Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Запекани сегменти на Астра ф1.4

sathv снимка sathv 24 септември 2019 - 21:57

Вие що си мислете, че старата газ за горене е по-добра от новата, в случая минерален терпентин? Като цяло са една и съща ректификационна фракция. Няма точна химична формула за газ за горене. Това е народно понятие и като цяло може да варира в широки граници. Минералния терпентин е стандартизиран като химичен състав, тъй като е основен компонент при производството на бои. Там не се допуска голяма разлика в химичния състав, тъй като се нарушавт свойствата на произвежданите бои. Ако ви се вижда слаб, може да замените терпентина с разредител АМБ. Той е по-състав 90% минерален терпентин и 10% ортоксилен, като втората съставка е изключително мощно действие като разтворител на смоли и като цяло AMB е много по мощен от старата газ за горене, разбирай керосина, но и двете химии са много по -слаби от тези които ви предложих за почистване на оръжие.
Мнението беше редактирано от sathv: 24 септември 2019 - 22:00
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 септември 2019 - 16:59

Публикувано изображение

Не че съм ползвал толкова препарати, но това нещо най-много съм видял да разтваря нагар. За препаратите за оръжия - сигурно е така. Вероятно би свършила работа и някоя по-агресивна добавка за отпушване на дюзи.

XADO май имат специална добавка за тази цел.

https://xadoshop.bg/...tikoks-p48.html
Мнението беше редактирано от javor_bg: 26 септември 2019 - 17:01
Отговори

ufer снимка ufer 27 септември 2019 - 07:20

Благодаря за интересните идеи. И двата магазина в Бургас ги знам, ще ги посетя. А това с АМБ-то също е интересно, само ме притеснява, че може би е доста по-агресивно от газта. От една страна - добре, ако има спечени сегменти, ще ги оправи. От друга обаче, ме притеснява нещо. Някои бутала са направени от алуминиеви сплави, които са много чувствителни към подобни разредители, добре, че поне блокът е от чугун. Ще помисля по въпроса, преди да тръгна да разглобявам всичко. Как беше? Накарай мързеливия на работа, той ще те научи на акъл! Между другото, по отношение на новата газ и малко на шега. Онзи ден моя колежка ми сподели, че използва по няколко капки газ за козметични нужди. Съжали, че е изхвърлила старото шише с жълтата газ, а от новата, която е почти прозрачна, ефектът е бил нулев. Ето, че и жените помагат за развитието на техниката... :icon_razz2:
Отговори

ufer снимка ufer 27 септември 2019 - 07:26

 javor_bg, на 26 септември 2019 - 16:59, каза:

Публикувано изображение

Не че съм ползвал толкова препарати, но това нещо най-много съм видял да разтваря нагар. За препаратите за оръжия - сигурно е така. Вероятно би свършила работа и някоя по-агресивна добавка за отпушване на дюзи.

XADO май имат специална добавка за тази цел.

https://xadoshop.bg/...tikoks-p48.html


А, това XADO наистина изглежда интересно и ЛЕСНО за прилагане. Ако някой сподели добър резултат с него, може и да опитам.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 27 септември 2019 - 08:11

И аз точно това гледам, че прекалено лесно изглежда за да е истина. И все пак мисля да пробвам все пак и ще пиша резултата след време.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 септември 2019 - 14:27

 ufer, на 27 септември 2019 - 07:20, каза:

Благодаря за интересните идеи. И двата магазина в Бургас ги знам, ще ги посетя. А това с АМБ-то също е интересно, само ме притеснява, че може би е доста по-агресивно от газта. От една страна - добре, ако има спечени сегменти, ще ги оправи. От друга обаче, ме притеснява нещо. Някои бутала са направени от алуминиеви сплави, които са много чувствителни към подобни разредители, добре, че поне блокът е от чугун. Ще помисля по въпроса, преди да тръгна да разглобявам всичко. Как беше? Накарай мързеливия на работа, той ще те научи на акъл! Между другото, по отношение на новата газ и малко на шега. Онзи ден моя колежка ми сподели, че използва по няколко капки газ за козметични нужди. Съжали, че е изхвърлила старото шише с жълтата газ, а от новата, която е почти прозрачна, ефектът е бил нулев. Ето, че и жените помагат за развитието на техниката... :icon_razz2:


Точно такива бутала (сплавни) седяха с дни наред и в нафта и в бензин и в разредител и в микс от две неща. И то точно заради същото - спечени + счупени сегменти. нищо им няма , движат си се по местата и са минали 15000 след ремонта.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 27 септември 2019 - 14:28
Отговори

ufer снимка ufer 30 септември 2019 - 14:32

Това означава ли, че са се освободили спечените сегменти или въпреки промивките си правил ремонт (нови сегменти, защото има счупени и т.н.)?
Мнението беше редактирано от ufer: 30 септември 2019 - 14:34
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 септември 2019 - 16:31

Двигателят бе нарочен за ремонт така или иначе, защото беше надрал блок, заради спечените и счупили се сегменти. Налягането в цилиндрите беше станало 17-7-7-17 , представи си го само.

След всичко, беше като аптека вътре. Човека си кара с блок от Z16XE, неговият не ставаше, защото иначе трябваше и комплект бутала да се купуват.

Но моят съвет е да не се занимаваш с глупости - направи си двигателя ако смяташ да си караш. Тези неща, които мислиш.... я станат, я не станат.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 30 септември 2019 - 20:08

 Д-и-м-о-в, на 30 септември 2019 - 16:31, каза:

Налягането в цилиндрите беше станало 17-7-7-17 , представи си го само.



Не мога да си го представя. Не и на бензинов мотор. Обясни ,ако може.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 30 септември 2019 - 20:29

 kalin09, на 30 септември 2019 - 20:08, каза:

Не мога да си го представя. Не и на бензинов мотор. Обясни ,ако може.

Не е трудно: "редовна поддръжка" и 15+ години на мотора.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 30 септември 2019 - 20:55

 dusty rain, на 30 септември 2019 - 20:29, каза:

Не е трудно: "редовна поддръжка" и 15+ години на мотора.

Цитат

Налягането в цилиндрите беше станало 17-7-7-17 , представи си го само.

Може ли да обясниш по-подробно как налягането в някои цилиндри, след редовна поддръжка стана 17? :confused:
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 30 септември 2019 - 21:07

 ivan_pop, на 30 септември 2019 - 20:55, каза:

Може ли да обясниш по-подробно как налягането в някои цилиндри, след редовна поддръжка стана 17? :confused:

Мога да обясня само как става 7, останалото може Д-и-м-о-в, той е мерил не аз.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 октомври 2019 - 00:42

Мога, да..
Много нагар, натрупана по клапани по буталото по цялата му площ. От там намаляла камера. Нали знаете когато една "тръба" се стесни какво става с налягането в нея. И двата крайни цилиндри бяха почти без горивна камера, но техните сегменти не бяха запекли. Двигателят последно на обороти се чудеше да угасне ли, да работи ли.. ще я бъде ли, няма ли да я бъде
Жалко че не ги снимах, но собственикът на колата помни много добре какво беше.
Запеклите сегменти бяха в "двата средни" цилиндъра. Като на трети бяха се счупили и двата компресионни, даже имаше леко нарушение на каналите на сегментите, но за щастие не беше чак така сериозно.
С две думи, двигателят беше дроб-сърма.

Колата се кара само на метан, понеже е фабричен такъв, пали си на метан, тоест образно можем да кажем че не е бензинов мотора, защото е настроена дори бензинът да е вторичното гориво. Все пак резервоарът е 12 литра само и е като аварийно ако ти свърши метана.

Не сме мерили налягането след ремонта, но когато дойде време за свещите, ще настоявам да измерим пак - да видим.
Предполагам около 14-ка ще да е някъде.

И никъде не съм казал редовна поддръжка, сменен ангренаж само в началото и даже не послушал майстора да му измерят налягането още тогава при смяната на ангренажа. Можехме да спасим блока поне. И от смяната на ангренажа, сменили маслото и почнала да гори масло, и така година и половина до момента, в който горенето на масло не стана 1 литър за 600км. Той каза "изведнъж нещо стана и се промени".. Това е бил моментът , в който е счупила сегментите...

Така беше станала че не можеше да набира на баир на втора....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 01 октомври 2019 - 01:09
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 октомври 2019 - 07:25

 Д-и-м-о-в, на 01 октомври 2019 - 00:42, каза:

Мога, да..
Много нагар, натрупана по клапани по буталото по цялата му площ. От там намаляла камера.

Това на момента ли го измисли, или го обмисля дълго?
Аз за пръв път чувам, бензинов мотор сам да си вдигне компресията на някой цилиндър!
Отговори

ufer снимка ufer 01 октомври 2019 - 07:36

То и при мен нещата са на 99% ясни - изведнъж дръпна да гори много масло, а компресията падна под 10 бара на всички цилиндри. 4-ти цилиндър почна да цапа свещта тотално и горе-долу се оформя износване на всички цилиндри плюс ударно (вероятно) счупен сегмент на 4-ти... Хлабините на клапаните са отлични (пулове), но не пречи тарелките да са силно замърсени и с лоша плътност, отделно водачите и гумичките на клапаните вероятно са на камък. Така че от инат ще направя промивка с керосин или нещо подобно, само и само да отхвърля спечени сегменти. И после удоволствието ще е пълно - вероятно основен ремонт, защото като се отвори моторът, ще се видят и лагерите, и буталата, и съединителят. А бе голям "кеф" ме чака... :icon_razz2:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 октомври 2019 - 08:24

 ivan_pop, на 01 октомври 2019 - 07:25, каза:

Това на момента ли го измисли, или го обмисля дълго?
Аз за пръв път чувам, бензинов мотор сам да си вдигне компресията на някой цилиндър!


Не съм си го измислил, видях го със собствените си очи, даже още един комплект очи го видяха.
И не я е вдигнал сам. има причини за това.
Не те карам да вярваш насила, нито срещу заплащане..
Може да не е било от това, но е обективна причина. Факт е че имаше такива налягания.

Явно забравяш че това не е обикновен 1.6, първо че главата му е усилена, второ буталата не са равни като поле отгоре.
Степента му на компресия я гледам е 12.5:1, а не 10.5:1.
Нормално е да има малко по-голямо налягане, не знам дали чак 17(единия от двете 17-ки беше даже 17.5) но това няма значение.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 01 октомври 2019 - 09:20
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 октомври 2019 - 13:41

Степен на сгъстяване и компресия/налягане в цилиндъра са съвсем различни неща!
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 02 октомври 2019 - 09:55

За това 7-17 не съм виждал такова нещо, но на стария ми опел C14NZ , когато гореше много масло премерихме компресия 13 на всичките цилиндри. Да не е бил наред уреда не ми се вярва.
Отговори

sathv снимка sathv 02 октомври 2019 - 11:12

 Д-и-м-о-в, на 01 октомври 2019 - 08:24, каза:


Степента му на компресия я гледам е 12.5:1, а не 10.5:1.
Нормално е да има малко по-голямо налягане, не знам дали чак 17(единия от двете 17-ки беше даже 17.5) но това няма значение.

Връзката между степен на компресия и налягане в цилиндрите се смята приблизително, като степента на компресия се повдигне на степен 1.2.
При 10.5:1 имаме 10.5^1.2=16.8 бара
При 12.5:1 имаме 12.5^1.2=20.7 бара
Абсолютно нормално е налягане 17 бара. Даже е ниско.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 октомври 2019 - 11:29

 sathv, на 02 октомври 2019 - 11:12, каза:

Връзката между степен на компресия и налягане в цилиндрите се смята приблизително, като степента на компресия се повдигне на степен 1.2.
При 10.5:1 имаме 10.5^1.2=16.8 бара
При 12.5:1 имаме 12.5^1.2=20.7 бара
Абсолютно нормално е налягане 17 бара. Даже е ниско.


Аз съм наясно че има връзка между двете .. и то пряка, защото няма логика по-висока степен на сгъстяване да води до същото налягане в цилиндъра. При дизела е много показателна разликата.
Затова се чудех защо се смята че 17 било повишено. Отдавам го на това че не са разбрали че говоря за подсилен двигател със заводска уредба и повишена степен на сгъстяване.
Може това че е бил пълен с нагар да беше глупост, което казах.. но в едно бях сигурен.. че няма как да е 13 бара нормално.

Все пак благодаря за разяснението, защото признавам това за повдигане на степен 1.2 не го бях срещал, когато съм търсил различни информации за двигатели. Следователно не го знаех че е приблизително така, но знаех че има връзка между двете.. и то правопропорционална.

Някой ще каже сега че не е по темата, но нещата тръгнаха от там че буталата щели да им стане нещо с разредители бензини и т.н. И аз реших да му дам пример, с това какво правихме и няма проблем, обясних го по-дълго, но .....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 02 октомври 2019 - 11:49
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg