антифриз в охлаждащата система, с последващо тотално скапване на кутията. Симптоми: а.Придърпване или тласъци ,а може и удари, при преход между 2-ра и 3-та скорост или други. Самото масло ,условно казано, защото това не е масло, а специална течност, пригодена да осигурява нормална работна среда на елементите на скоростната кутия- трябва да е с малинов цвят, без мирис на горяло и в никакъв случй с цвят на боза!!!! Последното означава, че се е получила емулсия между маслото и антифриза( Познат проблем за автоматиците преди фейслифта), в следствие на калпав радиатор на Valeo,при който може да се получи преминаване на антифриз в маслената система на скорстната кутия, водещо до скапване на фрикционите и тотален отказ на кутията с последващ МНОГО СКЪП РЕМОНТ!!! Задължително маслото на АСК се сменя на 60,000 км.
б.Помпа за високо налягане на горивото. Много проблеми се описват във форумите на Англия и Русия, за които се предполага , че са свързани с употребата на лош бензин , но все пак,,,
в.Веригата е слабо звено в този модел. Ако при пуск на двигателя усетиш (чуеш) звук, подобен на дизелов трактор, имай едно на ум, че обтегачът е пред фалит или самата верига е разтегната, с последствията на което ще трябва да се справяш сам. Има и други капани, но това не трябва да те плаши. Вземи със себе си човек, който е наясно с модела и внимателно проверете за евентуални проблеми с колата.
Успех с избора и не забравяй да я провериш в сервиз с Tech 2.
Отговори

lubaka1 снимка lubaka1 15 юни 2012 - 09:49

Колеги, благодаря за насоките. Следващата седмица ще пиша подробности. Линк на обява не мога да дам.
Мнението беше редактирано от lubaka1: 03 юли 2012 - 13:32
Отговори

lubaka1 снимка lubaka1 03 юли 2012 - 13:33

Така, машината вече е в гаража :)
Направих смяна на масла, профилактика окачване, реглаж... така и не разбрах предишния собственик кога какво е сменял. Като цяло обаче колата е доста запазена. Снимки като направя ще качвам.
Сега имам един въпрос относно двигателя: какъв точно трябва да е звукът му - имам леко чукане подобно на характерното за дизел. Но този звук е постоянен, а не както колегата Gordon е описал при стартиране. Аз поне си мисля, че за директното впръскване е нормално, така ми казаха и в сервиза, но искам да чуя и мнения от форума!
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 03 юли 2012 - 15:06

Съвсем леко почукване е нормално колега и моята го има откакто съм я купил не се притеснявай. Както и колегата по-горе е писал, докато не почне да звучи като дизел първите 20-30 сек при студен старт всичко е ок. Очакваме снимки :)
Отговори

kopirn снимка kopirn 08 ноември 2012 - 14:48

Здравейте Колеги,

Аз също съм пред покупка на 2.2 Direct 155 к.с. Опитах се да изчета всички откъсачни и разпилени на всевъзможни места из форума теми и темички за този двигател с директно впръскване. При мен няма да се монтира нито газ, нито метан. Също така няма и да е автоматик. Имам две предложения. Едното е за 5 МТ, а другото за опционалната 6 МТ.
След прочетеното къде ли не ще се опитам леко да обобщя. Почукването при работа е нормално и е в следствие на директното впръскване. За веригата е ясно че при студен старт не трябва да звучи като нафтова печка. Ще вметна един горчив личен опит при оглед на такъв двигател. Беше още зимата и имаше сняг, отивам на оглед сутринта. Продавача кога я отключи кога се качи в колата, запали от раз "като пушка работи" ми вика. Казвам му отвори капака. Бил замръзнал. Дай аз ще пробвам да го отвора. Ааа отвори се. Пипам двигателя той не се бара. Врял яко. Той почна да ми обяснява колко революционен бил този двигател и достигал оптимална работна температура за секунда за максимална икономия на гориво. Разбрах ме се че утре ще дойда пак сутринта, ще пипна двигатела първо и тогава ще палиме. Сещате се какво се случи. Ако се съмнявате дали ще чуете тракане на веригата, ще я чуете. Гаранция. Така че като гледате този двигател се уверете че старта е наистина студен и пипнете двигателя дали е студен. Но не само да се подпрете отгоре. От всякъде го пипнете дали е студен. Отпред, отзад, отдолу. Стана ви ясно.
Също така прочетох за проблеми с помпата за високо налягане. Обаче за нея, за разлика от веригата не знам как да я проверя дали си е добре или е към края на своя живот. Ако може някой да обясни дали на полеви условия може да се провери и как.
Другото нещо, за което не съм видял нищо в нашия форум е следното. Цилиндровият блок е изцяло алуминиев. Знам за случаи на изкривени глави и заминали гарнитури в следствие на прегряване. Има ли в действителност предпоставки за това свързани например с термостат или има друго научно обяснение.
Въпросният двигател ще се намира в моторния отсег на Zafira B facelift, ако това има някакво значение.

Виждам че този двигател става все по-популярен и трябва информацията да бъде обобщена.

Лека и безаварийна ;)
Отговори

lubaka1 снимка lubaka1 27 ноември 2012 - 14:15

 kopirn, на 08 ноември 2012 - 14:48, каза:

Ако се съмнявате дали ще чуете тракане на веригата, ще я чуете. Гаранция.


Здравей колега, не съм сигурен, че разбирам какво имаш предвид. Че веригата винаги се чува при студен старт или друго?
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 27 ноември 2012 - 19:09

Ако е за смяна да- чува се едно тракане все едно е дизел, първите 30тина сек на студен старт. Иначе моторът си има леко почукване да не те притеснява, то е нормално
Отговори

lubaka1 снимка lubaka1 19 декември 2012 - 22:49

Ето как звучи на студено:
https://www.youtube....h?v=5RrezTAHpqY
Мнението беше редактирано от lubaka1: 19 декември 2012 - 23:07
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 20 декември 2012 - 01:53

Трябва да се внимава с помпата за високото налягане, да! Смяната излиза солена. Трябва да се обърне внимание и на катализаторите. Контролният модул на климатроника. Средната врътка трябва да работи с лекота при натискане.
Хидравличният обтегач на веригата е лигав.
Това е за което се сещам...поне за 100 000км при положение, че аз само съм я карал, само с тези неща съм брал ядове.
Помпата незнам защо дефектира...някои казват от лош бензин...Моята сдаде багажа на 35 000км и ми я смениха по гаранция - за щастие. Хидравличния обтегач ми се скапа на 95 000км и заради него се скъса и веригата - щети по мотора никакви.
С две думи - мотора е много хубав. Препоръчвам! :)

П.С. Ако е с ел.сгъваеми огледала обръщайте внимание и на огледалата. Има едни контакторчета, които се намират вътре в огледалото. Прецакват се ако е удряно самото огледало. Най-лесно се забелязва ако има следи от чужди бои или деруги по външната част на огледалото. Оправията е смяна на цялото огледало, понеже иначе може да не иса от сгънато положение да се отвори. И тоя дерт съм го брал...караш си на сгънати огледала и това е.
Ако е с АФЛ обстоен преглед на фаровете дали работи "завиването". Крушките ако са пред изгаряне също са скъпичък консуматив и се сменят кофти, защото много се разглобява.

Като цяло колата е свестна и красива. Моето мнение е, че си заслужава парите до последната стотинка.
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 20 декември 2012 - 08:35

Като цяло добре се чува от клипа мотора само ме притеснява потропването първите няколко секунди- колко градуса беше навън като я пали?
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 20 декември 2012 - 10:19

Ако веригата е ок, няма абсолютно никакво тракана и прочие! Въпросния мотор от клипчето звучи като дизел първите секунди, от което следва, че нещо по веригата е за смяна! Имал съм 2 броя от тоя мотор и ми е до болка познат.
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 20 декември 2012 - 10:34

И мен така ми се стори колега- при моята няма такова тракане но е z22se и затова не бях на 100% сигурен :)
Отговори

lubaka1 снимка lubaka1 20 декември 2012 - 12:20

 vectrafenn, на 20 декември 2012 - 08:35, каза:

Като цяло добре се чува от клипа мотора само ме притеснява потропването първите няколко секунди- колко градуса беше навън като я пали?


Клипа е правен на минус 3-4 градуса. Предполагам имаш предвид потропването на 8-11 секунда от клипа? Доста е кратко наистина и не е както колегите писаха по-горе 'първите 30 секунди'. Затова се чудя дали 3-4 секунди е притеснително?
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 20 декември 2012 - 12:58

 lubaka1, на 20 декември 2012 - 12:20, каза:

Клипа е правен на минус 3-4 градуса. Предполагам имаш предвид потропването на 8-11 секунда от клипа? Доста е кратко наистина и не е както колегите писаха по-горе 'първите 30 секунди'. Затова се чудя дали 3-4 секунди е притеснително?

В най-лошия случай се сменя веригата с обтегачи и прочие, като цената на манипулацията заедно с частите беше към 1000лв - демек все едно първоначално обслужване на кола с ангренажен ремък.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg