Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

махане на екотека X14XE

cancara снимка cancara 09 март 2011 - 15:09

Здравейте колеги.Извинявам се за глупавия вапрос но искам да разбера можели да се махне екотека на x14xe.И ако може мотора ще работили правилно.Или ще прави проблеми.Имали някои дет го е махнал да каже с сигурност.И как се маха.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 09 март 2011 - 15:18

Въпросът е неправилно зададен. Екотек-а включва няколко отделни системи чрез които се понижава количеството отделен въглероден двуокис. Ти какво искаш да махнеш? ЕГР?
Отговори

cancara снимка cancara 09 март 2011 - 16:04

Искам да махна всичко сврзано с екото.Разбрах че може да се изкл от компа и да се махни вентилатора и другите глупости.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 09 март 2011 - 17:03

Можеш да запушиш ЕГРа (ако работи) - така клапана ще подава вярна информация на ЕКУ, че работи коректно. Можеш да махнеш помпата за въздух, заедно с прилежащите тръби, но според мен ще дава грешки. Не зная за вариант да се "изключи" от ЕКУ, може да се чипоса, но с какъв ефект....Накратко - ако търсиш мощност по този начин, това със сигурност не е пътят.
Отговори

golqmcho_rs снимка golqmcho_rs 09 март 2011 - 18:22

затапваш ЕГР-а с плътна гарнитура,махаш въздушния инжектор( или помпичката) с всичките му тръби над дебелата тръба има една тънка един вакум проследяваш го(утива до един клапан после от там в всмукателните тръби) вадиш от всмукателните тръби и щуцера затапваш бъксите на ЕГР-а и на клапана не изключваш щотот щи светне грешка,а помпичката може да я изключиш и махнеш не очакваи чудеса и качване на 10 коня :D разликата е малка от ниските обороти става леко по пъргава
Отговори

kalkki снимка kalkki 13 март 2011 - 15:11

Като махнеш въздушния инжектор или помпичка както ти го наричаш не мисли че си подобрил мотора, само си се срал над него и си му дигнал разхода нва гориво. Тая система работи докато е студен мотора и спомага за неговото бързо подгряване и го няма тоя мирис на неизгорели газове и бензин докато е студен. За АГРа съм съгласен само гарнитурка без отворите и си готов.
Мнението беше редактирано от stepo3: 14 март 2011 - 09:35
Причина за редактиране:: Колега, не е необходим цитат на предходното мнение
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 13 март 2011 - 15:33

Като махнеш ЕГР-а е същата работа.Никакво подобрение ,а само влошаване.Друго е като премахнеш неработещ ЕГР.Има осезаемо подобрение и затова са тези легенди,макар че колата пак не може да достигне заводската мощност.
Иначе за да се премахне правилно ЕГР-а е възможно само софтуерно.Тогава и хардуерно можеш да не го махаш ако е изправен.
Ако имаш проблем с ЕГР-а можеш да го свалиш и почистиш-както и пътищата към него от нагар.Ако не е съвсем повреден,нещата се оправят.
Отговори

kalkki снимка kalkki 13 март 2011 - 23:08

Колега мисля че не си прав, това да вкараш горещи изгорели изпускателни газове във смукателния колектор не дава мощтност а се прави с друга цел.
Мнението беше редактирано от stepo3: 14 март 2011 - 09:35
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 14 март 2011 - 09:00

С каква друга цел?Не е ли целта му да намали възможноста за детонации при обеднена смес и висока компресия, за да може кривата на аванса да се приближи максимално до оптималната?Оттам да караш с оптимален аванс и при малко натискане на газта наместо 20 коня да имаш 25 примерно при същия разход?
Защо всички си мислите че като става въпрос за мощност се има в предвид пълна газ?
А и това имам предвид за софтуерното премахване.Изключваш го по картата и коригираш аванса в малките натоварвания за да не те връща кнока на по долните таблици.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 14 март 2011 - 09:06
Отговори

kalkki снимка kalkki 14 март 2011 - 22:38

Колега мисля че доста си в грешка. При висококомпресионнните двиготели темперетурата на горене е доста по висока от нискокомпесионните и в резултат на това съдържанието мисля на азотните окиси или на въглеводородите е по високо. при вкарване на изгорели газове в смукатела се понижава темперетурата на горене и следователно емисиите стават по чисти и не се тормози и катализатора. При вкарване на изгорели газове двигатела става по неустойчив към детонации и затова аванса при такива двигатели е по малък. При затапване на АГРа процеса на горене става по бърз, повече гориво се изгаря в цилиндъра и колата става по икономична а не по разходна и обратното при вкарване на изгорели газове в смукатела процеса на горене става по бавен, темперетурата на горене се намаля и аванса се забавя, защото горещите изгорели газове подпомагат самозапалването на горивната смес и от цялата работа имаме не оптимизирана горивна смес и добра мощтност а точно обратното. Вместо при малка газ да имаме 25 коня без АГР с АГР системата имаме 20. Та от цялата тая работа като си затапих АГРа само положителен ефект усетих, колата стана по чувствителна на подаване на газ и в грацко по не грее мотора в горещите летни дни. Иначе мощтноста остава същата защото АГР системата не работи при пълно отваряне на газта а само при частично. И най важното за мен я няма тая лепкава гнас в смукателния колестор от горещите изгорели газове, която също пречи на доброто пълнене на двигатела. А ако аванса се нагласи за работа без АГР система нещата стават още по добре, леко подаваш гас и колата скача. Едно време ладите с веберовите карбуратори вървяха най добре и бяха по икономични в сравнение с озоновите но озоновите даваха по чисти емисии, така че господин Иванов знай от мен че вървяща и екологична бегачка просто няма, тия две неща не вървят рамо до рамо.
Мнението беше редактирано от stepo3: 16 март 2011 - 23:42
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 14 март 2011 - 23:47

По принцип си прав но не когато се отнася за екотек двигателите.Екотека задължително иска егр.
http://bg.wikipedia....%82%D0%B5%D0%BA
Имах някъде и точно описание на екотека с егр системата,ама е забутано някъде из харда-на английски е но ще се справиш.
А пък ако мислиш че х14хе е бегачка..
Но всеки си има право на мнение.
Нещо не мога да го намеря пдф-чето.
А и защо според тебе на малките кубатури не издържат главите и водачите на изпускателните клапани след премахване на ЕГР-а?
Имам едно приятелче с две такива таксита- на 100000 и хвърлиха главите.Вярно на метан,но им бяха затапили егр-ите газаджиите за да вървяло по добре.След ремонта му възтанових системата и вече над 200000 им е навъртял без проблем.Другото си остана както си е.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 15 март 2011 - 00:20
Отговори

kalkki снимка kalkki 15 март 2011 - 00:15

Колега това с АГРа съм го пробвал на моя екотек преди да го тунинговам и да ти кажа има положителин ефект газта е по чувствителна. Екотека е една невероятна издънка на фирмата опел нищо друго карал съм ного екотеци и да ти кажа само рекламата им е голяма. Нямям предвид че Х14ХЕ е бегачка а имах предвид че икономичен и мощен двигател, като например 20ХЕ не може да се вмести в днешните екологични изисквания. Или да ти го обясня просто по големи екологични изисквания по малка мощтност на мотора и по голям разход на гориво. И не си мисли че ЕГР системата прави уж икономичен двигатела. Ако системата я няма софтуердно и хардуердно то би бил още по икономичен двигатела.
Мнението беше редактирано от stepo3: 16 март 2011 - 23:42
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 15 март 2011 - 00:36

ето и тук прочети нещо http://www.autoshop1...m/forms/h61.pdf
Не е точно това което исках но пак си го пише.Обърни по голямо внимание на 5-а страница
А като си карал толкова коли опитал ли си да махнеш егр на нова кола?
А разглобявал ли си егр на 1годишна кола?Аз да-няма никаква гняс.
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 15 март 2011 - 00:45
Отговори

kalkki снимка kalkki 15 март 2011 - 00:55

 ivanovbg, на 14 март 2011 - 23:47, каза:

По принцип си прав но не когато се отнася за екотек двигателите.Екотека задължително иска егр.
http://bg.wikipedia....%82%D0%B5%D0%BA
Имах някъде и точно описание на екотека с егр системата,ама е забутано някъде из харда-на английски е но ще се справиш.
А пък ако мислиш че х14хе е бегачка..
Но всеки си има право на мнение.
Нещо не мога да го намеря пдф-чето.
А и защо според тебе на малките кубатури не издържат главите и водачите на изпускателните клапани след премахване на ЕГР-а?
Имам едно приятелче с две такива таксита- на 100000 и хвърлиха главите.Вярно на метан,но им бяха затапили егр-ите газаджиите за да вървяло по добре.След ремонта му възтанових системата и вече над 200000 им е навъртял без проблем.Другото си остана както си е.


Колега мисля че на този въпрос може сам да си отговориш. Виждам че си пуснал тема за тунинг на газ и в нея обясняваш че като се коригира аванса за гас , мощтноста и разхода се подобряват. Та проблема на твоите хприятели е ч(е карат на метан. Метана иска доста повече аванс ат бензина и там е проблема. При екотека заради АГР системата за да няма детонации аванса е в малки градуси спрямо ГМТ. и най лошото е да и сложиш и метан. Тъйкато метана гори по бавно иска повече аванс от бензина. И това което ти го казах че изгорелите газове понижават темпаретурата на горене точно това спасява главите на твоите познати, щото метана си гори и при отварянето на изпускателния клапан поради по малкия аванс и това ги съсипва. АГР системато не е за по малък разход на бензин или друго гориво а за по чисти емисии за сметка на мощтност и разход на гориво.
Отговори

kalkki снимка kalkki 15 март 2011 - 01:11

 ivanovbg, на 15 март 2011 - 00:36, каза:

ето и тук прочети нещо http://www.autoshop1...m/forms/h61.pdf
Не е точно това което исках но пак си го пише.Обърни по голямо внимание на 5-а страница
А като си карал толкова коли опитал ли си да махнеш егр на нова кола?
А разглобявал ли си егр на 1годишна кола?Аз да-няма никаква гняс.


Да колега поразгледах но не разбирам ного английски но хората обясняват че се понижават азотните окиси с вкарване на изгорели газове. Аз АГРа не го махам защото изписва грешка и става по лошо, само му слагам плътна гарнитурка и клапана пак си работи. Да затапвал съм ги не съм ги махал изцяло от системата, просто не позполявам с плътна гарнитура да влизат изгорели газове в смукатела и има ефект. А и гнаста не се получава в АГРа а в смукателния колектов полади това че горещите изгорели газове се опитват да горят маслото което влиза в смукатела през отдушника на маслените пари. Така че разглоби някой смукател а не АГР на 1годишна кола пак има гняс.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 15 март 2011 - 07:33

Първо -проблема на колите не беше от газта.Газта беше монтирана грамотно -ГИ с ТАП(от най скъпите).И както казах само ЕГР-а бяха затапили.След като го възтанових няма никакви проблеми.След като си ми чел темата трябва да си наясно че знам за какво става въпрос.
Второ -като не знаеш английски чичко гугъл знае,преведи си го и прочети.
Трето -освен че намалява възможноста за детонации и азотните окиси,също така намалява и температурата на отработените газове и клапаните не горят.
Четвърто-гняс няма на новите коли-явно караш коли навлезнали в пубертета и поиздухани.Оттам е гняста.
И стига сме спорили безмислено,Както казах всеки има право на мнение.Друг е въпроса на каква база е изградено.

Съвета към пусналия темата,на базата на моите знания и опит е ,ако няма проблем с егр-а да не го затапва.Ако има -да се опита да си го възтанови.Още повече ако катализатора му стои.
Отговори

kalkki снимка kalkki 15 март 2011 - 09:05

Явно тея коли не са изчислени на метан, щом е имало аванс процесор. Темперетурата на изгорелите газаве е била висока и от там и проблема с клапаните, ако са карали на бензин мисля че няма да е имало проблем, нали ги гледам бакшишите се гледат да им излезе тънко. Лично за мен има добър ефект при затапването на АГР системата при старите екотек опели, нямам наблюдение към по нови други марки. Нямам намеление да спорим напразно но за мен АГР системата е за понижаване на емисиите а не за по добра мощтност и намален разход на гориво. И едно мисля че грешиш вкарването на горещи изгорели газове не намалява възможгноста за детонации и не намалява темперетурата на изгорелите газове а намаля темперетурата на горящите газове в цилиндъра и от там и съдържанието на азотните окиси и, затова съм виждал при някои автомобили и топлообменници за намаляването на темперетурата на изгорелите газове които се вкарват в смукатела. При по сериозно тунинговане и чипосване е недопустимо вкарване на такива горещи газове. Съгласен съм с това че при премахване на хардуердно на АГРа при някои автомобили има обратен ефект тъйкато аванса е нагласен за работа с АГР система и трябва и софтоердно да се коригират смесите, но при старите екотеци няма станичен лош ефект просто колата става по чувствителна на подаване на газ а не по мощтна ако се кара на бензин, и разхода си остава същия. И другия лош ефект е че изгорелите газове минават през целия дълъг смукател и през горещите летни дни в грацко темперетурата на водата особено при по износени двигатели може да достигне застрашителни стойности за мотора и при затапването по не грее мотора, това ти го казвам от практична а не от теоретична гледна точка.
Мнението беше редактирано от stepo3: 16 март 2011 - 23:45
Причина за редактиране:: Колега, използвай бутона най-отдолу "НОВ ОТГОВОР" за да избегнеш цитат на предходното мнение
Отговори

golqmcho_rs снимка golqmcho_rs 16 март 2011 - 17:37

и при вариант 4-2-1 инжектора почива :D
добре бе колеги ми като затапим агента не получаваме ли повече кислород а от там по добро горене ?
Мнението беше редактирано от golqmcho_rs: 16 март 2011 - 17:41
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 19 март 2011 - 07:48

Taка е колега-повече кислород.Ама и кислорода иска повече гориво -и от там повече разход.А вървене същото.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 19 март 2011 - 09:08

 golqmcho_rs, на 16 март 2011 - 17:37, каза:

и при вариант 4-2-1 инжектора почива :D



Това в какъв смисъл?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg