Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Липсващи пиксели на бордовия компютър

Гостkaloiancho_* 13 ноември 2005 - 18:26

Имам проблем с бордовият компютър на опел Вектра Б - има няколко изгорели реда на дисплея и доста трудно се чете информацията от него. Някои има ли идея колко струва нов такъв или втора употреба? Или ако някой е имал такъв проблем да сподели опита си..

Благодаря предварително.
Отговори

Владо снимка Владо 13 ноември 2005 - 18:36

не се оправя за съжаление , няма и 2ра употреба много много

мен ми предлагат един за 300лв ама да си ядат краката :D :D :D

все пак - МИД или ТИД търсиш ?
Отговори

Гостkaloiancho_* 14 ноември 2005 - 01:54

Така, значи модела е МИД - вектрата е CDX. Има няколко реда които не се виждат, четох на няколко места че може би проблема е лош контакт между дисплея и лентата или лентата и платката която го свързва, някой пробвал ли се е да реши този проблем като запои по-добре тази лента? Или проблема е вътре във самата лента? Някои търсил ли е такъв дисплеи по моргите и каква цена е ако да? И още нещо - тези дисплеи за бордовите същите ли са и като за опел омегите?
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 15 ноември 2005 - 15:56

Оправят се! До сега сам оправил един ТИД и един МИД и си работят повече от перфектно.

Ако имате подобен проблем, тук ще ви обесня как да го отстраните.

Прикачено изображение

При MID (Multi Info Display)

Сега ще ви опиша как става магията:
Разглобявате си ТИД или МИД-а. Това става по следния начин.
Така изглежда самия ТИД или МИД когато го свалите. Този белия капак е по рядко срещан, по често са с черен капак.

Прикачено изображение

Свалянето на капака става като натиснете 4-те зъбчета по този начин

Прикачено изображение

След свалянето на капака, ще трябва да разпоите 3 пластинки(проводници), за да отделите самата платка от долната(външна) част на пластмасовия(черния в случая) капак.
Става с поялник по този начин:

Прикачено изображение

Така трябва да изглежда след разпояването

Прикачено изображение

А това е полу разглобения му вид и необходимите инструменти за работа

Прикачено изображение

Това е лентовия кабел който свързва самия дисплей с платката

Прикачено изображение

За да освободим платката трябва да се разпоят с помощта на поялник тези крачета.
! Тази допълнителна платка с крачета не е при всички МИД-ове. При моя нямаше такова нещо. !

Прикачено изображение

Така се издърпва платката когато сме готови с разпояването

Прикачено изображение

После така...

Прикачено изображение

До постигането на нещо такова

Прикачено изображение

Разлепваме внимателно лентовия кабел от страната на платката. По принцип проблема е винаги там, пистите са прекъснати, пък те са от сребърен прах или нещо такова и не подлежат на запояване.

Прикачено изображение

Взимате дисплея с лентовия кабел. Кабела е 2-пластов. От същата страна от която го разлепихте, на 5-6 мм почва втория пласт който представлява прозрачно фолио. Разлепяте го равномерно към 5 мм по цялата ширина на кабела. Разлепената стърчаща част от фолиото изрязвате внимателно до дъно с ножичка.

Прикачено изображение

Кабела е боядисан с нещо като бежова боя от към пистите. Взимате "Кореселин" или и с една клечка за уши почиствате боята от пистите от към разлепената страна. За мен това беше най добрия вариант, с най малък риск от прекъсване на писти.

Прикачено изображение

Така изглеждат пистите(не почистени) след разлепянето на кабела.

Прикачено изображение

Почиствате добре контактите на платката. Става с макетно ножче(внимателно да не се прекъснат), или с финна водна шкурка (2000 например) става. С нещо остро като игла почиствате и между самите писти където ще контактува кабела. На края забършете със Спирт.

Прикачено изображение

Когато свършите с почистването сте готови да залепите кабела за платката с помощта на електро проводимо лепило. Трябва да нагласите точно пистите на кабела с тези на платката.
! Ако нямате такова лепило, става и като сглобите точно дисплея с платката и изпълните платката с ластик за да контактува добре към кабела. Този вариант използвах аз. !

Прикачено изображение

Пристягате със скоби за да се залепи равномерно

Прикачено изображение

Прикачено изображение

Когато се залепи напълно, продължавате по обратния ред...Сглобяването

Прикачено изображение

При успешно спазване на описаното до тук, резултатът е на лице.

Прикачено изображение

При TID (Triple Info Display)

Процедурите за ремонта са почти еднакви и при двата дисплея.

Така изглежда освободена платката при ТИД-а. Тук се вижда разликата от МИД-а...Пистите са по малко.

Прикачено изображение

А така изглеждат почистените писти където контактува кабела. Разликата тук е че кабела е разделен на 4 части в края.

Прикачено изображение

Почистването на кабела става по същия начин описан по горе.

Прикачено изображение

Това е резултата от работата по моя ТИД

Прикачено изображение

Аз номера го направих и при двата дисплея с изпъване на платката с ластик, вече повече от половин година работят без проблем.

Снимковия материал за МИД-а не е правен от мен, понеже аз нямах възможност да снимам когато оправях дисплея. Снимките ми бяха на компютъра и съм ги свалял от някакъв сайт който не помня вече.
Мойте снимки са за ТИД-а (последните 4-ри)
Отговори

VectraB снимка VectraB 15 ноември 2005 - 16:39

:ranting: Евала за изчерпателното описание. :soangry:
Ако можеш да добавиш и малко снимки може да го оформим като статия и да го сложим в ремонти в главната на форума. :mhihi:
Отговори

VectraB снимка VectraB 16 ноември 2005 - 09:55

tarambuka3500, на Nov 15 2005, 06:35 PM, каза:

абе за ТИД-а схемата е такава, но съм чувал че при МИДа има някакъв проблем и не може да се разглоби. Но не съм отварял МИД, та е не поитвърдено :(
убеден ли си, че този метод става и за МИД ?
<{POST_SNAPBACK}>


MID-а си се разглабя много лесно, точно както на картинките горе. Аз има MID и засега нямам проблеми. Моя е с по-големия куплунг.
:ranting: Отново Браво на _-^Pampi^-_. Това е смисъла на нашия форум !
Когато намеря време ще направя описанието на PDF и ще го сложа на 1 стр. като статия в ремонти. :soangry:
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 17 ноември 2005 - 12:27

за снимките - браво :ranting:
Отговори

Silver снимка Silver 18 ноември 2005 - 02:26

VectraB, на Nov 16 2005, 09:55 AM, каза:

MID-а си се разглабя много лесно, точно както на картинките горе. Аз има MID и засега нямам проблеми. Моя е с по-големия куплунг.
<{POST_SNAPBACK}>


Аз също още нямам проблем.
Намерих си резервен МИД,но се оказа,че куплунга е като твоя(32 полюса,голям,сив),а моя е с жълтия куплунг.
Иначе:Браво на Пампи
Отговори

Владо снимка Владо 18 ноември 2005 - 16:44

Пампи - да взема да ти пратя един ТИД а ? Ако имаш време де , че на мен тва ми е проблема . Напълно е изгаснал , така я купих
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 19 ноември 2005 - 01:53

LET's fly, на Nov 18 2005, 04:44 PM, каза:

Пампи - да взема да ти пратя един ТИД а ? Ако имаш време де , че на мен тва ми е проблема . Напълно е изгаснал , така я купих
<{POST_SNAPBACK}>


От какво е изгаснал обаче? Да не би нещо да му е изгоряло и да не му свети напълно дисплея. Иначе незнам ти си втория който иска да му оправям дисплея. Освен едно ателие да отворя и електротехник да ставам :ranting:
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 19 ноември 2005 - 14:04

ако е напълно изгаснал, може да са му изгорели крушките - провери ли ги ?
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 19 ноември 2005 - 17:35

и да са му изгорели крушките, през деня пак се вижда малко
Отговори

Владо снимка Владо 20 ноември 2005 - 01:19

не свети грам.... а ме мързи да го свалям.

Иначе си купих лостче с конторл за МИД и трябва само да видя цвета на буксата отзад...и да действам , пък тоя може и да го фърля накрая
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 20 ноември 2005 - 01:46

аз не можах да си намеря лостче с копчетата за мид-а, и си изведох 2 отделни бутона. Ако ще си слагаш МИД си търси и датчиците, иначе без датчиците ще имаш 1-2 опции повече(средна скорост и хронометър) от ТИД.
Отговори

Владо снимка Владо 20 ноември 2005 - 02:54

да , знам че трябват някои нещица...

лостчето е от Омега и е супер джиджено :D

кои датчици визираш точно ?
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 20 ноември 2005 - 11:44

За нивото на маслото, за нивото ма миещата течност за чистачките, за проверка на изгорели крушки, ако нямаш и кабели пуснати за спирачните накладки. Незнам как стоят нещата с датчика на резервоара който, май имаше 3 или 4 зони за отчитане на оставащо гориво. Всичко трябва да вързваш да тръгне като хората. Трябва да си пусниш и кабел за моментния разход, аз така и не го намерих къде е.
При мен положението е такова. Ако имаш пуснати повече кабели на жълтата букса си е направо касмет. Аз имам кам 12-13 кабела само.
Успех
Отговори

Владо снимка Владо 20 ноември 2005 - 15:08

_-^Pampi^-_, на Nov 20 2005, 12:44 PM, каза:

За нивото на маслото, за нивото ма миещата течност за чистачките, за проверка на изгорели крушки, ако нямаш и кабели пуснати за спирачните накладки. Незнам как стоят нещата с датчика на резервоара който, май имаше 3 или 4 зони за отчитане на оставащо гориво. Всичко трябва да вързваш да тръгне като хората. Трябва да си пусниш и кабел за моментния разход, аз така и не го намерих къде е.
При мен положението е такова. Ако имаш пуснати повече кабели на жълтата букса си е направо касмет. Аз имам кам 12-13 кабела само.
Успех
<{POST_SNAPBACK}>



абе тея нивомери не ги искам :D

Искам само средна скорост и разход да виждам + ТИДовите функции. Ако остане време ще го сваля , поне да видя кво има отзад...

10х :kinggrin:
Отговори

_-^Pampi^-_ снимка _-^Pampi^-_ 20 ноември 2005 - 18:09

Сваляй и гледай :clap:
Дано да ти е пуснат кабела за разхода :kinggrin:

bitte :thu:
Отговори

dpetrov снимка dpetrov 20 февруари 2006 - 15:48

Такааам ,
Тази седмица реших и аз да направя тази "профилактика" с моят TID . Като цяло снимките и информацията ми беше много полезна , но държа да отбележа че това определено не е за всеки . Изисква се много търпение и финес, и честно казано изобщо не ми стана ясно , как колегата Пампи е успял да оправи 2 такива дислея БЕЗ електропроводимо лепило. Така че , ако се хващате с тази задача , знайте че не е толкова лесно колкото излгежда! Сега точно си намерих такова лепило (повече тук ) и се надявам скоро да го сглобя.Това е от мен.

Поздрави,
Данаил Петров
Отговори

Гостlubo_* 20 февруари 2006 - 18:06

Колега това лепило не става.Прекарали са те както и менjava script:emoticon(':gosh:')
smilie.Направи го с ластик както е описъл ПАМПИ java script:emoticon(':gosh:')
smilie.Моя така го направих.

Лепилото много бързо изсъхва,а трябва да го намажеш,да изчистиш между всяка патечка и ..........то взело че изсъхнало.

УСПЕХ java script:emoticon(':gosh:')
smilie
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg