Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Спукан воден радиатор

HellRell снимка HellRell 20 юни 2012 - 18:15

-Здр колеги
тръгнахме на почивка из Родопите и по едно време колата загря и чека за антифриз светна.
Слизам, вдигам капака - едно свистене и района около възд. филтър и компресора на климата - мокър и на земята локвичка.
Напълних с вода , тръгнах след 1 км същата история, като отворих видях да излиза малко водичка от пластмасата на радиатора в горния ъгъл, до възд филтър.
Оставих я да изстине и въоражен с много вода и свалена маска продължих . Бяхме минали големите завой и изкачването и останалите 20-30 км се спускахме по енерция и колата си държеше 90-93 градуса и нямаше изтичане на вода . Веднага отидох в Батак до един сервиз - погледна отгоре, отгоре и вика радиатора е спукан и ми посочи мястото което и аз бях набелязал. Каза, че на C20NE точно пластмасата на радиатора е слабото място на тези коли и като варианти ми предложи или да се мъчим да го лепим или нов -130 лв.

Та въпросите ми са :
1 дали може от другаде да тече, къде да се огледам - водната помпа и термостата уж са нови
2 наистина ли това е слабо място на тези коли
3 има ли смисъл да се мъчим с лепене
4 как е цената от 130 лв + 20 лв монтаж за радиатор / уж английски някакъв ?!!?! /
Мнението беше редактирано от HellRell: 20 юни 2012 - 18:16
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 20 юни 2012 - 18:27

 HellRell, на 20 юни 2012 - 18:15, каза:

Та въпросите ми са :
1 дали може от другаде да тече, къде да се огледам - водната помпа и термостата уж са нови
2 наистина ли това е слабо място на тези коли
3 има ли смисъл да се мъчим с лепене
4 как е цената от 130 лв + 20 лв монтаж за радиатор / уж английски някакъв ?!!?! /


1. Може, но трябва да огледаш внимателно и най-добре на канал.
2. Може да се спука, може да не се спука. Дет се вика може и да уцелиш 6-цата, ама може и да не я :mhihi:
3. Зависи какво точно е спукано. Ако е пластмасата и не е много може да се залепи. Ако е в ламелите не си давай парите.
4. Ами за нов е добре, при положение, че е алтернатив. Аз мисля, че ще се справиш с лепенето.

Сложи някоя снимка на мястото, откъдето казваш, че тече.
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 20 юни 2012 - 18:35

Преди четири години моя радиатор се беше спукал по подобен начин, като имаше малка дупка точно в пластмасовата част, в която влиза водното съединение. Реших да спестя пари като го залепя... ГОЛЯМА ГРЕШКА! Няколко седмици по късно при изкачване на хълма при с.Студена по Е79 се откъсна цялата пластмасова част, водата изтече и мотора замина. Моя съвет е да не се занимаваш с лепене а да си купиш един нов радиатор за 130лв. и да си караш спокойно.
Отговори

HellRell снимка HellRell 20 юни 2012 - 18:39

 IvailoM, на 20 юни 2012 - 18:27, каза:


Сложи някоя снимка на мястото, откъдето казваш, че тече.



ами това което забелязах е в района до въздушния филтър - горния ъгъл отвътре към двигателя

качвам снимка ня някакъв радиатор с отбелязано, но моя радиатор е по друг някакъв с 2 датчика
http://store.picbg.n...eccf5e9ade1.jpg
Отговори

swetla777 снимка swetla777 20 юни 2012 - 18:59

Присединявам се към колегата за нов, дори да го залепиш което дълбоко ме съмнява ще се спука на друго място защото пластмасата е остаряла и изгоряла. Виждал съм направен, но цялата пластмаса е разкопчана и на нейно място от алуминий направено и е икономически неизгодно.
Отговори

Toto2 снимка Toto2 20 юни 2012 - 19:10

Купувай нов.С лепенето няма никаква гаранция.И аз с моя си правих експерименти,но нищо не стана.Издържа известно време и пак протича.Има някаква тема във форума и колегите,които са патили и са в час с този проблем,биха ти казали същото.Знаеш,че при загряване и охлаждане има линейно разширяване и свиване.И познай кое ще е най-слабото място.За цената-моя го купих за 110 лв. от Евро о7.Произхода не знам,защото ми беше все едно.На 20 и кусур годишна кола слагам каквото ми падне :)
Отговори

HellRell снимка HellRell 20 юни 2012 - 20:54

Да и аз съм на мнение, че трябва нов, уж утре ще пристигне и ще се монтира.
Отговори

HellRell снимка HellRell 21 юни 2012 - 15:52

И така радиатора е сменен. Новия е неизвестно какьв, според майстора е английски но мен не ми се вярва, по кутията няма никви надписи. Радиатора 130, труд 20, антифриз 15. Като я взех покарах 10 км всичко ок, само ми се струва че дьржи по висока температура, преди нормално дьржеше около 88-90, а сега ми се видя 4е дьржи по скоро кьм 90-92. Колко е нормално?
Отговори

HellRell снимка HellRell 21 юни 2012 - 16:12

а някъкви идей какво да правя със стария радиатор ? Изкупуват ли ги някъде от какъв метал е или да го хвърлям или да си го пазя ?
Отговори

swetla777 снимка swetla777 21 юни 2012 - 19:10

На вторични би трябвало да имате база около вас някъде най популярни са надин. Би трябвало да е алуминий, но трябва да свалиш пластмасата с чук най бързо става може и отвертка около 1.80лв. е килограма.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg